در این نوشته قصد داریم به بررسی اجمالی روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3 بپردازیم. وقتی یک پردازنده مرکزی 2 هسته ای؛ 256 مگابایت رم و یک محفظه کوچک 5 پورت را با هم ترکیب می کنید چه چیزی بدست می آورید؟ Mikrotik hEX RB750GR3 یک گزینه قدرتمند است که در حال حاضر با قیمت کمتر از دو میلیون تومان در فروشگاه اینترنتی نارستان به فروش می رسد. این روتر یکی از دستگاه های کم مصرف است که در حدود 3 وات برق مصرف می کند.

برای خرید روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3 کلیک کنید.

روتر Mikrotik hEX RB750GR3

Mikrotik hEX RB750GR3 روتری است که از یک بدنه بسیار کوچک ساخته شده است. این دستگاه دارای 5 پورت اترنت گیگابیت؛ یک ورودی پاور و برخی از نشانگرهای LED است.

نشانگرهای LED برای پورت ها در سمت مخالف واحد قرار دارند. به دلیل ابعاد کوچک دستگاه مشکل چندانی ایجاد نمی کند؛ اما برخی از کاربران قرار گیری LED ها را در کنار پورت مرتبط خود ترجیح می دهند. دکمه ریست دارای حفره بسیار کوچکی است که باید آن را فشار دهید. احتمالا شما به سوزن یا یک تکه سیم برای فرو کردن در این حفره نیاز خواهید داشت چون حفره برای فرو کردن پیچ گوشتی بسیار عمیق و کوچک است.

معرفی اجمالی روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3

با بررسی دستگاه همچنین می توانید متوجه شوید که اسلات کارت حافظه microSD و USB برای افزودن فضای ذخیره سازی برای دستگاه وجود دارد. خنک سازی کاملا پسو یا منفعل است. در چنین دستگاه کم مصرفی؛ بدنه دارای حفره هایی است تا حداقل تهویه هوا را تامین کند.

معرفی اجمالی روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3

برق یا از طریق آداپتور کوچک دیواری تامین می شود یا می توان آن را از طریق PoE پورت WAN تامین کرد (پورت 1).

معرفی اجمالی روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3

مشخصات واقی سیستم شامل یک پردازنده دو هسته ای 880 مگاهرتزی، 256 مگابایت رم و 16 مگابایت حافظه داخلی است که از طریق اسلات کارت حافظه MicroSD قابل ارتقاء است. از نظر عملکرد کلی؛ جدول رسمی وب سایت میکروتیک را در ادامه قرار داده ایم.

معرفی اجمالی روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3

تست vanilla iperf3 از طریق دستگاهی اجرا شد که یک تونل ipsec gre با بازدهی 170 مگابیت در ثانیه را تولید می کند. برای شبکه های مدیریتی یا یک رابط SOS خارج از سایت؛ این عملکرد مناسب است.

در تست مصرف انرژی؛ هرگز مصرف بالای 3 وات مشاهده نشد که بسیار قابل توجه است. شما به یک آداپتور دیواری خارجی نیاز دارید که برای شبکه خانگی شما مناسب باشد. گزینه دیگر استفاده از PoE برای تامین برق دستگاه است.

اگر یک سری دستگاه Raspberry Pi دارید؛ بسیار خوب است اما روتر Mikrotik hEX RB750Gr3 عملکرد خیلی زیادی را در جدول نشان می دهد تا ما آن را به عنوان روتر اصلی و فایروال برای STH به خوانندگان توصیه کنیم.

مدیریت روتر میکروتیک

یک مزیت بارز روتر میکروتیک hEX RB750Gr3 ابزار مدیریت آن است. به عنوان مثال؛ می توان از برنامه WinBox ویندوز برای مدیریت این روتر به همراه سایر دستگاه های میکروتیک استفاده کرد.

معرفی اجمالی روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3

همچنین می توان مستقیما وارد دستگاه شد و به WebFig دست پیدا کرد.

معرفی اجمالی روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3

اگر از ابزارهای دیگری استفاده می کنید؛ عادت کردن به روتر MikroTik کمی طول می کشد اما وقتی که به آن عادت کردید استفاده از دستگاه برایتان خیلی ساده می شود. MikroTik در سه ماهه اخیر چندین ویژگی اضافه کرده است که از این بین می توان به راه اندازی تونل های OpenVPN اشاره کرد. به جای اینکه یک بخش اختصاصی VPN وجود داشته باشد؛ یک رابط OpenVPN ایجاد می کند و از آنجا پیکربندی می شود.

جمع بندی

روتر میکروتیک مدل hEX RB750GR3 را می توان یکی از دستگاه های گیگابیت سطح بالا توصیف کرد. اگر ماهانه برای اتصال WAN یک گیگابیت در ثانیه ای خود هزینه پرداخت می کنید باید برای خرید یک روتر مناسب هم هزینه کنید. از طرف دیگر این محصول میکروتیک دارای یک رابط ساده کاربری است و مسلما فضای ذخیره سازی اضافی آن را دوست خواهید داشت.

منبع: servethehome

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.