پروژکتورها (مخصوصا پروژکتور لیزری ) برای تماشای فیلم، نمایش پاورپوینت ارائه در کلاس بسیار عالی هستند. این دستگاه‌ها قادر به تولید تصویری بزرگتر از تلویزیون هستند و سفارشی سازی اندازه تصویر سریع و ساده است. علاوه بر این، پروژکتورها معمولا در مقایسه با تلویزیون‌ها هزینه گکتری به ازای هر اینچ دارند. انها همچنین نور را منعکس می‌کنند در حالی که تلویزیون نور را ساطع می‌کند. در نتیجه تماشای تصویری که توسط پروژکتور تولید می‌شود فشار کمتری به چشم وارد می‌کند. در نهایت پروژکتورها دارای اندازه جمع و جوری هستند بنابراین قابل حمل نیز هستند. هر فردی که قصد خرید پروژکتور را دارد باید قبل از خرید درباره آن و مزایا و معایب آن آشنایی داشته باشد.

انواع پروژکتور

در حال حاضر دو نوع پروژکتور مختلف در بازار وجود دارد پروژکتور لامپی و لیزری. پروژکتورهای لامپی قدیمی تر و متداول تر هستند. تفاوت اصلی این دو پروژکتور در نخوه تولید تصویر است.

پروژکتور لامپی

هر دو پروژکتورLCD و  DLP از لامپ هالید فلزی با پوشش شیشه ای مقاوم در برابر حرارت بالا برای بخار جیوه  استفاده می‌کنند؛ که داخل لامپ با استفاده از ابزار دقیق نصب می‌گردد. پروژکتور از یک جریان الکتریکی برای روشن کردن بخار جیوه استفاده می‌کند و باعث می‌شود لامپ یک نور فوق العاده روشن را ساطع کند. این نور روی پنل LCD یا DLP به کار می‌رود و تصویر نهایی را تولید می‌کند. از آنجا که این روند نسبتا پیچیده است، پروژکتورهای لامپی می‌توانند گرانتر باشند.

پروژکتور لیزری چیست و چه تفاوتی با پروژکتور معمولی دارد؟

پروژکتور لیزری

پروژکتورهای لیزری در مقایسه با پروزکتورهای لامپی از روش متفاوتی برای تولید تصویری که ما روی صفحه می‌بینیم استفاده می‌کنند. در پروژکتورهای لامپی، منبع نور یا همان لامپ باید پنل را روشن کند تا به نوبه خود پنل بتواند تصویر را تولید کند. در مقایسه، در پروژکتور لیزری برای تولید نور از لیزر استفاده می‌شود. این روش تولید تصویر مزایای زیادی دارد به همین دلیل بسیاری معتقدند که در آینده پروژکتورهای لیزری حرف اول را می‌زنند.

پروژکتور لیزری چیست و چه تفاوتی با پروژکتور معمولی دارد؟

مزایای پروژکتورهای لیزری

همانطور که گفته شد پروژکتورهای لیزری نسبت به پروژکتورهای لامپی دارای مزایای زیادی است که باعث جذابیت انها برای مصرف کنندگان می‌شود.

تعمیر و نگهداری پایین تر

پروژکتورها کیفیت تصویر عالی و یک منطقه دید بزرگ را ارائه می‌دهند، با این حال بزرگترین نقدی که به پروژکتورهای لامپی وارد است این است که لامپ‌های پروژکتور می‌توانند بسیار گران باشند. عمر یک لامپ به عوامل مختلفی مانند تنظیمان روشنایی بستگی دارد. در حالی که مصرف کنندگان می‌توانند برای مدت طولانی از پروژکتورهای مبتنی بر لامپ خود استفاده کنند، یک چیز مسلم است، لامپ‌ها در نهایت باید عوض شوند.

مزایای پروژکتورهای لیزری

تعویض لامپ نه تنها می‌تواند هزینه بر باشد بلکه دردسرهای مختص به خود را دارد (به عنوان مثال باید نردبان را از گاراژ بیرون بیاورد تا لامپ پروژکتور سقفی خود را تعویض کنید). علاوه بر این، لامپ‌ها قبل از اینکه بتوانند نور مورد نیاز برای ایجاد تصویر را تولید کنند باید گرم شوند. پروژکتورهای لیزری از این معایب رنج نمی‌برند و دلیل ان هم واضح است، آنها برای تولید نور به لامپ متکی نیستند و تعویض هزینه بری وجود ندارد. علاوه بر این، پروژکتورهای لیزری عماکرد روشن یا خاموش شدن فوری را ارائه می‌دهند.

بهره وری انرژی

همانطور که قبلا اشاره کردیم، پروژکتورهای لامپی سنتی تصاویر را از طریق یک فرآیند دو مرحله ای ایجاد می‌کنند. اول اینکه لامپ یک نور روشن و سفید را ایجاد می‌کند. این نور به پنل LCD یا DLP هدایت می‌شود و این نور به تولید تصویر نهایی که در صفحه مشاهده می‌کنیم کمک می‌کند. پنل LCD/DLP همان چیزی است که وظیفه تولید رنگ‌ها را به عهده دارد. بنابراین، لامپ‌ها صرف نظر از رنگ هایی که روی صفحه نمایش داده می‌شوند، باعث ایجاد نور سفید می‌شوند و در نتیجه انرژی تلف شده زیادی را به همراه خواهد داشت.

بهره وری انرژی

علاوه بر این، چونکه لامپ‌ها بسیار داغ می‌شوند، پروژکتورهای مبتنی بر لامپ نیاز به فن دارند تا همه چیز را خنک نگه دارد. این منجر به مصرف انرژی بیشتر می‌شود. از طرف دیگر، لیزرها فقط رنگ مورد نیاز برای تولید تصویر را ایجاد می‌کنند. در نتیجه، پروژکتورهای لیزری انرژی کمتری مصرف می‌کنند، و در عین حال کیفیت تصویر، روشنایی و کنتراست بهتری را ارائه می‌دهند.

فاصله پرتاپ تصویر پروژکتور

هنگام خرید پروژکتور لامپی باید فاصله پرتاب را در نظر بگیرید. فاصله پرتاب به مسافت بین لنز پروژکتور و صفحه اشاره دارد. اندازه تصویر پرتاب شده روی صفحه مشخص خواهد گرد که پروژکتور در کجا قرار بگیرد. اگر قصد نصب پروژکتور را به سقف دارید، بسیار مهم است که این فاصله را به درستی محاسبه کنید.

فاصله پرتاپ تصویر پروژکتور

از طرف دیگر، بسیاری از پروژکتورهای لیزری موجود در بازارصرف نظر از ابعادی که دارند در هر مکانی قابل نصب می‌باشند. آنها به گونه ای طراحی شده‌اند که روی میز و بسیار نزدیک به صفحه نمایش قرار بگیرند. به عنوان مثال برخی اط پروژکتورهای دارای فاصله پرتاپ فوق العاده کوتاه می‌تواند تصاویر 120 اینچی را از فاصله 8 اینچی از صفحه نمایش تولید کند.

کیفیت کلی بهتر

یکی از بزرگترین مزایای پروژکتورهای لیزری، کیفیت کلی تصویر بهتر است. از آنجا که طرح ریزی تصویر به لامپ متکی نیست، لیزرها می‌توانند تصاویر را با طیف رنگی گسترده تری تولید کنند. بنابراین، پروژکتورهای لیزری قادر به تهیه تصاویر با رنگ‌های سیاه ار و رنگ‌های زنده تر و طبیعی تر هستند. این دستگاه منجر به تولید تصاویری با کنتراست به مراتب بهتر می‌شود چونکه لیزرها مستقیما رنگ‌های لازم را تولید می‌کنند.

کیفیت کلی بهتر

پروژکتورهای مبتنی بر لامپ نیاز به فیلتر کردن رنگ از نور سفید دارند و تاثیر منفی بر کنتراست دارد. علاوه بر این، به دلیل اینکه لیزرها نور مورد نیاز را مستقیما ایجاد می‌کنند، پروژکتورهای لیزری می‌توانند ضمن اینکه کنتراست عالی ایجاد کنند، تصاویر بسیار روشن تری را هم تولید کنند.

معایب پروژکتورهای لیزری

برزگترین عیب پروژکتورهای لیزری هزینه اولیه خرید است. پروژکتورهای لیزری نسبت به پروژکتورهای معمولی بسیار گرانتر هستند. در زمان نوشتن این مقاله، حتی ارزانترین پروژکتورهای لیزری تقریبا 3 برابر گرانتر از پروژکتورهای لامپی قیمت دارند. گفته می‌شود که پروژکتورهای لیزری در طول زمان هزینه‌های کمتری خواهد داشت و این بدان علت است که هزینه تعمیر و نگهداری زیادی ندارد که مهمترین آن هم عدم نیاز به خرید لامپ‌های پروژکتور گران می‌باشد.

معایب پروژکتورهای لیزری

نتیجه گیری

پروژکتورهای لیزری تقریبا به طور قطع بازار آینده را از آن خود خواهند کردو این دستگاه‌ها قادر به تولید رنگ‌های بهتر و تصاویر روشن تر هستند و در عین حال هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمتری دارند. گفته می‌شود که پروژکتورهای لیزری بسیار گران هستند و کاربران زیادی نمی‌توانند آن را خریداری کنند اما توجه داشته باشید که این سرمایه گذاری در طول زمان به شما بازگشت داده می‌شود.

نظر شما در مورد پروژکتور لیزری چیست؟ آیا قصد خرید پروژکتور لیزری دارید؟ کدام مزایای این دستگاه از دید شما برجسته تر است/ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.