آداپتور Powerline چیست؟ نحوه کار پاورلاین و آشنایی با مزایا و معایب آن،این روزها به نظر می‌رسد که تقریبا همه چیز به اینترنت وصل می‌شود. سیستم‌های کامپیوتری، سیستم‌های سرگرمی خانگی، کنسول‌های بازی ویدیویی، دستگاه‌های اینترنت اشیاء و سایر موارد به یک اتصال سریع اینترنتی متکی هستند. بهترین روش برای اتصال کلیه دستگاه‌ها استفاده از شبکه وای فای است.

متاسفانه همیشه استفاده از وای فای عملی نیست چونکه در برخی از نقاط از نقاط مرده و سرعت آهسته رنج می‌برند. برای دور زدن مشکلات اینترنت وایرلس اغلب نیاز به استفاده از کابل اترنت و اتصال دستگاه‌ها از طریق کابل به اینترنت است.

اگر نمی‌خواهید تمام کف اتاق خود را از کابل‌ها پر کنید و یا وقت خود را برای عبور دادن کابل‌ها در دیوار هدر دهید یک راه حل دیگر وجود دارد که بسیار راحت تر است و آن هم استفاده از آداپتور Powerline است.

آداپتور Powerline چیست؟

آداپتورهای Powerline دستگاه‌های کوچکی هستند که از سیم برف موجود در خانه شما برای اتصال اینترنتی استفاده می‌کند. این دستگاه‌ها مقرون به صرفه هستند و نصب ساده ای دارند و گزینه ای جذاب برای برقراری ارتباط دیتای دستگاه‌ها و روترها می‌باشند. آداپتورهای پاور لاین یک راه حل مناسب برای مشکلات شبکه اشتراکی است که از این بین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بین بردن مناطق مرده خانه یا محل کار شما
  • به دلیل فاصله بین دستگاه و روتر امکان سیم کشی وجود ندارد.
  • اتصال دستگاه هایی که فاقد اتصال وای فای داخلی هستند.

برای اطلاعات بیشتر لطفا به مقاله پاورلاین چیست؟ 9 چیزی که شما باید در مورد PowerLine بدانید مراجعه کنید.

آداپتور Powerline چگونه کار می‌کند؟

آداپتور Powerline همان چیزی است که از آن به عنوان bridging یا پل زنی یاد می‌شود. این دستگاه‌ها به عنوان یک پل بین اکسس پوینت اینترنت و دستگاه متصل به اینترنت شما عمل می‌کند. معمولا یک کیت استاندارد Powerline دارای دو آداپتور می‌باشد. یکی از آداپتورها را با کابل اترنت به روتر خود وصل کنید، آداپتور بعدی را به یک پریز برق وصل کنید.

آداپتور دوم باید به پریز برقی که در نزدیکی دستگاه مورد نیاز شما است وصل کنید به عنوان مثال پریز باید نزدیک سیستم کامپیوتری، تلویزیون هوشمند، کنسول بازی و غیره باشد. در نهایت هم آداپتور دوم را از طریق کابل اترنت به دستگاه وصل کنید. این دو آداپتور از طریق سیم کشی برق منزل یا محل کار شما همدیگر را تخصیص می‌دهند و به طور خودکار شروع به انتقال و دریافت داده‌ها می‌کنند. هیچ پیکربندی طولانی یا نصب درایوری وجود ندارد.

آداپتور Powerline چیست؟ نحوه کار پاورلاین و آشنایی با مزایا و معایب آن

مزایای آداپتور Powerline

Wi-Fi یک اتصال اینترنتی بی سیم است که داده‌ها را از طریق امواج رادیویی منتقل می‌کند. این نوع اتصال می‌تواند برای خانه‌ها و دفاتر کاری بزرگ مشکل ساز باشد و دلیل این امر هم می‌تواند تضعیف و گرفتار شدن سیگنال‌های بی سیم توسط موانعی مانند دیوارها باشد. در نتیجه مناطقی از خانه یا محل کار شما ممکن است نتوانند سیگنالی را از روتر وای فای شما دریافت کنند. آداپتورهای Powerline می‌توانند با استفاده از سیم کشی برق موجود در دیوارهای خانه یا محل کار شما اتصال داده‌ها را به دستگاه‌های موجود در این نقاط مرده گسترش دهند.

مزایای آداپتورهای Powerline

علاوه بر این برخی از دستگاه‌ها به اتصال شبکه پایدارتر از آنچه که وای فای می‌تواند ارائه دهد نیاز دارند. اتصال داده ای که توسط آداپتور Powerline ارائه می‌شود اغلب قابل اطمینان تر هستند و قادر به ارائه سرعت‌های ثابت و پایدار هستند.

این موضوع برای دستگاه هایی مانند کنسول‌های بازی ویدیویی و سیستم‌های دسکتاپی که برای گیم مونتاژ شده‌اند حائز اهمیت است ( جایی که تاخیر زمانی شبکه می‌تواند یک مسابقه آنلاین را خراب کند).

علاوه بر این از آداپتورهای پاورلاین می‌توان برای اتصال دستگاه‌های قدیمی تر که دارای Wi-Fi داخلی نیستند استفاده کرد. در نهایت آداپتورهای Powerline می‌توانند از شبکه‌های بی سیم امن تر باشند و این امر بدان علت است که آداپتور Powerline از سیم کشی برق مسی خانه شما برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند که دسترسی هکرها به دستگاه‌های متصل به شبکه را غیرممکن می‌سازد.

معایب آداپتورهای Powerline (پاورلاین)

در حالی که ممکن است آداپتورهای پاورلاین به عنوان روشی سریع و ساده برای اتصال همه دستگاه‌های شما به نظر برسند اما معایبی هم دارند. اولین و مهمترین مورد این است که عملکرد آداپتورهای Powerline به سیم کشی برق منزل شما بستگی دارد.

منازل و دفاترکاری که دارای سیم کشی برق قدیمی هستند ممکن است با آداپتورهای Powerline ناسازگاری داشته باشند. متاسفانه هیچ راهی برای تست اینکه این آداپتورها برای شما کار می‌کنند یا نه وجود ندارد مکر اینکه آنها را خریداری کنید و بعد به صورت عملی به تست بپردازید.

معایب آداپتورهای Powerline

علاوه بر این سیم کشی برق می‌تواند مستعد تداخلات الکتریکی باشد مخصوصا اگر بار زیادی روی سیم‌ها باشد. دستگاه هایی مانند یخچال، فریزر، مایکروویو و غیره می‌توانند در سیم کشی شما اختلالاتی را به وجود بیاورند.

این امر موجب افت سرعت می‌شود. در آخر استفاده از آداپتورهای Powerline می‌تواند هزینه بر باشد. اکثر کیت‌های Powerline قادر به اتصال یک دستگاه واحد به شبکه هستند که بسته به تعداد دستگاه هایی که برای اتصال نیاز دارید نیاز به آداپتور Powerline بیشتری دارید. بسته به نیاز شخصی شما، خرید روتر قدرتمندتر با برد و سرعت بیشتر ممکن است مقرون به صرفه تر باشد.

نتیجه گیری

آداپتورهای Powerline به سادگی شبکه شما را توسعه می‌دهند و بر نقاط مرده موجود در خانه یا دفتر کاری شما غلبه می‌کنند. آنها ضمن اتصال قابل اطمینان و سرعت مناسب یک راه حل کاربر پسند برای اتصال همه دستگاه‌های شما به اینترنت را فراهم می‌سازند.

بسته به نیاز شما ممکن است برای خرید آداپتورهای Powerline هزینه قابل توجهی را صرف کنید. آیا شما از آداپتورهای پاورلاین استفاده می‌کنید؟ نظر شما در مورد آنها چیست؟