ما دراین مقاله قصد داریم شما را با نحوه استفاده از مرورگر پرتابل در کامپیوتر و لپ تاپ آشنا کنیم. در دنیایی که به طور فزاینده ای متحرک شده است، ممکن است خود را در یک سفر کاری یا تفریحی ببینید که در آن احتیاج به دسترسی به کامپیوتر شخصی تان داشته باشید.

شاید نگران استفاده از دستگاه‌های عمومی برای انجام جستجو یا کار روی یک برنامه آنلاین باشید. یک راه حل برای این مشکل استفاده از مرورگر پرتابل یا قابل حمل است که می‌توانید در هر مکان و هر جایی از آن استفاده کنید.

مرورگر پرتابل نسخه ای از مرورگر است که توسعه دهنده آن را عرضه می‌کند و شما می‌توانید از آن در دستگاه‌های ذخیره سازی قابل حمل مانند فلش مموری استفاده کنید. با استفاده از نسخه قابل حمل مرورگر، می‌توانید از تاریخچه، افزونه‌ها و غیره استفاده کنید بدون آنکه هیچ نشانی روی کامپیوتری که از آن استفاده می‌کنید بر جا بگذارد.

مزایای مرورگر پرتابل یا قابل حمل

اگر به دنبار کار یا تفریح هستید و نیاز به استفاده از رایانه عمومی دارید، نمی‌توانید هیچ نرم افزار جدیدی را روی سیستم نصب کنید. بنابراین به همراه داشتن یک نسخه پرتابل از مرورگر می‌تواند کاربردی باشد و دسترسی شما به اینترنت را ساده کند.

استفاده از یک مرورگر پرتابل به این معناست که نیازی به نصب نرم افزار روی دستگاه ندارید و این باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود. مرورگرهای قابل حمل بسیار سبک هستند و سریعتر از نسخه معمولی نرم افزار کار می‌کند بدون اینکه حجم حافظه سیستم را کم کند. علاوه بر این نرم افزارهای پرتابل هیچ اثری روی رجیستری ویندوز نمی‌گذارد.

مرورگر پرتابل

اگر نمی‌خواهید از نسخه نصب شده مرورگر استفاده کنید و نگران اطلاعات شخصی خود هستید استفاده از مرورگر پرتابل را به شما توصیه می‌کنیم چونکه با استفاده از یک مرورگر پرتابل شما اطلاعات شما در دستگاه ذخیره سازی (به طور مثال فلش مموری) ذخیره می‌شود و نه سیستم.

نمونه هایی از مرورگر پرتابل

برخی از مرورگر پرتابل وجود دارند که از بین آنها می‌توان به نسخه‌های محبوب کروم، فایرفاکس و اپرا اشاره کرد. عملکرد و کارایی این برنامه‌ها با نسخه‌های اصلی یکسان است. همچنین تعداد زیادی از مرورگر قای قابلی حمل دیگری هستند که زیاد شناخته شده نیستند به طور مثال می‌توان به Chromium ، Avant Browser ، Midori و QtWeb اشاره کرد. اگر نیاز به افزونه‌ها و بوک مارک‌ها ندارید مرورگر پرتابل گزینه خوبی خواهند بود. شما فقط می‌خواهید اثری از فعالیت خود را روی سیستم باقی نگذارید.

نحوه استفاده از مرورگرهای پرتابل

ممکن است مرورگرهای پرتابل مختلف به روش‌های متفاوتی دانلود شوند اما اکثر آنها به یک شکل کار می‌کنند:

1- به صفحه دانلود برنامه مراجعه کنید و مرورگر مورد نظر خود را با کلیک روی دکمه Download روی سیستم شخصی خود ذخیره کنید.
2- به مکانی که فایل دانلود شده است بروید و فایلی که دارای پسوند exe است را پیدا کنید.
3- برای اجرای مرورگر پرتابل دوبار روی آن کلیک کنید.

مرورگر پرتابل

4- دستورالعمل‌های ظاهر شده روی صفحه نمایش را دنبال کنید.
5- زمانی که به صفحه ای می‌رسید که از شما سوال می‌کند که می‌خواهید فایل را کجا ذخیره کنید شما باید فلش مموری خود را انتخاب کنید.
6- بعد از انتخاب مکان دکمه OK را کلیک کنید

7- Install را کلیک کنید.

مرورگر پرتابل

 برای استفاده این برنامه در سیستم دیگر مراحل زیر را دنبال کنید:

  • فلش مموری را به سیستم خود وصل کنید و به دایرکتوری که در آن برنامه را نصب کرده‌اید وارد شوید.
  • روی فایل exe دوبار کلیک کنید.
  • حالا مانند نسخه اصلی می‌توانید از مرورگر پرتابل خود استفاده کنید.

اگر می‌خواهید بدون نگرانی در مورد سوء استفاده از اطلاعات شخصی خود از اینترنت و سیستم عمومی استفاده کنید، کافیست مرورگر مورد علاقه خود را در نظر بگیرید و نسخه پرتابل آن را دانلود و در یک دستگاه ذخیره ساز قابل حمل مانند فلش مموری ذخیره کنید. بعد از انجام این کار می‌توانید هر جا که می‌روید آن را با خود داشته باشید.