چرا باید به مقایسه مدیا کانورتر فیبر تک حالته و چند حالته بپردازیم؟ دیتاسنتر یک نمونه قدرتمند از اهمیت اتصال های فیبر نوری و نقش حیاتی آنها در انتقال داده ها از تعداد فزاینده ای از اندپوینت ها (Endpoint) ها است. فیبر و مقیاس پذیری دست به دست هم می دهند. نیاز به پهنای باند 10 گیگابیت در ثانیه و حداکثر 40 گیگابیت در ثانیه و حتی 100 گیگاببیت در ثانیه در حال تبدیل شدن به امری عادی است. بخشی از جذابیت؛ تاخیر کم؛ سرعت و مسافت موجود در هنگام ورود فیبر به پیکربندی شبکه است و فقط دیتا سنتر نیست که این نوع نتایج در آن اتفاق می افتد. مراکز تجاری؛ فروشگاه های خرده فروشی؛ موسسات دانشگاهی و حتی خانه های هوشمند همه مکان هایی هستند که فیبر بخش مهمی از زیرساخت های بسیار کارا را اثبات می کند. دقیقا به همین دلیل است که مدیا کانورترها به یک اتصال ضروری تبدیل شده اند.

مدیا کانورتر فیبر

مدیا کانورتر فیبر برای استقرار از راه دور سیستم های دوربین مدار بسته IP در مناطق دور افتاده و کم بازده ایده آل است. دوربین های مدار بسته IP داده های تصویری با وضوح بالا را با استفاده از اترنت تا حد محدودی انتقال می دهند. هر استقرار بیش از 100 متر به نصاب های شبکه نیاز دارد که مبدل های فیبر را در مبدا و مقصد اتصال شبکه مستقر کرده تا به اتصالات از راه دور با سرعت انتقال بالا دست پیدا کنند.

مقایسه مدیا کانورتر فیبر تک حالته و چند حالته

ارسال فیلم در مسافت های طولانی تنها قابلیتی نیست که مدیا کانورتر فراهم می آورد. با تنظیمات چند دوربینی مانند نوع مورد استفاده در فوتبال حرفه ای که در آن رباتیک ها برای ادغام تصویر و ایجاد پوشش یه بعدی مستقر شده اند؛ مدیا کانورتر چند حالته انتقال چگالی بیشتری را برای شبکه ها فراهم می آورد و در عین حال امکان انتقال داده ها در دو جهت را فراهم می آورد. در این پست به این مسئله اشاره شده است که مدیا کانورتر فیبر تک حالته و چند حالته چگونه کار می کنند.

چرا به مدیا کانورتر فیبر نیاز داریم؟

مدیا کانورتر اپتیکال واسطه ای برای انتقال سیگنال های الکتریکی مسافت کوتاه و سیگنال های نوری مسافت دور است. از آنجا که برخی از سیگنال های الکتریکی با فاصله کوتاه در برخی از شبکه ها قابل پوشش نیستند؛ برای افزایش فاصله انتقال باید از فیبر نوری استفاده شود که نسبت به کابل های مسی دارای هزینه های بسیار زیادی هستند؛ بنابراین کاربرد مدیا کانورتر بیشتر و گسترده تر می شود.

مدیا کانوتر به دو دسته تک حالته و چند حالته تقسیم می شود و اصلی ترین تفاوت در این دو نوع؛ تفاوت در فاصله انتقال است. حالت عملکرد مدیا کانورتر تک حالته یک گره و یک سیگنال انتقال تک پورت است؛ بنابراین فاصله انتقال سیگنال نسبتا طولانی است که ساخت شبکه شهری بزرگ را تشکیل می دهد.

مدیا کانورتر چند حالته درست بر عکس است؛ حالت کار آن چند گره ؛ انتقال سیگنال چند پورت است؛ بنابراین فاصله انتقال سیگنال نسبتا کوتاه است؛ قیمت آن پایین تر است؛ استفاده ساده ای دارد و بیشتر برای ساخت LAN های داخلی استفاده می شود.

مقایسه مدیا کانورتر فیبر تک حالته و چند حالته

اکثر نصاب های شبکه با استفاده از مدیا کانورتر فیبر می توانند از محدودیت 100 متر اترنت عبور کنند. مدیا کانورتر فیبر با استفاده از فیبر چند حالته می توانند تا 55 متر و با استفاده از فیبر تک حالته تا 30 کیلومتر را طی کنند.

فیبر تک حالته – به دلیل هسته کوچکتر خود قادر به پشتیبانی از مسافت های طولانی تر است که می تواند بین 8 تا 10.5 میکرون اندازه گیری شود و نسبت هسته ها به روکش از 9 میکرون تا 125 میکرون است. فیبر تک حاله با هسته های کوچکتر خود می تواند پالس های نور را در مسیر مستقیم تری متمرکز کند و به آن کمک کند تا مسافت بیشتر و سرعت بیشتری داشته باشد.

مقایسه مدیا کانورتر فیبر تک حالته و چند حالته

فیبر چند حالته – در اندازه های مختلف و مخصوص نیازهای شبکه وجود دارد. نسبت روکش اصلی به هسته فیبر چند حالته 50 تا 125 میکرون اندازه گیری شده است که به پالس های نور ساطع شده فضای بیشتری برای پراکنده شدن می دهد.

مدیا کانورتر صنعتی Planet Technology از فیبرهای چند حالته و تک حالته پشتیبانی می کنند تا به ساخت و سازهای انعطاف پذیرتر کمک کنند. IGTP-802T یک مدیا کانورتر (SC, MM)  صنعتی 10/100/1000BASE-T 802.3at PoE است که تا مسافت 550 متر را ساپورت می کند. مدل چند حالته از انواع فیبر SC پشتیبانی می کند و می تواند به فاصله 220 متر و 550 متر برسد. علاوه بر این؛ نسخه تک حالته مدیا کانورتر IGTP-802TS از همان نوع فیبر SC پشتیبانی می کند؛ اما از آنجا که از فیبر تک حالته پشتیبانی می کند؛ می تواند فاصله نسخه چند حالته را برای مسافت حداکثر 10 کیلومتر 20 برابر کند.

Half-Duplex SFP در مقابل  Full Duplex SFP- تفاوت در چیست؟

فرستنده و گیرنده های فیبر SFP می توانند از Half-Duplex SFP یا Full Duplex SFP و در برخی موارد؛ هر دو پشتیبانی کنند. Duplex به مسیری که داده عبور می کند اشاره دارد. Half-Duplex و Full Duplex دو روش انتقال متفات در شبکه می باشند.

Full Duplex یا دو طرفه کامل با طور مکرر با ارتباطات (همانطور که در تلفن رخ می دهد) مقایسه می شود و Half-Duplex برای برقراری ارتباطات با استفاده از مخابره صدا. Full duplex قادر به ارسال و دریافت داده ها است. این می تواند حالت مالتی تسکینگ داشته باشد  با حفظ فرکانس های جداگانه همزمان با ارسال داده ها؛ داده هایی را هم دریافت کند و از تداخل جلوگیری کند.

از طرف دیگر؛ Half-Duplex باید بین ارسال و دریافت داده ها جابجا شود. دستگاه های Half-Duplex می توانند داده ارسال کنند یا می توانند داده دریافت کنند؛ اما نمی توانند هر دو کار را با هم انجام دهند.

مدیا کانورترهایIGTP-802T   و  IGTP-802TS از Full duplex و Half-Duplex پشتیبانی می کنند تا با شبکه شما سازگار باشند. این به شما امکان می دهد تا همانطور که تقاضای شبکه توسعه پیدا می کند؛ و نیازهای استفاده شما تغییر می کند؛ از همان تجهیزات در آینده استفاده کنید.

دمای عملیاتی برای مدیا کانورتر فیبر

مدیا کانورتر فیبر علاوه بر اینکه می توانند استریم های داده Full duplex و Half-Duplex را داشته باشند؛ دمای عملیاتی گسترده ای را هم از منفی 40 تا 75 درجه سانتیگراد ارائه می دهند؛ در حالی که مدل های صنعتی دمای عملیاتی مفتی 10 تا 60 درجه سانتیگراد را ارائه می دهند. این بدان معناست که شما نه تنها می تواند آنها را در محیط های سخت صنعتی نصب کنید؛ بلکه می تواند آنها را در محیط های سرد نصب کنید. دمای عملیاتی گسترده مدیا کانورتر می تواند دامنه آب و هوا را به میزان قابل توجهی گسترش دهد

مبدل های رسانه ای فیبر و مزایای افزودن فیبر

با ادامه فعالیت زیر ساخت های 5G نقش فیبر نوری در پهنای باند با سرعت بسیار بالا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مدیا کانورترهای فیبر نقش مهمی در پشتیبانی از فناوری بی سیم و کابلی دارند. هر کجا که فیبر و کابل های زوج به هم تابیده در یک جریان شبکه ظاهر می شوند, نتایج نشان می دهد که کاربران نهایی از تاخیر کم، سرعت؛ در دسترس بودن بالا و مسافت دور برخوردار هستند.

فیبر با استفاده از قابلیت Power over Ethernet یا PoE، چالش های داده و تحویل انرژی را کاهش می دهد. توانایی اترنت برای حمل هر دوی انرژی و داده به دستگاه اجازه می دهد تا آزادی بیشتری برای کاربر فراهم شود. کاربران نهایی در حایی که بتوانند از هر یک از این انواع کابل استفاده کنند؛ از یک تجربه بهینه با انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستند. ترکیب بهترین راه حل ها در صورت نیاز؛ به مشاغل و صاحبان خانه ها این امکان را می دهد تا از طریق راه حل های تک کابل اترنت  و اکستنشن های فیبر سریع، مسافت های طولانی تر را پشتیبانی کنند. مدیا کانورتر فیبر تک حالته و چند حالته نقش بسزایی در طراحی زیرساخت های هوشمند ایفا می کند.

منبع: planetechusa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.