در مقاله امروز فروشگاه اینترنتی نارستان قصد داریم نحوه مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران در سیستم دسکتاپ و لپ تاپ را به شما آموزش دهیم. اگر در منطقه ای که زندگی می‌کنید چندین شبکه Wi-Fi وجود دارد، وقتی که سعی می‌کنید که به شبکه خود وصل شوید همه آنها را مشاهده خواهید کرد. لیستی از شبکه‌های غیر ضروری، بخضوص شبکه هایی که به هیچ وجه بدانها وصل نمی‌شوید می‌تواند برای شما دردسرهایی را به همراه داشته باشد.

خوشبختانه شما می‌توانید سایر شبکه‌های Wi-Fi را مخفی کنید تا که انها را در سیستم خو مشاهده نکنید. بعد از مفی کردن این شبکه‌ها شما خیلی راحت تر می‌توانید شبکه Wi-Fi خود را پیدا کنید و بدان وصل شوید. مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران دائمی نیست و برای مشاهده آنها می‌توانید مراحلی که در انتهای مقاله بیان می‌کنیم را استفاده کنید.

مخفی کردن شبکه Wi-Fi چیست؟

مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران کاملا خود را توصیف می‌کند، شما قادر به دیدن این شبکه‌ها در سیستم خود نخواهید بود. وقتی شبکه Wi-Fi را برای اتصال انتخاب می‌کنید هر نام شبمه ای که شما مخفی کرده باشید در لیست شبکه‌های موجود به شما نمایش داده نمی‌شود. مخفی کردن شبکه‌های Wi-Fi فقط در سیستم شما کار می‌کند و به عبارت دیگر کاربران دیگری که در اطراف شما هستند می‌توانند این شبکه‌ها را ببینند و بدان وصل شوند.

مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران مانع از رسیدن سیگنال‌های بی سیم آن منطقه به شما نمی‌شود. اگر می‌خواهید شبکه Wi-Fi که در نزدیکی شما است را مسدود کنید گزینه بهتر تغییر کانال وای فای است. یک اسکنر کانال Wi-Fi می‌تواند به شما کمک کند تا کانال هایی که از شبکه‌های مجاور استفاده می‌کنند را شناسایی کنید.

نحوه مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران

ویندوز اجازه نمی‌دهد تا از طریق رابط کاربری گرافیکی شبکه‌های Wi-Fi را مخفی کنید و فقط می‌توانید یک شبکه را انتخاب و بدان وصل شوید و بعد از اتمام کارتان از شبکه جدا شوید. به جای این شما باید چند دستور را در پنجره Command Prompt  اجرا کنید اگر این مراحل را با دقت پیش ببرید فرایند کار بسیار ساده ایت.

در کادر جستجوی منوی start عبارت Command Prompt  را تایپ کنید. از نتایج نمایش داده شده Command Prompt  را انتخاب کنید و روی آن کلیک راست کنید. از منوی ظاهر شده گزینه Run as administrator را انتخاب کنید. اگر از ویندوز ایکس پی استفاده می‌کنید می‌توانید بدون نگرانی در مورد مجوزهای مدیریتی فقط از منوی Start گزینه Command Prompt را انتخاب کنید. بعد از باز شدن پنجره Command Prompt دستور زیر را وارد کنید:

netsh wlan show networks

نحوه مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران در سیستم دسکتاپ و لپ تاپ

همانطور که از تصویر بالا مشاهده می‌کنید تمام شبکه‌های بی سیمی که می‌توانند در سیستم شما نمایش داده شوند لیست می‌شوند. شبکه Wi-Fi که می‌خواهید آن را مخفی کنید را پیدا کنید و SSID آن را یادداشت کنیم. موردی که در اینجا ما می‌خواهیم مخفی کنیم HTC_9EF2 نام دارد.

 توجه – ویندوز گاهی اوقات همه شبکه‌های اطراف ما را نمایش نمی‌دهد. اگر به دنبال SSID شبکه ای هستید که قبلا دیده‌اید اما در حال حاضر آن را نمی‌بینید (که شاید به دلیل ضعیف بودن سیگنال باشد) از یک اسکنر وای فای مانند WifiInfoView استفاده کنید و لیست جامع تری را تهیه کنید.

برنامه Note یا هر ویرایشگر متنی دیگر را باز کنید و دستور زیر را در آن کپی پیست کنید و SSID خود را جایگزین SSID که ما استفاده کردیم کنید. توجه داشته باشید که حتما از علامت نقل قول‌ها استفاده کنید:

netsh wlan add filter permission=block ssid=”HTC_9EF2″ networktype=infrastructure

نحوه مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران در سیستم دسکتاپ و لپ تاپ

به پنجره Command Prompt برگردید و این دستور را در آنجا کپی پیست کنید. می‌توانید در مکانی از صفحه سیاه Command Prompt کلیک راست کنید و از منوی نمایش داده شده Paste را انتخاب کنید. با اجرای این دستور شما موفق به مخفی کردن شبکه Wi-Fi شدید. حالا اگر لیست شبکه‌ها را تماشا کنید متوجه خواهید شد که نام شبکه ای وجود ندارد. می‌توانید این مراحل را برای هر شبکه ای که می‌خواهید مخفی کنید، تکرار کنید.

نحوه مخفی کردن شبکه Wi-Fi دیگران در سیستم دسکتاپ و لپ تاپ

اگر چندین شبکه Wi-Fi برای مخفی کردن وجود دارد می‌توانید از یک دستور متفاوت برای اضافه کردن نام چند شبکه استفاده کنید و به طور همزمان این شبکه‌های وای فای را فیلتر کنید. قطعا این کار باعث صرفه جویی در وقت شما می‌شود اما باید بدانید که با اجرای این مراحل هم اگر شما را لپ تاپ خود را به منطقه دیگری انتقال دهید و یا DDID خود را تغییر دهید این دستورات را خنثی خواهید کرد.

شبکه ای که می‌خواهید ببینید را به عبارت NETWORKNAME جایگزین کنید.

netsh wlan add filter permission=allow ssid=”NETWORKNAME” networktype=infrastructure

برای مسدود کردن هر شبکه دیگر دستور زیر را اجرا کنید.

netsh wlan add filter permission=denyall networktype=infrastructure

نحوه نمایش شبکه‌های Wi-Fi مخفی

دستورات مربوط به netsh برای نمایش شبکه‌های مخفی شده است. در صورت فراموش کردن برای شناسایی این که کدام SSID‌ها مخفی یا مسدود شده‌اند دستور زیر را اجرا کنید:

netsh wlan show filters

برای آنبلاک کردن یک شبکه Wi-Fi خاص دستور زیر را اجرا کنید:

netsh wlan delete filter permission=block ssid=”NETWORKNAME” networktype=infrastructure

برای حذف مسدودسازی سایر شبکه‌های Wi-Fi دیگر دستور زیر را وارد کنید:

netsh wlan delete filter permission=denyall networktype=infrastructure

اما برای مخفی کردن Wi-Fi خود چکار می‌کنید؟

اگر می‌خواهید شبکه خود را از همساگانتان مخفی کنید، مسدود کردن SSID روتر برای شما جوابگو نخواهد بود. با این جال غیر فعال کردن برودکست SSID در روترتان و ایمن سازی آن با یک کلمه عبور قوی می‌تواند به امنیت شما کمک کند. اینها فقط دو تا از روش هایی است که برای ایمن کردن شبکه وای فای خود و جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز می‌توانید استفاده کنید.

مگر اینکه در همسایگی شما یک آی تی من که از امنیت و فناوی آگاهی دارد حضور داشته باشد و می‌توانند به آدرس مک شما دسترسی پیدا کند، همچنین می‌توانید فیلتر آدرس مک را برای امنیت بیشتر شبکه خود فعال کنید.