آیا با نحوه محافظت از اطلاعات فلش مموری و فایل‌های شخصی با استفاده از کلمه عبور آشنایی دارید؟ ما به جایی رسیده ایم که فلش مموری‌ها نه تنها قابل حمل تر شده‌اند بلکه به دلیل ظرفیت بالایی که دارند می‌توانند اطلاعات زیادی را در خود ذخیره کنند. این امر باعث می‌شود تا این دستگاه‌ها برای کاربران حرفه ای همیشه ایده آل باشند. اما قبل از ذخیره اطلاعات ارزشمند خود در فلش مموری که دارید باید نحوه ایمن کردن آن را یاد بگیرید. این امر باعث می‌شود که شما از دسترسی به اطلاعات محرمانه خود توسط افراد دیگر جلوگیری کنید. در ادامه چند روش برای محافظت از فلش مموری شما با استفاده از کلمه عبور آورده شده است.

نحوه محافظت از اطلاعات فلش مموری و فایل‌های شخصی با استفاده از کلمه عبور

محافظت فلش مموری با استفاده از  BitLocker ویندوز 10

ساده ترین روش برای محافظت از فایل‌های شما، قرار دادن کلمه عبور برای تمام فلش مموری شما است. ویندوز 10 دارای یک قابلیت داخلی است که برای این منظور طراحی شده است و BitLocker نام دارد. فلش مموری خود را به پورت USB سیستم خود وصل کنید. کلیدهای ویندوز و E را فشار دهید تا پنجره Windows Explorer باز شود بعد روی فلش مموری کلیک راست کنید. از منوی ظاهر شده Turn on BitLocker را انتخاب کنید. در اینجا از شما خواسته می‌شود تا کلمه عبور خود را وارد و تایید کنید. بعد از انجام این کار دکمه Next را کلیک کنید.

نحوه محافظت از اطلاعات فلش مموری و فایل‌های شخصی با استفاده از کلمه عبور

در صفحه بعد نحوه بازیابی کلید خود را مشخص کنید. تنظیمات ترجیح داده شده خود را تنظیم کنید و بعد روی Next کلیک کنید. در صفحه بعد گزینه Encrypt Entire Drive را انتخاب کنید و به صفحه بعد بروید. در زیر Choose Which Encryption Mode گزینه Compatible Mode را انتخاب کنید. در نهایت برای شروع رمزگذاری فلش مموری خود Start Encrypting را انتخاب کنید.

نحوه محافظت از اطلاعات فلش مموری و فایل‌های شخصی با استفاده از کلمه عبور

بعد از انجام موارد یاد شده به Windows Explorer بروید و ایکن فلش مموری خود را بررسی کنید. حالا باید آیکن فلش مموری شما با یک قفل نمایش داده شود تا نشان دهد که امنیت محتوای فلش مموری در حال برقراری است. با دابل کلیک کردن آیکن فلش مموری شما باید کلمه عبوری که تعریف کرده‌اید را وارد کنید. به همین خاطر همیشه باید کلمه عبور خود را به خاطر بسپارید.

توجه داشته باشید که ابزار داخلی BitLocker در نسخه‌های ویندوز Windows 10 Pro  و  Windows 10 Enterpriseدر دسترس است.

محافظت از اطلاعات شخصی

اگر کاربر نسخه‌های ویندوز Windows 10 Pro  و  Windows 10 Enterpriseهستید می‌توانید از BitLocker برای امنیت فایل‌های موجود در فلش مموری خود استفاده کنید. اما اگر کاربر Windows Home هستید چندان خوش شانس نیستید. با این وجود برخی از راه حل‌ها برای تامین امنیت فایل‌های خاص در فلش مموری شما وجود دارد.

مایکروسافت آفیس

اگر از مایکروسافت آفیس استفاده می‌کنید می‌توانید از راه حل داخلی برای محافظت از اطلاعات خود استفاده کنید. فایل مورد نظر را برای اضافه کردن کلمه عبور به آن باز کنید. حالا به مسیر File > Info بروید. در زیر بخش Protect Document گزینه Encrypt with Password را  انتخاب کنید، کلمه عبور را وارد کنید و قبل از کلیک کردن روی OK کلمه عبور خود را تایید کنید. با انجام این کار کاربران برای دسترسی به محتوای فایل آفیس شما باید کلمه عبور را وارد کنند.

مایکروسافت آفیس

WinZIP

WinZIP یکی از برنامه هایی است که برای فشرده سازی اطلاعات استفاده می‌شود. اما در این برنامه دوست داشنتی گزینه ای وجود دارد که به کاربران اجازه می‌دهد تا یک کلمه عبور را به فایل‌های خود اضافه کنند و از اطلاعاتشان محافظت کنند. فشرده سازی فایل و اضافه کردن کلمه عبور یک فرآیند ساده است. با کلیک راست کردن روی فایلی که می‌خواهید فشرده کنید کارتان را شروع کنید و بعد گزینه Add to Archive را انتخاب کنید و گزینه set a password را فعال کنید.

WinZIP

محافظت از اطلاعات فلش مموری با استفاده از برنامه‌های جانبی

توسعه دهندگان برنامه‌های جانبی زیادی وجود دارند که نرم افزارهای رمزگذاری اطلاعات را به بازار ارائه می‌دهند. در استفاده از این نرم افزارها باید دقت لازم را داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که فقط از منابع و سایت‌های معتبر این نرم افزارها را دانلود می‌کنید. از برنامه هایی که می‌توانید استفاده کنید می‌توان برای نمونه به موارد زیر اشاره کرد:

نرم افزار قفل گذاری اطلاعات شخصی Steganos Safe  – این نرم افزار برای کاربرانی که به رمزگذاری قدرتمند اطلاعات خود روی سیستم کامپیوتری و لپ تاپی خود اهمیت می‌دهند طراحی شده است. اگر از سیستم خود به صورت اشتراکی استفاده می‌کنید این برنامه گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

نرم افزار حرفه ای رمزگذاری فایل و فولدر Folder Lock – با استفاده از این برنامه رمزگذار می‌توانید در عرض چند ثانیه فایل ها، پوشه و اسناد خود را رمزگذاری و یا مخفی کنید. به کمک این برنامه می‌توانید فایل‌های موجود در فلش مموری خود را هم محافظت کنید.

Ashampoo Magical Security يکي از قدرتمندترين و محبوب ‌ترين برنامه‌ هايي است که به منظور رمزگذاری روی فايل‌ها به صورتي حرفه ‌ای مورد استفاده قرار می‌‌گيرد.

Folder Protect این امکان را به شما می‌دهد تا براحتی به حفاظت ایمن از پوشه و فایل‌ها و درایو‌های خود بپردازید.

My Lockbox نرم افزار کم حجم و بسیار کاربردی جهت قفل و مخفی سازی پوشه‌های ویندوز می‌باشد. با این نرم افزار شما اطلاعات حیاتی و خصوصی خود را برای همیشه قفل کنید تا دیگر کسی به غیر از شما قادر به دسترسی به آنها نباشد. این نرم افزار دارای رابط کاربری ساد اما مدرن برای حفاظت از فولدرها می‌باشد. My Lockbox از تمامی نسخه‌های ویندوز حتی ویندوز‌های 64 بیتی پشتیبانی میکند.

اما یک راه حل سخت افزاری

راه حل‌های مبتنی بر سخت افزار برای کاربرانی مناسب هستند که در مورد رمزگذاری اطلاعات خود مصر و جدی هستند. فلش مموری هایی وجود دارند که در بدنه خود دارای دکمه هایی هستند که برای باز کردن قفل دستگاه از آنها استفاده می‌شود و دیگر به نرم افزار خاصی احتیاج ندارند. با این حال این نوع فلش مموری‌ها می‌توانند هزینه بر باشند. خرید دستگاه هایی که دارای قابلیت‌های امنیتی پیشرفته مانند رمزگذاری اطلاعات هستند برای اکثر کاربران می‌تواند هزینه بر باشد با این حال آنها گزینه ای عالی برای ذخیره فایل‌های حاوی اطلاعات بسیار حساس هستند.

اما یک راه حل سخت افزاری