تلویزیون یا مانیتور 4K چیست؟ اگر به تازگی برای خرید تلویزیون یا مانیتور جستجو کرده باشید اصطلاح 4K را به احتمال زیاد دیده‌اید. این اصطلاح به خودی خود معنایی که دارد را توضیح نمی‌دهد. به همین دلیل بسیاری از کاربران ممکن است سردرگم شوند که 4K چیست و چرا مهم است؟ 4K چیست و چرا همه در مورد آن صحبت می‌کنند؟ در ادامه جواب این سوال را خواهید دانست.

4K به چه معناست؟

اگر فیلم‌های آنلاین را پخش کرده باشید احتمالا با جملاتی که مربوط به کیفیت فیلم است برخورد کرده‌اید. کفیت فیلم توسط اعدادی که با p خاتمه پیدا می‌کنند مانند 360p یا 720p نمایش داده می‌شوند، این اعداد تعداد پیکسل‌های موجود در فیلم را نشان می‌دهند. یک فیلم با کیفیت 360p دارای 480×360 پیکسل است در حالی که فیلم 1080p دارای وضوح 1920×1080 پیکسل می‌باشد.

مانیتور 4K

رزولوشن یا وضوح بالاتر فضای بیشتری را برای ارائه جزئیات دقیق نیاز دارد. فرض کنید که شما یک کاشی موزایی از مونا لیزا درست می‌کنید، اگر شما موزاییک را در یک شبکه 48×36 بسازید کیفیت زیادی را از دست خواهید داد و جزئیات از بین می‌روند، اما اگر فضای کاری خود را به یک شبکه 192×108 ارتقاء دهید می‌توانید جزئیات بیشتری را در آن جا دهید و به این ترتیب محصول نهایی بهتر به نظر می‌رسد.

مانیتور 4K

همانطور که احتمالا تا الان باید حدس زده باشید، 4K به تعداد پیکسل‌های موجود در صفحه نمایش تلویزیون یا مانیتور اشاره دارد. بنابراین اگر محصولی با 360p مشخص شده است به این معناست که دارای 360 پیکسل افقی است و 1080p به معنای داشتن 1080 پیکسل افقی است، بنابراین 4K باید به این معنا باشد که 4000 پیکسل وجود دارد؛ درست است؟ متاسفانه تایید این گفته راحت نیست! گروه نوآوری‌های سینمای دیجیتال رزولوشن 4K را به عنوان 4096×2160 پیکسل تعریف می‌کنند. با این حال تلویزیون‌هایی که در فروشگاه خریداری می‌کنید به احتمال زیاد به جای این رقم رزولوشن 3840×2160 پیکسل را ارائه می‌دهند.

آیا باید یک تلویزیون یا مانیتور 4K خریداری کنم؟

تلویزیون یا مانیتورهای 4K در هنگام نمایش محتوا با رزولوشن 4K در بهترین حالت خود هستند. برای تماشای محتوا در 1080p و پایین‌تر می‌توانید از یک تلویزیون یا مانیتور 4K استفاده کنید؛ اما این کار درست مانند خرید یک تشک با اندازه بزرگتر برای ملافه‌های کوچکتر است. خوشبختانه سرویس‌های پخش محبوب مانند Amazon Prime و Netflix از وضوح تصویر 4K پشتیبانی می‌کنند و این بدان معناست که تلویزیون یا مانیتور 4K بهترین کیفیت ممکن را ارائه خواهد داد. شما می‌توانید تلویزیون‌های هوشمندی خریداری کنید تا Prime یا Netflix بر روی صفحه نمایش شما قرار بگیرد یا می‌توانید برای تلویزیون فعلی خود را با کروم کست هوشمندانه‌تر کنید تا قابلیت‌های آنلاین به تلویزیون اضافه شود.

تلویزیون

آیا مانیتور 4K برای آینده لازم می‌شود؟

خوشبختانه 4K مانند انتقال تغییر بزرگ آنالوگ به دیجیتال نیست که تلویزیون‌ها حدود یک دهه یا چند سال پیش پشت سر گذاشتند. اگر تلویزیون یا مانیتور 4K ندارید، خیلی زود شاهد پایان دوره عمر آن نخواهید بود. با این حال با گذشت زمان متوجه خواهید شد که محتوای 4K به آسانی قابل دسترس خواهد شد. از این گذشته تلویزیون‌ها و مانیتورهای 4K با کاهش قیمت روبرو می‌شوند. به این ترتیب در حالی که تلویزیون فعلی شما کاربرد خود را از دست نخواهد داد اما ارزش آن را دارد که به دنیای فناوری 4K پا بپذارید و تجربه مشاهده خود را ارتقاء دهید.

تلویزیون

نتیجه گیری درباره مانیتور4K

در حالی که 4K یک بروزرسانی اجباری نیست، اما کیفیت تصویر بهتری را برای فیلم‌ها و بازی‌های شما فراهم می‌آورد. فقط مطمئن شوید که محتوایی که مشاهده می‌کنید 4K است در غیر این صورت ممکن است محتوا کمی کشیده به نظر برسد.