Galax که یکی از تولیدکنندگان حافظه های SSD است به کاربران هشدار می دهد که ماینینگ ارزهای دیجیتالی که به حجم و سرعت بیش از حد نیاز دارند؛ گارانتی حافظه های SSD این شرکت را باطل می کند. این شرکت با اعلامیه ای در وب سایت چینی خود به کاربرانی که به دنبال ماینینگ رمز ارز چیا (Chia) هستند اخطار می دهد که گارانتی SSD خود را از دست خواهند داد.

رمز ارز چیا (Chia) چیست؟

Chia یک رمز ارز جدید است که توسط برام کوهن، توسعه دهنده پروتکل بیت تورنت (BitTorrent) ایجاد شده است. برخلاف رمز ارزهای پایه شناخته شده مانند بیت کوین و اتریوم که به پردارش قدرتمندی نیاز دارند؛ Chia برای ماینینگ به جای پردازش به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارد.

Galax بدون اینکه به طور مستقیم از Chia نام ببرد در اعلامیه خود بیان کرد که در صورتی که کاربران از حافظه های SSD خود برای ماینینگ رمز ارزها استفاده کنند گارانتی خود را از دست می دهند چون با این کار حجم نوشتن داده ها بسیار بیشتر از الگوی استفاده عادی خواهد شد. این شرکت مستقر در هنگ کنگ به یکی از اولین تولیدکنندگان SSD تبدیل می شود که در مورد تاثیر ظهور ارزهای دیجیتال در دستگاه های SSD اظهار نظر می کند.

چیا یکی از این رمز ارزهای پایه است و در حالی که هنوز معاملات آن آغاز نشده است افرادی را که به دنبال ماینینگ رمز ارز هستند را به خود جذب کرده است. تعداد زیادی از ماینرهای بالقوه Chia از منطقه آسیا و اقیانوس آرام هستند و بیشتر آنها چینی هستند که بیشتر از SSD های با ظرفیت و سرعت بالا برای ماینینگ Chia استفاده می کنند.

ماینینگ رمز ارز چیا (Chia) گارانتی حافظه های SSD را باطل خواهد کرد!

تاثیر رمز ارز Chia در افزایش تقاضای SSD

طبق گزارشات DigiTimes سفارش SSD های با ظرفیت بالای Adata در ماه آوریل تا 500 درصد در مقایسه با ماه قبل افزایش داشته است. سازنده حافظه چینی؛ جیاهه جینوی نیز گزارش داد که SSD های 1 ترابایتی و 2 ترابایتی NVMe در بازار فروش خوبی داشته است.

Chia مبتنی بر اثبات زمان و مکانیسم ماینینگ ذخیره سازی است که به عنوان جایگزینی برای راه حل های سنتی که توسط بیت کوین و اتریوم استفاده می شد به کار می رود. بنابراین به مقدار زیادی دستگاه های ذخیره سازی با سرعت نوشتن بالا نسبت به رمز ارزهایی که از کارت های گرافیکی و پردازنده های قدرتمند استفاده می کردند نیاز دارد.

گرچه اعتقاد بر این است که استفاده از دستگاه های ذخیره سازی راه حلی سبزتر در دنیای بلاکچین است؛ اما افزایش علاقه به chia احتمالا روی بازار حافظه های SSD تاثیر منفی می گذارد چون ماینرها شروع به انبار کردن حافظه های SSD با عملکرد بالا کرده اند. افزایش تقاضا برای SSD ها (مخصوصا آنهایی که از ظرفیت ترابایتی برخوردار هستند) احتمالا روی قیمت هم تاثیر منفی خواهد داشت.

منبع: gadgets

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.