هارد SSD قسمت دوم – انواع فرم فکتور هاردهای اس اس دی”>ما در این مقاله  هارد SSD قسمت دوم – انواع فرم فکتور هاردهای اس اس دی  را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اگر در حال حاضر قصد خرید هارد SSD دارید و یا اینکه می‌خواهید هارد درایو حالت جامد خود را ارتقاء دهید،

متوجه خواهید شد که هاردهای SSD دارای فرم فکتورها یا اندازه‌های مختلفی هستند که شامل 2.5-in. SATA SSD, 2.5-in. NVMe SSD, M.2 SATA SSD, M.2 NVMe SSD و mSATA SSD می‌شود.

مختصری در مورد هاردهای SSD

مدیران فناوری اطلاعات به دنبال ارتقاء سیستم‌های قدیمی خود با هاردهای SSD (که نسبت به هاردهای HDD جدیدتر می‌باشند)هستند، هاردهای اس اس دی سریعتر، کارآمدتر هستند و عملکرد بهتری را تحویل می‌دهند. از آنجا که در حال حاضر ما شاهد نسل سوم و چهارم هاردهای SSD هستیم، سرعت، زمن پاسخگویی و طول عمر هاردها بسیار بهبود پیدا کرده اند.

انتخاب و خرید هارد SSD معمولا بر اساس اینترفیس یا رابطی که در سیستم‌ها (اعم از لپ تاپ ها،؛ کامپیوترهای دسکتاپ یا سرورها) وجود دارد انجام می‌شود. اولین گام برای خرید هارد SSD این است که چه نوع رابط و اتصالی وجود دارد و چه گزینه هایی ممکن است در دسترس باشد. به طور مثال اسلات‌های PCIe که می‌توانند آداپتورهای ذخیره سازی PCIe را در خود جای دهند می‌توانند از هاردهای جدیدتر و سریعتر استفاده کنند.

بسیاری از هاردهای SSD در حال حاضر 2.5 اینچی هستند. اولین هاردهای 2.5 اینچی در اصل هارددیسک‌های سنتی بودند. دیسک‌های سخت در دهه 1950 میکروهاردهای 1 اینچی بودند، در حالی که هاردهای 1 اینچی هرگز به محبوبیت نرسیدند،

هاردهای 2.5 اینچی هنوز در اطراف ما وجود دارند و در بسیاری از دستگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هاردهای 2.5 اینچی SSD دارای اندازه محفظه یکسانی هستند و تنها دلیل اینکه این هاردها در این اندازه تولید می‌شوند استفاده آنها در لپ تاپ ها، سرورها و سایر دستگاه‌های محاسباتی می‌باشد.

هارد SSD قسمت دوم – انواع فرم فکتور هاردهای اس اس دی

هاردهای 2.5 اینچی SATA SSD

هاردهای 2.5 اینچی ساتای SSD در حال حاضر در نسل چهارم خود به سر می‌برد، در ابتدا این دسته از هاردها سرعت 100 مگابیت در ثانیه را ارائه می‌دادند اما در حال حاضر به 300 نگابیت در ثانیه تا 550 مگابیت در ثانیه رسیده اند.

ماندگاری هاردها بسیار طولانی تر از هاردهای SSD نسل اول شده است (که معمولا یک تا دو سال عمر می‌کردند). Samsung 860 EVO و Samsung 860 PRO نمونه هایی از هاردهای اس اس دی 2.5 اینچ هستند.

هاردهای 2.5 اینچی NVMe SSD

هاردهای 2.5 اینچی NVMe SSD نسبت به هاردهای ساتا از باس‌های سریعتری پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از استاندارد جدیدتر NVMe، هاردها می‌توانند توان عملیاتی بالای 3500 مگابایت در ثانیه را ارائه دهند که در هاردهای ساتا این مقدار 550 تا 600 مگابایت در ثانیه می‌باشد. علاوه بر این عملیات خواندن .

نوشتن در هر ثانیه ده‌ها برابر بیشتر ایست به طوری که در هارد‌های ساتا این مقدار حدود 50000 IOps و در هاردهای NVMe این مقدار 500000 IOps است. هارد  Samsung 983 DCT نمونه خوبی از هاردهای اس اس دی 2.5 اینچی NVMe می‌باشد که ظاهری مانند هاردهای اس اس دی 2.5 اینچی ساتا دارد اما با عملکرد و رابط NVMe کار می‌کند.

هاردهای M.2 SATA SSD

فرم فکتور جدیدتر M.2 نسبت به هاردهای 2.5 اینچی ظاهر جمع و جورتری دارند و رابط‌های ساتا یا NVMe را ارائه می‌دهند. هاردهای M.2 دارای 22 میلی متر عرض هستند و ممکن است 30 میلی متر، 42 میلی متر، 60 میلی متر، 80 میلی متر یا 110 میلی متر طول داشته باشند.

هارد  Samsung 860 EVO M.2 SATA نمونه خوبی از هاردهای M.2 است که فرم فکتور کوچکتری را ارائه می‌دهد. این دسته از هاردها برای کاربردهایی که به سطح بالایی از عملکرد نیاز ندارند مناسب است.

هاردهای M.2 NVMe SSD

جدیدترین نوع هارد اس اس دی موجود، هارد M.2 NVMe SSD است. این هارد از رابط سریعتر NVMe با فرم فکتور فشرده M.2 ترکیب شده استو این دستگاه از عملکرد بالایی برخوردار است و حداکثر توان عملیاتی 3500 مگابیت در ثانیه و حداکثر 400000 IOps را در کنار مصرف انرژی کمتر نسبت به NVMe 2.5 inch ارائه می‌دهد. Samsung 970 PRO, Samsung 970 EVO و Samsung 983 DCT نونه هایی از هارد اس اس دی M.2 NVMe می‌باشد.

mSATA SSD

هاردهای mSATA SSD دارای یک فرم فکتور جمع و جور و شبیه به M.2 هستند اما دارای عرض 30 میلی متری و طول 50.95 میلیمتری هستند. این هاردها رایج نیستند در در برخی از تبلت‌ها و نوت بوک‌ها استفاده می‌شوند.

هاردها Samsung 860 EVO mSATA (550 مگابیت در ثانیه برای خواندن ترتیبی و 520 مگابیت در ثانیه برای نوشتن) نمونه ای از هارد mSATA SSD می‌باشد. mSATA و 2.5-in. SATA SSD معمولا عملکرد بسیار مشابهی را ارائه می‌دهند.

کدام فرم فکتور هارد SSD برای شما مناسب تر است؟

برای لپ تاپ‌ها شما ممکن است یک، دو یا چهار فضا برای هاردهای 2.5 اینچی ساتا یا دو اسلات M.2 و یک اسلات هارد ساتای 2.5 اینچی یا یک یا دو اسلات برای هاردهای mSATA در اختیار داشته باشید. لپ تاپ هایی که دارای اسلات‌های M.2 هستند 1 یا 2 اسلات SATA یا NVMe دارند.

برای ارتقاء سیستم به هاردهای جدید، شما باید بدانید که چه نوع اسلاتی را در اختیار دارید. در لپ تاپ هایی که در 20 سال اخیر ساخته شده اند، احتمالا هاردهای 2.5 اینچی را پیدا خواهید کرد.

در سیستم‌های دسکتاپ، اکثر آنها در دو سال گذشته اتصالات ساتا را ندارند و در حال حاضر برخی از مادربردها اسلات‌های NVMe و کارت‌های PCIe مجهز شده‌اند که می‌توانند تا چهارد هارد SSD M.2 NVMe را در خود جای دهند.

در حالی که بسیاری از کاربردها وجود دارند که پیشرفت چندانی از SATA به NVMe نداشته‌اند اما بازی ها، برنامه‌های گرافیکی، داده کاوی و سایر برنامه‌های تخصصی می‌توانند مزایای عملکردی 6 برابر که توسط بهترین هارد‌های NVMe ارائه می‌شود استفاده کنند. از طرف دیگر بسیاری از سیستم‌های دسکتاپ دارای هاردهای 3.5 اینچ هستند.

اگر علاقه دارید هارددیسک سنتی خود را با SSD جایگزین کنید می‌توانید از آداپتورهای ارزان قیمتی که به شما اجازه می‌دهند هارد 2.5 اینچی را نصب کنید استفاده کنید.در سرورها، مدل‌های جدیتر سرور حالا برای استفاده از هاردهای 2.5 اینچی طراحی شده اند. NVMe SSD و هاردهای 2.5 اینچی را به خاطر داشته باشید.

این سرورها می‌توانند از 20 هارد 2.5 اینچی NVMe  یا 36 هارد M.2 پشتیبانی کنند.برای ارتقاء سیستم‌های قدیمی به هارد‌های جدید شما به همان تحقیقاتی که باید در لپ تاپ یا کامپیوترهای دسکتاپ انجام دهید نیاز دارد. مشخص کنید که چه رابط هابب دارید و آنها با کدام مدل SSD سازگار هستند و بعد برای ارتقاء اقدام کنید.