تفاوت بین مودم، روتر و سوئیچ

یکی از سوالاتی که بسیار به آن برمی‌خوریم این است که فرق میان روتر و سوئیچ چیست؟ سه تا از دستگاه‌های منحصر به فردی که در شبکه‌های کامپیوتری امروزه می‌توان یافت عبارتند از مودم، روتر و سوئیچ. این قطعات را می‌توان در دیتاسنترها و حتی منازل شما پیدا کرد و با وجود اینکه جزو قطعات مهم هستند اما بیشتر افراد از تفاوت بین مودم، روتر و سوئیچ بی خبر هستند. بنابراین در این پست نارستان سعی شده است تا تفاوت و بین مودم، روتر و سوئیچ را روشن کنیم.

تفاوت بین مودم، روتر و سوییچ

مودم چیست؟

خب در مقاله قبلی ما در مورد اینکه مودم چیست و چگونه کار می‌کند؟ توضیحاتی دادیم در اینجا به صورت خلاصه باز برای دوستانی که این مقاله را مطالعه نکرده‌اند توضیح می‌دهم. همانطور که قبلا گفتیم Modem مخفف Modulator و DEModulator است. هدف اصلی مودم هنگامی که در یک شبکه خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد، برقرار کردن ارتباط بین کانکشن اینترنت و ISP شما است. حالا شاید ببرسید چرا مودم مهم است؟ خوب دلیل اینکه ما به مودم نیاز داریم این است که بر خلاف روتر یا سوئیچ، انواع مختلف مودم‌ها می‌توانند داده‌ها را در انواع کانکشن‌های فیزیکی مختلف ارسال و دریافت کنند.

برای مثال یک مودم DSL می‌تواند داده‌ها را از طریق یک خط تلفن استاندارد مسی انتقال دهد، یک مودم کابلی می‌تواند اطلاعات را از طریق یک خط کابل کواکسیال انتقال دهد، یک مودم فیبری می‌تواند اطلاعات را از طریق خط کابل فیبر نوری انتقال دهد، یک مودم ماهواره ای می‌تواند اطلاعات از طریق یک اتصال ماهواره ای ارسال کند و غیره. پس هر نوع مودم می‌تواند اطلاعات را از طریق یک کانکشن فیزیکی مختلف و با استفاده از استانداردهای ارتباطی یا پروتکل هایی که برای پشتیبانی طراحی شده‌اند انتقال دهد. در برخی موارد ISP‌ها دستگاه‌های ترکیبی مودم روتر را ارائه می‌دهند. مودم روترها، در واقع دستگاه‌های همه کاه ای هستند که شامل یک مودم، روتر، سوئیچ و اکسس پوینت هستند و به شما کمک می‌کند تنها یک دستگاه واحد را خریداری کنید و در هزینه و فضای خود صرفه جویی کنید.

مودم‌های مختلف

روتر چیست؟

وقتی بخواهید بیش از یک دستگاه را به مودم وصل کنید باید از روتر استفاده کنید. روتر به عنوان مدیر ترافیک یک شبکه کار می‌کند. یک دستگاه روتر خانگی برای هدایت اطلاعات مابین شبکه‌های مختلف (با استفاده از IP یا پروتکل اینترنت) طراحی شده است این در حالی است که مودم اتصال بین شبکه خانگی شما و ISP را فراهم می‌آورد، یک روتر می‌تواند به شما کمک کند تا ارتباطات بین شبکه خانگی و شبکه‌های ISP خود را ساده تر کنید. به همین دلیل است که آدرس IP کامپیوتر شما در شبکه خانگی تان متفاوت از آدرس IP عمومی است که ISP به شما اختصاص داده است. به طور معمول، روترهای خانگی دارای سوئیچ‌های داخلی هستند تا توانایی اتصال چندین دستگاه به یک شبکه را داشته باشند. از سوی دیگر، روترهای تجاری یا سازمانی ممکن است این قابلیت را نداشته باشند و برای این منظور نیاز به یک سوئیچ جداگانه و مستقل دارند.

سوئیچ چیست؟

سوئیچ هم پورت‌های اضافه را ارائه می‌دهد و قابلیت روتر را گسترش می‌دهد. سوئیچ یک دستگاه است که چندین دستگاه را به یک شبکه یکسان متصل می‌کند. بر خلاف یک روتر که قادر به ایجاد و مسیریابی بین چندین شبکه است، یک سوئیچ یک دستگاه است که فقط برای برقراری ارتباطات دستگاهها در یک شبکه مشابه طراحی شده است.سوئیچ اطلاعات را به جایی که باید برود ارسال می‌کند بنابراین میزان داده‌ها را در شبکه کاهش می‌دهد و عملکرد کلی دستگاه‌های متصل شده را افرایش می‌دهد. یک سوئیچ قادر به مسیریابی نیست و نباید مستقیما به مودم وصل شود مگر اینکه یک سرور DHCP در جای دیگری از شبکه وجود داشته باشد.

شباهت‌های مودم، روتر و سوییچ

به عنوان قطعات استاندارد شبکه اترنت، سوئیچ‌ها و روترها و مودم‌ها شباهت‌های زیادی با هم دارند اما برخی از مهمترین آنها به قرار زیر است:

همه دستگاه‌های الکترونیکی پلاستیکی یا فلزی جعبه شکل هستند.

همه آنها به کامپیوتر اجازه اتصال می‌دهند تا از طریق پروتکل اینترنت ارتباط برقرار کنند.

همه آنها در قسمت‌های جلو یا پشت دارای پورت‌های فیزیکی هستند، دارای نقاط اتصال به کامپیوترها هستند دارای چراغ‌های LED و دکمه پاور هستند.

تفاوت روتر و مودم

روترها در لایه سوم مدل OSI (لایه شبکه) کار می‌کنند و با آدرس‌های IP سروکار دارند. یک روتر به طور خاص برای اتصال شبکه‌ها به همدیگر و هدایت ترافیک و مسیریابی بین آنها استفاده می‌شود. هنگامی که در در خانه استفاده می‌شود، روتر شما شبکه محلی داخلی را به شبکه ISP شما وصل می‌کند و می‌تواند مودم شما را به یک سوییچ (شبکه محلی) دیگر متصل کند. معمولا پورت اترنت روتر به مودم شما متصل می‌شود و بقیه پورت‌ها برای سوییچ‌ها هستند. یک مودم دارای یک پورت کواکسیال برای اتصال کابل از ISP شما و یک پورت اترنت برای لتصال پورت اینترنت به روتر شما است. مودم با استفاده از خط تلفن، اتصال کابلی یا فیبری به ISP متصل می‌شود.

سوییچ های فروشگاه نارستان

 تفاوت روتر و سوئیچ

همانطور که گفتم روتر در لایه 3 مدل OSI کار می‌کند به این ترتیب به شما اجازه اتصال چند کامپیوتر را به یکدیگر می‌دهد و همچنین اجازه می‌دهد تا آنها یک اتصال به اینترنت مشترک داشته باشند. اما سوئیچ‌ها در لایه 2 مدل OSI کار می‌کنند (برخی از سوییچ هایی که توانایی مسیریابی دارند در لایه 3 هستند) که یک نقطه را به نقطه دیگری در شبکه متصل می‌کنند. توجه داشته باشید که سوئیچ به شما امکان اتصال چند کامپیوتر را به شبکه محلی می‌دهد در جدول زیر تفاوت‌های دیگر روتر و سوئیچ را خواهید خواند.

روتر سوئیچ
کارکرد هدایت داده‌ها در یک شبکه. انتقال داده‌ها بین رایانه‌های خانگی و بین رایانه‌ها و مودم. اجازه اتصال به چند دستگاه، مدیریت پورت ها، مدیریت تنظیمات امنیتی VLAN
لایه لایه شبکه (لایه 3) لایه پیوند داده. سوئیچ‌های شبکه در لایه 2 مدل OSI کار می‌کنند.
فرم انتقال اطلاعات بسته فریم، فریم و بسته
موارد استفاده LAN، MAN، WAN LAN
حالت انتقال دو طرفه کامل نیم طرفه یا دو طرفه کامل
دامنه برودکست در روتر هر پورت دارای دامنه برودکست خود می‌باشد سوئیچ دارای یک دامنه برودکست است مگر اینکه در VLAN پیاده سازی شود.
سرعت 1 تا100 مگابیت در ثانیه (بی سیم)؛ 100 مگابیت در ثانیه تا 1 گیگابیت در ثانیه (سیم) 10/100 مگابیت در ثانیه، 1 گیگابیت در ثانیه
آدرس مورد استفاده برای انتقال داده آدرس IP آدرس MAC
استفاده برای اتصال دو یا چند شبکه اتصال دو یا چند گره در همان شبکه (L2) یا شبکه‌های مختلف (L3)
سریعتر در شبکه شبکه‌های مختلف (MAN / WAN)، یک روتر سریعتر از سوئیچ L3 است. در محیط LAN یک سوئیچ L3 سریعتر از یک روتر است.