صفحه آبی مرگ یا BSOD یکی از مشکلات ناخواسته ویندوز می‌باشد. BSOD هنگمی ظاهر می‌شود که سیستم عامل ویندوز با خطای مهمی روبرو می‌شود و نمی‌تواند بازیابی اطلاعات را نشان دهد، معمولا BSOD به علت خرابی نرم افزاری سطح پایین یا درایور و یا خراب شدن سخت افزار ظاهر می‌شود.

علل نمایش صفحه آبی مرگ در ویندوز

صفحه آبی مرگ معمولا به دلیل مشکلات سخت افزاری کامپیوتر و یا مشکلات نرم افزاری درایور سخت افزار ایجاد می‌شود. بعضی اوقات ممکن است صفحه آبی مرگ در اثر مشکلاتی که در نرم افزار سطح پایین موجود در هسته ویندوز وجود دارد ایجاد شود. برنامه‌های معمولی معمولا قادر به ایجاد صفحه آبی مرگ نیستند.

Blue Screen یا صفحه آبی مرگ زمانی رخ می‌دهد که ویندوز با خطای STOP Error مواجه شود. این خرابی مهم باعث می‌شود که ویندوز کارها را متوقف کند. تنها کاری که ویندوز در این زمان می‌تواند انجام دهد، راه اندازی مجدد سیستم است که می‌تواند به از دست دادن اطلاعات منجر شود، چونکه برنامه‌های باز فرصتی برای ذخیره اطلاعات خود ندارند.

هنگامی که یک صفحه آبی رخ می‌دهد ویندوز به طور خودکار یک فایل به نام minidump را ایجاد می‌کند که حاوی اطلاعاتی در مورد خرابی است و این فایل را در هارد شما ذخیره می‌کند. برای کمک به شناسایی علت صفحه آبی مرگ می‌توانید اطلاعات مربوط به فایل minidump را مشاهده کنید.

صفحه آبی بسته به نسخه سیستم عامل ویندوزی که استفاده می‌کنید متفاوت به نظر می‌رسند، در ویندوز 7 و نسخه‌های قبلی، صفحه آبی بسیار شبیه به صفحه ترمینال بود و کلیه اطلاعات را نشان می‌داد.

BSOD یا صفحه آبی مرگ چیست؟ علل نمایش صفحه آبی مرگ در ویندوز

در ویندوز 8 و 10 صفحه آبی بسیار ساده تر شده است. حتی در نسخه‌های قبلی، خواندن اطلاعات نمایش داده شده در صفحه آبی مرگ ویندوز دشوار بود. روش‌های ساده تری برای دست آوردن تمام جزئیات مورد نیاز برای عیب یابی وجود دارد.

BSOD یا صفحه آبی مرگ چیست؟ علل نمایش صفحه آبی مرگ در ویندوز

ریستارت شدن ویندوز هنگام نمایش BSOD

به طور پیش فرض، ویندوز هر زمان با صفحه آبی مرگ مواجه شود به طور خودکار کامپیوتر را ریستارت می‌کند. اگر شما می‌خواهید زمان بیشتری برای مطالعه جزئیات صفحه آبی مرگ داشته باشید می‌توانید ریستارت شدن خودکار ویندوز را هنگام مشاهده BSOD غیر فعال کنید.

برای انجام این کار باید از کنترل پنل ویندوز استفاده کنید. بعد از وارد شدن به کنترل پنل System را انتخاب کنید و از سمت چپ صفحه ظاهر شده Advanced System Settings را انتخاب کنید، در پنجره ظاهر شده و در سربرگ Advanced به قسمت Startup and Recovery نگاهی بیندازید و دکمه Settings را انتخاب کنید.

پنجره دیگری برای شما باز می‌شود که باید به قسمت System failure بروید و گزینه Automatically restart را از حالت انتخاب خارج کنید و OK را کلیک کنید.

ریستارت شدن ویندوز

مشاهده اطلاعات BSOD یا صفحه آبی مرگ ویندوز

برنامه رایگان BlueScreenView یکی از روش‌های ساده مشاهده اطلاعات صفحه آبی مرگ است. این برنامه اطلاعات موجود در فایل minidump که در طول BSOD ایجاد می‌شود را نمایش می‌دهد. این اطلاعات همچنین در Windows Event Viewer وجود دارد

مشاهده اطلاعات BSOD یا صفحه آبی مرگ ویندوز

عیب یابی صفحه آبی مرگ

در ویندوز 7، 8 و 10 می‌توانید با استفاده از Action Center اطلاعات صفحه آبی مرگ را عیب یابی کنید. در ویندوز 7 به مسیر Control Panel > System and Security بروید، در ویندوز 8 و 10 به مسیر Control Panel > Security and Maintenance بروید. در بخش Maintenance شما می‌توانید راه حل هایی را برای مشکلات فعلی بررسی کنید.

عیب یابی

 ویندوز 8 و 10 در واقع با ریستارت سیستم بعد از نمایش صفحه آبی مرگ، مراحل عیب یابی را به طور خودکار انجام می‌دهند. با این حال ممکن است هنوز هم Action Center ارزش دیدن را داشته باشد تا جزئیات بیشتری را مشاهده کنید. اگر ویندوز شما نمی‌تواند عیب یابی را انجام دهد منتظر مقاله بعدی ما باشید تا راه حل‌های رفع مشکل صفحه آبی مرگ ویندوز را برای شما توضیح دهیم

رفع صفحه آبی مرگ ویندوز

شما ممکن است به جای Stop Error یک سری اعداد مانند 0x00000024 را مشاهده کنید و یا ممکن است خطایی مانند Driver_IRQL_not_less_or_equal را مشاهده کنید. شما می‌توانید بر اساس هر یک از این خطاهایی که دریافت می‌کنید در اینترنت جستجویی داشته باشید تا علت نمایش صفحه آبی مرگ را متوجه شوید.

BSOD می‌تواند علل متنوعی داشته باشند اما نگران نباشید در پست بعدی ما سعی داریم تمام راه کارهای موجود را به شما توضیح دهیم. اما تا آن زمان می‌توانید از راهکارهای زیر استفده کنید.

رفع صفحه آبی مرگ ویندوز

استفاده از System Restore – اگر سبستم شما به تازگی شروع به نمایش صفحه آبی مرگ کرده می‌توانید از سیستم ریستور استفاده کنید تا سیستم خود را به حالت قبلی بازگردانید. اگر با این کار مشکل شما حل شود احتمالا یک مشکل نرم افزاری وجود دارد.

از آنتی ویروس استفاده کنید – بدافزارهایی که به عمق ویندوز نفوذ کرده‌اند می‌توانند باعث آسیب دیدن فایل‌های اصلی ویندوز شوند و بی ثباتی سیستم را برای شما به ارمغان بیاورند. برای بدافزارها اسکن کنید تا مطمئن شوید که نرم افزارهای مخرب باعث نمایش صفحه آبی مرگ نشده اند.

درایورها را بروزرسانی کنید – یک درایور منسوخ یا اشتباه می‌تواند منجر به نمایش صفحه آبی مرگ شود. جدیدترین نسخه از درایورهای سخت افزار سیستم خود را از وب سایت‌های سازنده دانلود و نصب کنید.

سیستم را در حالت Safe Mode بوت کنید – اگر سیستم شما با هر بار روشن کردن ریستارت می‌شود می‌توانید بوت شدن در حالت سیف مد را امتحان کنید. در حالت سیف مد فقط درایورهای مهم بارگذاری می‌شوند. اگر درایوری که نصب کرده‌اید باعث نمایش صفحه آبی مرگ ویندوز می‌شود در این حالت دیگر با ریستارت شدن مواجه نخواهید شد.

مشکلات سخت افزاری را بررسی کنید – صفحه آبی مرگ می‌تواند به علت خرابی‌های سخت افزاری ایجاد شوند. سعی کنید رم سیستم خود را تست کنید و شاید هم لازم باشد سایر قطعات سخت افزاری را هم تست کنید.

نصل مجدد ویندوز – با این کار ویندوزی جدید جایگزین ویندوز قبلی شما خواهد شد و احتمالا مشکل صفحه آبی مرگ شما حل شود. اگر مشکل حل نشد احتمالا مشکل سخت افزاری دارید.

سیستمی که در یک حالت مناسب کار می‌کند به هیچ وجه نباید صفحه آبی مرگ را تجربه کند، اما هیچ نرم افزار و یا سخت افزاری بدون عیب نیست. حتی یک سیستم با عملکرد مناسب ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی در مواقع نادری صفه آبی مرگ را تجربه کند. اگر شما هر دو سال یکبار با صفحه ابی مرگ روبرو می‌شوید نگران نباشید… منتظر قسمت دوم این مقاله باشید….