آیا با علائم خرابی حافظه رم (RAM) آشنایی دارید؟ حافظه رم چیست؟ Random Access Memory یا RAM مکانی از سیستم کامپیوتری شما می‌باشد که اطلاعات به طور موقت در آن ذخیره می‌شود. حافظه کش یا رجیستر اطلاعات را از رم می‌خواند و در اختیار پردازنده قرار می‌دهد. برخلاف اطلاعاتی که به طور دائم در هارددیسک یا هارد SSD ذخیره می‌شود اطلاعات در رم به طور موقت ذخیره می‌شوند و با قطع جریان برق این اطلاعات پاک خواهند شد.

یک روش برای تصور تفاوت بین انواع حافظه‌های ذخیره سازی تصور آنها به عنوان اسناد کاغذی است. حافظه کش لیستی از اسامی یا شماره هایی است که مرتبا به آنها مراجعه می‌کنید و آنها را در نزدیکی خود قرار می‌دهید. یک پوشه مملو از مقالات مورد نیاز برای انجام کارهای فعلی شما، مشابه حافظه کامیپوتر یا رم عمل می‌کند. قفسه فایل پر از پوشه برای تمام پروژه‌های شما مانند فضای ذخیره سازی در هارددیسک شما است.

حافظه رم چیست؟ علائم خرابی حافظه رم (RAM) به همراه راه حل‌های آن

مشکلات حافظه نسبت به سایر مشکلات کامپیوتری کمتر متداول است چونکه حافظه‌ها هیچ قطعه متحرکی ندارند و در نتیجه نقاط خرابی کمتری دارند. با این حال؛ بسیاری از مشلات رم قابل تشخیص نمی‌باشد. معمولا حافظه بیشتر از سایر قطعات کامپیوتری عمر می‌کند، بنابراین تولیدکنندگان حافظه رم گارانتی‌های طولانی مدت تری را نسبت به سایر قطعات ارائه می‌دهند. اگر حافظه رم یک برند معتبر را خریداری کرده‌اید احتمالا از این گارانتی‌های طولانی مدت بهره مند خواهید شد.

  • بیشتر بخوانید: سیستم شما به چه مقدار رم (RAM) نیاز دارد؟

علائم خرابی حافظه رم (RAM)

وقتی سیستم خود را روشن می‌کنید به خوبی کار می‌کند اما هنگامی که به کار خود ادامه می‌دهید متوجه می‌شوید که عملکرد سیستم کاهش پیدا کرده است. وب سایت‌ها برای لود شدن به مدت زمان بیشتری نیاز دارند و برنامه‌های محلی با سرعت بسیار کندی اجرا می‌شوند. این نوع خرابی به تدریج عملکرد کلی سیستم کامپیوتر را تحت تاثیر قرار خواهد داد و شما به سختی می‌توانید برنامه‌های حافظه محور را اجرا کنید.

یکی دیگر از علائم خرابی حافظه رم این است که سیستم به صورت ناگهانی ریستارت می‌شود و در حالی که شما در وسط انجام کاری هستید سیستم هنگ می‌کند و همچنین ممکن است بلافاصله با باز کردن برنامه سیستم کامپیوتری شما ریستارت شود و این می‌تواند نشانه خرابی حافظه رم باشد.

صفحه آبی مرگ یکی دیگر از علائم خرابی حافظه رم است. صفحه آبی ممرگ یک صفحه آبی با نوشته‌های سفید است که حتی به شما فرصتی برای پیغام خطا را نمی‌دهد. رم آسیب دیده باعث ایجاد صفحه آبی مرگ می‌شود.

به نظر می‌رسد فایل هایی که مکررا به آنها دسترسی دارید و آنها را ذخیره کرده‌اید خراب شده است. خرابی حافظه رم می‌تواند منجر به این مشکل شود و با گذشت زمان مشکل بد و بدتر می‌شود. ساختار فایل هارد شما ممکن است به تدریج خراب شود و دیگر قادر نخواهید بود سیستم خود را بوت کنید.

تلاش‌های بسیاری برای نصب یک برنامه جدید می‌کنید و به دلایل نامعلومی بارها و بارها شکست می‌خورید. شما سعی می‌کنید سیستم عامل خود را دوباره نصب کنید اما پیام‌های خطای عجیب و غریب همچنان به شما نمایش داده می‌شود.

مطمئنا مشکلات متنوعی وجود دارد که می‌تواند منجر به اشکلات اشاره شده در بالا شود اما رم خراب یکی از اصلی ترین دلایلی است که در اکثر مواقع نادیده گرفته می‌شود. اگر یک یا ترکیبی از مشکلات فوق را دارید به احتمال زیاد با خرابی حافظه رم مواجه شده اید.

چه چیزی باعث خرابی حافظه رم می‌شود؟

افزایش ناگهانی جریان برق می‌تواند به اکثر قطعات کامپیوتری شما از جمله رم آسیب برساند. شما باید کامپیوتر و سایر لوازم الکترونیکی گران قیمت خود را به یک محافظ وصل کنید.

قبل از اینکه به اجزای داخلی سیستم خود دست بزنید مطمئن شوید که با لمس یک تکه فلز بدون پوشش الکتریسیته ساکن بدن خود را تخلیه کرده‌اید، الکتریسیته ساکن می‌تواند به سیستم شما آسیب بزند.

گزمای بیش از حد باعث می‌شود که رم و سایر اجزای کامپیوتری خراب شوند. قطعات کامپیونری خود به تنهایی می‌توانند بیش از حد گرم شوند و یا گرما از یک قطعه دیگر می‌تواند منجر به آسیب به قطعات مجاور شود.

اگر به طور نامناسبی سیستم خود را اورکلاک کرده‌اید ممکن استگرمای بیش از حد تولید شده به قطعات کامپیوتری شما آسیب برساند.

ماژول حافظه شما ممکن است خراب شده باشد و یا در زمان کنترل کیفیت در کارخانه نادیده گرفته شده باشد. این محتمل ترین علت خرابی حافظه  رم است.

همچنین ممکن است که ماژول حافظه شما ایرادی نداشته باشد و مشکل از یک یا چند اسلات حافظه مادربرد شما باشد که مانع از عملکرد درست حافظه رم می‌شود. این نقص و خرابی حتی ممکن است به قدری بد باشد که به حافظه صدمه بزند.

تشخیص خرابی حافظه رم

اگر علائم بعد از اینکه به تازگی حافظه رم بیشتری ر اضافه کرده‌اید شروع می‌شود، ماژول جدید می‌تواند خراب باشد. این امر واضح به نظر می‌رسد اما هر وقت مشکل بعد از ایجاد تغییر شوع می‌شود ابتدا بررسی کنید که آیا این تغییر باعث ایجاد مشکل شده است یا خیر.

هنگام روشن کردن سیستم ممکن است چند بوق یا بوق ممتد را بشنوید. این بوق‌ها می‌تواند بسیاری از مشکلات مختلف را نشان دهد از جمله اینکه رم صدمه دیده است. کدهای بوق بسته با تولید کننده بایوس شما متفاوت است. برای فهمیدن مشکل می‌توانید کدهای بوق را برای سیستم خود جستجو کنید.

اگر از مهارت فنی برخوردار نیستید توصیه می‌کنم که سیستم خود را به یک مرکز تعمیر تخصصی بسپارید اما اگر شما یک کاربر حرفه ای هستید برنامه‌های تشخیصی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که مشکل حافظه دارید یا خیر. ممکن است سیستم شما یک برنامه از پیش نصب شده داشته باشد و یا می‌توانید از برنامه‌های جانبی استفاده کنید. اگر سیستم عامل ویندوز دارید و شک دارید که حافظه رم شما خراب است یا نه می‌توانید از برنامه Windows Memory Diagnostic که توسط مایکروسافت تولید شده است استفاده کنید.

اگر برنامه‌های فوق نشان می‌دهند که حافظه شما عملکرد لازم را ارائه می‌دهد اما هنوز به خرابی حافظه رم خود شک دارید یا اگر می‌خواهید مشکل ماژول حافظه رم را پیدا کنید می‌توانید ماژول حافظه را بردارید و آن را در اسلات‌های مختلف امتحان کنید.

نصب حافظه رم (RAM)

ماژول‌های حافظه رم که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید برد مدار کوچکی هستند که به صورت عمود در اسلات مادربرد قرار داده می‌شوند. توجه داشته باشید که بسیاری از قطعات دیگر در اینجا برداشته شده است تا حافظه بیشتر دیده شود. اگر سیستم شما بیس از یک ماژول حافظه رم دارد باید همه آنها را (به جز یک مورد) بردارید و سپس آزمایش تشخیصی بالا را انجام دهید.

حافظه رم چیست؟ علائم خرابی حافظه رم (RAM) به همراه راه حل‌های آن

برای بیرون آوردن ماژول حافظه رم باید اهرم‌های کوچکی که در دو طرف حافظه رم وجود دارد را فشار دهید تا رم آزاد شود. هریک از ماژول‌های حافظه خود را یکبار تست کنید تا متوجه شوید که کدام یک از آنها آسیب دیده اند. هنگامی که ماژول اسیب دیده را پیدا کردید می‌توانید آن را تعویض کنید. اگر سیستم کامپیوتری شما یک شوک الکتریکی شدید را تجربه کرده باشد ممکن است تمام ماژول‌های حافظه آسیب دیده باشند.

اگر همه ماژول‌های حافظه خراب شده‌اند این احتمال وجود دارد که اسلات‌های حافظه هم آسیب دیده باشند. سعی کنید هر یک از ماژول‌های حافظه را در هر یک از اسلات‌های حافظه تست کنید تا متوجه شوید که کدام یک از اسلات‌ها آسیب دیده اند. برای حل مشکل اسلات آسیب دیده باید مادربرد خود را عوض کنید.

هنگام جا دادن ماژول حافظه باید مطمئن شوید که بخش پایین حافظه رم به درستی درون اسلات قرار گرفته است و بعد با یک فشار ملایم حافظه را جا دهید تا صدای تق مانند اهرم‌ها را بشنوید. توجه داشته باشید که برخی از اهرم‌ها صدای تق مانند را ایجاد نمی‌کنند. در تصویر زیر شما می‌توانید اهرم‌های حافظه که دارای رنگ سفید هستند را مشاهده کنید.

حافظه رم چیست؟ علائم خرابی حافظه رم (RAM) به همراه راه حل‌های آن

سایر مشکلات احتمالی حافظه رم (RAM)

مشکلات حافظه رم غالبا تشخیص داده نمی‌شوند اما می‌توان خرابی حافظه رم را از عملکرد نادرستی که ارائه می‌دهند تشخیص داد. برخی از مشکلات شایع که هیچ ارتباطی با حافظه ندارند می‌توانند علائم ذکر شده در بالا را ایجاد کنند:

بسیاری از مشکلات ذکر شده در بالا در واقع می‌توانند ناشی از خرابی هارددیسک هم باشند. شما می‌توانید با فشار دادن دکمه ویندوز و R و نوشتن عبارت CHKDSK  و اینتر کردن ابزار CHKDSK را اجرا کنید. از طرف دیگر می‌توانید روی Computer کلیک کنید درایو مورد نظر حود را برای اسکن کلیک راست کنید و روی Properties کلیک کنید و بهد Tools را انتخاب کنید و در نهایت گزنیه Check را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که باشید سیستم خود را ریستارت کنید. همچنین توجه داشته باشید که این فرایند ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا به پایان برسد. اگر در حین کار صدای غیر عادی هارددیسک خود را می‌شنوید ممکن است همین دلیل مشکل شما باشد. هارد خود را بردارید و آن را روی سیستم دیگر امتحان کنید.

اگر مشکلات عملکردی را در حین اجرای برنامه‌های گرافیک محور مانند بازی‌ها و یا در حین رندر کردن رخ می‌دهد کارت گرافیک شما می‌تواند خراب شده باشد. علاوه بر این مطمئن شوید که درایورهای خود را به روز نگه داشته اید.

گرمای بیش از حد می‌تواند مشکلات مختلفی را در سیستم شما ایجاد کند.

راه اندازی مجدد ناگهانی می‌تواند به علت عدم تامین انرژی مورد نیاز توسط منبع تغذیه رخ دهد.

همچنین گرد و غبار هم می‌تواند باعث بروز مشکلات مختلفی شود که این گونه وانمود می‌کنند که حافظه رم شما خراب است. ایده خوب این است که حداقل سالی یکبار سیستم خود را به طور کامل تمیز کنید.

کامپیوتر شما همچنین می‌تواند ویروسی شده باشد. توجه داشته باشید که بسیاری از افراد فرض می‌کنند که هر گونه مشکلی که در سیستم شان رخ می‌دهد ناشی از ویروس است در حالی که مشکلات سخت افزاری می‌تواند وجود داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که برنامه آنتی ویروس خوبی را نصب کرده‌اید و اسکن سیستم را به طور منظم انجام می‌دهید.