طیف وسیعی از کیبوردها از برندهای مختلف در بازار وجود دارد که اکثر آنها صفحه کلید غشایی هستند یا صفحه کلید مکانیکی. شما به عنوان یک تایپیست یا گیمر ممکن است در طول سال های فعالیت خود صفحه کلیدهای مختلفی را استفاده کرده باشد که همگی دارای مزایا و معایب مختلفی هم بوده اند. بعضی از صفحه کلیدها احساس راحتی را برای شما به ارمغان آورده اند و بقیه کیبوردها؛ نه. وقتی کار زیادی انجام می دهید یا ساعات طولانی بازی می کنید؛ چیزی که نیاز دارید کیبرودی است که انگشتان شما با آن احساس راحتی کند.

همانطور که می دانید همه صفحه کلیدها به صورت یکسانی ساخته نشده اند (حتی اگر شبیه به هم به نظر برسند)؛ بعضی از آنها بهتر از بقیه هستند. در این مقاله ما بحث خود را به صفحه کلید مکانیکی و غشایی محدود می کنیم و به مقایسه این دو محصول می پردازیم و توصیه هایی در مورد اینکه چه کسی باید از صفحه کلید غشایی استفاده کند و چه کسی باید از صفحه کلید مکانیکی استفاده کند را ارائه خواهیم کرد.

صفحه کلید غشایی

کیبورد غشایی چیست؟

اجازه دهید کار خود را با صفحه کلید غشایی شروع کنیم. در این دسته از کیبوردها از 3 لایه مختلف استفاده شده است که بسیار انعطاف پذیر هستند. لایه اول؛ لایه غشای فوقانی نامیده می شود؛ در زیر این لایه یک بخش رسانا وجود دارد که وقتی کلیدی را فشار می دهید از طریق لایه دوم که از سوراخ هایی تشکیل شده است این فشار انتقال داده می شود و اجازه داده می شود تا پدهای فشاری که در زیر هر کلید قرار دارند تغییر موقعیت پیدا کنند و با قسمت رسانای و لایه غشای پایین تماس پیدا کند.

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟

در این صفحه کلیدها دو نوع طرح استفاده می شود. یکی طرح کلید فلت یا تخت است که معمولا در مایکروویو استفاده می شود. کلیدهای این طرح روی همان پد چاپ می شوند, هنوز هم از یک پد فشاری استفاده می شود؛ اما از آنجا که هیچ فیدبک فیزیکی قابل توجهی را ارائه نمی دهند؛ استفاده از آن به عنوان صفحه کلید کامپیوتر که تایپیست با آن کار می کند؛ زیاد مناسب نمی باشد.

نوع دیگر که دارای سوئیچ های گنبدی شکل هستند؛ از گنبدی با حروف چاپی در بالای آن استفاده می شود؛ گاهی اوقات چاپ می شوند و یا با لیزر حک می شوند. در این نوع صفحه کلید؛ از پدهای کلید لاستیکی یا سیلیکونی استفاده می شود که به عنوان لایه غشایی فوقانی دارای گنبد است. وقتی گنبدها پایین می آیند؛ گرافیت زیر گنبد؛ مدار زیر لایه غشایی را کامل می کند و در نتیجه سیگنال فشار یک کلید ارسال می شود.

مزایای کیبورد غشایی

تجربه تایپ مشابه با صفحه کلید مکانیکی

صفحه کلید سوئیچ گنبدی از گنبدهای لاستیکی یا سیلیکونی برای شبیه سازی ساختار فنر صفحه کلید مکانیکی استفاده می کند؛ که بازخورد فیزیکی محکمی را برای این نوع صفحه کلید به ارمغان می آورد. گرچه بین تجربه تایپ صفحه کلید غشایی و مکانیکی تفاوت هایی وجود دارد؛ اما با پیشرفت فناوری؛ فاصله بین آنها کمتر شده است.

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟

عملکرد نسبتا بدون سر و صدا

در حالی که تایپ کردن روی هر صفحه کلید با سرعت بالا می تواند سر و صداهایی را ایجاد کند؛ صفحه کلید غشایی هنگام تایپ کردن میزان صدای بیشتری نسبت به صفحه کلید مکانیکی ایجاد می کند. برخی از صفحه کلیدهای مکانیکی, به ویژه کلیدهای آبی می توانند صدای بسیار بلندی را ایجاد کنند؛ گرچه این می تواند چیز بدی نباشد؛ چون بعضی از تایپیست ها از این صدا لذت می برند.

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟

قابل حمل تر

کیبورد غشایی معمولا از پلاستیک ساخته می شود و باعث می شود که سبک تر از صفحه کلیدهای مکانیکی باشند. به راحتی می توانید یک صفحه کلید غشایی سبک داشته باشید و در صورت تمایل آن را روی پاهای خود بگذارید و تایپ کنید.

مقرون به صرفه

از آنجا که می توانید صفحه کلیدهای غشایی را با مواد رایج و فناوری های بالغ شده تولید کرد؛ صفحه کلیدهای غشایی نسبت به صفحه کلیدهای مکانیکی که دارای همان ویژگی ها هستند؛ مقرون به صرفه تر هستند.

معایب صفحه کلید غشایی

احساس تایپ

هنگام فشار دادن کلید؛ برای تایپ کردن کلیدها به فضار بیشتری نیاز دارند. برخی از تایپیست ها متوجه می شوند که صفحه کلیدهای غشایی برای تایپ روان هستند و این بر تجربه تایپ آنها تاثیر می گذارد.

کلید Rollover

اگر یک تایپیست سریع باشید، در زمان تایپ کردن؛ مواردی پیش می آید که کلیدها به عنوان ضربه ثبت نمی شوند؛ زیرا کلیدها در تمام مدت به پایین فشار داده نشده اند.

طول عمر

صفحه کلیدهای غشایی گرچه طول عمر چندین میلیون بار فشار کلید را دارند و سال ها طول می کشد تا به این حد آستانه برسند؛ سریعتر از صفحه کلیدهای مکانیکی فرسوده می شوند؛ اما با فرسایش غشاء، احساس ضعف بیشتری ایجاد می شود که باعث از بیرن رفتن بازخورد کلیدها می شود.

تمیز کردن

گرچه می توانید کلیدهای صفحه کلید مکانیکر را برای تمیز کردن بردارید؛ اما تمیز کردن کلیدهای صفحه کلیدهای غشایی دشوارتر است چون که این کلیدها معمولا قابل جابجایی نیستند.

صفحه کلید مکانیکی

صفحه کلید مکانیکی چیست؟

صفحه کلیدهای مکانیکی از سوئیچ ها برای ارسال سیگنال تایپ استفاده می کنند. بیش از یک نوع کلید وجود دارد که هر یک عملکرد متفاوتی را ارائه می دهند. هر کلید یک سوئیچ مخصوص به خود را دارد که دارای پایه، فنر و استم (Stem) است. متداولترین سوئیچ ها آبی، قرمز، قهوه ای؛ سیاه و غیره هستند. بعضی از آنها برای فشار دادن به یک لمس نیاز دارند و برخی دیگر را باید کمی بیشتر فشار دارد. صفحه کلید مکانیکی معمولا کلیدهای قابل تعویض را فراهم می آورند که به کاربران اجازه می دهند صفحه کلید خود را تعمیر کنند.

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟

مزایای صفحه کلید مکانیکی

قابلیت جابجایی کلیدها

کلیدها را می توان برداشت و تعویض کرد که به شما امکان می دهد تا صفحه کلید خود را متناسب با نیازی که دارید تنظیم کنید.

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟

ماندگاری

از آنجا که در داخل صفحه کلید لایه های غشایی وجود ندارد؛ فرسودگی این دستگاه ها می تواند نسبت به صفحه کلیدهای غشایی طولانی تر شود. به علاوه؛ آنها عملکرد روز اول خود را دارند و بازخورد را تغییر نمی دهند. این بدان معناست که مجبور نیستند مانند صفحه کلیدهای غشایی خود را با این تغییرات وفق دهید و به آن عادت کنید.

لمس

تایپیست ها از عملکرد روان صفحه کلید سود می برند، به همین ترتیب هنگام تایپ کردن کاراکترها به تلاش زیادی احتیاج ندارند و این دسته از محصولات برای کسانی که به دنبال تایپ سریع هستند ایده آل است؛ مخصوصا گیمرها که باید خیلی سریع واکنش نشان دهند.

سبک تایپ متفاوت

با استفاده از صفحه کلید مکانیکی، لازم نیست که یک کلید را تا پایین فشار دهید تا ثبت شود، این بدان معنی است که می توانید کلید را در نیمه راه رها کنید. این اجازه می دهد تا سرعت تایپ سریعتر و خستگی کمتری را تجربه کنید.

سنگین

وزن صفحه کلید مکانیکی بسته به نحوه استفاده از آن می تواند زیاد یا کم باشد. صفحه کلیدهای مکانیکی سنگین هستند و این امر باعث می شود که از لغزیدن کیبورد روی میز و در حین کار جلوگیری شود.

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟

کلید Rollover

صفحه کلید مکانیکی معمولا به شما امکان می دهد تا همزمان چندین کلید را با هم فشار دهید. برخی از آنها حتی به شما این امکان را می دهند تا همه کلیدها را همزمان فشار دهید. این قابلیت برای افرادی که با صفحه کلیدهای گیمینگ کار می کنند ایده آل است.

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟

تمیز کردن

از آنجا که می توانید کلیدهای صفحه کلید مکانیکی را برداشت، می توانید با برداشتن آنها از کیبورد به راحتی آنها را تمیز کنید.

معایب صفحه کلیدهای مکانیکی

گران تر

صفحه کلیدهای مکانیکی از مواد و فناوری گرانتری استفاده می کنند، بنابراین شما باید بیش از آنچه که معمولاً برای خرید صفحه کلید غشایی هزینه می کنید پرداخت کنید.

سطح سر و صدای بلند

سطح سر و صدای صفحه کلید مکانیکی به کلیدهایی که استفاده می شوند بستگی دارد. بنابراین اگر در یک اتاق با افراد دیگری در حال کار هستید ممکن است آنها صدای تایپ شما را بشنوند؛ باز هم با این وجود برخی از تایپیست ها از این سر و صدا بدشان نمی آید و حتی از آن لذت می برند.

سنگین

وزن کیبورد در حالی که برای برخی از کاربران اهمیتی ندارد؛ اما برخی دیگر از کاربران می خواهند که صفحه کلید را روی پاهای خود قرار دهند و تایپ کنند. معمولا صفحه کلیدهای مکانیکی نسبت به صفحه کلیدهای غشایی دارای وزن بالاتری هستند.

جمع بندی

صفحه کلید مکانیکی یا صفحه کلید غشایی ؟ از کدام یک باید استفاده کنم؟ همانطور که در بالا مشاهده می کنید هر یک از این کیبوردها مزایا و معایب خاص خود را دارند. یک صفحه کلید ممکن است برای همه کاربران به یک اندازه مناسب نباشد. اگر از لحاظ هزینه مشکلی ندارید و به نحوه عملکرد صفحه کلید یا استفاده از آن با لپ تاپ اهمیتی نمی دهید؛ از مواردی مانند تبلت استفاده می کنید؛ با سیستم خانگی خود یا سیستم دفتر کاری خود استفاده می کنید و یا شغلی دارید که مدام در حال صحبت کردن با تلفن هستید و یا در حال مسافرت هستید, یک صفحه کلید با سطح سر و صدای کم مانند صفحه کلیدهای غشایی با کیفیت بالا برای شما مناسب خواهد بود؛ چون از نظر اندازه و وزن شما را دچار مشکل نخواهد کرد و عملکرد کم سر و صدایی را ارائه می دهد.

دانشجویان و دانش آموزان می توانند از انعطاف پذیری صفحه کلیدهای غشایی با کیفیت بالا بهره مند شوند؛ چون می توان از آن برای کار یا بازی استفاده کرد و دارای قیمت پایین تری هم هستند.

حالا اگر شما یک کاربر حرفه ای هستید که همیسه از صفحه کلید استفاده می کنید؛ داستان نویسی؛ مقاله نویسی یا حتی تایپ سریع انجام می دهید؛ یک صفحه کلید مکانیکی انتخاب بسیار خوبی برای شما خواهد بود. حتی گیمرها هم به دلیل سرعتی که در بعضی مواقع نیاز دارند از یکی از این محصولات در بازی های خود استفاده می کنند. وزن صفحه کلیدهای مکانیکی برای این دسته از کاربران بسیار ایده آل است چون مدام کیبورد روی میز نمی لغزد و آنها کنترل خود را از دست نمی دهند.

بهترین کاری که شما می توانید انجام دهید؛ پیدا کردن مکانی است که به شما اجازه دهد صفحه کلیدهای مختلف را امتحان کنید و یکی از مناسب ترین دستگاه هایی که نیازهای شما را به خوبی برآورده می کند را پیدا کنید؛ با کار کردن با صفحه کلید شما متوجه خواهید شد که کدام یک همان چیزی است که شما می خواهید و چقدر انگشتان شما احساس راحتی می کنند. همچنین می توانید متوجه شوید که کار با صفحه کلید مکانیکی را دوست دارید یا غشایی.

منبع: prohavit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.