سیستم شما به چه مقدار رم (RAM) نیاز دارد؟

در مقاله امروز فروشگاه نارستان ما قصد داریم به سوال سیستم شما به چه مقدار رم (RAM) نیاز دارد؟ پاسخ دهیم. قبل از پرداختن به این سوال باید توجه داشته باشید که مقدار رم، نوع رم و سرعت رم به پشتیبانی مادربرد شما از رم بستگی پیدا می‌کند و مادربرد و رم شما باید با هم سازگار باشند. اگر شما یک مادربرد خیلی قدیمی داشته باشید ممکن است برای ارتقاء رم سیستم خود نیاز به تعویض مادربرد نیز داشته باشید.

مموری رم 1 گیگابایتی

1 گیگابایت رم حداق نیازمندی نسخه 32 بیتی ویندوز 10 است و از آنجا که این مقدار رم توسط سیستم عامل استفاده می‌شود ما خریدن این نوع رم‌ها را توصیه نمی‌کنیم. 1 گیگابایت رم حتی برای انجام کارهای روزمره و ساده ای مانند مرور وب، باز کردن ایمیل، تایپ در ورد، ویرایش عکس و غیره نیز کافی نیست. اجرای هر نوع بازی با این مقدار رم عذاب آور است و اجرای وظایفی مانند پردازش عکس یا رایت یک سی دی به طور کلی تمام سیستم شما را به خود اختصاص می‌دهد و با هنگ کردن سیستم، کند شدن سیستم و عملکرد نامناسب سیستم مواجه خواهید شد. مهم نیست که شما چه کاری با سیستم خود انجام می‌دهید شما می‌توانید از مقدار رم بیشتری بهره مند شوید.

رم 2 گیگاباتی

رم 2 گیگابایتی حداقل الزامات مورد نیاز برای نسخه 64 بیتی ویندوز است. شما ممکن است با صرف کمتریت هزینه موفق به خرید رم 2 گیگابایتی شوید ولی باز هم از عملکرد بد سیستم خود شاکی خواهید بود. با 2 گیگابایت شما شاید بتوانید کارهایی مانند ویرایش عکس، استفاده از برنامه‌های مایکروسافت آفیس، اجرای بیش از ده سربرگ در مرورگر را انجام دهید اما مطمئنا کمبود حافظه در سیستم شما یک مشکل خواهد شد. 2 گیگابایت رم شاید برای اجرای مجموعه برنامه هایی مانند Adobe Creative Cloud مناسب باشد اما صادقانه بگوییم اگر از نسخه پولی برنامه که دارای قابلیت‌های بیشتری است استفاده می‌کنید باید رم بیشتری را داشته باشید. به طور خلاصه اگر شما یک سیستم با 2 گیگابایت رم دارید کم کم احساس می‌کنید که باید رم بیشتری را اضافه کنید.

رم 2 گیگاباتی

رم 4 گیگابایتی

اگر شما یک سیستم عامل 32 بیتی را اجرا می‌کنید پس شما به 3.2 گیگابایت از رم 4 گیگابایتی خود دسترسی پیدا خواهید کرد و این به دلیل محدودیت‌های آدرس حافظه است. با این حال با یک سیستم عامل 64 بیتی شما دسترسی کاملی به کل 4 گیگابایت خواهید داشت. تفاوت عملکرد یک سیستم که دارای 2 گیگابایترم است با سیستمی که دارای 4 گیگابایت رم است مانند تفاوت شب و روز است. حتی یک یک سیستم 32 بیتی که رم را به 3 گیگابایت محدود می‌کند عملکرد را تقویت می‌کند.

نه تنها نرم افزارها سریعتر اجرا می‌شوند بلکه می‌توانید از برنامههای کاربردی بیشتری به صورت همزمان استفاده کنید که در صورت استفاده از مجموعه هایی مانند مایکروسافت آفیس بسیار کاربردی خواهد بود. اگر شما از سیستم عامل 64 بیتی استفاده می‌کنید باید بدانید که عملکرد شما بسیار بالا خواهد رفت. ارزانترین و ساده ترین سیستم‌های ویندوز 10 با 4 گیگابایت رم عرضه می‌شوند این در حالی است که 4 گیگابایت حداقل رمی است که در سیستم‌های مک امروزی می‌توانید پیدا کنید. تمام سیستم عامل‌های 32 بیتی ویندوز 10 دارای رم محدود 4 گیگابایتی خواهند بود.

مموری رم 8 گیگابایتی

توجه داشته باشید که برای استفاده از این مقدار رم شما به سیستم عامل 64 بیتی دارید. حالا ما وارد قلمرو عملکرد شدید، اگر شما در مورد عملکرد سیستم خود جدی هستید من پیشنهاد می‌کنم که این مقدار رم را به عنوان پیش فرض سیستم خود در نظر بگیرید. اگر شما در حال خرید یا مونتاژ یک سیستم اختصاصی برای ویرایش عکس و فیلم‌های فول اچ دی هستید یا فقط می‌خواهید یک سیستم سریع داشته باشید 16 گیگابایت رم باید حداقل مقدار رمی باشد که باید در نظر بگیرید. Adobe این مقدار رم را به کاربرانی که برنامه‌های Creative Cloud را اجرا می‌کنند توصیه می‌کند. رم 8 گیگابایتی خیلی گران نیست و مطمئنا شما می‌توانید آن را خریداری کنید.

رم 4 گیگابایتی

مموری رم 16 گیگابایتی

توجه داشته باشید که برای استفاده از این مقدار رم شما به سیستم عامل 64 نیاز خواهید داشت. زمانی که تعداد برنامه هایی که باید به صورت همزمان اجرا کنید بالا می‌رود و به عملکرد و سرعت بالاتری نیاز پیدا می‌کنید می‌توانید از رم 16 گیگابایتی استفاده کنید. کارهایی مانند پردازش فیلم 4K یا مدل سازی سه بعدی با ابزارهای‌های CAD نیاز به RAM بیشتری دارند. شما می‌توانید برنامه هایی مانند Premiere Pro, Photoshop و After Effects را در سیستم 16 گیگابایتی اجرا کنید و تفاوت سرعت و عملکرد را شاهد باشید. علاوه بر این اگر شما به صورت گسترده از ابزارهای مجازی سازی مانند Microsoft Hyper-V یا VMware Workstation استفاده می‌کنید به ویژه اگر چند ماشین مجازی را به صورت همزمان اجرا می‌کنید رم‌های بیشتر از 16 گیگابایت می‌توانند برای شما کاربردی باشند.

رم‌های بیشتر از 16 گیگابایت

توجه داشته باشید برای استفاده از این مقدار رم شما به سیستم عامل 64 بیتی نیاز خواهید داشت. شما حالا در بالاترین سطح عملکرد قرار گرفته اید. یک ورک استیشن با بیشتر از 16 گیگابایت رم می‌تواند هر کاری را به راحتی و به سرعت انجام دهد. این نوع سیستم به طور همزمان قادر به اجرای چند ماشین مجازی یا برنامه کاربردی که به منابع سنگینی نیاز دارد خواهد بود. به یاد داشته باشید که نسخه 64 بیتی Windows 10 Pro, Enterprise و Education از حداکثر 2 ترابایت رم گشتیبانی می‌کنند در حالی که نسخه 64 بیتی Windows 10 Home تنها تا 128 گیگابایت رم پشتیبانی می‌کند.