سوئیچ شبکه دستگاهی است که شما برای دستیابی به پورت‌های اترنت بیشتر بدان نیاز دارید. از آنجا که روترهای خانگی معمولا دارای 3 یا 4 پورت اترنت داخلی هستند و تقریبا همه دستگاه هایی که در یک شبکه خانگی وجود دارد (مانند لپ تاپ، گوشی همراه، کنسول بازی، و سایر لوازم جانبی هوشمند) از وای فای استفاده می‌کنند این تعداد پورت جوابگوی نیاز کاربران نخواهد بود و به همین دلیل باید از سوئیچ شبکه استفاده شود.

سوئیچ شبکه تعداد پورت‌های بیشتری را به شما ارائه می‌دهد

رایج ترین نوع سوئیچی که برای منازل، دفاتر کوچک مناسب است سوئیچ غیر مدیریتی نامیده می‌شود. این بدان معناست که خود سوئیچ شبکه هیچ تنظیمات یا قابلیت‌های خاصی ندارد و فقط برای ارائه پورت‌های اترنت بیشتر به شبکه شما قدم گذاشته است.

روتر شما همچنین به مدیریت اتصال به اینترنت ادامه می‌دهد و به دستگاه‌های شما اجازه می‌دهد تا با یکدیگر مذاکره کنند و کارهایی را که دستگاه هایی خاص از طریق کنترل والدین یا سایر تنظیمات باید محدود شوند را انجام دهد.

در مقابل این دسته از سوئچ ها، دسته دیگری قرار می‌گیرد که سوئیچ‌های مدیریتی نامیده می‌شود که از قابلیت هایی مانند نظارت بر ترافیک هر پورت یا راه اندازی شبکه مجازی با استفاده از همان سوئیچ برخوردار است و فقط برای شبکه‌های بزرگ سازمانی حائز اهمیت هستند.

از آنجا که سوئچ‌های غیرمدیریتی بسیار ساده هستند، مدل‌های سوئیچ شبکه تولیدکنندگان مختلف تقریبا همه یکسان هستند.شما می‌تواند خیلی ساده یک سوئچ گیگابیت اترنت با تعداد پورت‌های مورد نیاز خود را در شرکت‌های معتبری مانند Link ، Netgear ، TP-Link یا TrendNet پیدا کنید.

شما می‌توانید به سادگی سوئچ هایی که دارای 5 پورت هستند را از شرکت تی پی لینک با یک قیکت خوب خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله سوئیچ شبکه مدیریتی یا غیر مدیریتی؟ کدام یک را باید انتخاب کنیم؟ را مطالعه بفرمایید.

سوئیچ شبکه چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

سوئیچ اترنت را به سراسر خانه شما اضافه می‌کند

یک کیت شبکه مش خوب به کابل کشی اترنت در دیوار دارد و مهم نیست خانه شما چقدر بزرگ یا تودرتو است و معمولا این گزینه بسیار ارزانتر است. اما اگر شما یک اتصال فاقد تاخیر و با سرعت را در هر اتاقی از خانه تان می‌خواهید و یا اگر برای بازی‌های آنلاین یا تماشای فیلم‌های آنلاین 4K یا انتقال فایل‌های بزرگ در هر ساعت از روز نیاز دارید هنوز جایگزینی برای اترنت کابل کشی شده وجود ندارد.

سوئیچ شبکه تنها بخشی از پروژه سیم کشی منزل شما است و شما باید از قبل با استخدام یک تکنسین کابل کشی واقعی را انجام دهید. قرار دادن کابل‌های اترنت در دیوار با توجه به بهبود وای فای کمتر جذا مانده‌اند و ضرورت کمتری دارند و حتی ممکن است گزینه مناسبی برای افرادی که مستاجر هستند نباشد.

شما باید تصمیم بگیرید که کدام اتاق‌ها نیاز به سیم کشی دارند و چه تعداد جک اترنت در هر اتاق باید باشد و بعد سوئیچی را خریداری کنید که حداقل تعداد پورت‌ها را بسته به نیاز شما فراهم آورد. در صورت تمایل به اتصالات کابلی بیتر باسد پورت‌های بیشتری را در نظر داشته باشید.

سوئیچ غیرمدیرتی 16 پورت مانند تی پی لینک می‌تواند کار شما را راه بیندازد (با قیمت 50 یا 60 دلار) در حالی که سوئیچ شبکه غیرمدیریتی 24 پورت مانند Netgear معمولا قیمتی بین 70 تا 90 دلار دارد. هر دوی این گزینه‌ها محصولات قابل اعتمادی هستند. در اینجا چند نکته وجود دارد که هنگام سیم کشی باید در نظر داشته باشید:

مکان مناسبی را برای سوئیچ شبکه انتخاب کنید – شما باید مکان مناسبی را برای قرار دادن سوئیچ خود انتخاب کنید. این مکان باید به گونه ای انتخاب شود که دسترسی و عیب یابی ساده ای را به شما ارائه دهید و همچنین بتوانید به راحتی به کابل‌ها دسترسی کنید.

دورترین اتاقی باید به کابل کشی کمتر از 100 متر نیاز داشته باشد چونکه این حداکثر طول کابلی است که اکثر کابل‌های اترنت می‌توانند به صورت قابل اطمینانی با آن کار کنند.از کابل Cat6 استفاده کنید – کابل Cat 6 سرعت، قیمت و مقاومت خوبی را ارائه می‌دهد.

این کابل می‌تواند سیگنال اترنت 1 گیگابیتی را تا 100 متر و سیگنال 10 گیگابیتی را تا حداکثر 55 متر انتقال دهد (اترنت 10 گیگابیتی هنوز گران و کمیاب است اما به زودی این وضعیت تغییر می‌کند)، شما می‌توانید انواع مختلفی از کابل‌های اترنت را در بازار پیدا کنید شما باید مطمئن شوید که این کابل‌ها از تداخل الکتورمغناطیسی محافظت می‌کنند و از چه پوششی استفاده می‌کنند.

شما حداقل بایذ از کابل رایزر یا CMR استفاده کنید که به گونه ای طراحی شده است که به صورت عمودی در دیوارها قرار داده شوند تا از گسترش آتش به کف خانه جلوگیری کنند. کابل CMPبه صورت افقی تعبیه می‌شوند که قیمت بالاتری دارد.

ابزارهای مورد نیاز برای برش کابل را خریداری کنید – شما برای قطع کردن کابل به ابزارهای برشی و استیپتر نیاز خواهید داشت.

جک‌های دیواری بگیرید – شما باید پلات‌های دیواری و براکت‌های مورد نیاز را برای تمام اتاق هایی که در آن به کابل برق نیاز دارید خریداری کتید.بعد از نصب یک شبکه سیم کشی شده خوب با کاهش تعداد دستگاه‌های محاسباتی که برای گهنای باند وایرلس به رقابت می‌گردازند می‌توان عملکرد وای فای را بهبود بخشید.

اما اگر شما یک خانه بزرگ دارید و یا فقط می‌خواهید عملکرد وایرلس خود را بهبود ببحشید باید از اکسس پورنت‌های وای فای مانند سری‌های Ubiquiti UniFi استفاده کنید. این دستگاه‌ها می‌توانند کاملا جایگزین وای فای فعلی شما شوند اما شما هنوز هم به روتر احتیاج دار