در مقاله امروز نارستان ما قصد داریم نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر را به شما آموزش دهیم. مدیریت یک کامپیوتر و یا شبکه ای از کامپیوترها می‌تواند خیلی مهم باشد. زیرا که در این حالت نیاز به محدود کردن دسترسی بعضی از افراد به سیستم‌ها می‌باشد. در مواردی هم نیاز به مدیریت استفاده از هر سیستم برای افراد خاص می‌باشد. کلمه‌های عبور می‌توانند در این زمان به افراد کمک زیادی در کنترل دسترسی به هر سیستم بنمایند.

اگر شما از آن دسته افراد هستید که هر گاه کسی در زمان قفل شدن سیستم دچار مشکل می‌شود به او مراجعه می‌کند و یا در زمان نیاز به نصب نرم افزار جدید باید به مدیریت شبکه بپردازید، می‌توانید این نوشته را مطالعه کنید تا بیشتر در مورد باز نشانی کلمه عبور و استفاده از آن در مدیریت سیستم‌ها اطلاعات کسب کنید.

اگر شما در حال مدیریت یک کامپیوتر و یا شبکه ای از کامپیوتر‌ها هستید و امکان دسترسی به سیستم به دلیل قفل شدن آن وجود نداشته باشد چه می‌کنید؟ این کمی بعید است که اتفاق بیفتد، اما در هر صورت امکان وقوع آن وجود دارد. نه تنها در کامپیوترها که در زمان‌های دیگر در دنیای واقعی هم ممکن است که کسی کلید ماشین یا منزل خود را در جایی دیگر قرار داده باشد و برای او دست یافتن به ماشین و یا وارد شدن به خانه ممکن نباشد. برای سیستم‌های کامپیوتری هم این می‌تواند رخ دهد و با از دست رفتن و یا فراموش کردن کلید و رمز سیستم، امکان وارد شدن به سیستم را از شما یا هر کس دیگری سلب کند.

نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر

در این زمان است که شاید نیاز به کمک افراد حرفه ای در این زمینه داشته باشد. یا این که شاید خودتان باید به دنبال راهی برای حل این مشکل باشید. اما در صورتی که بخواهید از کسی برای حل مشکل سیستم خود استفاده کنید، باید برای دریافت خدمات مربوطه هزینه پرداخت کنید.

اگر در زمانی این اتفاق رخ داد و شما خارج از حساب ادمین سیستم عامل خود ماندید، راه حل هایی می‌تواند برای شما وجود داشته باشد. اولین راه هم تماس با افراد متخصص در این زمینه می‌باشد. همان طور که در زمان گم کردن کلید خانه و یا ماشین خود باید از افراد متخصص برای ساخت یک کلید جدید کمک بگیرید، در این حالت هم می‌توانید از افراد متخصص در زمینه سیستم‌های کامپیوتری کمک بگیرید.

اما راهی هم وجود دارد که نیاز به کمک گرفتن از دیگران ندارد. برای همین هم نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای برای حل مشکل با استفاده از این روش نیست. با استفاده از این راه کار می‌توانید به سادگی کلمه عبور سیستم خود یا هر یک از سیستم‌های موجود در شبکه را باز نشانی کنید.

ریست کلمه عبور سیستم

کلید هک کردن سیستم برای راه یافتن به حساب ادمین می‌تواند استفاده از راهی باشد که بتواند بدون زیان و یا با زیان کمی برای فایل‌ها امکان این دسترسی را برای شما فراهم کند. این فرایند هم چنین باید بدون هیچ گونه سختی قابل اجرا باشد. البته روشن است که این گونه پروسه‌ها و یا روندها که برای حل مشکل سیستم در این حالت‌ها وجود دارند می‌توانند آن قدر زمان بر و یا پیچیده باشند که باعث سر درد شوند. اما شاید بتوان راهی را یافت که ساده تر از حد انتظار باشد. اما شاید که هیچ یک از آن‌ها به طور کامل نتوانند شما در دست یافتن دوباره به حساب کاربری ادمین تان کمک کنند.

نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر

در دنیا به خصوص در زمان تعامل با داده‌های روی سیستم عامل نمی‌توان به طور حتم این امر را گارانتی کرد که بدون هیچ مشکلی بتوان در کنار حفاظت از داده‌های موجود روی سیستم، مشکل به وجود امده در آن را رفع کرد.

اگر چه همواره احتمال از دست دادن داده‌ها وجود دارد، اما در زمان هایی ممکن است که بتوان از بازیابی (restore) سیستم برای حفظ داده‌ها استفاده کرد. ما در این جا سعی کرده ایم تا دستوراتی را برای شما فراهم کنیم که امکان باز نشانی کلمه ی عبور را برای شما فراهم می‌کنند. این دستورات به شما کمک می‌کنند تا با مواجه شدن با کمترین میزان پیچیدگی در فرایند باز نشانی کلمه عبور موفق به انجام این کار شوید.

به یاد داشته باشید که این روش برای بازیابی حساب ادمین در زمانی می‌باشد، که شما کلمه ی عبور خود را فراموش کرده‌اید، یا این که به دلیل ورود کلمه عبور اشتباه نمی‌توانید به سیستم خود وارد شوید، بوده و روشی برای رفع دیگر مشکل هایی که در سیستم وجود دارد مانند حذف ویروس‌ها یا موارد دیگر نمی‌باشد. اگر شما در سیستم خود مواجه با ویروس هایی شده‌اید که لپ تاپ یا کامپیوتر شما را هک کرده و به اطلاعات ادمین شما دست یافته‌اند باید از روش‌های دیگر استفاده کنید.

ما روش‌های ورود دوباره به سیستم عامل‌های مختلف مانند ویندوز ایکس پی، سیستم عامل mac، leopard، و tiger را به خوبی macOS x lion و دیگر سیستم عامل‌ها پوشش خواهیم داد.

ویندوز xp، 10، 8.1، 7، ویستا

در گذشته، ما موضوع مشابهی را در مورد ویندوزهای 7 و 8.1 بررسی کردیم. در این جا با روش جدید، ما در پی استفاده از یک ابزار رایگان مانند trinity rescue kit (TRK) و MediaCat USB و استفاده از آن‌ها هستیم.

نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر

ما روی TRK و استفاده از آن به عنوان یکی از بهترین ابزارهایی که می‌توان در این موارد از آن بهره برد تمرکز می‌کنیم. امکان بازنشانی کلمه عبور با TRK وجود دارد. اما گاهی هم می‌توان برای حل مشکل در محیط لینوکس، به جای ویندوز از این نرم افزارهای خاص مربوط به آن استفاده کرد. MediaCat USB نرم افزاری است که می‌توانید از آن در لینوکس استفاده کنید.

TRK می‌تواند به شما بیش از یافتن کلمه عبور کمک کند. می‌توانید از آن در سیستم عامل برای بازیابی فایل‌ها و خالی کردن دیسک هایی که دچار مشکل شده‌اند استفاده کنید. هم چنین امکان استفاده از آن برای اسکن بد افزارهای ریشه ای (root) در سیستم می‌باشد. از این برنامه می‌توانید در هر مشکل بزرگی که در سیستم خود با آن موجه می‌شوید استفاده نمایید. برای همین TRK از ابزار مفید برای استفاده در سیستم‌های ویندوز می‌باشد.

 • برای استفاده از نرم افزار باید TRK را در یک دیسک CD یا DVD بارگیری کنید یا این که از یک فلش USB برای استفاده از آن بهره ببرید. زیرا که TRK نیاز دارد تا قبل از بارگیری ویندوز اجرا شود. برای همین باید به سایت رسمی این برنامه رفته و آن را دانلود کنید.
نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر
 • همین که آن را دانلود کردید می‌توانید TRK را روی CD یا یک DVD نصب کنید. یا این که از فلش مموری برای نصب آن استفاده کنید.  اگر در حال حاضر یک دی وی دی یا سی دی خالی دارید، می‌توانید آن را در محل مورد نظر در DVD رایتر سیستم خود قرار داده و نرم افزار را روی نصب کنید. TRK این سی دی یا دی وی دی مربوطه را تشخیص داده و از شما می‌پرسد که آیا تمایل به نصب برنامه روی آن را دارید یا خیر.
نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر
 • قبل از بارگیری برنامه TRK مطمئن شوید که به بایاس سیستم خود رفته و تنظیمات بوت آن را تغییر داده باشید. با رفتن به بایاس یا UEFI می‌توانید گزینه ی بوت از CD یا USB را انتخاب کنید تا سیستم از روی این بخش‌ها بوت شود. اگر این کار را نکنید ویندوز مانند همیشه به صورت نرمال بارگیری می‌شود. در این حالت نرم افزار TRK که در داخل فلش یا سی دی قرار دارد در زمان بوت سیستم نادیده گرفته می‌شود.
 • رفتن به داخل بایاس به طور معمول نیاز به نگه داشتن کلیدهایی مانند F12 دارد تا در زمانی که سیستم در حال راه اندازی است بتوان وارد تنظیمات بایاس شد. برای این که در این مورد بهتر بدانید می‌توانید به دفترچه راهنمای مادربرد سیستم خود مراجعه کنید. با این کار می‌توانید با تنظیمات مخصوص آن بیشتر آشنا شوید.
 • شانس شما در مواردی که از ویندوز 10 استفاده می‌کنید و در حال استفاده از UFEI هستید بیشتر است. تعدادی از ماشین‌های دیگر که از ویندوز 8 استفاده می‌کنند نیز از UFEI استفاده می‌کنند. باید در این حالت بدانید کامپیوتر شما قبل از راه اندازی چگونه کار می‌کند.
 • برای این که به UFEI دست پیدا کنید، کلیدهای مربوطه را در زمان راه اندازی مجدد سیستم نگه دارید. این مانند زمان ورود به بایاس می‌باشد. روش‌های دیگری هم وجود دارد، اما آن روش‌ها بیشتر نیاز دارند تا شما قبل از امکان استفاده از برنامه، وارد ویندوز شده باشید. هدف کل این نوشته ارائه راه حل برای زمانی است که شما دسترسی به ویندوز خود ندارید. روش‌های مورد استفاده بعد از راه اندازی ویندوز در این نوشته به دلیل عدم امکان ورود به سیستم نمی‌توانند به شما کمک کنند.
 • همین که برنامه را بوت کردید، شما شاهد اسکرین برنامه TRK 3.4 خواهید بود. در این صفحه باید Run Trinity Rescue Kit (default mode with text menu) را انتخاب کنید. پس از آن اینتر را بزنید.
نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر
 • از منوی ساده ی موجود در رابط برنامه به سمت پایین به گزینه windows password resetting رفته و با انتخاب آن اینتر را بزنید.
نحوه ی باز نشانی و ریست کلمه عبور در صورت قفل شدن کامپیوتر
 • به سمت پایین رفته و گزینه reset password on built in admin را انتخاب و اینتر را بزنید.
 • بخش windows NT/2K/XP را پیدا کنید. عدد نوشته شده در کنار پوشه ویندوز را یادداشت نمایید. عدد مورد نظر را در پنجره (PROMPT) وارد کنید. اینتر را بزنید.
 • عدد 1 را زیر منوی ویرایش کاربر (edit user menu) وارد کرده و اینتر را بزنید. این به خوبی کلمه عبور ادمین را حذف می‌کند. برای ادامه کلیدی را بر روی صفحه کلید فشار دهید. هر کلیدی می‌تواند انتخاب و مانند اینتر زده شود.
 • دوباره باید از کلید‌های حرکتی برای انتخاب منو اصلی استفاده کنید. اینتر را بزنید.
 • برای آخرین بار از کلیدهای حرکتی برای انتخاب poweroff computer استفاده کنید. پس از آن اینتر را بزنید. حال می‌توانید CD/ DVD و یا فلش خود را جدا کنید. در این حالت بوت به حالت نرمال خود بر می‌گردد.
 • به ویندوز اجازه ی بوت شدن بدهید. با حساب ادمین خود وارد شوید. در حالی که بخش کلمه عبور را خالی می‌گذارید.

برای سیستم عامل‌های mac x10.4 – 10.6 (tiger, Leopard, snow Leopard)

روش بازیابی یا ریست کلمه ی عبور برای سیستم عامل‌های ماک کمی ساده تر است. می‌توانید این روش را با روش مورد استفاده برای بازنشانی کلمه عبور در ویندوز مقایسه کنید تا به سادگی آن بیشتر پی ببرید. تا زمانی که شما دی وی دی سیستم عامل را که با کامپیوتر خود خریداری کرده‌اید دارد، یا این که سیستم عامل ارتقا یافته را دارید می‌توانید از این روش استفاده کنید.

 1. دیسک را در سیستم قرار داده و سیستم را ریستارت کنید.
 2. کلید option را نگه داشته و در زمان ریستارت، تا نمایان شدن صفحه ی start up manager آن را نگه دارید.
 3. روی گزینه ی نصب سیستم عامل ماک (install mac OS X) کلیک کنید. در این زمان نصب کننده شروع به کار خواهد کرد.
 4. همین که بارگیری شد، گزینه ی utilities را انتخاب کنید. روی راه اندازی مجدد یا restart کلیک کنید. در این زمان نصب کننده دوباره بارگیری می‌شود.
 5. وقتی که نصب کننده بارگیری شد، دوباره گزینه ی utilities را انتخاب کنید. فقط در این دفعه باید گزینه ی reset password را انتخاب کنید تا کلمه ی عبور شما ریست شود.
 6. پس از آن دستورات موجود در صفحه نمایش را برای ریست کردن و یا بازنشانی کلمه عبور ادمین دنبال کنید.

ریست کلمه عبور برای سیستم عامل‌های mac OS X 10.7+ Lion و بالاتر

برای سیستم عامل‌های جدیدتر مک می‌توان حتی خیلی راحت تر اقدام به بازنشانی کلمه عبور نمود. در این حالت حتی نیاز به دیسک هم نمی‌باشد. زیرا که همه چیز در خود سیستم عامل وجود دارد و می‌توانید در خود سیستم خود اقدام به حل مشکل نمایید.

 • سیستم خود را راه اندازی مجدد کنید و کلیدهای R + # را نگه دارید. با نگه داشتن این کلیدها در زمانی که سیستم ریستارت می‌شود، باید به نگه داشتن آن‌ها تا زمانی که لوگوی اپل در صفحه نمایان شد ادامه بدهید.
 • همین که زنجیره ی راه اندازی به پایان رسید، شما باید روی صفحه نمایش سیستم خود پنجره بازیابی HD (Recovery HD utility) را داشته باشید.
 • ·         پنجره ترمینال را باز کرده و در این زمان عبارت بازیابی پسورد (reset password) را تایپ کنید. پس از آن اینتر را بزنید.
 • پس از آن دستورات موجود روی صفحه نمایش را در ادامه کار دنبال کنید تا کلمه عبور ادمین ریست شود.