ساده ترین روش ریست فکتوری ویندوز 10 و بازگشت به تنظیمات کارخانه – آیا لپ تاپ یا سیستم دسکتاپ مبتنی بر ویندوز 10 شما دچار مشکل شده است؟ اینکه زمان بیشتری برای بوت شدن نیاز است یا پیام‌های خطای مکرری را دریافت می‌کنید ممکن است بخواهید ویندوز 10 را به تنظیمات کارخانه برگردانید. این بدان معناست که تمام اطلاعات ذخیره شده در هارددیسک شما پاک خواهد شد.

ریست فکتوری ویندوز 10 قطعا روش خوبی برای رفع بسیاری از مشکلات بروزرسانی درایور و خطاهای رجیستری است . با این حال شما باید صبور باشید چونکه این روند می‌تواند مدت زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، بنابراین حداقل چند ساعت را برای ریست فکتوری ویندوز 10 اختصاص دهید. در این مقاله مراحل مختلف ریست فکتوری ویندوز 10 را مورد بحث قرار داده ایم.

برای ریست فکتوری ویندوز 10 همیشه ابتدا یک نسخه بکاپ تهیه کنید

از آنجا که بازگردانی ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه تمام اطلاعاتی را که در سیستم شخصی خود دارید را پاک می‌کند، تهیه نسخه بکاپ در یک دستگاه دیگر ضروری احساس می‌شود. می‌توانید یک نسخه بکاپ از اطلاعات خود تهیه کنید و در یک هارد اکسترنال ذخیره کنید. اگر هارد اکسترنال در اختیار ندارید و حریم خصوصی شما به خطر نمی‌افتد می‌توانید این اطلاعات را در محیط ابر مانند وان درایو مایکروسافت ذخیره کنید. همچنین می‌توانید فایل‌ها و پوشه‌های خود را مطابق با سیستم ویندوزی خود در وان درایو آپلود کنید

بکاپ در وان درایو

هر روش دیگری که به نظرتان ساده تر می‌رسد را بکار گیرد تا مرحله مهم بکاپ گیری را به درستی انجام دهید. در برخی موارد نادر هنگام انجام ریست فکتوری ویندوز 10 کاربران عملیات اشتباهی را انجام می‌دهند که موجب از دست رفتن اطلاعات برای همیشه می‌شود. اگر سیستم شما در یک حلقه گیر کرده و به طور مداوم ریستارت می‌شود می‌توانید با فشار دادن دکمه برای چند ثانیه یک شروع سرد را داشته باشید.

فعال کردن گزینه Reset برای بازگردانی ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه

گزینه Reset را می‌توان به سادگی از طریق منوی Start فعال کرد. کافیست عبارت Reset را در کادر جستجوی منوی استارت تایپ کنید.

ساده ترین روش ریست فکتوری ویندوز 10 و بازگشت به تنظیمات کارخانه

همچنین می‌توانید از طریق Setting به این گزینه دسترسی پیدا کنید. برای این کار Settings  ویندوز 10 را باز کنید. آیکون Update & security را انتخاب و باز کنید. از ستون سمت چپ گزینه Recovery را کلیک کنید.

در پنجره Recovery، ویندوز 10 به شما سه گزینه اصلی می‌دهد: ریست کردن سیستم ویندوز 10، برگشتن به ساخت قبلی ویندوز 10 که برای شما خوب کار می‌کرده است، رفتن به منوی گزینه‌های پیشرفته استارت آپ. برای بازگرداندن ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه در قسمت Reset This PC دکمه Get started را کلیک کنید.

ساده ترین روش ریست فکتوری ویندوز 10 و بازگشت به تنظیمات کارخانه

حالا برای ریست فکتوری ویندوز 10 خود دو گزینه در اختیار دارید.

  • Keep my files
  • Remove everything

می توانید فایل‌های خود را نگهدارید و یا این که همه برنامه‌ها و تنظیمات را پاک کنید.

فعال کردن گزینه Reset برای بازگردانی ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه

اگر در مرحله قبل حذف همه چیز (remove everything) را کلیک کرده اید. تمیز کردن درایو یک پروسه زمانبر است اما اطمینان می‌دهد که همه فایل‌های شخصی و رد آنها حذف خواهد شد، اگر قصد دارید سیستم خود را بفروشید یا به کس دیگری بدهید. اگر قصد دارید کامپیوتر را نگهدارید، بهتر است گزینه Just remove my files را انتخاب کنید.

قبل از حذف اطلاعات، از شما سوال می‌شود که آیا می‌خواهید فایل‌های خود را حذف کنید یا خیر. ریست فکتوری ویندوز 10 بدون پاک شدن فایل‌ها و پوشه‌ها مدت زمان کمتری نسبت به ریست کامل مصرف می‌کند. برای نادیده گرفتن توصیه، روی Next کلیک کنید.

فعال کردن گزینه Reset برای بازگردانی ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه

فقط چند دقیقه طول خواهد کشید تا گزینه ریست روی سیستم ویندوز شما فعال شود.

فعال کردن گزینه Reset برای بازگردانی ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه

در مرحله بعد سیستم ویندوز 10 شما برای ریست به تنظیمات کارخانه آماده می‌شود. این فرآیند کمی زمانبر است بنابراین باید صبور باشید. بعد از اتمام موفقیت آمیز این فرآیند، سیستم ریستارت و آماده کار خواهد شد.

فعال کردن گزینه Reset برای بازگردانی ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه

هنگامی که سیستم در حال بازگشت به تنظیمات کارخانه است، این کار در پس زمینه انجام می‌شود و یک روند بسیار کند و زمان بر است. فایل‌های ویندوزی که حذف شده‌اند مجدد نصب می‌شوند و تمام برنامه هایی که نصب کردید حرف می‌شوند و در نهایت شما سیستم عامل ویندوز خود را با برنامه‌های پیش فرض خواهید دید.

ریست فکتوری ویندوز 10 به صورت پیشرفته

کار دیگری که می‌توانید برای ریست فکتوری ویندوز 10 خود انجام دهید استفاده از حالت سیف مد است. در صورتی که در قسمت Prepare to reset قسمت بالا در یک حلقه ریستارت گیر کرده باشید می‌توانید از این روش استفاده کنید. این مشکل بیشتر یک خطای GUI است. برای بازگرداندن ویندوز 10 به تنظیمات کارخانه در حالت سیف مد، از منوی استارت به Advanced Startup بروید.

  • بیشتر بخوانید: رفع پیغام خطای Not Responding ویندوز با 7 روش ساده و کاربردی

بعد از شروع Restart Now را انتخاب کنید. بعد از نمایش صفحه آبی گزینه Troubleshooting را انتخاب کنید و Reset this PC را پیدا کنید. در اینجا شما می‌توانید فقط درایوری که ویندوز در آن نصب شده است یا همه درایورها را برای ریست کردن انتخاب کنید. برای ریست کامل گزینه دوم را انتخاب کنید.

Advanced Startup

در مرحله بعد شما می‌توانید fully clean the drive (پاک کردن کامل هارد) یا remove the files (حذف این فایل) را انتخاب کنید.

remove the files

حالا آماده ریست هستید. بعد از کلیک روی دکمه Reset کامپیوتر مجددا راه اندازی خواهد شد و ریست فکتوری ویندوز 10 در پس زمینه اتفاق می‌افتد.

Reset

ریست فکتوری ویندوز 10 باید به عنوان آخرین راه حل انتخاب شود. بهتر است ابتدا مشکل ویندوز خود را با استفاده از راه حل‌های دیگر رفع کنید و اگر هیچ کدام از انها برای شما کار نکرد ریست فکتوری ویندوز 10 خود را انجام دهید.