بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه یکی از اولین اقداماتی است که در صورت روبرو شدن با مشکل اینترنت باید امتحان کنید. با ریست روتر تنظیمات اتصال شما بازنشانی می‌شود، حملات مخرب به شبکه شما قطع می‌شود و دستگاه‌های ناخواسته را از شبکه خود حذف می‌کنید. با راه اندازی مجدد روتر، طیف گسترده ای از مشکلات مرتبط با سرعت و اتصال نیز برطرف می‌شوند.

ریست روتر شبکه

در ادامه نحوه ریست روتر به صورت دستی، از راه دور و برخی از موارد مهمی که باید درباره راه اندازه مجدد خود بدانید آورده شده است.

مرحله 1 – روتر و مودم خود را به صورت فیزیکی از برق جدا کنید

گرچه ممکن است روتر شما دارای دکمه ای به نام Reset یا Restart باشد، باید مراقب استفاده از این گزینه باشد چونکه با ریست روتر تمام تنظیمات فعلی شما پاک می‌شود و تنظیمات به حالت کارخانه باز می‌گردد. در عوض خیلی ساده روتر و مودم خود را از برق جدا کنید (ممکن است یک دستگاه ترکیبی داشته باشید، در این صورت فقط آن را از برق جدا کنید) و هر آنچه که به آن متصل هستید را جدا کنید.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

بعد از جدا کردن اتصال برق، روتر را برای مدت زمان 1 دقیقه به حال خود بگذارید، تا مطمئن شوید که روتر کاملا خنک شده است. حالا برگردید و مودم را دوباره به منبع تغذیه خود وصل کنید. کمی صبر کنید، روتر را دوباره به مودم، پریز و سایر اتصالات لازم را وصل کنید. چند دقیقه صبر کنید تا روتر با تمام دستگاه‌ها تعامل برقرار کند و بار دیگر سیگنال‌های اینترنت بی سیم شما را برقرار کند.

مرحله 2 – فریم ویر خود را به روز کنید

فریم ویر، میان افزار نرم فزایری یکپارچه ای است که عملکرد روتر شما را حفظ می‌کند. در حالی که فریم ویر روتر مانند سیستم عامل کامپیوتر به طور مداوم ارتقاء پیدا نمی‌کند، اما به روزرسانی‌های گاه به گاه را دریافت می‌کند (به خصوص هنگامی که یک مشکل امنیتی بزرگ وجود داشته باشد). مرحله بعدی شما باید فریم ویر جدید روتر را دانلود کنید تا هر گونه آسیب پذیری روتر حل شود. برای این کار، شما به اطلاعات روتر خود نیاز دارید.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

کلیدهای Win + X را از صفحه کلید خود فشار دهید و از منوی ظاهر شده Network Connections را انتخاب کنید. در پنرجه ظاهر شده Change connection proprieties را انتخاب کنید.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

اسکرول را پایین بکشید تا Proprieties را مشاهده می‌کنید. در اینجا آدرس آی پی و IPv4 DNS server خود را مشاهده خواهید کرد.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

از آدرس آی پی برای ورود به صفحه تنظمیات روتر و آپدیت فریم ویر استفاده کنید. به طور معمول، یک برنامه یا یک سایت وجود دارد که به بررسی میان افزار و بعد دانلود آن می‌پردازد. هر برند دستورالعمل‌های خاص خود را دارد. هنگام ورود به سیستم، یکی از گزینه هایFirmware Update ، Router Update یا موارد مشابه دیگری را خواهد دید.

معمولا شما می‌توانید این گزینه را در سربرگAdministration, Utilities , یا  Maintenance مشاهده کنید. بعد از اینکه این گزینه را پیدا کردید به ورژن فریم ویر خود و تاریخ انتشار آن نگاه کنید. حالا به وب سایت سازنده بروید و به بخش Support بروید. در اینجا مدل روتر خود را پیدا کنید و بررسی کنید که آیا آپدیت فریم ویری برای دستگاه شما وجود دارد یا نه. اگر وجود داشت آن را دانلود کنید.

بعد از دانلود فایل را از حالت فشرده خارج کنید. حالا به تنظیمات روتر برگردید و به بخش Update بروید. در اینجا شما باید دکمه Browse  یا  Choose Fileرا داشته باشید، روی این دکمه کلید کنید و فایل دانلودی که از حالت فشرده خارج کردید را انتخاب کنید. حالا فرآیند آپدیت فریم ویر شروع می‌شود. بعد از کامل شدن فرآینده آپدیت فریم ویر، روتر شما ریستارت خواهد شد.

لطفا توجه داشته باشید که وقتی که روتر پچ فریم ویر را دانلود و اجرا کردید، دیگر نمی‌توانید از وای فای خود استفاده کنید. این کار معمولا بیشتر از 5 دقیقه طول نمی‌کشد، اما هنوز هم به خاطر داشته باشید که بروزرسانی فریم ویر کاری است که هر از گاهی باید انجام دهید. هنگام بروزرسانی فریک ویر، هرگز سعی نکنید روتر خود را خاموش کنید چونکه این امر می‌تواند مشکلات جدی را به همراه داشته باشد.

مرحله 3 – برنامه‌های مرتبط را بروزرسانی کنید

بسیاری از روترهای مدرن برنامه هایی را ارائه می‌دهند که می‌توانید آنها را در گوشی‌های همراه خود دانلود و نصب کنبد و از آنها برای مدیریت تنظمات روتر یا مشاهده گزارشات استفاده از روتر استفاده کنید.  اگر از یکی از این برنامه‌ها استفاده می‌کنید، باید تنظیمات برنامه خود را ببینید و مطمئن شوید که به جدیدترین نسخه بروزرسانی شده است. این یک قدم کوچک اما مهم است که باید بردارید. اگر روتر شما از برنامه دستیار صوتی و موارد مشابه استفاده می‌کند، همین امر صادق است.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

مرحله 4 – رمز عبور خود را تغییر دهید

آیا هنوز در تنظیمات روتر خود از رمز عبور پیش فرض استفاده می‌کنید؟ بسیاری از ما در تغییر رمز عبور پیش فرض روتر کوتاهی می‌کنیم و متاسفانه از طریق همین رمز به راحتی روتر هک می‌شود. این بدان معناست که حالا زمان آن رسیده است که رمز عبور پیش فرض خود را به یک رمز عبور قوی تغییر دهید.

  • برای این کار آدرس آی پی که در مرحله 2 بدست آوردید را در مروگر وب مورد علاقه خود وارد کنید و اینتر کنید.
  • با نام کاربری و کلمه عبور پیش فرض وارد صفحه تنظیمات روتر خود شوید (معمولا هر دو admin)
  • وارد settings شوید.
  • Change Router Password یا هر گزینه مشابه را انتخاب کنید.
  • رمز عبور جدید را وارد کنید.
  • در نهایت تنظیمات انجام شده را ذخیره کنید.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

ریست روتر از راه دور

شاید دسترسی فیزیکی به روتر نداشته باشید، با روتز شما در مکانی قابل دسترس نباشد. برای بسیاری از روتر می‌توانید با دسترسی به وب سایت مناسب روتر را ریست کنید. شما باید آدرس IP عمومی خود را برای روتر بدانید. آدرس IP عمومی خود را جستجو کنید و به این ترتیب می‌توانید به صفحه مدیریت روتر خود دسترسی پیدا کنید. در اینجا باید اطلاعات کاربری و رمز عوبر خود را وارد کنید.

در حالی که هر برند روتر سایتی متفاوت دارد، اکثر آنها گزینه هایی را برای ریست روتر از راه دور ارائه می‌دهند. در سایت کلمه reboot را جستجو کنید.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

توجه: اطمینان حاصل کنید که  روتر در حال ریبوت یا ریستارت است و ریست به تنظمیات کارخانه را انجام نمی‌دهد. به ویژه در برنامه‌های روتر، گزینه‌های ریست بیشتر به تنظمات کارخانه مربوط می‌شود و نه راه اندازی ساده.

ریست روتر را هر چند وقت یکبار انجام دهیم؟

ریست روتر فقط برای حل مشکلات بزرگ نیست. درست مانند خاموش کردن کامیپوتر و ریست سخت افزاری، لازم است که روار خود را ریستارن کنید. با ریستارت کردن می‌توانید جلوی تلاش بدافزارها را بگیرید. به مین دلیل FBI به کاربران توصیه کرده است که روترهای خود را ریستارت کنند. این ریست کردن‌های دوره ای می‌تواند حافظه روتر شما را پاک کند. پاک کردن حافظه روتر هنگامی ضروری است که چندین دستگاه از روتر استفاده کرده باشند. همچنین در مقایسه با روترهای قدیمی که حافظه داخلی زیادی ندارند، این روش کاربردی است.

نحوه بازنشانی، تنظیم مجدد یا ریست روتر شبکه

بنابراین با خیال راحت، هر دو ماه یا چند ماه یکبار روتر خود ا ریستارن کنید. این کار ضروری نیست اما برای سالم مانند دستگاه‌های خود بدان نیاز دارید. نیازی به گفتن نیست که مراحل یاد شده در بالا تقریبا بدون دردسر هستند.

نتیجه گیری

راه اندازی مجدد روتر می‌تواند تداخلات نرم افزاری به وجود آمده را به سادگی حل کند. این کار چندام سخت نیست و به کمی دقت نیاز دارد. اگر هنوز با روتر خود مشکل دارید، می‌توانید در بخش نظرات این پست مشکل خود را کامنت کنید تا راه حل‌های مناسبی را در اختیار شما قرار دهیم. در صورتی که مشلات سخت افزاری غیر قابل تعمیر برایتان به وجود آمده باشد به خرید روتر جدید نیاز پیدا خواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.