روتر چیست؟ معرفی انواع روتر

در ابتدا ما ما باید مفهوم اتصال پهن باند در شبکه ارتباطی را درک کنیم و سپس به سراغ مفهوم روتر در شبکه برویم. پهنای باند یک مدیوم انتقال داده با سرعت بالا و طرفیت بالا است که می‌تواند با ایجاد کانال‌های پهن باند مختلف در یک کابل انجام شود. تکنولوژی پهن باند را می‌توان برای انتقال همزمان صدا، داده‌ها و ویدیوها طی مسافت‌های طولانی استفاده کرد.

روتر چیست؟

اکتون به این سوال می رسیم که روتر چیست و چه کاربردی دارد و عملکرد روتر در شبکه به چه نحوی است؟

روترها اطلاعاتی را از طریق یک اتصال پهن باند (از طریق مودم) دریافت می‌کنند و آن را به سیستم کامپیوتری شما ارسال می‌کنند. روتر یک مسیر را برای مسیریابی یک بسته انتخاب می‌کند. روترهای دستگاه‌های چند پورته هستند و پیچیدگی بیشتری نسبت به تکرارکننده‌ها و پل‌ها دارند. روترها همچنین از فیلتر کردت و کپسوله سازی پشتیبانی می‌کنند.

اگر سوال شما این است که روتر در کدام لایه است؟ در جواب به این سوال شما باید بگوییم که روتر در لایه شبکه ، لایه پیوند داده و لایه فیزیکی مدل OSI کار می‌کنند. مانند پل ها، روترها خود آموزشی هستند چونکه می‌توانند با دستگاه‌های دیگری که تجربه شان کرده‌اند تعامل داشته باشند و می‌توانند از تجربه روترهای جدید، گره‌ها و سگمنت‌های LAN یاد بگیرند.

مدل OSI انواع روتر ها

یک روتر به آدرس لایه شبکه یا آدرس منطقی دسترسی دارد و شامل جدول مسیریابی می‌باشد که آن را قادر به تصمیم گیری در مورد انتخاب یک مسیر می‌کند به عبارت دیگر از بین مسیرهای موجود بررسی می‌کند که از مسیرهای موجود بین منبع و مقصد کدام یک برای انتقال اطلاعات بهترین هستند. این جدول‌های مسیریابی پویا هستند و با استفاده از پروتکل‌های مسیریابی بروزرسانی می‌شوند.

روتر بسته‌ها را از یک شبکه متصل دریافت می‌کند و آن را به شبکه متصل دیگر انتقال می‌دهد. با این حال اگر بسته دریافت شده حاوی آدرس گره نباشد، روتر تعیین می‌کند که کدام شبکه متصل بهترین انتخاب برای رله بعدی این بسته هستند. هنگامی که مسیریاب بهترین مسیر را برای یک بسته شناسایی کرد بسته را در امتداد شبکه مناسب به روتر دیگر انتقال می‌دهد. این روتر آدرس مقصد را چک می‌کند و آن را به شبکه مقصد منتقل می‌کند.

روتر برای استفاده از اینترنت

انواع روتر

انواع مختلفی از روترها در بازار وجود دارد:

روتر پهن باند

روترهای پهن باند می‌توانند انواع مختلف کارها را انجام دهند. روترهای پهن باند می‌توانند برای اتصال کامپیوترها یا اتصال به اینترنت استفاده شوند. اگر شما از طریق تلفن به اینترنت وصل می‌شوید و از فناوری VOIP استفاده می‌کنید پس به روتر پهن باند نیاز دارید. نوع خاصی از مودم‌های ADSL وجود دارند که نقش روتر را ایفا می‌کنند و دارای هر دو سوکت تلفن و اترنت می‌باشند.

روتر بیسیم و سیمی

روتر وای فای چیست؟ روتر وای فای یا بی سیم جزو انواع روتر است که یک سیگنال بیسیم را در خانه یا دفتر شما ایجاد می‌کند. بنابراین هر کامپیوتر در محدوده روتر بیسیم می‌تواند به آن وصل شود و از اینترنت شما استفاده کند. به منظور حفاظت از روترهای بیسیم شما باید روی آن رمز عبور امن بگذارید و یا آدرس آی پی خودتان را بدست بیاورید. سپس با استفاده از کلمه عبور و شناسه کاربری وارد روتر شوید. روتر سیمی تنها پورت LAN دارد و امکان برقراری ارتباط با کابل یا سیم را فراهم می‌سازد.

روتر لبه – انواع روتر

روتر لبه یک روتر تخصصی است که در لبه یا مرز شبکه قرار می‌گیرد. این روتر تضمین می‌دهد که شبکه شما به شبکه‌های اکسترنال، شبکه‌های WAN یا اینترنت متصل است. یک روتر لبه از پروتکل xternal Border Gateway استفاده می‌کند که به طور گسترده در اینترنت برای فراهم آوردن اتصال به شبکه‌های ریموت استفاده می‌شود. برخلاف روترهای هسته ای که ارتباط با شبکه اینترنت را فراهم می‌آوردند در روتر لبه ممکن است ارتباط با شبکه‌های مختلف و سیستم‌های خودمختار برقرار شود. روترهای لبه از پروتکل BGP اکسترنال برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کنند چون دستگاه میانجی مابین دو شبکه مختلف هستند و لایه خارجی یا مرزی شبکه کار می‌کند.

 روتر هسته ای

یک روتر که به جای اینکه در لبه قرار گرفته باشد در وسط یا ستون فقرات شبکه LAN قرار می‌گیرد. روتر هسته ای باید بتواند با بالاترین سرعت از واسط‌های مخابراتی پشتیبانی کند و بسته‌های IP را به سرعت ارسال کند.

روتر مجازی – انواع روتر

برخلاف روتر سیمی یا بیسیم، روتر مجازی یک شی انتزاعی است که به صورت پیش فرض به عنوان یک روتر برای اشتراک گذاری یک شبکه استفاده می‌شود. این روترها از پروتکل VRRP استفاده می‌کنند.