روتر سه بانده یا روتر دو بانده یا روتر یک بانده: برای خرید کدام روتر اقدام کنم؟  روتر یک وسیله دیجیتالی ضروری در زندگی روزمره ما است. عملکرد یک روتر تاثیر زیادی در تجربه آنلاین ما دارد؛ بنابراین انتخاب یک روتر مناسب بسیار مهم است. در اینجا یکی از بزرگترین سوالاتی که ممکن است مطرح شود این است که؛  روتر 3 بانده یا روتر 2 بانده یا روتر 1 بانده؟ جواب به این سوال موضوعی است که ما در این پست می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم. در ابتدا ما در مورد تفاوت‌های روتر 2 بانده و 1 بانده صحبت خواهیم کرد و سپس به مقایسه و بررسی تفاوت‌های روتر 2 بانده و 3 بانده خواهیم پرداخت.

برای خرید کدام روتر اقدام کنم؟

باند 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز؟

جدیدیترین روترهای وای فای سریعتر از همیشه کار می‌کنند و بسیاری از قابلیت‌های جدید را ارائه می‌دهد. یک قابلیت مهم امکان ارسال داده از طریق دو فرکانس رادیویی یا باند مختلف است. روترهایی که از هر دو باند استفاده می‌کنند روترهای دو بانده نامیده می‌شوند.

فرکانس 2.4 گیگاهرتز

بیایید با فرکانس 2.4 گیگاهرتز شروع کنیم. وقتی که اولین روترهای وای فای عرضه شدند؛ این تنها فرکانسی بود که برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌شدند. یکی از مزایای فرکانس 2.4 گیگاهرتز این است که می‌تواند یک سگینال نسبتا قوی را در یک خانه شما انتقال دهد. همچنین در برابر منفوذ سیگنال توسط اشیاء جامد در خانه مانند دیوارها؛ کف‌ها مقاومت خوبی دارد. به طور کلی فاصله گرفتن از روتر این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا یک اتصال وای فای قوی داشته باشید.

نقطه ضعف فرکانس 2.4 گیگاهرتز این است که بسیار شلوغ است. این تا حدی به این دلیل است که کانال‌های کمتری را نسبت به باند 5 گیگاهرتز فراهم می‌آورد. در نتیجه علاوه بر تداخل روی سایر روترهای وای فای که در نزدیکی واقع شده اند؛ شبکه وای فای 2.4 گیگاهرتزی شما می‌تواند تداخلات بسیاری از دستگاه‌های خانگی را تجربه کند.

روتر سه بانده یا Tri-Band چیست؟

مایکروویو؛ گوشی‌های بی سیم؛ بلندگوهای بی سیم؛ دستگاه‌های بلوتوثی و غیره از جمله این دستگاه‌ها هستند. وقتی که شبکه شما با تداخل دستگاه‌های مجاور روبرو می‌شود سرعت و عملکرد کاهش پیدا می‌کند. نکته منفی دیگر این است که حداکثر سرعت ارائه شده توسط شبکه‌های 2.4 گیگاهرتزی معمولا کمتر از 100 مگابیت در ثانیه است. اگر چندین کاربر وجود داشته باشد که تلاش کنند فعالیت‌های پهن باند خاصی را به صورت همزمان انجام دهند (برای مثال استریم فیلم‌های HD) باند 2.4 گیگاهرتز احتمالا سریع نخواهد بود.

فرکانس 5 گیگاهرتز

برای ارائه سرعت بیشتر و محدود کردن تاثیر تداخل دستگاه‌های دیگر؛ تولیدکنندگان پشتیبانی از فرکانس 5 گیگاهرتز را در جدیدترین نسل‌های روتر وای فای ارائه داده اند. با دو فرکانس موجود؛ این روترهای دو بانده می‌توانند ترافیک بسیار بیشتری را کنترل کنند. علاوه بر این؛ باند 5 گیگاهرتز از سرعتی پشتیبانی می‌کند که 4 برابر سریعتر از فرکانس 2.4 گیگاهرتز است؛ بنابراین دستگاه‌ها و برنامه هایی که از بیشترین پهنای باند استفاده می‌کنند؛ عموما در فرکانس 5 گیگاهرتز عملکرد بهتری را ارائه می‌دهند.

باند 5 گیگاهرتز همچنین دارای کانال‌های بسیار بیشتری نسبت به باند 2.4 گیگاهرتز است که تداخل دستگاه‌های دیگر را کاهش می‌دهد. مانند فرمانس 2.4 گیگاهرتز، فرکانس 5 گیگاهرتز نیز دارای اشکالاتی است. به طور کلی نمی‌تواند سیگنال وای فای خود را تا فرکانس 2.4 گیگاهرتز برودکست کند و در مقابل نفوذ سیگنال در دیوارها و کف خانه شما مقاومتی ندارد.

چگونه می‌توان روترهای دو بانده و روترهای تک بانده را شناسایی کنیم؟

اولین قدمی که برای شناخت و خرید روترها باید بردارید این است که یاد بگیرید که روترهای دو بانده و تک بانده را از هم جدا کنید. روترهای بی سیم یا تک بانده هستند یا دو بانده (و یا سه بانده). نحوه تشخیص آنها ساده است:

روتر تک بانده از باند 2.4 گیگاهرتزی استفاده می‌کند و به یک سیگنال بی سیم محدود می‌شود

روتر دو بانده از دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز استفاده می‌کند و این بدان معناست که این دستگاه‌ها دو سیگنال بی سیم را به صورت همزمان انتقال می‌دهند؛ عملکرد بهتری دارند و در مقایسه با روتر تک باند، تنظیمات راحت تری را ارائه می‌دهند.

روتر سه بانده یا روتر دو بانده یا روتر یک بانده: برای خرید کدام روتر اقدام کنم؟

تفاوت روترهای دو باند با روترهای تک باند از لحاظ قیمت

تفاوت بارزی که بین این دو نوع دستگاه وجود دارد، قیمت آنها است. روترهای تک باند ارزانتر هستند و شامل قابلیت‌های مدرن مانند نظارت بر کاربرد یا اولویت بندی دستگاه نیست. روتر دو بانده به طور قابل توجهی گران تر از روترهای تک باند است که گاهی اوقات دو تا سه برابر روتر تک باند قیمت دارد.

تفاوت روترهای دو باند با روترهای تک باند از لحاظ سرعت شبکه

با وجود قیمت؛ تفاوت زیادی در سرعت شبکه این دو نوع روتر وجود دارد. سرعت روتر تک بانده محدود به اتصال به اینترنت و سرعت روتر است. بنابراین کاربر ممکن است با مشکلات اتصال مکرر یا تداخل روبر شود که می‌تواند سرعت یا پایداری وای فای را کاهش دهد. روتر دو بانده از هر دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند و سرعت و انعطاف پذیری سریعتری را فراهم می‌آورد. بنابراین روتر دو بانده از مشکلات اتصال یا تداخل جلوگیری می‌کند و ثبات بیشتری را ارائه می‌دهد.

تفاوت روترهای دو باند با روترهای تک باند از لحاظ عملکرد

شکی نیست که روترهای دوبانده عملکرد بهتری را نسبت به روترهای تک بانده ارائه می‌دهند. اما آنها می‌توانند نیازهای مختلف ما را برآورده کنند. روتر تک باند برد کمتری دارد و قدرت سیگنال به اندازه کافی قوی نیست. این کاملا برای افرادی که به دنبال گشت و گذار در اینترنت؛ بررسی ایمل؛ تماشای فیلم‌ها هستند مناسب است.

روترهای دوبانده دارای برد بیشتر و قدرت سیگنال بهتر است و علی رغم پخش در دو باند مختلف؛ در صورت لزوم قادر به تغییر باند به صورت خودکار است. به دلیل سیگنال قوی؛ روتر دو باند برای بازی‌های آنلاین با وضوح بالا، استریم‌های ویدیویی و فایل‌های صوتی با وضوح بالا مناسب است.

علاوه بر این برای بهبود منطقه تحت پوشش؛ می‌توانید از توسعه دهنده وای فای برای بهبود قدرت سیگنال هم استفاده کنید. توسعه دهنده دو بانده از آنجا که می‌تواند از دو باند مختلف استفاده کنید مناسب تر خواهد بود.

تفاوت روترهای دو باند با روترهای تک باند از لحاظ سازگاری

یکی از موارد مهمی که باید هنگام انتخاب و خرید روتر در نظر بگیرید سازگاری است. از آنجا که همه دستگاه‌ها از باند 2.4 گیگاهرتز و باند 5 گیگاهرتز پشتیبانی نمی‌کنند. روتر تک بانده با اکثر کارت‌های بی سیم و گیرنده‌ها سازگار است چونکه آنها روی باند 2.4 گیگاهرتز برودکست می‌کنند. روترهای دو بانده از هر دو فرکانس 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز استفاده می‌کنند و ممکن است اتصال بی سیم به دستگاه‌های سازگار با 2.4 گیگاهرتز و دستگاه‌های سازگار با 5 گیگاهرتز را به صورت همزمان فراهم آورند. با این حال اگر هیچ دستگاه سازگار با 5 گیگاهرتز در محدوده پوشش وجود نداشته باشد؛ فقط می‌تواند از 2.4 گیگاهرتز استفاده کند.

جمع بندی مقایسه روترهای دو بانده و تک بانده

حالا به صورت خلاصه در جدول زیر ویژگی‌های اصلی دو نوع روتر را بیان خواهیم کرد:

انواع روتر روتر تک بانده روتر دو بانده
مناسب برای خانه کوچک خانه بزرگ
طراحی شده برای مرور اینترنت، ایمیل، تماشای فیلم بازی‌های آنلاین با رزولوشن بالا؛ استریم ویدیو
منطقه تحت پوشش کوچک خیلی بزرگ
تعداد دستگاه‌های متصل شده کم زیاد
قدرت سیگنال متوسط بسیار قوی
مناسب برای منطقه پر تراکم نیست هست
فرکانس عملیاتی 2.4 گیگاهرتز 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز
قیمت اقتصادی گران

برای انتخاب روتر مناسب باید سرعت شبکه مورد نیاز، سناریوهای استفاده، دستگاه‌های سازگار و همچنین قیمت روتر را در نظر داشته باشید. اگر به دنال قیمت مناسب هستید؛ در یک مکان کوچک زندگی می‌کنید و فقط به یک سیگنال وای فای برای کارهای روزمره خود نیاز دارید؛ توصیه می‌کنیم روتر تک بانده را خریداری کنید. با این حال؛ باید قطعی‌های مکرر و تداخل سیگنال را تجربه کنید.

اگر به دنبال یک سیگنال قوی تر هستید؛ در مکان بزرگتری زندگی می‌کنید و می‌خواهید سرعت اینترنت خود را در خانه یا محل کار بهینه کنید؛ این کار می‌تواند با خرید روتر دو بانده میسر شود. سازگاری با دستگاه‌های بی سیم, امکان شخصی سازی؛ تنظیمات شبکه بی سیم توسط این دستگاه فراهم می‌شود و همچنین یک راه حل برای تداخل سیگنال را ارائه می‌دهند. با این حال روترهای دو بانده کمی هزینه بر هستند و ممکن است با مشکلات سازگاری روبرو شوند؛ چونکه ممکن است برخی دستگاه‌ها از باند 5 گیگاهرتزی پشتیبانی نکنند.

روتر سه بانده یا Tri-Band چیست؟

در حالی که روترهای دوبانده دو سیگنال جداگانه را برودکست می‌کنند؛ روتر‌های سه بانده سه سیگنال مختلف را برودکست می‌کنند. به طور کلی؛ آنها همزمان میزبان سه شبکه وای فای مختلف هستند. روترهای سه بانده به جای استفاده از یک فرکانس سوم متفاوت در واقع از یک سیگنال 2.4 گیگاهرتزی و دو سیگنال 5 گیگاهرتزی جدا گانه استفاده می‌کنند.

روتر سه بانده یا Tri-Band چیست؟

استفاده از یک روتر دو بانده به دلایل سازگاری منطقی تر به نظر می‌رسد اما چرا شما به یک سیگنال وای فای 5 گیگاهرتزی جداگانه نیاز دارید؟ خب چون شبکه‌های وای فای هم با تنگنا مواجه هستند. حداکثر سریعت وای فای تئوری بین همه دستگاه‌های شبکه شما تقسیم می‌شود و به اشتراک گذاشته می‌شود. بنابراین اگر تلویزیون هوشمندی دارید که استریم Netflix با وضوح بالای 4K را پخش می‌کند؛ سرعت Wi-Fi موجود برای سایر دستگاه‌های شما کاهش پیدا می‌کند.

روتر سه بانده به معنای واقعی کلمه از دو شبکه 5 گیگاهرتزی جداگانه پشتیبانی می‌کند و دستگاهها را به طور خودکار در شبکه‌های مختلف دسته بندی می‌کند. این روترها سرعت بیشتری را برای به اشتراک گذاری میان دستگاه‌های شما فراهم می‌آورد.

اعداد چه می‌گویند؟

در شرایط ایده آل؛ یک روتر دو بانده ممکن است حداکثر سرعت 450 مگابیت در ثانیه را روی سیگنال 2.4 گیگاهرتز خود ارائه دهد؛ در حالی که این سرعت روی سیگنال 5 گیگاهرتزی حداکثر 1300 مگابیت در ثانیه است. روترهای دوبانده با جمع کردن اعداد دو باند با هم برچسب گذاری می‌شوند (به طور مثال AC1750). اگر روتر حداکثر 600 مگابیت در ثانیه را در باند 2.4 گیگاهرتز و 1300 مگابیت در ثانیه را در باند 5 گیگاهرتز ارائه دهد؛ این روتر دارای کلاس AC1900 خواهد بود.

این برچسب گذاری می‌توانند کمی گمراه کننده باشند. اول از همه شما این حداکثر سرعت تئوری را در دنیای واقعی در اختیار نخواهید داشت. از همه مهمتر هیچ دستگاهی نمی‌تواند سرعت 1750 مگابیت رد ثانیه یا 1900 مگابیت در ثانیه را بدست آورد. در عوض دستگاهی که به شبکه 2.4 گیگاهرتز متصل است می‌تواند حداکثر 450 مگابیت در ثانیه یا 600 مگابیت رد ثانیه را دریافت کند. دستگاه متصل به شبکه 5 گیگاهرتز می‌تواند حداکثر 1300 مگابیت در ثانیه را بدست آورد.

روترهای سه بانده یک سیگنال 600 مگابیت در ثانیه در باند 2.4 گیگاهرتز و همچنین دو سیگنال 1300 مگابیت در ثانیه در باند 5 گیگاهرتز ارائه می‌دهند و این یعنی 600+1300+1300 که با AC320 برسچب گذاری می‌شود و این باز هم می‌تواند گمراه کننده باشد. هیچ دستگاهی نمی‌تواند سرعت 3200 مگابیت در ثانیه را بدست آورد. حداکثر سرعت برای یک دستگاه تکی هنوز 1300 مگابیت در ثانیه است اما هنگامی که دستگاه‌های شما بیشتر و بیشتر می‌شوند می‌توان آنها را به طور خودکار بین سیگنال‌های 5 گیگاهرتزی جداگانه تقسیم کرد و هر دستگاه سرعت وای فای بیشتری را دریافت می‌کند.

اما آیا یک روتر سه بانده سرعت وای فای شما را افزایش می‌دهد؟

فرض کنیم که شما دو دستگاه در خانه دارید و هر دو به صورت همزمان از پهنای باند زیادی استفاده می‌کنند. روتر هر یک از آنها را روی یکی از باندهای 5 گیگاهرتزی به صورت جداگانه قرار می‌دهد و هیچ یک از آنها با همدیگر تداخل ندارند. به هر حال هر یک از این شبکه‌های 5 گیگاهرتزی می‌توانند در یک کانال بی سیم متفاوت باشند. اینکه آیا این مسئله در دنیای واقعی چقدر حائز اهمیت است به نحوه استفاده از وای فای بستگی دارد. اگر دستگاه‌های زیادی به شدت از وای فای استفاده می‌کنند؛ یک روتر سه بانده می‌تواند به جلوگیری از تداخل همه این دستگاه‌ها یا یکدیگر کمک کند و در نتیجه سرعت افزایش پیدا می‌کند.

از طرف دیگر اگر عادت نداشته باشید که از اتصال خود به صورت همزمان در چند دستگاه استفاده کنید واقعا تفاوتی را احساس نخواهید کرد. و استاندارهای وای فای ممکن است سریعتر از سرعت اتصال به اینرنت شما باشد. اگر اتصال اینترنت شما تنگنا باشد؛ افزودن سرعت وای فای بیشتر در واقع هیچ کمکی به سرعت نمی‌کند. اگر انتقال فایل محلی و کارهای مختلف دیگری را انجام می‌دهید که فقط به اتصال شبکه محلی احتیاج دارد به شما کمک خواهد کرد؛ اما اکثر افراد زیاد کار نمی‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.