Bad System Config Info یک پیغام خطا است که معمولا در هنگام بررسی باگ‌ها در سیستم‌های ویندوزی رخ می‌دهد. پیغام خطای Bad System Config Info عمدتا به علت عملکرد نادرست فایل‌های سیستمی و رجیستر یا فایل Boot Configuration Data (BCD) ایجاد می‌شود. برخی از فایل‌های بوت در BCD و یا حتی فایل‌های قدیمی تر ممکن است در فایل‌های جدیتر تداخل ایجاد کنند. زمانی که این مشکل رخ می‌دهد صفحه آبی مرگ (BSoD) ظاهر می‌شود. این پیغام خطا ممکن است به علت:

  • سخت افزار معیوب
  • تنظیمات نادرست سیستم
  • درایور بد
  • لزوم به نصب بروزرسانی‌های مهم

رخ دهد. با این حال، اغلب پیام‌های خطا توضیحی در مورد مشکل دارند که تشخیص را ساده تر می‌کنند. در ادامه چند راه حل تست شده برای کمک به حل خطای Bad System Config Info در ویندوز 10 ارائه شده است که می‌توانید امتحان کنید.

بروزرسانی یا نصب مجدد درایورها

درایورهای ناسازگار و یا منسوخ علت بسیاری از خطاهای ویندوزی است. بدترین کاری که درایورهای نامناسب می‌توانند انجام دهند، بروز خطاهای BSoD مانند Bad System Config Info است. برای حل این مشکل باید به Window Device Manager بروید که برای انجام این کار، دکمه ویندوز صفحه کلید را فشار دهید و device manager را کپی پیست کنید. از لیست نتایج device manager را انتخاب کنید و به مسیر Action -> Scan for hardware changes بروید. حالا توجه کنید که آیا علامت تعجب زرد رنگ را در کنار هر یک از دستگاه‌های مورد استفاده در سیستم وجود دارد یا خیر.

بروزرسانی یا نصب مجدد درایورها

اگر موردی را پیدا کردید روی آن کلیک راست کنید و گزینه  Update driverرا انتخاب کنید. اگر مشکل همچنان ادامه دارد و شما پیغام Bad System Config Info را دریافت می‌کنید، روی درایور کلیک راست کنید و Uninstall device را انتخاب کنید. اگر درایور شما مربوط به دستگاهی مانند پورت اترنت آنبرد است بعد از ریستارت شدن سیستم درایور به طور خودکار نصب خواهد شد. اما اگر درایور جانبی است بعد از ریستارت کردن باید مجددا آن را نصب کنید.

رفع خطای Bad System Config Info با دستور bcdedit

غالبا پیغام خطای Bad System Config Info به علت پیکربندی نادرست سیستم رخ می‌دهد. علاوه بر این، اگر حافظه و پردازنده در این فایل با مقدار اشتباهی پیکربندی شده باشد این خطا ظاهر می‌شود و از دسترسی به ویندوز 10 جلوگیری می‌کند. برای حل این مشکل منوی Start را کلیک کنید. Power را انتخاب کنید.

رفع خطای Bad System Config Info با دستور bcdedit

دکمه Shift را نگه دارید و روی Restart کلیک کنید. صفحه آبی با عنوان Choose an Option به شما نمایش داده می‌شود که Troubleshoot را انتخاب کنید.

رفع خطای Bad System Config Info با دستور bcdedit

در صفحه Troubleshoot گزینه Advanced Options را انتخاب کنید

 دستور bcdedit

در پنجره Advanced Options گزینه Command Prompt را انتخاب کنید.

رفع خطای Bad System Config Info با دستور bcdedit

حالا کامپیوتر شما ریستارت می‌شود و صفحه آبی Command Prompt به شما نمایش داده می‌شود. از شما خواسته می‌شود برای ادامه یک اکانت را انتخاب کنید. اینتر را فشار داده و بعد رمز عبور اکانت خود را وارد کنید. حالا دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید:

bcdedit/deletevalue {default} numproc

bcdedit/deletevalue {default} truncatememory

پنجره Command Prompt را ببندید و دوباره ویندوز را اجرا کنید.

علت خطای Bad System Config Info چیست؟ فایل BCD

اگر فایل BCD شما خراب یا آسیب دیده است ممکن است خطای Bad System Config Info ظاهر شود و دسترسی شما به حالت Safe mode ویندوز 10 به کلی محدود شود. برای حل این مشکل شما به فلش بوت یا دی وی دی نصب ویندوز 10 نیاز داشته باشید. اگر فلش بوتیبل ندارید می‌توانید از ابزار Media Creation هم استفاده کنید. در اینجا مراحل کاری که باید انجام دهید قید شده است:

DVD بوت ویندوز 10 را در دی وی دی درایو خود قرار دهید و از آن بوت شوید. راه اندازی و نصب Windows 10 آغاز خواهد شد. روی Next کلیک کنید. Repair your computer را انتخاب کنید و به مسیر Troubleshoot -> Advanced Options -> Command Prompt بروید.

دستورات زیر را به ترتیب در Command Prompt تایپ و اجرا کنید، بعد از هر خط دستور اینتر کنید:

bootrec /repairbcd

bootrec /osscan

bootrec /repairmbr

پنجره Command Prompt را ببندید و سیستم خود را ریستارت کنید.

توجه: دستور آخر Master Boot Records را حذف می‌کند و مجددا ایجاد می‌کند. در هنگام استفاده از این دستور مراقب باشید.

رجیستری و رفع خطای Bad System Config Info

موارد خاصی وجود دارند که می‌توانند رجیستری را تغییر دهند و خطاهایی را ایجاد کنند. شما می‌توانید رجیستری را تعمیر کنید، برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

از DVD نصب ویندوز 10 بوت شوید. به مسیر Troubleshoot -> Advanced Options -> Command Prompt بروید. با باز شدن Command Prompt دستورات زیر را وارد کنید، برای اجرا شدن، بعد از هر خط اینتر کنید:

cd C:WindowsSystem32config

ren C:WindowsSystem32configDEFAULT DEFAULT.old

ren C:WindowsSystem32configSAM SAM.old

ren C:WindowsSystem32configSECURITY SECURITY.old

ren C:WindowsSystem32configSOFTWARE SOFTWARE.old

ren C:WindowsSystem32configSYSTEM SYSTEM.old

توجه: بعد از فشار دادن دکمه اینتر، هر یک از این دستوران نام پوشه‌ها را تغییر می‌دهند و بعد از انجام این کار ویندوز 10 دیگر از آنها استفاده نمی‌کند.

در مرحله بعد دستورات زیر را وارد کنید:

copy C:WindowsSystem32configRegBackDEFAULT C:WindowsSystem32config

copy C:WindowsSystem32configRegBackSAM C:WindowsSystem32config

copy C:WindowsSystem32configRegBackSECURITY C:WindowsSystem32config

copy C:WindowsSystem32configRegBackSYSTEM C:WindowsSystem32config

copy C:WindowsSystem32configRegBackSOFTWARE C:WindowsSystem32config

این دستورات از بکاپ رجیستری کپی تهیه می‌کند و آن را با فایل‌های قدیمی جایگزین می‌کند. Command Prompt را ببندید و سیستم را ریستارت کنید.

رفع خطای Bad System Config Info با سیستم ریستور

اگر روش‌های دیگر به شما در زمینه حل مشکل Bad System Config Info کمکی نمی‌کند ممکن است این روش و روش بعدی آخرین راه حل‌های ممکن باشند. برای بازیابی سیستم خود مراحل زیر را انجام دهیئ:

Start را کلیک کنید. دکمه Power را انتخاب کنید.

دکمه Shift صفحه کلید را نگه دارید و روی Restart کلیک کنید. حالا به مسیر Troubleshoot -> Advanced Options -> System Restore بروید.

سیستم ریستور

یوزرنیم خود را انتخاب کنید. از طریق صفحه نمایش داده شده گزینه‌های مربوطه را دنبال کنید. نقطه بازیابی مورد نظر خود را انتخاب کنید. روی Next کلیک کنید و منتظر کامل شدن فرآیند بمانید.

ریست ویندوز 10

این آخرین راه حلی است که در این مقاله برای حل مشکل Bad System Config Info به شما آموزش داده می‌شود. قبل از ریست ویندوز 10 سعی کنید یک بکاپ از اطلاعات خود تهیه کنید چونکه بعد از رسیت تمام فایل‌ها از درایو C حذف می‌شود. منوی Start را کلیک کنید و دکمه Power را انتخاب کنید. دکمه شیفت صفحه کلید را نکه دارید و دکمه Restart را کلیک کنید. حالا به مسیر Remove everything -> Only the drive where Windows is installed -> Just remove my files بروید.

ریست ویندوز 10

Reset را کلیک کنید و منتظر بمانید تا فرآیند کامل شود. بعد از اتمام این کار نصب ویندوز 10 تازه خود را شروع کنید. اگر این مشکل به نرم افزار سیستم شخصی شما مربوط باشد ریست ویندوز 10 باید این مشکل را حل کرده باشد. اما اگر پیغام خطای Bad System Config Info به علت مشکلات سخت افزاری رخ داده باشد شما نیاز دارید تا سیستم خود را به یک تکنسین متخصص و متعهد بسپارید.