نحوه نصب پردازنده جدید اینتل یا AMD در مادربرد

پردازنده یا CPU مغز سیستم شما را تشکیل می‌دهد. مانند تمام قطعات کامپیوتر، پردازنده‌ها به سرعت در حال تغییر هستند و نسخه‌های قدرتمند و جدیدی به طور مرتب عرضه می‌شوند. ارتقاء و نصب پردازنده یکی از گرانقیمت ترین ارتقاهایی است که می‌توانید انجام دهید چون می‌تواند باعث افزایش کارایی زیادی شود. شما قبل از خرید پردازنده باید مطمئن شوید که یک پردازنده سازگار با مادربرد را انتخاب کرده اید.

چک کردن سازگاری مادربرد

یکی از گزینه هایی که به شما کمک می‌کند تا نوع پردازنده خود را شناسایی کنید نوع سوکت مادربرد است. اینتل و AMD از سوکت‌های مختلفی استفاده می‌کنند. دفترچه مادربرد خود را پیدا کنید و اطلاعات مربوط به سوکت را مطالعه کنید. در این قسمت نکاتی که باید در نظر داشته باشید این است که:

  • شما نمی‌توانید پردازنده اینتل را در مادربردی که از پردازنده AMD پشتبانی می‌کند نصب کنید.
  • همه پردازنده‌های یک سازنده از یک سوکت یکسان استفاده نمی‌کنند.
  • شما نمی‌توانید پردازنده لپ تاپ را ارتقاء دهید.

چک کردن سازگاری مادربرد

 روش بعدی که می‌توانید برای تعیین سازگاری مادربرد با پردازنده استفاده کنید، نرم افزار CPU-Z است. این برنامه رایگان بوده و به شما کمک می‌کند تا بتوانید تعیین کنید که چه سخت افزاری نصب شده است. CPU-Z ساده ترین برنامه ای است که از روی آن می‌توانید نوع سوکت مادربرد خود را تعیین کنید. CPU-Z را از سایت www.cpuid.com دانلود و نصب کنید و آن را اجرا کنید. حالا به سربرگ CPU بروید و به فیلد Package نگاه کنید.

نحوه نصب پردازنده 1

 روش بعدی این است که اگر دفترچه مادربرد ندارید می‌توانید کیس کامپیوتر خود را باز کنید و شماره مدل مادربرد خود را در اینترنت سرچ کنید.

نحوه نصب پردازنده 2

باز هم اگر نتوانستید نوع سوکت خود را تعیین کنید می‌توانید پردازنده قدیمی خود را به یک فروشگاه کامپیوتری ببرید و از یکی از تکنسین‌ها بخواهید که به شما نوع سوکت را بگوید و ممکن است این تکنسین در مورد اینکه چه پردازنده ای را جایگزین کنید به شما توصیه هایی کند.

نحوه نصب پردازنده 3

اگر شما در حال تلاش هستید تا کامپیوتر قدیمی خود را به یک پردازنده جدیدتر ارتقاء دهید احتمال اینکه پردازنده ای که بتواند با سوکت‌های شما مطابقت داشته باشد را پیدا نکنید وجود دارد. با گذشت زمان، پیدا کردن پردازنده جدیدی که با مادربرد قدیمی سازگاری داشته باشد بیشتر و بیشتر سخت می‌شو و گاهی شما مجبور به خرید یک مادربرد جدید برای پردازنده جدید خود خواهید شد که در این حالت هم ممکن است نیاز باشد تا رم خود را ارتقاء دهید.

 نحوه نصب پردازنده 4

نحوه برداشتن پردازنده قدیمی

برای دسترسی به پردازنده، کیس کامپیوتر خود را باید باز کنید. قبل از این کار کامپیوتر خود را خاموش کنید و تمام کابل‌ها را از آن جدا کنید. پنل‌های اطراف را با استفاده از پیچ پوشتی باز کنید و پنل‌ها را بردارید.

نحوه نصب پردازنده 5

قبل از اینکه به قطعات داخل کیس دست بزنید شما باید الکتریسیته ساکن بدنتان را تخلیه کنید و گرنه به قطعات آسیب وارد می‌شود. شما می‌توانید به یک فلز بدون رنگ یا شیر آب فلزی دست بزنید.

نحوه نصب پردازنده 6

حالا کولر یا خنک کننده پردازنده را پیدا کنید. تقریبا در بالای اکثر پردازنده‌ها یک کولر نصب شده است. معمولا این کولر یک هیتسینک فلزی با یک فن متصل شده است. برای دسترسی به پردازنده شما باید این خنک کننده را بردارید.

نحوه نصب پردازنده 7

داخل کامپیوتر می‌تواند شلوغ باشد و ممکن است کابل‌ها یا قطعاتی وجود داشته باشند که قسمتی یا همه کولر پردازنده را مسدود کرده باشد. هر چیزی که دسترسی شما را محدود می‌کند را بردارید و بعد از نصب پردازنده آنها را در جای درست خود نصب کنید.

 کولر را از مادربرد جدا کنید و آن را بردارید. اکثر کولرها دارای 4 پایه هستند که می‌توانند با دست و یا پیچ گوشتی تخت باز شوند. بعضی از کولرها در پشت مادربرد براکت دارند که اول باید این براکت‌ها را بردارید. معمولا بین پردازنده و خنک کننده پردازنده از خمیر سیلیکونی استفاده می‌کنند، اگر شما می‌خواهید از همین کولر برای پردازنده جدیدتان استفاده کنید باید خمیر سیلیکونی که به پایین کولر چسبیده است را با الکل تمیز کنید.

اهرمی در کنار سوکت پردازنده وجود دارد که با فشار دادن آن پوشش سوکت بالا می‌آید و شما می‌توانید پردازنده را بردارید.

به آرامی پردازنده را بردارید شما باید مراقب باشید پین‌های پردازنده بسیار حساس هستند و شما باید به آنها آسیب وارد نکنید. ممکن است لازم باشد کمی پردازنده را در زاویه قرار دهید تا از زیر پوشش سوکت پردازنده خارج شود. اگر قصد دارید پردازنده قدیمی خود را نگه دارید باید مطمئن شوید که آن را در یک کیسه ضد الکتریسیته قرار داده اید. اگر پردازنده قدیمی شما یک پردازنده AMD است سعی کنید پردازنده را داخل فوم‌های ضد الکتیریسته قراردهید تا از آسیب دیدن پین‌ها جلوگیری کنید.

نصب پردازنده جدید

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم، در صورتی که سیستم شما خیلی قدیمی باشد گاه ناچار به خرید یک مادربرد جدید خواهید بود، قبل از اینکه پردازنده را نصب کنید شما باید مادربرد قدیمی خود را از کیس جدا کنید. برای این کار تمام کابل‌ها را جدا کنید و اتصالاتی که مادربرد را به کیس وصل کرده را جدا کنید و مادربرد جدید را جایگزین کنید.

قبل از اینکه پردازنده جدید را از بسته بندی خارج کنید الکتریسته ساکن بدن خود را با لمس فلز بدون رنگ یا شیر آب فلزی تخلیه کنید.

پردازنده جدید را از کیسه محافظش خارج کنید و مطمئن باشید که پردازنده را از گوشه گرفته‌اید و از دست زدن به پین‌ها خودداری کنید.

 به ناچ یا مثلثی که روی پردازنده است دقت کنید شما باید این قسمت از پردازنده را با سوکت مادربرد هماهنگ کنید.

به آرامی پردازنده را روی سوکت قرار دهید وقتی که مطمئن شدید که قرارگیری پردازنده درست است بدون اینکه پردازنده زاویه ای داشته باشد به طور کامل پردازنده را روب سوکت قرار دهید. شما هرگز نباید برای جا انداختن پردازنده به زور متوسل شوید. اگر به پردازنده فشاری وارد شود ممکن است که پین خم و یا شکسته شود که در نتیجه پردازنده دیگر قابل مصرف نخواهد بود.

 بعد از اینکه پردازنده به درستی نصب شد، پوشش سوکت را در آن قرار دهید و اهرم را پایین بیاورید تا پردازنده به درستی در محل خود نگهداری شود.

 قبل از نصب خنک کننده پردازنده لایه نازکی از خمیر حرارتی را بالای پردازنده قرار دهید.

خنک کننده پردازنده را وصل کنید. این کار بسته به نوع کولر شما متفاوت خواهد بود. خنک کننده‌های اینتل از طریق 4 پایه به مادربرد متصل می‌شوند در حالی که خنک کننده‌های AMD از طریق زبانه‌های فلزی می‌شوند. مطمئن شوید که خنک کننده گردازنده را به کانکتور CPU_FAN مادربرد وصل کرده اید. این کانکتور برق مورد نیاز فن کولر را فراهم می‌آورد.

هر قطعه یا کابلی که قبلا جدا کرده‌اید را دوباره وصل کنید. پنل‌های کیس خود را ببندید.

کامپیوتر خود را روشن کنید. اگر شما از مادربرد قبلی خود استفاده می‌کنید کامپیوتر شما به طور نرمال بوت می‌شود. از طریق برنامه CPU-Z یا System Properties ویندوز مطمئن شوید که پردازنده جدید شما شناسایی شده است. اما گر مادربرد جدیدی را نصب کرده‌اید شما باید دوباره سیستم عامل و موارد دیگر را نصب کنید.