دانستن نحوه نصب رم ضروری است، چه بخواهید یک رایانه شخصی جدید بسازید یا صرفاً حافظه رایانه فعلی خود را ارتقا دهید. افزودن حافظه (RAM) به رایانه رومیزی شما می‌تواند رایانه شما را سریع‌تر کند، پاسخگویی سیستم را افزایش دهد و چند وظیفگی را یکپارچه کند. به عبارتی این باعث صرفه‌جویی در پول شما می‌شود، عمر و مفید بودن رایانه شخصی شما را برای چند سال دیگر افزایش می‌دهد، و شما را از تمام ناامیدی ناشی از مواجهه با عملکرد کند، نجات می‌دهد.

خوشبختانه نصب رم آسان است. بنابراین، حتی اگر قبلاً آن را انجام نداده‌اید، باید بتوانید نسبتاً سریع آن را انتخاب و نصب کنید. از راهنمای نصب رم که در این مقاله از نارستان برای شما آماده کرده‌ایم، استفاده کنید.

راهنمای نصب رم و اقدامات ضروری قبل از نصب ram

الکتریسیته ساکن به اجزای سیستم شما آسیب می‌رساند. برای محافظت از اجزای سیستم خود در برابر آسیب استاتیکی در طول فرآیند نصب، هر یک از سطوح فلزی رنگ نشده روی قاب رایانه خود را لمس کنید یا قبل از لمس یا دست زدن به اجزای داخلی، یک بند مچی ESD ببندید. هر یک از این دو روش، الکتریسیته ساکن را که به طور طبیعی در بدن شما وجود دارد، با خیال راحت تخلیه می‌کند. برای محافظت از ماژول رم خود، از دست زدن به پین ها یا اجزای طلایی (تراشه‌ها) خودداری کنید؛ بهتر است ماژول را از لبه‌های بالا یا کناری نگه‌دارید.

رم فعلی شما چند است و چقدر رم می‌توانید اضافه کنید؟

در ویندوز 7، روی تب Windows کلیک کنید و روی My Computer کلیک راست کنید (یا به Control Panel > System and Security بروید و در قسمت System، روی View Amount of RAM and processor speed کلیک کنید)، در Windows 8.1، راست کلیک کنید. در تب Windows، روی System کلیک کنید. شما باید پنجره ای را ببینید که به شما نشان می‌دهد، سیستم شما در حال حاضر چه مقدار RAM دارد. اگر هنوز رم خود را نخریده‌اید، مقاله‌‌ی راهنمای خرید رم ما را مطالعه کنید

و اما بحث‌های زیادی در مورد اینکه تا چه مقدار رم می‌توانید اضافه کنید، وجود دارد. 4 گیگابایت رم معمولاً برای بسیاری از کارهای عادی روزمره از جمله نرم‌افزارهای بهره‌وری کاری مانند Microsoft Office و مشاهده چند‌رسانه‌ای کافی است. وقتی به رم 8 گیگابایتی جهش می‌کنید، باید تفاوتی در سرعت مشاهده کنید، توانایی شما در انجام چند کار بهتر خواهد شد.

راهنمای نصب رم (RAM) – 10 مرحله آسان برای نصب رم روی مادربرد

نصب حافظه را می‌توان در عرض چند دقیقه انجام داد، اما نیازی به عجله نیست. با سرعت خود کار کنید و هر چند وقت یکبار که نیاز دارید استراحت کرده و دوباره طبق این راهنمای نصب رم پیش بروید!

مرحله 1 – جمع آوری لوازم

فضای نصب خود را خالی کنید و مطمئن شوید که در یک محیط ایمن کار می‌کنید. سپس، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

 • کامپیوتر رومیزی شما
 • حافظه دسکتاپ Crucial®
 • پیچ گوشتی
 • کتابچه راهنمای کاربر مالک
راهنمای نصب رم (RAM) - 10 مرحله آسان برای نصب رم روی مادربرد

لوازم نصب رم

مرحله 2 – کامپیوتر دسکتاپ خود را خاموش کنید

از آنجایی که فایل‌ها، اسناد و داده‌های شما در درایو ذخیره‌سازی شما هستند (نه حافظه دسترسی تصادفی -RAM) در طول این فرآیند تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

مرحله 3 – کابل برق را جدا کنید

این شامل هر کابل و لوازم جانبی متصل به رایانه می‌شود.

مرحله 4 – دکمه پاور را برای پنج ثانیه نگه دارید

این باعث تخلیه برق باقی مانده در سیستم می‌شود.

مرحله 5 – کیس را باز کنید

برای دستورالعمل‌های مربوط به باز کردن سیستم خاص خود، به دفترچه راهنمای مالک آن مراجعه کنید. همچنین می‌توانید در حین کار عکس بگیرید تا ببینید کابل‌ها یا پیچ‌ها کجا وصل شده‌اند تا راحت‌تر به هم برسند.

راهنمای نصب رم (RAM) - 10 مرحله آسان برای نصب رم روی مادربرد

کیس کامپیوتر باز شده

مرحله 6 – الکتریسیته ساکن بدنتان را تخلیه کنید

یک سطح فلزی رنگ نشده را لمس کنید؛ این یک محافظ اضافی است که از حافظه کامپیوتر و اجزای شما در برابر آسیب‌های الکتریسیته ساکن در طول فرآیند نصب محافظت می‌کند.

راهنمای نصب رم (RAM) - 10 مرحله آسان برای نصب رم روی مادربرد

مرحله 7 – ماژول‌های رم موجود را حذف کنید

گیره‌های کناره‌های هر ماژول را فشار دهید، مکانیسم گیره ماژول حافظه را به سمت بالا فشار می‌دهد. سپس می‌توانید ماژول را به طور کامل بیرون بکشید.

راهنمای نصب رم (RAM) - 10 مرحله آسان برای نصب رم روی مادربرد

برداشتن رم موجود

مرحله 8 – رم را نصب کنید

ماژول‌ها را در امتداد لبه‌ها نگه دارید، بریدگی‌های روی ماژول را با برآمدگی در شکاف تراز کنید، سپس فشار یکنواخت وارد کنید و ماژول را فشار دهید. معمولاً برای نصب کامل ماژول حدود 30 پوند فشار لازم است.

راهنمای نصب رم (RAM) - 10 مرحله آسان برای نصب رم روی مادربرد

نکته: برخی از کامپیوترهای دسکتاپ از شما می‌خواهند که ماژول‌ها را در جفت‌های همسان (بانک‌های حافظه) نصب کنید. در این صورت، اسلات‌ها احتمالاً برای نحوه نصب حافظه برچسب‌گذاری می‌شوند. اگر فقط دو اسلات حافظه دارید، نگران این نباشید و طبق این راهنمای نصب رم ادامه دهید.

راهنمای نصب رم (RAM) - 10 مرحله آسان برای نصب رم روی مادربرد

مرحله 9 – کیس کامپیوتر را ببندید

در این مرحله رم نصب شده است و  شما می‌توانید درب کیس خود را ببندید.

مرحله 10 – کابل برق را وصل کنید

و در نهایت سیستم شما آماده است تا با سرعت بیشتر کار کند. بنابراین با خیال راحت آن را به برق وصل کرده و از استفاده از سیستمی پرسرعت‌تر لذت ببرید.

نکاتی مفید برای عیب یابی نصب در راهنمای نصب رم

اگر سیستم شما بوت نمی‌شود، موارد زیر را بررسی کنید:

 • اگر پیام خطا دریافت کردید یا یک سری بوق شنیدید، ممکن است سیستم شما ماژول‌های حافظه جدید را تشخیص ندهد. ماژول‌ها را بردارید و دوباره نصب کنید. ماژول‌ها را با شدت بیشتری به سمت پایین فشار دهید تا زمانی که گیره‌ها به سمت بالا جمع شوند.
 • اگر سیستم شما بوت نمی‌شود، تمام اتصالات داخل رایانه خود را بررسی کنید. ضربه زدن به کابل و بیرون کشیدن آن از رابط آن آسان است، که دستگاه‌هایی مانند هارد دیسک یا CD-ROM شما را غیرفعال می‌کند.
 • هنگام راه‌اندازی مجدد سیستم، ممکن است پیامی دریافت کنید که از شما می‌خواهد تنظیمات پیکربندی را به روز کنید. برای اطلاعات به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید. اگر هنوز مطمئن نیستید، لطفاً برای کمک با پشتیبانی فنی Crucial تماس بگیرید.
 • اگر پیام عدم تطابق حافظه دریافت کردید، دستورات را دنبال کنید تا وارد منوی Setup شوید و سپس Save and Exit را انتخاب کنید. (این یک خطا نیست – برخی از سیستم‌ها باید این کار را انجام دهند تا تنظیمات سیستم را به روز کنند).
 • اگر شیار روی ماژول حافظه و برآمدگی رایانه با هم مطابقت ندارند، ماژول را به زور وارد شکاف نکنید. ممکن است نوع رم شما اشتباه باشد.
 • سیستم شما فقط نیمی از حافظه ماژول جدید را تشخیص می‌دهد. برای اطمینان از اینکه رایانه در حال ثبت حافظه‌ای است که اضافه کرده‌اید، این مراحل را دنبال کنید:
 1. روی منوی استارت یا دکمه ویندوز کلیک کنید.
 2. روی Computer یا My Computer کلیک راست کنید.
 3. Properties را انتخاب کنید.
 4. حافظه نصب شده (RAM) را در لیست خواهید دید. باید با مقدار نصب شده مطابقت داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *