خرید کارت شبکه شاید کمی سردرگمی با خود به همراه داشته باشد؛ مخصوصا اگر برای اولین بار است که آداپتور شبکه می‌خرید. انواع مختلفی از کارت‌های رابط شبکه یا NIC در باز موجود است؛ به طور مثال، می‌توان به کارت PCIe، آداپتور شبکه USB و غیره اشاره کرد و همین مسئله می‌تواند انتخاب را کمی پیچیده کند. پس چگونه کارت شبکه انتخاب کنیم؟ موارد زیر عواملی هستند که باید قبل از خرید کارت شبکه در نظر داشته باشید.

راهنمای خرید کارت شبکه

انواع کارت شبکه و باس

کارت شبکه را می‌توان بر اساس رابط‌های مختلف باس به کارت‌های شبکه PCI؛ PCI-X، PCIe و آداپتورهای شبکه USB دسته بندی کرد. به طور کلی از سه نوع کارت شبکه مبتنی بر PCI در اسلات‌های مربوط به مادربرد دستگاه‌هایی مانند هاست و سرورها استفاده می‌شود؛ در حالی که آداپتور شبکه USB یک استاندارد باس اکسترنال است.

راهنمای خرید کارت شبکه - انواع کارت شبکه

شکل 1. کارت شبکه PCI در مقایسه با کارت شبکه USB

کارت شبکه PCI (Peripheral Component Interconnect) در سال 1990 ساخته شد و دارای پهنای ثابت 32 بیتی (سرعت انتقال داده 133 مگابایت در ثانیه) و 64 بیت (سرعت انتقال داده 266 مکابایت در ثانیه) است. اما بعدا به تدریج کارت PCi جای خود را به کارت PCI-X دارد. کارت شبکه PCI-X (Peripheral Component Interconnect eXtended) یک فناوری PCI پیشرفته است و با آداپتورهای شبکه PCI سازگاری دارد. کارت شبکه PCIe (Peripheral Component Interconnect express) آخرین استاندارد رابط کاربری است که فقط با سایر مشخصات  باس PCI به صورت نرم افزاری سازگاری دارد.

طرح سخت افزاری این کارت شبکه متفاوت است. در بازار می‌توان اندازه‌های معمول x1, x2, x4 و x16 کارت شبکه PCIe را پیدا کرد. از آنجا که ساز و کار سخت افزاری PCIe با PCI و PCI-x متفاوت است؛ نمی‌توان کارت PCIe را در اسلات PCI یا PCI-X وصل کرد (و بلعکس).

توجه داشته باشید که کارت‌های شبکه PCIe محبوب‌ترین نوع کارت شبکه در بازار هستند؛ در حالی که کارت‌های PCI و PCI-X فقط در دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌شوند. سرورها، کامپیوترهای شخصی و سایر دستگاه‌های هاست جدید معمولا با اسلات PCIe عرضه می‌شوند. بنابراین به نظر می‌رسد که کارت‌های شبکه PCIe گزینه‌های بهتری هستند.

سرعت مورد نیاز آداپتور شبکه

قطعا وقتی در مورد نحوه انتخاب کارت شبکه سردرگم می‌شوید؛ این فاکتور انتخاب را نباید نادیده بگیرید. اطمینان حاصل کنید که سرعت کارت شبکه جدید شما متناسب با سرعت شبکه شما است. به عنوان مثال، اگر ISP شما فقط سرعت 1 گیگابیت را ارائه می‌دهد نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با کارت شبکه 10 گیگابیتی به سرعت 10 گیگابیت دست پیدا کنید.

امروزه تقریبا تمام کارت‌های شبکه می‌توانند حداقل سرعت 1 گیگابیت را ارائه دهند که این سرعت پاسخگوی تمام نیازهای شبکه خانگی شما خواهد بود. اما اگر قصد دارید از کارت جدیدی در سرورهای خود استفاده کنید که برای کنترل میزان ترافیک بیشتر به سرعت بیشتری احتیاج دارند بهتر است کارت شبکه 10 گیگابیتی؛ 25 گیگابیتی یا حتی کارت شبکه 40 گیگابیتی را انتخاب کنید.

شماره پورت کارت شبکه

معمولا کارت‌های شبکه با استفاده از یک پورت مناسب اکثر تقاضاهای انتقال را برآورده می‌کنند. اما کارت‌های شبکه چند پورته گزینه بسیار خوبی برای سرورها و ورک استیشن هایی هستند که کارهای مختلف را انجام می‌دهند. به عنوان مثال، یک پورت کارت شبکه می‌تواند برای انتقال داده‌های اصلی و پورت‌های دیگر می‌توانند برای انتقال سیگنال‌های عادی استفاده شوند.

این ممکن است امنیت شبکه را بهبود ببخشد. علاوه بر این، کارت‌های شبکه چند پورتی می‌توانند افزونگی شبکه را ایجاد کنند. اگر یک پورت قادر به کار کردن نباشد، کاربران می‌توانند از پورت‌های دیگر برای تحویل داده‌ها استفاده کنند.

نوع اتصالی که کارت شبکه پشتیبانی می‌کند را بررسی کنید

برخی از کارت‌های اترنت با تصالات RJ45 طراحی شده‌اند و برخی از کارت‌های شبکه فیبری از پورت‌های SFP+ یا QSFP+ استفاده می‌کنند؛ یا حتی ممکن است در برخی از کارت‌های از BNC استفاده شود.

برای کارت‌های با اتصال RJ45 مانند کارت شبکه 1/10GBASE-T از کابل‌های اترنت مانند Cat5e و Cat6 استفاده می‌شود. شکل زیر این اتصال را نشان می‌دهد. یک کارت شبکه 10 گیگابیتی به سرور راک RD-7188 متصل است و سوئیج شبکه 10 گیگابیتی FS S5850-48S6Q داده‌ها را توسط کابل Cat6 به سرور تحویل می‌دهد.

راهنمای خرید کارت شبکه - بهترین کارت شبکه usb

شکل 2. کابل Cat6 متصل به کارت شبکه 10GBASE-T به منظور انتقال داده ها

کارت‌های شبکه فیبری معمولا از فیبرهای تک حاله یا چند حالته به عنوان محیط انتقال خود استفاده می‌کنند (همانطور که در شکل 3 نشان داده شده است). یک کارت شبکه سرور 40 گیگابیتی به سرور شبکه RS-7188 متصل است. بعد سوئیچ فیبر FS S5850-48S6Q 10G با پورت‌های QSFP+ سیگنال‌ها را با سرعت 40 گیگابیت از طریق کابل فیبر MTP OM4 به سرور RS-7188 ارائه می‌دهد. توجه داشته باشید که برای انتقال از راه دور می‌توان از کابل‌های 40 گیگابیتی DAC به جای کابل MTP و فرستنده و گیرنده QSFP+ برای دستیابی به این لینک استفاده کرد.

راهنمای خرید کارت شبکه - خرید کارت شبکه 10g تا 40g

شکل 3. کارت شبکه 40 گیگابیتی از کابل فیبر MTP برای تکمیل انتقال استفاده می‌کند.

برای کارت با اتصال BNC، کابل‌های کواکسیال برای دستیابی به اتصال مورد نیاز است. توجه داشته باشید که این نوع کارت‌های شبکه منسوخ شده‌اند. بنابراین خرید کارت شبکه با کانکتور BNC توصیه نمی‌شود.

سیستم عامل هایی که از کارت شبکه پشتیبانی می‌کنند را بشناسید

کامپیوترهای شخصی، سرورهای شبکه و سایر هاست‌های تولید شده توسط تولیدکنندگان متفاوت از سیستم عامل‌های مختلف پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، سرورهای شبکه می‌توانند از سیستم عامل Windows Server 2008 R2, Redhat Enterprise Linux Server و غیره استفاده کنند. بنابراین مهم است که مطمئن شوید که کارت شبکه جدید شما از سیستم عامل مورد استفاده شما پشتیبانی می‌کند. در غیر این صورت کارت شبکه خریداری شده برای شما کار نمی‌کند.

از آداپتور شبکه خود چه عملکردهایی را انتظار دارید؟

اطمینان حاصل کنید که عملکردهای کارت شبکه می‌توانند نیازهای شما را برآورده کنند. اگر فقط می‌خواهید به اینترنت دسترسی داسته باشید؛ همه کارت‌های شبکه این کار را انجام می‌دهند. اما اگر برای پشتیبانی از قابلیت‌های پیشرفته مانند FCoE؛ iSCSI یا PCI-SIG به کارت شبکه نیاز دارید؛ باید راهنمای کارت شبکه را بررسی کنید و یا از فروشنده بخواهید که این اطمینان را به شما بدهد که کارت شبکه می‌تواند عملکردهای مورد نیاز شما را پشتیانی کند.

هنگام خرید کارت شبکه نباید سایر عوامل را نادیده بگیرید

وقتی می‌خواهید یک کارت شبکه را برای خرید در نظر بگیرید؛ بودجه همیشه یک عامل تعیین کننده مهم است. قیمت کارت‌های شبکه بسیار متفاوت از هم هستند؛ چونکه مدل ها، سرعت، عملکردها و برندهای مختلفی را تحت پوشش قرار می‌دهند. شما باید اطمینان حاصل کنید که کارت شبکه خود را از یک منبع معتبر خریداری می‌کنید؛ چونکه یک فروشنده معتبر معمولا خدمات بهتری را ارائه می‌دهد. ممکن است برخی  از فروشندگان برای ارائه خدمات پس از فروش به مشتریان در دسترس نباشند. فروشنده‌ای را انتخاب کنید که خدمات و پشتیبانی تخصصی 24 ساعته را به مشتریان ارائه می‌دهد و شامل خدمات پیش و پس از فروش می‌باشد.

نتیجه گیری

چگونه کارت شبکه انتخاب کنیم؟ با توجه به مواردی که در راهنمای خرید کارت شبکه با هم دیدیم، توصیه می‌شود قبل از خرید کارت شبکه ، نوع باس، سرعت انتقال، تعداد پورت‌ها، نوع اتصال، سیستم عامل، عملکردها، برند و قیمت کارت شبکه را در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.