راهنمای خرید پاور کامپیوتر، به نظر شما هنگام خرید منبع تغذیه (PSU)  چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟ وقتی شما در حال جمع آوری یک سیستم جدید هستید؛ شاید وسوسه شوید که یک منبع تغذیه ارزان قیمت خریداری کنید و به طور کلی شاید توجه زیادی به جزئیات پاور نداشته باشید. اما بهتر است بدانید که تمام انرژی لازم سایر قطعات (مانند کارت گرافیک، مادربرد و غیره) از منبع تغذیه تامین می‌شود و اگر یک منبع تغذیه بی کیفیت خریداری کنید، عملکرد بد آن ممکن است به مادربرد یا کارت گرافیک گران قیمت شما آسیب وارد کند.

این بدان معنا نیست که شما حتما باید منبع تغذیه‌های گران قیمت را تهیه کنید؛ خوشبختانه مدل‌های اقتصادی و با کیفیت نیز در بازار وجود دارد؛ اما شما باید بدانید که هنگام خرید به چه نکاتی توجه داشته باشید تا مشکلات یاد شده برایتان به وجود نیاید. در مقاله امروز نارستان ۶ نکته‌ای که هنگام خرید منبع تغذیه باید در نظر داشته باشید را با هم بررسی خواهیم کرد.

راهنمای خرید پاور کامپیوتر

قبل از خرید هر محصولی باید اطلاعاتی راجع به محصول و کاری که انجام می‌دهد؛ بدست آوریم. مقاله‌ی راهنمای خرید پاور نارستان این اطلاعات اولیه را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

راهنمای خرید پاور و نکات لازم برای خرید پاور

پاور چیست ؟

پاور یا همان منبع تغذیه، قطعه‌ای است که جریان AC را که از پریز برق دریافت می‌کند، به جریان DC که برای عملکرد اجزای مختلف سیستم نیاز است، تبدیل می‌کند؛ اجزای مختلف کامپیوتر برخلاف سایر لوازم برقی که با آنها سرو کار دارید، برای عملکرد صحیح نیاز به جریان ثابت DC دارند. منبع تغذیه به طور کارآمد جریان AC را به DC تبدیل می‌کند و در اختیار اجزا قرار می‌دهد.

شاید اینطور به نظر بیاید که منبع تغذیه کمک خاصی به عملکرد سیستم شما نمی‌کند؛ اما باید بگوییم که بدون منبع تغذیه سیستم شما اصلا روشن نمی‌شود! بنابراین بخش اصلی و اساسی‌ای است که باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.

هنگام خرید منبع تغذیه چند ویژگی اصلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید؛ به‌خاطر سپردن این لیست ممکن است در ابتدا کمی سخت به نظر برسد؛ اما با دانستن نکات راهنمای خرید پاور حتی مبتدی ترین اشخاص هم می‌توانند بهترین منبع تغذیه را برای سیستم خود تهیه کنند.

ولتاژ مورد نیاز

در راهنمای خرید پاور باید به شما بگوییم که ولتاژ (Wattage ) یک عدد پایه است و به شما کمک می‌کند تا بدانید که منبع تغذیه‌ای که خریداری می‌کنید چه ولتاژی را ارائه می‌دهد. مقدار ولتاژ بر حسب واتی است که PSU می‌تواند به قسمت‌های مختلف کامپیوتر شما ارائه دهد. در بازار مدل‌های منبع تغذیه مختلفی وجود دارند که 300 وات (300W) یا 1200 وات (1200W) و حتی بیشتر یا کمتر را ارائه می‌دهند.

برخی از منبع تغذیه‌ها همان مشخصاتی که تبلیغ می‌کنند را ندارند. برای مثال منبع تغذیه ۵۰۰ واتی را در نظر داشته باشید اگر این ۵۰۰ وات به معنای ولتاژ پیوسته باشد که عالی است اما اگر حداکثر ولتاژ ۵۰۰ وات باشد ممکن است از خرید این پاور اجتناب کنید. معمولا با چک کردن صفحه مشخصات پاور، می‌توانید به این اطلاعات دست پیدا کنید.

راهنمای خرید PSU یا منبع تغذیه

ولتاژ پیوسته و حداکثر ولتاژ براساس آزمایشاتی که توسط سازنده انجام می‌شود؛ تعریف می‌شوند. ولتاژ پیوسته نشان می‌دهد که این پاور بدون وقفه و به طور مداوم ۵۰۰ وات را ارائه می‌دهد. حداکثر ولتاژ نشان می‌دهد که حداکثر توانی که این پاور تحویل می‌دهد، ۵۰۰ وات است. پس باید هنگام خرید بررسی کنید که میزان وات ارائه شده به معنای ولتاژ پیوسته است یا حداکثر ولتاژ.

چگونه بفهمیم پاور کامپیوتر چند وات است ؟

باید بگوییم سیستم همه کامپیوترها دارای ساختار یکسانی نیستند؛ بنابراین میزان قدرت مورد نیاز برای هر سیستم متفاوت است. بدیهی است که یک کامپیوتر گیمینگ نسبت به یک کامپیوتر دسکتاپ خانگی ساده به وات بیشتری نیاز دارد. اما واقعا به پاور چند وات نیاز دارید؟

محاسبه پاور مورد نیاز سیستم

سایت‌های زیادی در اینترنت وجود دارند که این محاسبه را برای شما انجام می‌دهند؛ برای مثال Outervision’s Extreme Power Supply Calculator یا Cooler Master’s Power Supply Calculator هر دو سایت‌هایی هستند که محاسبه را برای شما انجام می‌دهند.

محاسبه قدرت مورد نیاز سیستم برای راهنمای خرید پاور

هر دوی این ماشین حساب‌ها ایده مشخصی در مورد میزان واتی که نیاز دارید به شما ارائه می‌دهند و میزان دقیق بودن این مقدار از وات به اطلاعاتی بستگی دارد که در فرم وارد کرده‌اید. شما حتی می‌توانید منبع تغذیه‌های با ولتاژ بالاتر را خریداری کنید؛ برای مثال اگر محاسبات انجام شده درسایت به شما می‌گوید که به منبع تغذیه 370 واتی نیاز دارید، شما می‌توانید منبع تغذیه 400 یا 500 واتی تهیه کنید. این مورد برای زمانی که شما در آینده قطعات بیشتر و جدیدتری را به کیس اضافه می‌کنید کاربردی خواهد بود.

گواهینامه 80puls چیست؟

یکی دیگر از موارد مهمی که در راهنمای خرید پاور باید مورد توجه قرار دهید کارایی است؛ همه ما در مقابل مصرف صحیح انرژی مسئول هستیم و نباید منابع را بیشتر از نیازمان استفاده کنیم؛ بنابراین باید با مطالعه‌ی راهنمای خرید پاور  ، منبع تغذیه‌ای که تا حد امکان کارآمد است را خریداری کنیم. حتی اگرشما در مورد منابع زمین نگران نباشید؛ یک منبع تغذیه کارآمد به شما کمک می‌کند تا در هزینه برق مصرفی خود صرفه جویی کنید. اما کارآیی در منبع تغذیه به چه معناست؟

همانطور که قبلا گفتیم، منبع تغذیه شما جریان AC را دریافت می‌کند و آن را به جریان DC تبدیل می‌کند؛ سپس به تمام قطعات این جریان را ارسال می‌کند؛ اما معمولا منبع تغذیه مقدار کمی از انرژی را در حین این تبدیل از دست می‌دهد (به  حرارت تبدیل می‌شود)؛ بنابراین عملکرد یا بهره وری منبع تغذیه به نحوه تبدیل این جریان و مقدار انرژی که از بین می‌رود اشاره دارد.

بهره وری 80 درصدی نشان می‌دهد که 80 درصد از جریان AC  به DC تبدیل می‌شود در حالی که بهره وری 50 درصدی نشان می‌دهد که 50 درصد از جریان AC به DC تبدیل می‌شود. پس به صورت ساده تر می‌توان گفت که درصد بهره وری و کارآمدی بالاتر، بهتر است و نیاز به مصرف برق کمتری دارد.

بهره وری انرژی

اکثر منبع تغذیه‌های کارآمد دارای رتبه بندی 80 Plus هستند که توسط گواهینامه‌های مستقلی به آنها اختصاص داده می‌شود. حتی در مورد پاورهای 80 Plus سطوح مختلفی وجود دارد: 80 Plus, 80 Plus Bronze, 80 Plus Silver, 80 Plus Gold, 80 Plus Platinum, 80 Plus Titanium. یکی دیگر از مزایای پاورهای کارآمد این است که گرمای بسیار کمتری را نسبت به سایر پاورها ایجاد می‌کنند.

با خیال راحت جزئیات را نادیده بگیرید و برای خرید پاور کامپیتور اقدام کنید!

تمام چیزهایی که تابحال در راهنمای خرید پاور یا منبع تغذیه در موردشان صحبت کردیم اصول اولیه‌ای از خرید منبع تغذیه بوده است. اگر شما یک فرد مبتدی هستید، سه معیاری که در بالا به آن اشاره کرده‌ایم، بیشترین اهمیت را هنگام خرید پاور به خود اختصاص می‌دهد.

هنگام خرید پاور ممکن است با برخی اصطلاحات دیگر روبرو شوید؛ اگر شما کنجکاو هستید که این اصطلاحات به چه معنا هستند در اینجا برخی از این اصطلاحات را توضیح داده‌ایم:

ریل شما می‌توانید پاورهای تک ریلی یا چند ریلی خریداری کنید که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دارای نوسانات برقی است باید پاورهای چند ریلی را در نظر داشته باشید. در صورت استفاده از UPS (تغذیه بدون وقفه)، پاورهای تک ریلی مناسب هستند.

کابل کشی یا کانکتورهادر پاورهای غیرماژولار کابل‌ها از قبل روی پاور نصب شده‌اند و قابلیت جداسازی ندارند اما پاورهای ماژولار به شما اجازه می‌دهد تا کابل‌های سفارشی و پین کانکتورهای مناسبی برای اتصال قطعات خود داشته باشید و در پاورهای نیمه ماژولار کابل‌های 24 پین مادربرد و EPS پردازنده از قبل نصب شده هستند اما بقیه کابل‌ها به صورت جداگانه در جعبه قرار گرفته‌اند و بسته به نیاز خودتان آنها را نصب می‌کنید.

AT در مقابل ATX – برخی از پاورها برای مادربردهای نوع AT ساخته شده و برخی برای نوع ATX و برخی دیگر هم برای هر دو نوع مادربرد قابل استفاده هستند. اگر شما از یک مادربرد استاندارد ATX استفاده می‌کنید به پاور ATX نیاز خواهید داشت پس قبل از خرید بهتر است مشخصات مادربرد خود را چک کنید.

راهنمای خرید PSU

چرا باید یک پاور باکیفیت خریداری کنیم؟

خب همانطور که در ابتدای مقاله‌ی راهنمای خرید پاور اشاره کردیم منبع تغذیه روی تمام قطعات کامپیوتر شما تاثیر می‌گذارد و در صورت نداشتن کیفیت مطلوب به قطعات شما آسیب می‌رساند؛ اما جدا از اینها چند مزیت دیگر وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره‌ای کوتاه خواهیم داشت:

طول عمر بالا- پاورهایی که کیفیت بالایی دارند، دارای عمر طولانی تری هستند و اگر شما 100 تا 200 وات بیشتر از آنچه که در حال حاضر بدان نیاز دارید تهیه کنید؛ می‌توانید در صورتی که سیستم خود را ارتقاء می‌دهید همچنان از آن استفاده کنید.

پاورهای با کیفیت بالا ارزش فروش مجدد دارند – در صورت ارتقاء پاور خود و خرید یک نمونه جدید می‌توانید پاور قدیمی خود را بفروشید و یا اینکه برای پروژه‌های خانگی از آن استفاده کنید.

بهترین مارک پاور کامپیوتر

هر روزه ما شاهد ورود تولیدکنندگان جدیدی به بازار پاور هستیم. چند تا از برندهای شناخته شده و معتبری که شما می‌توانید محصولاتشان را خریداری کنید عبارتند از:  Corsair, Cooler Master, Antec, Be Quiet, Seasonic و XFX (که البته اینها تنها برندهای تولیدکننده پاور نیستند).

بهترین مارک پاور در راهنمای خرید پاور