برای هر کسی که عاشق گوش دادن به صدا یا موسیقی است؛ هدفون فقط یک وسیله جانبی نیست بلکه قسمت عمده ای از زندگی روزمره اوست. اگر قبلا از هدفون برای گوش دادن به موسیقی ها گوشی یا هر دستگاه دیگری استفاده کرده اید، ممکن است زمان ارتقاء آن فرا رسیده باشد؛ اما در این بازار شلوغ که انواع مختلفی از هدفون ها با قابلیت های متنوع وجود دارد؛ انتخاب می تواند مشکل باشد. هنگام خرید هدفون شما باید بدانید که باید به دنبال چه چیزی باشید. بنابراین فروشگاه نارستان بر آن شد که مقاله ای با عنوان راهنمای خرید هدفون را تهیه کند که فرآیند خرید هدفون را برای کاربران عزیز ساده تر کند.

کیفیت صدا مطمنا هنگام خرید هدون؛ هدست؛ هندزفری بسیار حائز اهمیت است؛ اما ما در اینجا از اصول اولیه شروع می کنیم؛ ابتدا انواع هدفون موجود در بازار؛ تفاوت هدفون های بی سیم و یا سیم؛ فناوری هایی استفاده شده را توضیح خواهیم داد سپس در مورد نویز کنسلینگ، بلوتوث؛ IPX؛ باس، پاسخ فرکانسی؛ امپدانس و غیره صحبت خواهیم کرد.

انواع هدفون

در مقالات قبلی فروشگاه نارستان ما انواع هدفون را به شما معرفی کردیم، اما در اینجا فقط در مورد سه مورد آنها صحبت خواهیم کرد؛ پس برای اطلاعات بیشتر می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید.

در بازار امروز سه نوع هدفون بیشترین استفاده را دارند که شامل هدفون های In-Ear, On-Ear و Over-Ear است. در ادامه در مورد این دستگاه ها توضیحات مختصری را ارائه خواهیم داد.

راهنمای خرید هدفون

خرید هدفون تو گوشی (In-Ear)

همانطور که از نام این دستگاه پیداست، این هدفون در داخل گوش قرار می گیرد و نسبتا بسیار کوچک است. این دیوایس ها به دلیل طیف وسیعی از طرح ها و رنگ ها و البته قابلیت حمل محبوبیت بیشتری را از دو هدفون دیگری که در این مقاله به آن اشاره خواهیم کرد دارد.  هدفون های تو گوشی به دلیل اندازه کوچک و وزن بسیار سبکی که دارند؛ قابل حمل هستند و می توانید آنها را به راحتی در جیب خود حمل کنید؛ به خاطر طراحی بندی که دارد می توانید آنها را دور گردن خود قرار دهید. به دلیل داشتن وزن سبک؛ این هدفون ها معمولا برای ورزش و تمرین بیشتر استفاده می شود. با این وجود دارای یک نقطه ضعف هم هست. هدفون های تو گوشی مانند هدفون های رو گوشی از کیفیت صدای خوبی برخوردار نیست. برد کوچک و درایورها نمی توانند مانند درایورهای بزرگتر عملکرد خوبی داشته باشند.

خرید هدفون های رو گوشی (On-Ear)

هدفون های رو گوشی (On-Ear) مابین هدفون های تو گوشی ( In-Ear) و دور گوشی (Over-Ear) قرار دارد چونکه نمی تواند در مجرای گوش شما قرار بگیرد؛ اما به دلیل اندازه بزرگتری که دارد از درایورهای بزرگتری برخوردار است. این هدفون ها روی گوش شما قرار می گیرند. این دیوایس ها هم قابل حمل هستند اما به دلیل اندازه بزرگتری که دارند در جیب شما قرار نمی گیرند. باتری ها بزرگتر هستند و از کیفیت صدای بهرتی هم برخوردار هستند اما به دلیل اینکه روی گوش شما قرار می گیرند و نه داخل گوش؛ از نظر عایق بودن صدا خوب عمل نمی کند.

خرید هدفون های دور گوشی (Over-Ear)

این هدفون های بزگترین اندازه را نسبت به سایر دستگاه های یاد شده دارد. به دلیل اندازه ای که دارد و پوشش نسبتا کاملی از گوش را فراهم می آورد به همین دلیل صداهای محیط را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. بیشتر هدفون هایی که با آن آشنا هستید در این گروه قرار می گیرند. این هدفون ها دارای درایورهای بزرگی هستند که معمولا بین ۲۵ میلیمتر تا ۵۰ میلیمتر است و در نتیجه کیفیت صدای عالی دارند.

معمولا این هدفون ها با استفاده از سر هدفونی های نرم و راحت طراحی شده اند تا برای استفاده های طولانی مدت راحتی را به ارمغان بیاورند. از معایب هدفون های دور گوشی این است که قابلیت حمل ساده ای ندارند؛ همچنین به دلیل قابلیت ها و ویژگی هایی که دارند از قیمت بالاتری برخوردار هستند.

مقایسه هدفون های بی سیم و سیمی

وقتی که جهان با فناوری هایی مانند بلوتوث؛ NFC و Wi-Fi به سمت بی سیمی در حال حرکت است؛ چرا هدفون های سیمی را در نظر می گیرید؟ خب این به آنچه که شما به دنبال آن هستید بستگی دارد. با حذف جک هدفون توسط اپل و به دنبال آن گوشی های اندرویدی؛ بلوتوث بازار هدفون ها را غافلگیر کرده است.

راهنمای خرید هدفون

خرید هدفون های سیمی

واقعیتی که وجود دارد این است که هدفون های سیمی انتقال صحیح سیگنال از طریق سیم ها را فراهم می آورد که منجر به کیفیت صدای بهتر می شود؛ چون اکثر هدفون های سیمی دارای پوشش فیبری و کابل های مسی هستند که باعث کاهش سیگنال می شود. در همین حال؛ مشکل گره خوردن کابل در هدفون های سیمی وجود دارد. اگر کابل شما در جایی گیر کرده یا آسیب ببیند؛ در بیشتر موارد هدست از کار می افتد و همچنین کابل ها مانع از آزادی حرکت شما می شوند.

خرید هدفون های بی سیم

هدفون های بی سیم به راحتی و تحرک شما کمک می کنند چونکه هیچ محدودیتی در حمل آن ندارید (البته محدودیت های اتصال وجود دارد به طور مثال؛ در حالت عادی بلوتوث ۴.۰ تا ۳۰ فوت را پوشش می دهد). نقطه ضعفی که برای هدفون های بلوتوثی وجود دارد این است که دستگاه های بلوتوثی مستعد افت سیگنال و کیفیت هستند. برای مقابله با این مشکل؛ شرکت ها از کئک های بلوتوث استفاده می کنند که از دست رفتن سیگنال را تا حد زیادی کاهش می دهد. در همین حال؛ سازگاری دستگاه های بلوتوثی عامل دیگری است که باید در نظر گرفت. عمر باتری هم یکی دیگر از عامل هایی است که هنگام خرید هدفون باید مد نظر داشته باشید.

فناوری های درایور هدفون

در حالت عادی اگر راننده خوبی داشته باشید، سفر خوبی را تجربه خواهید کرد. همین موضوع درباره هدفون ها هم صادق است. درایور بخشی از هدفون است که وظیفه تولید صدا را دارد. در حال حاضر ۵ فناوری عمده برای راه اندازی و ساخت درایورهای هدفون وجود دارد که شامل Dynamic, Multiple/Balanced Armature, Planar Magnetic, Electrostatic  و  Bone Conduction است.

راهنمای خرید هدفون

درایور داینامیک (Dynamic)

محبوب ترین و رایج ترین فناوری درایور مورد استفاده داینامیک است که انوع مختلفی (Bio-Cellulose Dynamic, Ring Radiators  و Beyer-dynamic) را دارد. این فناوری شامل سیم پیچ؛ دیافراگم و آهنربا است که برای تولید متعادل پستی ها و بلندی ها؛ ارتعاشاتی را در هوای مجاور ایجاد می کند. برای هدفون های تو گوشی درایورها دارای اندازه ۵ تا ۱۵ میلیمتر هستند و برای هدفون های دور گوشی درایورها دارای اندازه ۲۰ میلیمتر تا ۵۰ میلیمتر هستند.

درایور آرماتور متعادل / چندگانه (Multiple/Balanced Armature)

درایورهای Balanced Armature در مقایسه با درایورهای داینامیکی کمی پیشرفته تر هستند. این درایور دارای آهنربای ارتعاسی متعادل شده در میدان مغناطیسی بزرگتر است. بیشتر از این ردایورها در هدفون های تو گوشی گران قیمت استفاده می شود چون خروجی سنکرون شده تر و کیفیت صدای بهتری را ارائه می دهد.

درایور مسطح مغناطیسی (Planar Magnetic)

در درایور مسطح مغناطیسی، آهنربایهای مسطح روی همدیگر قرار می گیرند و انرژی مغناطیسی قدرتمندی را ایجاد می کند و در نتیجه ارتعاشات قوی تری ایجاد می شود. این آهنربا با توجه به توان خود حجم قابل توجهی از حجم صدا راتولید می کنند اما برای کار کردن بعه انرژی بیشتری احتیاج دارند. بنابراین برای به حداکثر رساندن عملکرد به تقویت کننده نیاز دارند. در ابتدا این درایورها فقط در هدفون های دور گوشی قرار داشت اما با پیشرفت فناوری در حال حاضر در هدفون های تو گوشی هم وجود دارد.

درایور الکترواستاتیک (Electrostatic )

این درایورها به طور کلی از نیروی استاتیکی برای تولید و هدایت صدا استفاده می کنند. بر خلاف سیم پیچ و دیافراگم موجود در درایور داینامیکی؛ می تواند حرکت دیافراگم را بدون هیچ گونه فعل و انفعالی انجام دهد. بار الکترواستاتیک بر روی دیافراگم قرار می گیرد و باعث حرکت آن می شود؛ در همین حال درایور ثابت می ماند و دیافراگم به دلیل عدم تماس؛ سریع به عقب بر می گردد. هدفون ها به دلیل هدایت الکتریکی و نه میدان مغناطیسی در تولید صدا؛ بهتر عمل می کنند.

درایور هدایت استخوانی (Bone Conduction)

شاید از شنیدن نام این درایور تعجب کنید؛ اما این فناوری صدا را از طریق استخوان ها انتقال می دهد. این درایور برای افراد ناشنوا و کم شنوا در نظر گرفته شده است. در حقیقت این درایورها صدا تولید نمی کنند؛ بلکه ارتعاشاتی را ایجاد می کنند که از طریق استخوان ها به سر منتقل می شود و بعد به صدا ترجمه می شوند. علاوه بر این؛ این فناوری در هدفون های دوچرخه سواری گران قیمت استفاده می شود.

خرید هدفون های نویز کنسلینگ

تمام این هدفون ها سر و صدا ها یا نویز ها را کنسل می کنند یا به عبارت بهتر شما می توانید آن را انزوای نویز بنامید چونکه این هدفون ها تمایل به حذف صدای محیطی دارند. ANC فرایندی است که طی آن از میکروفون برای تشخص سر و صدا و از ریزپردازنده برای تولید صدا استفاده می شود که هنگام پخش؛ تداخل های مخرب را شناسایی کرده و آنها را لغو می کند. قابلیت ANC هرگز نمی تواند کامل باشد اما با پیشرفت های فناوری می تواند به سمت کامل بودن متمایل شود. معمولا هنگام فعال بودن ANC متوجه یک وزوز می شوید که بسیار ناچیز است و به سختی می توانید آن را درک کنید. این هدفون ها از باتری اضافی استفاده می کنند و در عین حال همیشه گزینه ای برای خاموش کردن دارند.

آشنایی با کدک های بلوتوث برای خرید هدفون

یک کدک از نظر نرم افزاری یک فایل صوتی دیجیتال را به یک فرمت خاص رمزگذاری و رمزگشایی می کند و همچنین نحوه انتقال فایل های صوتی شما را با استفاده از بلوتوث از منبع به هدفون را تعیین می کند. این سیگنال ها بر اساس بیت ریت انتقال داده می شوند؛ بنابراین اگر بیت ریت پایین باشد، فشرده سازی بهتری دارد اما بدیترین کیفیت صدا را ارائه می دهد (و بلعکس). ۷ نوع مختلف کدک وجود وجود دارد که شامل SBC, AAC, Qualcomm, aptX, aptX HD, aptX LL  و  LDACمی شود.

 • SBC – این کدک یک کدک بلوتوثی پیش فرض با پیچیدگی کم است. سیگنال ها را به چند باند فرکانسی تقسیم می کند و آنها را به صورت مستقل رمزگذاری می کند.
 • AAC – این کدک به کدگذاری صوتی پیشرفته شناخته می شود و استاندارد برای فشرده سازی صوتی دیجیتال ضعیف است که شما همچنین با YouTube, Sony PlayStation و  Appleو غیره آن را تجربه می کنید.
 • کدک های اختصاصی کوالکام – پیشروترین توصسعه دهنده الگوریتم های رمزگذاری بی سیم است و به طور گسترده ای در برندهای معروف ال جی؛ شیائومی و مایکروسافت استفاده می شود.
 • aptX – کدک های رمزگذاری aptX ساده تر از ۱۶ بیت / ۴۸ کیلوهرتز پشتیبانی می کند. در عین حال aptx HD می تواند ۲۴ بیت / ۴۸ کیلوهرتز را انتقال دهید. برای aptXLL انتقال با سرعت تقریبا ۴۰ میلی ثانیه با پشتیبانی از تاخیر کم ۴۸ کیلوهرتز ۱۶-bit LPCM اتفاق می افتد.
 • LDAC – سونی کدک بلوتوث اختصای خود را دقیقا مانند کوالکام با نام LDAC عرضه می کند. این کدک در مقایسه با SBC داده ها را ۳ برابر سریعتر انتقال می دهد (دارای سرعت ۹۶ کیلوهرتز / ۲۴ بیت است).

رتبه بندی IPX

با پیشرفت فناوری های ساخت هدفون؛ شما ممکن است هدفون هایی را مشاهده کنید که ضد آب و ضد گرد و غبار است. خوب شاید شما بخواهید در زیر باران تمرین کنید و یا دستگاهی مقاوم در برابر تعریق حین تمرین داشته باشید. بنابراین برای برآورده کردن این نیازها اکثر هدفون ها با رتبه بندی IPX ارائه می شوند/ کد IPX یا کد محافظت در برابر نفوذ که به عنوان International Protection Marking هم شناخته می شود؛ مقیاس استانداری است که توسط کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک منتشر شده است که حفاظت ارائه شده محصول در برابر آب؛ گرد و غبار را نشان می دهد.

 • IPX0 به این معناست که هدفون هیچ گونه محافظتی را ارائه نمی دهد.
 • IPX1 به این معناست که اگر به مدت ۱۰ دقیقه هدفون به صورت عمودی در زیر آب باشد خراب نمی شود.
 • IPX2 – به این معناست که اگر برای ۱۵ دقیقه هدفون به صورت عمودی در زیر آب باشد خراب نمی شود.
 • IPX3 – به این معناست که اگر هدفون ۵ دقیقه تحت پاشش اب با زاویه ۶۰ درجه قرار بگیرد هیچگونه آسیبی نخواهد دید.
 • IPX4 – بدان معناست که اگر از هر جهت به مدت ۵ دقیقه هدفون تحت پاشش آب قرار بگیرد آسیبی نخواهد دید.
 • IPX5 – بدان معناست که اگر ۳ دقیقه هدفون را زیر جت آب قرار دهید خراب نمی شود.
 • IPX6 – بدان معناست که اگر ۳ دقیقه هدفون را زیر جت آب قدرتمند قرار دهید خراب نمی شود.
 • IPX7 – بدان معناست که اگر هدفون در عمق آب تا مدت ۳۰ دقیقه قرار بگیر خراب نمی شود.
 • IPX8 – بدان معناست که اگر هدفون در عمق ۱ متری یا بیشتر قرار بگیرد خراب نمی شود.

فرکانس متوسط و بالا

تمام فرکانس های صوتی ما بدون توجه به صدایی که می شنویم بین ۲۰ هرتز تا ۲۰۰۰۰ هرتز است که گوش انسان می تواند درک کند. برای یک تجربه بهتر؛ می خواهید همه فرکانس ها را در نظر بگیرید چونکه هر یک از آنها محتوای خود را دارند و بخشی از آن در آهنگ موسیقی است. دامنه فرکانس از پایین تا زیاد است. تمام فرکانس های کم مانند غرش شیر یا صدای طبل در محدوده فرکانس پایین است که بین ۲۰ هرتز تا ۲۰۰ هرتز است. فرکانس میانه بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ هرتز است و باس موسیقی شما مانند ویولن سل و گیتار را به همراه دارد. فرکانس های متوسط تا بالا بین ۱۰۰۰ هرتز تا ۵۰۰۰ هرتز قرار دارد و فرکانس بالا بین ۵۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ هرتز است و شامل قابلیت های واقع گرایانه تری از موسیقی است و اغلب در بهترین هدقون های استودیویی دیده می شود.

درک باس و خرید هدفون

باس یکی از رایج ترین اصطلاحاتی است که هنگام خریدن یک لوازم جانبی صوتی در مورد آن می شنویم؛ اما دقیقا باس چیست و آیا روی تجربه گوش دادن شما تاثیر می گذارد؟ همانطور که قبلا اشاره کردم؛ توانایی شنوایی گوش انسان بین فرکانس های ۲۰ هرتز تا ۲۰۰۰۰ هرتز استثنا است. دامنه گوش انسان به ۵ دسته تقسیم می شود که شامل بسیار کم (۲۰ هرتز تا ۶۰ هرتز)؛ کم (۶۰ هرتز تا ۲۵۰ هرتز)؛ متوسط به پایین (۲۵۰ هرتز تا ۱ کیلوهرتز)؛ متوسط به بالا (۱ کیلوهرتز تا ۴ کیلوهرتز) و بالاترین حد (۴ کیلوهرتز تا ۲۰ کیلوهرتز) است. معمولا باس توسط ارتعاش اجسام با چگالی کمتر تولید می شود چونکه در محدوده فرکانس های کم و بالا قرار دارد. هر کس گزینه خاص خود را دارد؛ بنابراین هنگام خرید هدفون باید بدنبال آن چیزی باشید که نیازهای شما را برآورده می کند.

پاسخ فرکانس چیست؟

پاسخ فرکانسی یک دامنه مانند ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز را نشان می دهد که عدد اول نشان دهنده پاسخ پایه و دومین عدد نشان دهنده حداکثر پاسخگویی است. گوش های انشان فرکانس های بین این محدوده را می شوند و اکثر هدفون ها پاسخ فرکانسی بین این محدوده را ارائه می دهند. با این حال؛ برخی از هدفون ها را با فرکانس پایین ۵ هرتز و بالای ۳۵۰۰۰ هرتز را مشاهده خواهید کرد. مطمئنا شما قادر به شنیدن این فرکانس ها نخواهید بود؛ چون فراتر از طبیعت است؛ اما می توان این را احساس کرد که تجربه بهتری به شما می دهد. هر چه فرکانس بالاتر باشد؛ صدای شارپ تر خواهد بود. فرکانس های بالاتر به شما امکان می دهند تا هر صدایی را تجربه کنید در حالی که فرکانس های پایین برای ژانرهای پاپ ترجیح داده می شوند.

ساند استیج و اعوجاج هارمونیک

فضا و محیط سوتی ایجاد شده توسط هدفون توسط ساند استیج تعیین می شود. با سان استیج تجربه بهتری را خواهید داشت منظور تجربه احساسی است که در آن می توانید چشم های خود را بسته و تصور کنید به یک اجرای زنده از نزدیک گوش می دهید، آوای هر یک از سازها را جداگانه می شنوید و حس می کنید با یکدیگر به چه صورت ترکیب شده و یک قطعه موسیقی شفاف را ایجاد می نمایند. سان استیج تعیین می کند که میزان تعامل هدفون و محیط چقدر است؛ اسا صدا از داخل یا جلوی هدفون درک می شود. هدفون هایی که درصد بالاتری از اعوجاج هارمونیک را ارائه می دهند به راحتی قابل تحریف هستند. همانطور که در حجم های بالاتر؛ دیافراگم قادر به حرکت با سرعت بالایی نیست؛ تحریف کوتاه رخ می دهد. بنابراین به سراغ هدفون هایی بروید که سطح THD آنها کمتر از ۱ درصد است.

خرید هدفون با درک امپدانس

امپدانس سختی و مقاومت سیگنال الکتریکی است. بلندگوهای مغناطیسی برای کار کردن به جریان نیاز دارند و وقتی که جریان وجود داشته باشد؛ امپدانس وجود دارد. بنابراین اگر هدفون هایی با امپدانس بالاتر داشته باشید؛ ممکن است گوشی همراه شما نتواند نیاز هدفون را برآورده کند و معمولا هدفون ها نسبت به بلندگوها امپدانس کمی دارند. به طور کلی بالابودن امپدانس روی کیفیت صدا تاثیر دارد اما ممکن است در همه شرایط این مورد درست نباشد. اگر می خواهید از طریق گوشی، لپ تاپ یا آیپد به موسیقی گوش دهید تمام آنچه که نیاز دارید انتخاب یک هدفون با امپدانس کم است.

انتخاب هدفون براساس ژانر

اگر هرگز فرصتی برای یادگیری موسیقی نداشته اید؛ ممکن است که این راهنما برای شما مفید بوده باشد. از آنجایی که موسیقی ابزاری جهانی است و بسته به منطقه و سبک زندگی تحت تاثیر بسیاری از فرهنگ ها قرار دارد. هر ژانر سبک خاص خود را دارد و هر شخص ترجیحات خاص خود را دارد. اگر فردی با ژانر کلاسیک هستند که دارای احساس متعادل و طبیعی تری دارد و تحت تاثیر احساسات قرار می گیرید؛ پس باید به سراغ هدفون هایی با درایور داینامیک یا مسطح بروید. در همین حال؛ دوستداران جاز که علاقه به پیانو؛ ساکسفون و شیپور دارند به جزئیات و سازگاری نیاز دارند؛ بنابراین اولویتشان هدفون های مسطح و داینامیک باشد. افرادی که عاشق راک هستند هدفون هایی با صدای الکتریکی و بی سیم را ترجیح می دهند.

سوالات متداول

برای خرید هدفون باید چقدر بپردازید؟

برچسب قیمت بالاتر به معنای کیفیت صدای بهتر نیست. قیمت هدفون عمدتا به آنچه که نیاز دارید بستگی دارد. در مرحله اول، شما باید فاکتورهای عمده ای که در بالا ذکر شد را در نظر بگیرید. بنابراین می دانید که باید به دنبال چه چیزی باشید و دقیقا به چه چیزی نیاز دارید.

آیا هدفون های دور گوشی بهتر هستند؟

اندازه بزرگتر هدفون های دور گوشی به آنها امکان می دهد تا از درایورهای بزرگتری استفاده کنند؛ بنابراین کیفیت صدای بهتری دارند و همچنین طراحی پوشش گوشی باعث کاهش صدای محیطی و تجربه شنیدن بهتر می شوند. از نظر قابلت جابجایی این هدفون ها مناسب نیستند اما اگر به دنبال صدای بهتر هستید، بهترین نوع برای استفاده است.

حالا همه چیز را در مورد هدفون می دانید و می توانید بسته به نیاز خود یکی از بهترین آنها را خریداری کنید. شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات این پست با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.