میکروفون استفاده‌های زیادی دارد و برای بسیاری از مشاغل استفاده می‌شود. با توجه به اینکه تنوع میکروفون‌های موجود در بازار زیاد است، ما در راهنمای خرید میکروفون نارستان، نکات مهم و ضروری برای انتخاب مناسب‌ترین و بهترین میکروفون را بیان کرده‌ایم.

افرادی که شغلشان با ضبط صدا همراه است، می‌دانند که انتخاب صحیح میکروفون عنصری مهم به‌ شمار می‌رود و استفاده از میکروفون مناسب در کاربرد آن بسیار مهم است. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد انتخاب میکروفون مناسب بدانید، بررسی شده است.

راهنمای خرید میکروفون استودیو

انواع میکروفون

راهنمای خرید میکروفون های داینامیک یا پویا

در یک میکروفون پویا، سیگنال صوتی با حرکت یک هادی در یک میدان مغناطیسی تولید می‌شود. در اکثر میکروفون‌های پویا، یک دیافراگم بسیار نازک و سبک در پاسخ به فشار صدا حرکت می‌کند. حرکت دیافراگم باعث می‌شود یک سیم‌ پیچ صوتی معلق در یک میدان مغناطیسی حرکت کند و جریان الکتریکی کوچکی تولید کند. میکروفون‌های پویا نسبت به میکروفون‌های کندانسور یا همان خازنی، حساسیت کمتری نسبت به سطوح فشار صدا و فرکانس‌های بالا دارند. همچنین از لحاظ قیمت ارزان‌تر هستند.

راهنمای خرید میکروفون های داینامیک یا پویا

داینامیک برای ضبط درام و گیتار برقی عالی است. محبوب‌ترین میکروفون درام در تمام دوران‌ها، Shure SM57 است.

راهنمای خرید میکروفون های خازنی

وقتی به منبعی که به دنبال آن هستید وفاداری مطلق دارید، به سراغ میکروفون‌های خازنی بروید. میکروفون‌های خازنی نسبت به میکروفون‌های داینامیک به سرعت و تفاوت‌های ظریف امواج صوتی پاسخ‌دهنده‌تر هستند. این سیستم مکانیکی ساده از یک دیافراگم رسانای نازک کشیده تشکیل شده است که نزدیک به یک دیسک فلزی (صفحه پشتی) قرار گرفته است.

راهنمای خرید میکروفون های خازنی

این مقدمات خازنی ایجاد می‌کنند که شارژ الکتریکی آن توسط یک منبع ولتاژ خارجی، یک باتری یا منبع تغذیه اختصاصی، یا برق فانتومی که توسط میکسر شما تامین می‌شود، به آن داده می‌شود. دیافراگم میکروفون در پاسخ به فشار صدا کمی لرزش دارد و باعث تغییر ظرفیت خازن و ایجاد تغییر ولتاژ می‌شود. میکروفون‌های خازنی در انواع حالت جامد و انواع مختلفی از اشکال و اندازه‌ها عرضه می‌شوند؛ اما همه آنها مطابق این اصول عمل می‌کنند.

راهنمای خرید میکروفون‌های ریبونی یا (Ribbon)

میکروفون‌های نواری یا همان ریبونی که در عصر رادیو به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اولین میکروفون‌های جهت‌دار موفق تجاری بودند. امروزه، میکروفون‌های ریبون به لطف تلاش‌های تعداد انگشت شماری از شرکت‌ها مانند رویر، از بازگشت خود لذت می‌برند. این میکروفون‌ها به سرعت مولکول‌های هوا که یک عنصر کوچک معلق در یک میدان مغناطیسی قوی را به جای سطح فشار صوت (SPL) به حرکت در می‌آورند، پاسخ می‌دهند؛ این همان چیزی است که میکروفون‌های دیگر را متعجب می‌کند.

راهنمای خرید میکروفون‌های ریبونی یا (Ribbon)

این تفاوت عملکردی در برنامه‌های استودیویی مهم نیست، اگرچه می‌تواند در طول ضبط در مکان بیرونی در یک روز بادی بسیار مهم باشد! میکروفون‌های نواری قدیمی مانند RCA 44 و 77DX بسیار ظریف بودند، میکروفون‌های ریبون امروزی مانند Royer R121 و R122 برای شرایط سخت‌تر و استفاده روزانه از استودیو طراحی شده‌اند.

راهنمای خرید میکروفون های USB

یک پیشرفت در فناوری میکروفون، میکروفون USB شامل تمام عناصر یک میکروفون سنتی است: کپسول، دیافراگم و غیره. تفاوت آن با دیگر میکروفون‌های استودیویی شامل دو مدار اضافی است: یک پری‌امپ (پیش تقویت‌کننده) داخلی و یک مبدل آنالوگ به دیجیتال (A/D). پری‌امپ باعث می‌شود که اتصال میکروفون USB به میکسر یا پری‌امپ میکروفون خارجی غیر ضروری باشد. مبدل A/D خروجی میکروفون را از آنالوگ (ولتاژ) به دیجیتال (داده) تغییر می‌دهد، بنابراین می‌توان آن را مستقیماً به رایانه وصل کرد و با نرم افزار ضبط آن را خواند.

راهنمای خرید میکروفون های USB

راهنمای خرید میکروفون برای تولید محتوا

میکروفون‌ها نه تنها برای تولید محتوا، بلکه در زندگی روزمره ما نیز ابزارهای جانبی ضروری هستند. فرقی نمی‌کند از آن برای برقراری تماس‌های کنفرانس ویدیویی برای محل کار، پادکست‌ها یا حتی برقراری تماس‌های معمولی با عزیزانتان استفاده کنید، نمی‌توان انکار کرد که چگونه برای بسیاری از ما به یک ضرورت تبدیل شده‌اند.

در این بخش از راهنمای خرید میکروفون ما به این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه می‌توانید تعیین کنید کدام میکروفون برای نیازهای شما بهترین است.

گزینه هایتان را محدود کنید

  • نوع کاربرد میکروفون را مشخص کنید. برای مثال اگر زیاد جابجا می‌شوید نیاز به خرید میکروفون کوچک و قابل حمل دارید. از طرفی، اگر اتاق شما عایق صدا ندارد، می‌توانید به یک میکروفون پویا با الگوی قطبی مناسب بسنده کنید تا بتوانید صدای اضافی را مسدود کنید.اما اگر به دنبال آن هستید که تمام صداها را ضبط کنید، میکروفون خازنی گزینه مناسبی است.
  • بعد از مشخص کردن نوع کاربرد، قدم بعدی تعیین میزان بودجه است. بسیاری از افرادی که می‌خواهند میکروفون خود را ارتقا دهند، فکر می‌کنند برای انجام این کار باید هزینه زیادی خرج کنند؛ این بستگی به این دارد که شما با چه چیزی شروع کرده‌اید. اگر فقط از میکروفون داخلی لپ‌تاپ یا میکروفون وب‌کم خود استفاده می‌کنید، هزینه ارتقاء نباید زیاد باشد، مگر اینکه هدفتان انتخاب بهترین میکروفون باشد.

راهنمای خرید میکروفون و بررسی انواع میکروفون

در ابتدای مقاله به برخی از انواع میکروفون‌ها اشاره کردیم، اما اگر همچنان سردرگم هستید، این قسمت از راهنمای خرید میکروفون را مطالعه کنید. توجه داشته باشید که دسته‌بندی میکروفون‌ها متفاوت است، اما برای سادگی، ما آنها را به قابل شناسایی‌ترین روش طبقه‌بندی می‌کنیم.

هدست –  این مورد احتمالاً نیازی به توضیح ندارد، اما اگر می‌خواهید تعداد تجهیزاتی را که می‌خرید به حداقل برسانید، این بهترین گزینه است.

داینامیک – شاید منعطف‌ترین گزینه باشد؛ زیرا تقریباً می‌توانید از آن برای هر برنامه‌ای استفاده کنید، در حالی که نسبتاً ارزان است و به برق خارجی نیاز ندارد. آنها همچنین حساس نیستند، یعنی اگر عایق صدا ندارید، گزینه خوبی است.

خازنی – اگر به تولیدکنندگان محتوا توجه کرده باشید، به احتمال زیاد متوجه استفاده از میکروفون خازنی شده‌اید. این نوع میکروفن برخلاف میکروفن‌های داینامیک است؛ زیرا بسیار حساس است و اغلب برای کار کردن به قدرت فانتوم نیاز دارد.

ریبون – میکروفون‌های ریبون نوعی میکروفون پویا هستند که از یک نوار نازک فلزی بین آهن‌رباها استفاده می‌کنند. میکروفون‌های ریبون حتی از میکروفون‌های خازنی حساس‌تر هستند؛ اما در عوض، بیشترین جزئیات را بدون تحریف دریافت می‌کنند. اگر به تازگی شروع به استفاده از میکروفون کرده‌اید، واقعاً توصیه نمی‌شود؛ اما اگر وسواس دارید که بهترین کیفیت صدا را داشته باشید و در هزینه صرفه جویی کنید، قطعاً به این موضوع دقت کنید.

راهنمای خرید میکروفون یقه ای – اگر نیاز به حرکت و جابجایی دارید، این میکروفون مناسب است؛ زیرا می‌توانید به راحتی آن را به پیراهن خود بچسبانید. مهمترین مزیت آن فاکتور فرم است، زیرا هنگامی که آن را در موقعیت عالی قرار دهید، می‌توانید آن را فراموش کنید.

راهنمای خرید میکروفون یقه ای

این نوع میکروفون در برنامه‌های سخنرانی عمومی که ممکن است به برخی حرکات نیاز باشد، بسیار مناسب است.

راهنمای خرید میکروفون گیمینگ

برخی از میکروفون‌ها کارهای خاصی را بهتر از بقیه انجام می‌دهند، بنابراین مطمئن شوید که پولی را برای میکروفونی با ویژگی‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید یا هرگز استفاده نخواهید کرد، خرج نکنید.

الگوی قطبی چیست و کدام میکروفون گیمینگ مناسب است؟

یک الگوی قطبی تعیین می‌کند که یک سیگنال صوتی توسط یک میکروفون چقدر و از کدام جهت دریافت شود. برای گیمینگ، بیشتر الگویی می‌خواهید که صدا را مستقیماً از جلوی میکروفون دریافت کند و نه چیز دیگری از هر جای دیگر محیط.

رایج‌ترین الگوهای قطبی کدام است؟

Cardioid: در جلوی میکروفون ضبط می‌کند. ایده‌آل برای صدا، آواز، و استریم.

دو‌جهته: صدا را از جلو و پشت میکروفون ضبط می‌کند. ایده‌آل برای مصاحبه‌های یک به یک.

Omnidirectional: صدا را از هر جهت می‌گیرد. برای مصاحبه‌های میزگرد ایده‌آل است، اما نه برای بازی یا استریم.

استریو: مناسب برای ضبط ASMR.

آیا به بازوی بوم میکروفون، پایه شوک یا فیلتر پاپ نیاز دارید؟

الزامات میز و تنظیمات هر کس متفاوت است، بنابراین یک میکروفون باید تحت چندین سناریو مختلف عملکرد خوبی داشته باشد. فرض کنید یک میکروفون بهتر از بقیه صداهای ترکیبی به نظر می‌رسد، اما فقط زمانی که روی پایه میکروفون معلق با پایه ضربه‌گیر دقیقاً شش اینچ از دهان شما قرار گرفته باشد. در این صورت، لزوماً گزینه قابل اعتمادی برای توصیه نیست.

البته شاید به دنبال کاهش شلوغی‌ها و ایجاد محیطی حرفه‌ای باشید و بخواهید نکات ارزشمندی را در نظر بگیرید. یک بازوی بوم مطمئناً به دستیابی به هر دوی این موارد کمک می‌‌کند. اینها به کنار میز شما چسبانده می‌‌شوند و برای نگه داشتن میکروفون شما در حالی که روی میز نیستید، بسیار مفید هستند.

بازوی بوم میکروفون

فیلتر پاپ به کاهش موارد منفجره مثل صدای خروج شدید هوا از دهان شما و به سمت میکروفون و رسیدن به امواج رادیویی تا گوش‌های شنوندگان کمک می‌کند. همچنین هنگامی که خیلی نزدیک میکروفون هستید، از خیس شدن و کثیف شدن آن جلوگیری می‌کند.

پایه شوک از عبور ارتعاشات از طریق پایه میکروفون یا بازوی بوم شما که می‌‌توانند به صورت خش خش، ضربات یا صدای ناخواسته به داخل میکروفون وارد شوند، جلوگیری می‌کند. مطمئناً یکی از ملزومات استودیوهای موسیقی است.

sample و bit rate خوب برای میکروفون چیست؟

Sample Rate تعداد نمونه‌های صوتی ضبط شده در هر ثانیه است. 48 کیلوهرتز رایج‌ترین نرخ نمونه‌گیری است که در بسیاری از میکروفون‌ها مشاهده می‌کنید، و نباید کمتر از آن باشید.

نرخ بیت سرعتی است که یک فایل دیجیتال و صوتی با آن کدگذاری می‌شود. بدون پیاده‌روی بیش از حد در قلمرو آئودیوفیل‌ها، 16 بیت و بالاتر نرخ بیت خوبی در نظر گرفته می‌شود.

راهنمای خرید میکروفون با کانکتور مورد نیاز، XLR یا USB؟

میکروفون‌های USB از رایج‌ترین میکروفون‌ها برای گیمینگ و استریم هستند؛ اما گاهی اوقات می‌بینید که استاندارد اتصال حرفه‌ای پرکاربردتر، XLR، راه خود را به واحدهای سطح بالا باز می‌کند. USB/XLR هیبریدی می‌توانند بهترین‌های هر دو دنیا را به شما ارائه دهند، اما گران‌تر هستند.

USB ساده‌تر از این دو است، و اگر به دنبال سهولت اتصال و گیمینگ هستید، بهترین گزینه برای شماست. نقطه ضعف XLR این است که برای اتصال به رایانه شخصی شما به تجهیزات اضافی نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.