اینترنت دری رو به دنیای جدید برای مردم سراسر جهان باز کرده است؛ امروزه تقریبا در تمامی زمینه‌ها، ضرورت استفاده از آن وجود دارد و واقعیت این است که ما روزانه از انواع گوشی‌های هوشمند و سایر وسایلی که به اینترنت متصل می‌شوند، استفاده می‌کنیم؛ اما استفاده از اینترنت همراه علاوه بر اینکه به صرفه نیست ممکن است کارایی دستگاه شما را پایین بیاورد. بنابراین استفاده از اینترنت wifi بهترین گزینه برای جایگزینی است.

برای استفاده از اینترنت وای فای به مودم نیاز دارید؛ در مقاله راهنمای خرید مودم adsl همراه ما باشید تا نکات لازم برای خرید مودم را با هم بررسی کنیم.

ADSL چیست؟

ADSL مخفف کلمه (Asymmetric Digital Subscriber Line) به معنی خط مشترک دیجیتال نامتقارن، فناوری‌ای برای انتقال اطلاعات دیجیتالی با پهنای باند گسترده، در خطوط تلفن‌های موجود در خانه‌ها و شرکت‌ها است.

ADSL بر خلاف تلفن شماره‌گیری، به صورت دائمی متصل بوده و سرویس ارائه می‌دهد. نامتقارن بودن به این معناست که ADSL از بیشتر کانال برای انتقال داده به کاربر و تنها از بخش کوچکی برای دریافت اطلاعات از کاربر استفاده می‌کند. ADSL به طور همزمان داده‌های آنالوگ (صوتی) را در یک خط کوچک قرار می‌دهد. بطور کلی ADSL با سرعت (منظور سرعت اتصال مودم در دریافت داده‌ها) 512 کیلوبیت بر ثانیه تا حدود 6 مگابیت بر ثانیه ارائه می‌شود.

adsl چیست؟

ADSL بطور خاص برای بکار بردن ماهیت یک طرفه‌ی اکثر ارتباطات چند رسانه‌ای طراحی شده که در آن حجم زیادی از داده‌ها به سمت کاربر جریان پیدا می‌کند و تنها مقدار کمی از داده‌های تعاملی بازگردانده می‌شود.

DSL یک اصطلاح کلی برای سرویس‌هایی است که از طریق خطوط تلفن اتصال به اینترنت را ممکن می‌سازند.

مزایای استفاده از اینترنت ADSL در راهنمای خرید مودم adsl

  • از طریق شبکه خط تلفن اجرا می‌شود.
  • اتصال پهنای باند با کیفیت بالا و قابل اعتماد
  • اجازه انتقال سریعتر داده‌ها از طریق یک اتصال را می‌دهد.
  • دسترسی به اینترنت را همزمان با برقراری تماس‌های تلفنی امکان پذیر می‌کند.
  • حداقل هزینه نصب و نگهداری
  • ADSL روشی بسیار مقرون به صرفه برای دسترسی به اینترنت است و برای استارتاپ‌ها و مشاغل کوچک که وابستگی کمی به این فناوری دارند؛ مفیدترین است.

ADSL چگونه کار می کند؟

مانند نحوه‌ی انتقال سیگنال، از طریق تلفن ثابت، خطوط پهنای باند اجازه می‌دهند تا داده‌های ارائه دهنده سرویس اینترنت شما از طریق اتصالات DSL ارسال شود. مودم ADSL واسطه‌ی بین ارائه دهنده‌ی سرویس اینترنت و کامپیوتر شما است و بر خلاف اینترنت دیال‌آپ که تلفن شما را اشغال می‌کند، ADSL این امکان را به شما می‌دهد؛ حین استفاده از اینترنت از تلفن نیز استفاده کنید.

ADSL چگونه کار می کند؟

راهنمای خرید مودم adsl و انواع آن

نوع فناوری و کاربرد مودم، روش اتصال و زیر ساخت‌های آن را مشخص می‌کند. مودم‌ها از لحاظ اتصال در دو نوع بی سیم و با سیم وجود دارند. در نوع با سیم اتصال از طریق کابل اترنت و در نوع بی‌سیم از طریق امواج، برقرار می‌شود.

اما سوالی که وجود دارد؛ این است که، مودم اترنت بهتر است یا مودم وایرلس؟ برای دریافت پاسخ این سوال، در ادامه‌ مقاله راهنمای خرید مودم adsl با ما همراه باشید.

مودم ADSL اترنت یا با سیم

همه‌ی مودم‌های اترنت دارای حداقل سه اتصال هستند. یکی مربوط به منبع تغذیه که معمولا به پریز برق متصل می‌شود؛ مورد دوم کابل اترنت است که مودم را به کارت شبکه کامپیوتر متصل می‌کند و در نهایت اتصالی که به کابل تلفن است.

در واقع از این نوع مودم‌ها در شرایطی استفاده می‌شود که کامپیوتر ثابت است. بنابراین دستگاه‌هایی مانند گوشی یا تبلت نمی‌توانند از اینترنت آن استفاده کنند. این نوع از مودم‌ها هرچقدر پورت اتصال دستگاه کمتری داشته باشند؛ قیمت کمتری نیز دارند.

بنابراین اگر در راهنمای خرید مودم adsl به دنبال خرید مودمی هستید که امکان اتصال دستگاه‌های هوشمند مانند گوشی و تبلت و… هم وجود داشته باشد؛ از خرید مودم با سیم صرف نظر کنید.

مودم ADSL وایرلس (بی سیم)

مودم‌های وایرلس یا بی سیم یا همان وای فای، مودم‌هایی هستند که امکان اتصال به اینترنت را برای دستگاه‌های مجهز به wifi فراهم می‌کنند. مودم وایرلس، مانند مودم سیمی، اینترنت را از طریق کابل دریافت می‌کند؛ اما به صورت بی سیم به اشتراک می‌گذارد.

برخلاف مودم‌های سیمی، در مودم‌های وایرلس امکان اتصال همزمان چندین دستگاه بطور همزمان به اینترنت وجود دارد. البته در مودم‌های بی سیم خطر هک شدن وای فای هم وجود دارد. مودم‌های وایرلس قیمت بالاتری نسبت مودم های سیمی دارند.

انواع مودم وایرلس :

  • مودم adsl سری a و سری b: از قدیمی‌ترین نوع مودم‌ها هستند. دارای پوشش دهی بسیار ضعیفی در حدود 15 الی 25 متر.
  • مودم وای فای سری g: در مودم‌های سری g، محدوده پوشش دهی به 45 الی 93 متر افزایش پیدا کرد. قیمت این دسته از مودم‌ها از سری a و b بیشتر است. سری g برای مصرف خانگی مناسب‌ترین گزینه می‌باشد.
  • مودم وایرلس سری n: نسل جدیدی از مودم‌ها که از سال 2010 به بازار عرضه می‌شوند؛ سری n است. در این دسته از مودم‌های وایرلس سرعت انتقال اطلاعات پیشرفت چشم‌گیری داشته و برای مصارف خانگی، شرکت‌ها و تمامی مکان‌هایی که تعداد کاربران زیاد است؛ مناسب می‌باشد. در حال حاضر درصد زیادی از مودم‌هایی که در بازار هستند؛ از نوع مودم‌های سری n هستند.
  • مودم وای فای سری ac: این دسته از مودم‌ها برای فعالیت‌های حرفه‌ای، تجهیزات شبکه و شرکت‌ها استفاده می‌شوند. محدوده‌ی پوشش دهی بیشتر و سرعت انتقال بالاتری دارند.

تعداد آنتن مودم وایرلس در راهنمای خرید مودم adsl

مودم‌های بی سیم در دو نوع آنتن داخلی و آنتن خارجی وجود دارد؛ مودم‌های آنتن داخلی قابلیت حمل راحتی دارند ولی محدوده‌ی کمتری را پوشش می دهند؛ به همین دلیل قیمت کمتری نسبت به نوع آنتن خارجی دارند.

مودم‌های آنتن خارجی در انواع یک ‌آنتن یا چند آنتن وجود دارد که دستگاه‌های اطراف را در برد پوشش دهد. هرچقدر تعداد آنتن بیشتر باشد، برد بیشتری را پوشش خواهد داد؛ باتوجه به نوع و مدل مودم، برخی از مودم‌ها تا بیشتر از هشت آنتن هم قابل ارتقا هستند. قبل از خرید مودم حتما فضایی که مودم پوشش می‌دهد را بررسی کنید.

مودم وایرلس تک پورت بهتر است یا چهارپورت؟

مودم‌های adsl علاوه بر اینکه بی سیم هستند و تمامی دستگاه‌هایی که قابلیت اتصال به اینترنت وای فای دارند را ساپورت می‌کنند؛ چندین پورت Lan دارند که امکان اتصال دستگاه‌های با سیم را نیز فراهم می‌کنند.

مودم وایرلس چند پورت در راهنمای خرید مودم adsl

تعداد پورت‌های مودم که بین ۱ الی ۴ عدد است؛ تاثیری در کیفیت مودم ندارد. این پورت‌ها برای اتصال دستگاه‌هایی است که نیاز به اتصال کابلی به مودم دارند. اگر قرار است از چندین دستگاه مانند کامپیوتر، پرینتر، دستگاه‌های کارت‌خوان و … را همزمان به اینترنت وصل کنید؛ مودم adsl چهار پورت انتخاب مناسبی برای شماست.

پهنای باند مودم وایرلس

مودم وایرلس با دو پهنای باند 2.4GH و 5GH موجود است. پهنای باند و اینترنت با هم رابطه‌ی مستقیم دارند؛ یعنی هرچه پهنای باند بیشتر باشد، سرعت انتقال اطلاعات افزایش می‌یابد اما محدوده‌ای که تحت پوشش قرار می‌دهند، کوچکتر می‌شود.

پهنای باند مودم وایرلس

در محدوده فرکانس 2.4GH سرعت انتقال اطلاعات بین 450 الی 600 مگابایت در ثانیه می‌شود؛ در صورتی که سرعت در محدوده 5GH بیشتر از 1300 مگابایت در ثانیه است.

خلاصه راهنمای خرید مودم ADSL

با توجه به نیاز استفاده روزانه از اینترنت و به صرفه نبودن اینترنت همراه، به احتمال قوی نیاز به تهیه‌ی مودم خواهید داشت. در مقاله راهنمای خرید مودم adsl سعی کردیم؛ نکات لازم برای تهیه مودم را در اختیار شما قرار دهیم تا انتخاب بهتری در این زمینه داشته باشید. اگر سوالی در رابطه با خرید مودم adsl دارید می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید.