مانند هر قطعه دیگری انتخاب و خرید ماوس گیمینگ مناسب می‌تواند دردسر ساز باشد. از این گذشته تعداد مختلفی از ماوس ها وجود دارند که انتخاب از بین آنها کار سختی است و هیچ ماوسی به تنهایی بهترین گزینه برای انتخاب نیست. بنابراین در هنگام خرید ماوس گیمینگ چه چیزی را باید در نظر داشته باشید و چگونه می‌توانید بهترین ماوس گیمینگ را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید؟ امروز ما به این سوال پاسخ خواهیم داد و تمام چیزهایی که باید هنگام بررسی یک ماوس گیمینگ جدید باید در نظر بگیرید را توضیح خواهیم داد.

ماوس گیمینگ و حسگر

یکی از اولین مواردی که باید هنگام بررسی ماوس گیمینگ در نظر داشته باشید این است که ماوس از چه حسگر یا سنسوری استفاده می‌کند. امروزه ما با دو نوع حسگر نوری و لیزری سر و کار داریم که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند:

حسگو نوری رایج تر هستند و در اکثر مواقع انتخاب بهتری هستند. درست است که حسگرهای لیزری از این جهت از حساسیت بالاتری برخوردار هستند اما این مسئله مال سالهای پیش بود. با گذشت زمان و توسعه فناوری‌ها این نوع سنسورها بهبود پیدا کردند و حسگرهای نوری خیلی زود توانستند جای خود را در بازار باز کنند.

ماوس گیمینگ و حسگر

با این حال هنوز ماوس‌های لیزری نسبت به ماوس‌های نوری یک مزیت دارند و آن این است که آنها می‌توانند روی هر سطحی حتی سطوح شفاف مانند شیشه کار کنند. با این وجود می‌تواند حرکت اهسته ماوس را در این شرایط شاهد بود چونکه ماوس‌های لیزری تحلیل‌های عمیق تری نسبت به ماوس‌های نوری انجام می‌دهند و به نوعی، آنها در واقع دقیق تر از آنچه که لازم است می‌باشند.

در سال 2020 هیچ فاصله قابل توجهی بین ماوس‌های لیزری و نوری وجود ندارد. مطمئنا از نظر فنی ماوس‌های لیزری دقیق تر هستند اما این تفاوتی نیست که در هنگام بازی متوجه آن شوید. گرچه ماوس‌های لیزری کمی گران تر هستند.

حساسیت ماوس گیمینگ

قبلا در مورد DPI ماوس چیست؟ آیا DPI اهمیت دارد؟ صحبت کردیم. یکی از عامل هایی که در مشخصات بسیاری از ماوس‌های گیمینگ وجود دارد و توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. DPI است که حساسیت ماوس را توصیف می‌کند. بنابراین چقدر DPI کافی است؟ آیا واقعا باید یک ماوس گیکینگ با حساسیت 16000DPI خریداری کنید؟  اصلی ترین مزیت داشتن یک ماوس با DPI بالا، امکان تنظیم حساسیت در پرواز (Fly) است، و این خیلی مفید است مخصوصا در بازی‌های تیراندازی که دقت بسیار مهم است. شما می‌توانید به طور پیش فرض از تنظیمات DPI بالا استفاده کنید  اما برای دقیق تر شدن به تنظیم حساسیت کم نیاز دارید.

حساسیت ماوس گیمینگ

با این حال فکر نکنید که یک DPI بالا لزوما نشان دهنده کیفیت است. شما به احتمال زیاد بسیاری از ماوس‌های ارزان قیمت را مشاهده می‌کنید که با DPI بالا به بازار عرضه می‌شوند و خیلی خوب نیستند. DPI بالا فقط نشان می‌دهد که حسگر حساس است نه اینکه دقیق و یا قابل اعتماد است.

حداقل DPI که در یک ماوس باید مورد هدف قرار داد باید به گونه ای باشد که تقریبا با وضوح افقی صفحه نمایش سازگاری داشته باشد. به عنوان مثال، برای نمایشگرهای Full HD حدود 2000، برای نمایشگرهای QHD حدود 2500 و برای نمایشگرهای 4K حدود 4000 خواهد بود. در نهایت تنظیمات DPI بالا بیشتر به ترجیح شخصی شما بستگی دارد چونکه اکثر ماوس‌های گیمینگ از DPI کافی برای نمایشگرهای مدرن برخوردارند.

ماوس گیمینگ بی سیم یا کابلی

ماوس‌های سیمی قطعا محبوب تر هستند، مخصوصا در بین گیمرها. این ماوس‌ها کمی ارزانتر هستند، ارتباطات پایدارتری را فراهم می‌کنند و هرگز لازم نیست نگران شارژ آنها باشید. تنها عیبی که این ماوس‌ها می‌توانند داشته باشند مدیریت کابل در هنگام بازی است. از طرف دیگر ماوس گیمینپ بی سیم فاقد کابل‌های مزاحم هستند و این به معنای داشتن یک سطح کاری تمیز و بدون کابل است که به شما امکان حرکت آزادانه ماوس را می‌دهد.

ماوس گیمینگ بی سیم یا کابلی

با این حال ماوس‌های گیمینگ بی سیم گرانتر هستند، گرچه این اختلاف قیمت مانند گذشته خیلی زیاد نیست. علاوه بر این، همانطور که در بالا ذکر شد، اتصال بی سیم به اندازه اتصال با سیم پایدار و بدون تاخیر نیست و باتری هایی وجود دارند که نیاز به تعویض یا شارژ مجدد دارند.

با این گفته‌ها کدام یک برای یک ماوس گیمینگ بهتر است؟ ما تمایل داریم ماوس‌های کابلی را انتخاب کنیم. ماوس‌های کابلی مقرون به صرفه تر هستند و همیشه این واقعیت وجود دارد که کابل از دانگل قابل اطمینان تر است. ما هزینه‌های اضافی برای خرید ماوس گیمینگ بی سیم را توصیه نمی‌کنیم مگر اینکه شما واقعا قصد استفاده از این ماوس را داشته باشید.

ماوس‌های بازی با کلید‌های قابل برنامه ریزی شده

اکثر ماوس‌ها دارای طراحی ساده هستند و از کلیک راست و چپ و دکمه اسکرول وسط پشتیبانی می‌کنند برخی دیگر دارای کلید DPI هم هستند. با این حال برخی از ماوس‌ها دارای کلیدهای بیشتری هستند. Razer Naga Trinity یکی از ماوس هایی است که کاربران از ان به عنوان MOBA یا MMO یاد می‌کنند. این ماوس دارای کلیدهای قابل برنامه ریزی اضافی می‌باشد و کمی بزرگ تر و سنگین تر از ماوس‌های معمولی است.

کلید‌های قابل برنامه ریزی شده

اما سوال مهم این است که آیا شما به چنین ماوس هایی نیاز دارید؟

خوب همانطور که از نام این ماوس می‌توان استنباط کرد، این ماوس‌ها برای گیمرهایی که عمدتا بازی‌های MOBA و MMO را انجام می‌دهند مناسب تر هستند. تمام دکمه‌های اضافه می‌توانند توابع متفرقه و یا مجموعه ای از توابع (ماکرو) را در دسترس شما قرار دهند و به شما این امکان را می‌دهند تا دستورات پیچیده را به سرعت و راحتی اجرا کنید.

کلید‌های قابل برنامه ریزی شده

علاوه بر این، این دسته از ماوس‌ها برای کار بسیار مفید هستند چونکه کلیدهای میانبر و کلیدهای قابل برنامه ریزی به آنها این امکان را می‌دهد سریعتر کارها را انجام دهند و به ساده سازی کارها کمک می‌کنند. البته اشکال عمده این ماوس‌ها گران بودنشان است. ماوس‌های بزرگ و سنگین هم برای افرادی که دارای دست‌های کوچکی هستند مناسب نیست.

اندازه و وزن ماوس بازی

در نهایت عامل مهم دیگری که باقی می‌ماند تا در مورد آن صحبت کنیم ابعاد و وزن ماوس گیمینگ است. به طور کلی ماوس های کوچکتر و سبکتر برای اجرای سریعتر بازی‌ها مناسب هستند. در همین حال ماوس‌های بزرگتر به طور کلی می‌توانند ارگونومیک تر باشند و برای استفاده برای مدت طولانی راحت تر هستند. اما همانطور که در بالا ذکر شد همه این موارد به ترجیح شخصی شما بستگی پیدا می‌کند. اما باید توجه داشت که افرادی که دستان بزرگی دارند ماوس‌های کوچک آنها را اذیت می‌کند و افرادی هم که دارای دستانی کوچک هستند نمی‌توانند ماوس‌های بزرگ را به راحتی در دست بگیرند. وزن هم یکی دیگر از فاکتورهایی است که به ترجیح شخصی شما بر می‌گردد. بسیاری از ماوس‌ها دارای وزن قابل حمل و جابجایی هستند.

اندازه و وزن ماوس بازی

فیلم راهنمای انتخاب ماوس گیمینگ

در این بخش شما می‌توانید ویدیوی راهنمای انتخاب ماوس گیمینگ را مشاهده بفرمایید

 

نتیجه گیری

تمام موارد مهمی که در هنگام خرید ماوس گیمینگ باید در نظر داشته باشید را در این مقاله توضیح دادیم و شما باید آنها را به خاطر داشته باشید تا خرید موفقی را تجربه کنید. اگر احساس می‌کنید که در بیان موارد بالا اشتباهی رخ داده است و یا موردی وجود دارد که بدان اشاره نکردیم می‌توانید در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید تا پست را بروزرسانی کنیم. در آخر پیشنهاد می‌کنیم با بهترین ماوس‌های گیمینگ 2020 آشنا شوید…