لامپ‌های هوشمند به سرعت محبوبیت زیادی پیدا کردند. لامپ‌های هوشمند می‌توانند به شما در مدیریت روشنایی منزل از طریق گوشی هوشمند یا هر وسیله‌ی هوشمند دیگر متصل به شبکه وای فای کمک کنند. با این وجود قبل از اینکه به طور کامل از گجت‌های روشنایی استفاده کنید، به این فکر کنید که می‌خواهید نور لامپ هوشمند به چه چیزی برسد.

به عبارتی تلاش می‌کنید تا چه مشکلی را حل کنید؟ آیا از روشن ماندن چراغ‌ها جلوگیری می‌کنید؟ یا منزلتان را ایمن‌تر می‌کنید؟ راهنمای خرید لامپ هوشمند به شما کمک می‌کند که مشکلات روشنایی منزلتان را حل کنید؛ با ما همراه با شید.

راهنمای خرید لامپ هوشمند

رایج‌ترین دستگاه در خانه‌های هوشمند، لامپ هوشمند یا همان اسمارت لامپ است. همانطور که فناوری‌ خانه‌های هوشمند برجسته‌تر می‌شود، استفاده از این لامپ‌ها نیز رایج‌تر می‌شود. ترکیبی از لامپ‌های هوشمند، سوئیچ‌ها و بلندگوهای هوشمند می‌تواند به شما کمک کند تا یک انتخاب خوب داشته باشید. با نگاهی به تنظیمات خانه هوشمندتان، در اینجا ما به شما در انتخاب لامپ هوشمند مناسب کمک می‌کنیم.

راهنمای خرید لامپ هوشمند

لامپ هوشمند چیست؟

شاید برای شما هم پیش بیاید که از خود بپرسید لامپ هوشمند چیست؟

لامپ هوشمند یک LED است که می‌تواند به یک پروتکل بی سیم وصل شود و از طریق برنامه‌ی تلفن همراه، هاب یا فرمان صوتی کنترل شود. لامپ‌های هوشمند به شما اجازه‌ی کنترل نور و روشنایی، از طریق تلفن‌های هوشمند یا هر دستگاه هوشمند دیگری را می‌دهند.

لامپ‌های هوشمند می‌توانند از طریق برنامه‌های سفارشی خودکار شوند. برخی از آنها را می‌توان با صدا کنترل کرد و برخی دیگر را می‌توان برای کار با سایر دستگاه‌های خانه هوشمند همگام سازی کرد. لامپ‌های هوشمند امکانات نامحدودی دارند.

امروزه تقریبا همه‌ی مردم می‌دانند، یک گزینه نورپردازی خودکار و کم مصرف است، که دارای کنترل مبتنی بر برنامه برای عملکرد آسان در هر زمان و تقریباً در هر نقطه از کره زمین با Wi-Fi قابل دسترسی است.

اکثر لامپ‌های هوشمند می‌توانند تقریباً در هر رنگی که قابل تصور است (تا 16 میلیون+ سایه‌های مختلف) درخشش داشته باشند و چون LED هستند، بسیار کمتر از لامپ‌های معمولی به برق نیاز دارند. با کاهش هزینه‌های برق و طول عمر متوسط 25000 ساعت، هزینه اولیه چراغ‌های هوشمند بسیار مناسب است.

راهنمای خرید لامپ هوشمند

لامپ‌های هوشمند دارای مزایای زیادی هستند؛ از جمله کاهش نور و کمک به خواب بهتر. همچنین می‌توانید نور را از راه دور در خانه خود تنظیم کنید و یا زمان بندی و تایمرها را برای چراغ‌ها تنظیم کنید.

چراغ LED چیست؟

LED مخفف عبارت  دیود ساطع کننده نور(light-emitting diode)، است و هنگامی که جریان الکتریکی از میکروچیپ داخل لامپ عبور می‌کند، این دیودهای کوچک همه با هم روشن شده و نوری را تشکیل می‌دهند. گفته می‌شود، ال‌ای‌دی‌های دارای رتبه‌ی ENERGY STAR که در لامپ‌های هوشمند استفاده می‌شوند، نسبت به چراغ‌های رشته‌ای 75 درصد کارایی بیشتری دارند و حدود 25 برابر بیشتر عمر می‌کنند. چراغ‌های LED از یک هیت سینک برای کاهش گرمای کلی داخل لامپ استفاده می‌کنند که باعث می‌شود طول عمر آنها بیشتر از چراغ‌های رشته‌ای و فلورسنت باشد.

لامپ هوشمند چگونه کار می کند؟

لامپ‌های هوشمند با ارسال و دریافت دستورات از یک پروتکل بی سیم به سایر دستگاه‌های متصل مانند هاب‌های هوشمند یا برنامه‌های تلفن همراه که به آنها دستور می‌دهد چه کار کنند، کار می‌کنند. به لامپ‌ها می‌توان گفت که حالت روشن و خاموش، تنظیم روشنایی، دمای رنگ و رنگ روشن را از طریق یک برنامه یا دستیار صوتی تغییر دهید.

آنها از برق لامپ یا سوکت نور که در آن قرار دارد تغذیه می‌شوند و تا زمانی که کلید چراغ روشن است، به کار خود ادامه می‌دهند. اگر چراغ هوشمند خاموش باشد و سوئیچ کنترل کننده برق روشن بماند، لامپ همچنان برق را دریافت می‌کند، در حالی که به شبکه پروتکل شما متصل است.

متأسفانه، اگر سوئیچ چراغ یا سوئیچ لامپ شما خاموش باشد، لامپ‌های هوشمند شما دیگر وصل نمی‌شوند و تا زمانی که این سوئیچ‌ها دوباره روشن نشوند، نمی‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید.

لامپ هوشمند چه قابلیت‌هایی دارد؟

لامپ‌های هوشمند از LED استفاده می‌کنند که حداقل 15 برابر طول عمر بیشتری نسبت به لامپ‌های رشته‌ای معمولی دارد و 70 تا 90 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کند. علاوه بر این، ویژگی اصلی لامپ‌های هوشمند برخی از مارک‌ها انواع رنگ LED آنها است که می‌تواند برای ایجاد روحیه مناسب برای هر مناسبت، از جمله مهمانی‌ها و مجالس تعطیلات استفاده شود.

لامپ های هوشمند چه ویژگی هایی ارائه می دهند

ویژگی‌های اصلی لامپ‌های هوشمند عبارتند از:

 • کنترل چراغ‌ها به روش‌های مختلف (صدا فعال یا با برنامه)
 • تغییر رنگ چراغ‌ها
 • تغییر روشنایی نورها
 • تغییر دمای رنگ چراغ‌ها
 • لامپ هوشمند اسپیکردار

آیا لامپ های هوشمند ایمن هستند

استفاده از این نوع محصولات بسیار بی‌خطر است و هیچ خطری برای خود و خانه شما ندارد. این بزرگترین دلیلی است که افراد معمولاً با این نوع لامپ‌ها شروع می‌کنند به هوشمند کردن منزلشان، زیرا استفاده از آنها آسان، ایمن و بدون نیاز به سیم کشی است.

سایز مناسب برای پایه لامپ هوشمند

لامپ هوشمند همانند سایر لامپ‌ها، به آسانی روی سرپیچ‌های معمولی قرار می‌گیرد. توصیه می‌شود از پایه‌ای که مخصوص کشور شما طراحی شده است، استفاده کنید. این به این دلیل است که تفاوت در ولتاژها می‌تواند نقش مهمی در آسیب رساندن به لامپ‌های شما داشته باشد؛ زیرا آنها برای کنترل ولتاژ مورد استفاده کشور دیگر طراحی نشده‌اند.

ممکن است استفاده از آنها در هر  پایه‌ای خوب باشد، اما اگر می‌خواهید واقعاً ایمن باشید و به لامپ‌های خود آسیب نرسانید، سعی کنید، فقط از لامپ‌هایی که برای ولتاژ و اندازه پایه کشورهای شما طراحی شده‌اند، استفاده کنید.

آیا لامپ های هوشمند از انرژی کمتری استفاده می کنند؟

در نگاه اول ممکن است به نظر برسد چراغ‌های هوشمند از برق بیشتری استفاده می‌کنند؛ زیرا این دستگاه‌ها همیشه روشن هستند (اگر سوئیچ‌های شما روشن هستند)، اما وقتی روال عادی را برای چراغ‌های خود تنظیم می‌کنید، از آنجا صرفه جویی واقعی آغاز می‌شود. با قابلیت روشن و خاموش کردن خودکار چراغ‌ها بر اساس زمان، رویدادهای خاصی که اتفاق می‌افتد یا زمانی که شما دور هستید، می‌توانید مصرف برق خود را تا حد زیادی کاهش دهید.

هنگامی که لامپ‌های هوشمند در حالت خاموش هستند در مقایسه با حالت روشن، برق کمتری مصرف می‌کنند. آنها حتی زمانی که خاموش هستند به مقدار کمی انرژی نیاز دارند تا بتوانند به ارسال و دریافت داده ادامه دهند.

راهنمای خرید لامپ هوشمند

وقتی می‌توانید خاموش کردن چراغ‌هایی را که معمولاً روشن هستند به طور خودکار انجام دهید، آن وقت است که شروع به مشاهده صرفه جویی در انرژی و برق می‌کنید. این امر باعث صرفه جویی در انرژی و پول شما می‌شود؛ زیرا چراغ‌های هوشمند در حالت خاموش انرژی کمتری نسبت به چراغ‌های معمولی در حالت روشن مصرف می‌کنند.

محبوب ترین مارک های لامپ هوشمند کدامند؟

معروف‌ترین مارک‌های لامپ هوشمند عبارتند از:

 • GE
 • LIFX
 • LEGELITE
 • Philips Hue
 • Sengled
 • Sylvania
 • TP-Link

اگر اینترنت قطع شود آیا لامپ هوشمند کار خواهد کرد؟

در صورت قطع اینترنت، لامپ هوشمند به کار خود ادامه می‌دهد، اما برخی پروتکل‌های بی سیم به شما اجازه ارسال و دریافت به روزرسانی‌ها را نمی‌دهند، تا زمانی که دوباره روشن شود. اجازه دهید هر پروتکل را مرور کنیم و ببینیم اینترنت چگونه بر آن تأثیر می‌گذارد.

وای فای – در حالی که دستگاه‌های شما به همان حالت قبلی خود ادامه می‌دهند، در صورت قطع اینترنت نمی‌توانید آنها را تغییر دهید. این بدان معناست که لامپ‌های خاموش، خاموش می‌مانند و لامپ‌هایی که روشن بودند، روشن می‌مانند. هرگونه فرمان از دستیار صوتی یا برنامه کار نمی‌کند، زیرا هر دو از اینترنت برای پردازش این دستورات استفاده می‌کنند.

بلوتوث – دستگاه‌های هوشمند بلوتوث باید با تلفن یا رایانه لوحی شما جفت شوند و برای دریافت دستورات، لازم است آنها در محدوده خاصی باشند. به همین دلیل، قطع اینترنت هیچ تاثیری بر دستگاه‌هایی که از این پروتکل استفاده می‌کنند، نخواهد داشت.

آیا برای استفاده از لامپ هوشمند نیاز به خرید یک هاب هوشمند دارم؟

وای فای – برای کار به هاب نیاز ندارد؛ زیرا از اینترنت و Wifi برای ارسال و دریافت دستورات استفاده می‌کند.

بلوتوث – برای کار نیازی به هاب ندارد؛ زیرا مستقیماً با اتصال بلوتوث تلفن یا رایانه لوحی شما مرتبط می‌شود.

در صورت شک و تردید، توضیحات محصول را بخوانید؛ زیرا بیشتر اوقات چیزی در مورد نیاز به یکی دیگر از محصولات آنها برای عملکرد مناسب آن می‌گوید.

آیا می توانیم از لامپ های هوشمند در خارج از منزل استفاده کنیم؟

اگر مدل خاصی از آن چراغ برای استفاده در فضای باز تعیین شده باشد، می‌توان از لامپ‌های هوشمند در خارج از منزل نیز استفاده کرد. مدل‌های داخلی را می‌توان در خارج از خانه استفاده کرد، در صورتی که در معرض باد و باران و برف و گرما قرار نگیرند؛ اما توصیه نمی شود، زیرا عمر آن کاهش می‌یابد و برای تحمل شرایط سخت ساخته نشده است.

راهنمای خرید لامپ هوشمند خارجی

اگر محفظه‌ای دارید که می‌تواند لامپ را در برابر باران، برف و غیره محافظت کند، می‌‌توانید از آن در خارج استفاده کنید، اما هنوز مواردی مانند گرما، رطوبت و گرد و غبار می‌توانند وارد محفظه‌ی لامپ شوند که با گذشت زمان عمر لامپ را کاهش می‌دهند.

توصیه‌ی ما در راهنمای خرید لامپ هوشمند این است که برای فضای خارجی، لامپ‌هایی که مخصوصا برای بیرون از خانه طراحی شده‌اند و مقاوم‌تر هستند را خریداری کنید.

روش‌های کنترل لامپ‌های هوشمند

پس از اتصال لامپ‌ها به پروتکل شبکه، بسته به تنظیماتتان می‌توانید آنها را از طریق برنامه هاب، برنامه‌ی لامپ یا دستیار صوتی کنترل کنید. همچنین لامپ‌های هوشمند را می‌توان از طریق برنامه‌های ذکر شده به حالت خودکار تنظیم کرد.

لامپ هوشمند rgb

متداول‌ترین روش‌هایی که افراد لامپ‌های هوشمند خود را کنترل می‌کنند، روش‌های زیر است:

 • با برنامه‌ای از مارک لامپ یا هاب هوشمند شما.
 • دستیار صوتی با هاب اختصاصی خود یا در ترکیب با هاب جداگانه.
 • زمانبندی که لامپ‌ها را به طور خودکار در زمان معینی خاموش کند.
 • با استفاده از سنسورهای هوشمند. یکی از راه‌هایی که می‌توانید آن را تنظیم کنید این است: در صورتی که هیچ فعالیتی در یک اتاق بعد از مدت زمان مشخص وجود ندارد، لامپ‌ها را خاموش کند.

مزایای استفاده از لامپ های هوشمند

مزایای استفاده از لامپ‌های هوشمند عبارتند از:

 • نصب سریع و آسان
 • قابل کنترل از طریق یک برنامه تلفن همراه یا دستیار صوتی مانند Echo Dot آمازون (Alexa)
 • بدون نیاز به سیم کشی
 • فوق العاده ایمن
 • مصرف انرژی
 • بالقوه برای صرفه جویی در پول شما

نصب لامپ هوشمند چقدر زمان نیاز دارد؟

نصب این نوع لامپ‌ها به سرپیچ، درست مانند لامپ‌های معمولی فقط چند ثانیه طول می‌کشد. همچنین برای اینکه آنها را به شبکه پروتکل متصل کنید، به مدت زمانی حدود 1 الی 5 دقیقه زمان نیاز دارید.

چگونه می توان لامپ های هوشمند را کنترل کرد

لامپ‌های هوشمند به شما این امکان را می‌دهند که حالت لامپ‌های خود را با یک دستیار صوتی یا برنامه مشاهده و کنترل کنید. اگر لامپ‌ها دارای این ویژگی‌های خاص هستند، می‌توانید وضعیت، رنگ، روشنایی و دمای رنگ را با تلفن، رایانه لوحی یا صدای خود تغییر دهید.

آیا لامپ های هوشمند هنگام خاموش بودن از برق استفاده می کنند

لامپ‌های هوشمند همیشه هنگام خاموش شدن و روشن بودن کلیدهای کنترل کننده برق، از برق استفاده می‌کنند. این لامپ‌ها همیشه برای ارسال و دریافت داده‌ها نیاز به تغذیه دارند، اما در حالت خاموش که گاهی اوقات حالت آماده به کار نامیده می‌شود، انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

لامپ هوشمند شیائومی

لامپ‌های هوشمند کمتر از یک لامپ معمولی مصرف می‌کنند. به طور معمول لامپ‌های هوشمند LED در هنگام روشن بودن در حدود 8-12 وات و در حالت آماده به کار از حدود 0.5 وات انرژی استفاده می‌کنند.

هنگامی که چراغ‌ها خاموش می‌شوند نسبت به زمانی که روشن هستند، از مصرف برق بسیار کمتری استفاده می‌کنند. بنابراین ممکن است به این فکر کنید که چگونه این انرژی از لحاظ اقتصادی کارآمدتر است و در اینجا برنامه ریزی روتین نقش دارد؟ شما می‌توانید برنامه‌هایی را تنظیم کنید که می‌توانند، لامپ‌های شما را به طور خودکار در ساعات خاصی از روز یا زمانی که هیچ کس در خانه شما نیست، روشن یا خاموش کند. در دراز مدت استفاده از این قوانین برای خاموش کردن خودکار لامپ‌ها بر اساس شرایط خاص می‌تواند در مصرف انرژی و هزینه شما صرفه جویی کند.

طول عمر لامپ

اگر می‌خواهید راهی آسان برای محاسبه طول عمر یک لامپ داشته باشید، با کلیک بر روی فیلم بالا، ماشین حساب طول عمر لامپ را بررسی کنید.

قیمت لامپ هوشمند

بر خلاف تصور، برای خرید لامپ هوشمند نیاز به صرف هزینه‌ی بسیار زیادی ندارید و با صرف هزینه‌ای حدود 200 هزارتومن هم می‌توانید از فروشگاه‌هایی همچون نارستان لامپ هوشمند خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.