مقاله امروز نارستان در مورد راهنمای خرید سوئیچ PoE می‌باشد. همانطور که برای همه ما مشخص شده است، سوئیچ گیگابیت اترنت با توجه به قیمت پایین تر و عملکرد نسبتا خوبی که دارد به یک انتخاب محبوب برای کاربران شبکه تبدیل شده است. با این حال، ممکن است شما از این فرآیند آگاه باشد که در سال‌های اخیر تعداد کاربرانی که اقدام به خرید سوئیچ PoE می‌کنند به طور تصاعدی در حال افزایش است.

از آنجایی که سوئیچ‌های PoE مزایای بسیار زیادی را ارائه می‌دهند از آنها می‌توان در کاربردهای مختلف استفاده کرد. به عنوان مثال، سوئیچ‌های شبکه PoE کار انتقال برق و داده را از طریق یک کابل اترنت به طور همزمان انجام می‌دهند که فرایند کابل کشی را به طور قابل توجهی ساده می‌کند و هزینه شبکه را کاهش می‌دهد. ممکن است در این جا این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه می‌توانیم سوئیچ اترنت PoE را هریداری کرد؟ آیا نکاتی وجود دارد که قبل از خرید سوئیچ PoE باید مد نظر قرار داد؟ بیایید با هم جواب این سوال‌ها را پیدا کنیم.

چه نوع سوئیچی  باید بخریم؟ سوئیچ غیر مدیریتی، مدیریتی یا هوشمند؟

به طور معمول سه نوع سوئیچ اترنت وجود دارد که شامل سوئیچ غیر مدیریتی PoE، سوئیچ مدیریتی PoE و سوئیچ اسمارت یا هوشمند PoE می‌شود و از بین این سه مورد سوئیچ‌های مدیریتی محبوبترین گزینه برای کاربردهای واقعی است.

سوئیچ غیر مدیریتی ساده ترین شکل سوئیچ شبکه را در اختیار شما قرار می‌دهد. به طور معمول سوئیج غیر مدیریتی PoE فقط به دستگاه‌های شما امکان برقراری ارتباط با یکدیگی را ارائه می‌دهند. این سوئیچ‌ها بهترین نوع برای مصارف خانگی و اداری کوچک است. اگر یک کسب و کار مبتنی بر اطلاعات دارید مانند یک شرکت حسابداری چنین سوئیچ هایی را به شما توصیه نمی‌کنیم. سوئیچ غیر مدیریتی ساده ترین شکل سوئیچ شبکه است که در اینجا نمی‌تواند نیازهای شرکت حسابداری شما را پاسخ دهد.

بر خلاف سوئیچ‌های غیر مدیریتی PoE، یک سوئیچ مدیریتی قابلیت مدیریت کامل و ویژگی‌های امنیتی را ارائه می‌دهد. می‌توان این نوع سوئیچ‌های شبکه را پیکربندی و به درستی مدیریت کرد تا تجربه ای مناسب تر را در اختیار داشته باشید. از سوئیچ‌های مدیریتی PoE می‌توان برای نظارت بر شبکه و کنترل کلی ترافیک استفاده کند. معمولا در شبکه‌های سازمانی و دیتاسنترها از چند سوئیچ مدیریتی PoE استفاده می‌شود.

در حالی که یک سوئیچ هوشمند PoE یا سوئیچ PoE ترکیبی ما بین این دو دستگاه‌ها قرار می‌گیرند و به عبارت بهتر عملکرد جزئی سوئیچ‌های مدیریتی را به همراه دارند. سوئیچ‌های هوشمند PoE به شما امکان پیکربندی پورت‌ها و راه اندازی شبکه مجازی را می‌دهد اما امکان نظارت بر شبکه، عیب یابی و یا دسترسی از راه دور را نمی‌دهد. معمولا در برنامه‌های تجاری مانند VoIP و شبکه‌های کوچکتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سایر فاکتورهایی که باید در هنگام خرید سوئیچ PoE در نظر داشته باشید

علاوه بر انتخاب نوع سوئیچ از بین انواع مختلفی که در بالا بدان‌ها اشاره کردیم، موارد دیگری هم وجود دارد که هنگام خرید سوئیچ PoE باید در نظر داشته باشید. از مهمترین موارد می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

تعداد پورت‌ها – به طور معمول، سوئیچ‌های شبکه دارای تعداد پورت‌های متفاوتی هستند، به طور مثال شما می‌توانید سوئیچ‌های 8 پورت PoE ، سوئیچ‌های 24 پورت PoE و غیره را مشاهده کنید. هر چه قدر شبکه شما بزرگتر باشد به تعداد پورت‌های بیشتری نیاز خواهید داشت. بهتر است سوئیچی را انتخاب کنید که دارای تعداد پورت‌های بیشتر از آنچه که واقعا می‌خواهید باشد تا نیاز‌های آینده خود را هم مرتفع سازید.

حداکثر منبع تغذیه حداکثر منبع تغذیه سوئیچ PoE هم مهم است. اگر این حداکثر مقدار کمتر از توان کلی مورد نیاز دستگاه‌های شما (مانند دوربین‌های IP باشد)، سوئیچ PoE شما قدرت کافی برای کلیه دوربین‌های PoE IP شما را فراهم نمی‌آورد و منبع تغذیه ناکافی ممکن است باعث کاهش عملکرد دستگاه (مانند از دست دادن صحنه هایی از فیلم) شود.

حداکثر توان مصرفی – شما می‌توانید از قبل میزان مصرف تمام دستگاههای پر قدرت (PD) خود را تخمین بزنید تا متوجه شوید که آیا سوئیچ اترنت شما از این توان پشتیبانی خواهد کرد یا خیر. به طور معمول دو نوع استاندارد PoE به نام‌های  IEEE802.3af  و  IEEE802.3at وجود دارد. استاندارد IEEE802.3af می‌تواند حداکثر 12.95 وات برق DC را برای هر PD فراهم آورد ( این تامین برق برای از بین بردن کابل‌های شبکه در نظر گرفته شده است) در حالی که استاندارد IEEE802.3at می‌تواند حداکثر 25.5 وات را برای هر PD فراهم آورد. وقتی که قدرت تنها بین 12.95 تا 25.5 وات است PD‌ها فقط برای استاندارد IEEE 802.3at PoE مناسب هستند.

سرعت فوروارد کردن – سوئیچ‌ها دارای قابلیت پردازش متفاوتی با سرعت‌های مختلفی هستند که در آنها داده‌ها در هر ثانیه پردازش می‌شوند. توجه به سرعت فوروارد کردن در هنگام خرید سوئیچ شبکه بسیار مهم است. برای یک سوئیچ گیگابیت PoE، یک پورت معمولی گیگابیت اترنت حداکثر سرعت 1 گیگابیت در ثانیه را ارائه می‌دهد. یعنی وقتی که از یک سوئیچ 48 پورت PoE کار می‌کنید سرعت کامل کابلی 48 گیگابیت در ثانیه را تولید می‌کند. اگر سوئیچ فقط از نرخ انتقال 32 گیگابیت در ثانیه پشتیبانی کند، نمی‌تواند سرعت کامل کابلی را به طور همزمان در اختیار تمام پورت‌ها قرار دهد.

پشتیبانی فنی – می توانید در صروت بروز هر گونه مشکل در پیکربندی سوئیچ یا سایر مشکلات از پشتیبان فنی استفاده کنید. توجه داشته باشید که خرید محصولات گارانتی دار به شما کمک می‌کند در در صورت بروز هر گونه خرابی در مدت گارانتی، محصول خود را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: مقایسه سوئیچ PoE و سوئیچ PoE Plus – کدام یک را باید انتخاب کنیم؟

نتیجه گیری

از تمام موارد فوق؛ شما ممکن است درک کلی در مورد نحوه انتخاب یک سوئیچ PoE اترنت بدست آورده باشید. شما می‌توانید ابتدا نوع مورد نیاز خود را تعیین کنید و بعد به نیاز‌های بیشتر مانند تعداد پورت، حداکثر منبع تغذیه؛ حداکثر توان مصرفی، سرعت فوروارد و غیره بپردازید تا مناسب ترین سوئیچ مورد نظر خود را خریداری کنید.