وقتی پورت‌های اترنت روی روتر تمام می‌شوند یا زمانی که یک مرکز سرگرمی دارید و می‌خواهید تمام دستگاه‌هایتان اتصال سیمی داشته باشند، اما نمی‌خواهید یک دسته از کابل‌ها را تا نزدیکی روتر ببرید؛ در این زمان، یکی از بهترین راه حل‌ها خرید سوئیچ شبکه است. سوئیچ مانند یک رابط دستگاه‌های شما را به روتر وصل می‌کند، به گونه‌ای که انگار مستقیم به روتر وصل شده‌اید. برای انتخاب بهترین سوئیچ شبکه مقاله‌ی راهنمای خرید سوئیچ شبکه را تا آخر دنبال کنید.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه

وسیله‌ی ارتباطی که برای توزیع داده‌ها روی شبکه‌های کابلی قرار میگیرد؛ همانطور که در شکل می‌بینید، ظاهری شبیه به جعبه با چندین پورت اترنت یا فیبر نوری دارد. از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به هاب دارد؛ اما با هم یکی نیستند. سوئيچ‌های صنعتی برای محیط‌های بسیار گسترده طرحی شده‌اند.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه 8 پورت

در این راهنمای خرید سوئیچ شبکه ، نگاه دقیق‌تری به مهم‌ترین جنبه‌های سوئیچ شبکه می‌اندازیم و مروری کلی به نحوه‌ی عملکرد آنها خواهیم داشت و مشخص می‌کنیم مدل‌های مختلف سوئیچ شبکه چه ویژگی‌ها و مزایایی را ارائه می‌دهد.

برای بررسی بهترین سوئیچ‌های شبکه به مقاله‌ی ۱۰تا از بهترین سوئیچ‌های شبکه سال ۲۰۲۰ مراجعه کنید.

سوئیچ شبکه چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ شبکه دستگاه‌ها را به یک شبکه محلی (LAN) متصل می‌کند و به دستگاه‌ها اجازه می‌دهد تا از طریق شبکه با هم ارتباط برقرار کنند. برای مثال می‌توانید رایانه‌ها، پرینترها و سرورها را به یک سوئیچ شبکه متصل کنید و داده‌ها را بین آنها مسیریابی کنید.

برخلاف هاب اترنت که همان داده‌ها را از طریق هر خروجی منتقل می‌کند، سوئیچ شبکه داده‌ها را فقط به دستگاه‌هایی که برای دریافت آن تعیین شده‌اند، ارسال می‌کند. این امر کارایی و توان بالقوه شبکه را بهبود می‌بخشد. به عبارتی می‌توان گفت اتصال چندین دستگاه به یک شبکه و هدایت داده‌ها به دستگاه‌های مورد نظر.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه

در زمینه‌ی شبکه‌های کامپیوتری خانگی، تجاری و صنعتی، نقش اصلی سوئیچ‌های شبکه، پیوند فیزیکی منابع و دستگاه‌های آنلاین از طریق یک نقطه ورود/خروج چند پورتی است. به کاربرانی که از طریق یک سوئیچ به همان شبکه متصل هستند، می‌توان اجازه دسترسی برای اشتراک‌گذاری برخی یا همه منابع و دستگاه‌های آن شبکه را داد.

نمونه‌هایی از انواع منابعی که از طریق سوئیچ به هم متصل می‌شوند، عبارتند از:

 • هر نوع اتصال ورودی اینترنتی، معمولا از طریق روتر
 • انواع مختلف ماژول‌های ذخیره سازی خارجی و اشتراک گذاری فایل‌ها، همانند هارد دیسک
 • طیف وسیعی از سخت افزارها و لوازم جانبی مثل لپ تاپ‌ها، کامپیوترهای رومیزی، پرینترها، کنسول‌های بازی، تلویزیون‌های هوشمند، منابع تغذیه UPS و …

سوئیچ معمولا مستقیما به یک روتر یا سرور وصل می‌شود و ویژگی کلیدی آن ارائه تعداد زیادی پورت برای اتصال کابل‌های اترنت اضافی است. مهمترین عاملی که در تصمیم گیری برای خرید نوع سوئیچ موثر است، تقاضای ایجاد شده توسط اندازه و وسعت شبکه است.به همین دلیل تعداد پورت‌هایی که سوئیچ ارائه می‌کند میتواند از 3 الی 50 و یا بیشتر باشد. در نقاطی که به سوئیچ‌های صنعتی و سنگین نیاز است، نسخه‌هایی با تعداد پورت‌های 100 یا بیشتر وجود دارد.

آشنایی با انواع سوئیچ شبکه در راهنمای خرید سوئیچ شبکه

انواع مختلفی از سوئیچ‌های شبکه موجود است که هر کدام برای برنامه‌های مختلف مناسب‌تر هستند. انواع مختلف سوئیچ شبکه عبارتند از:

آشنایی با انواع سوئیچ شبکه در راهنمای خرید سوئیچ شبکه

راهنمای خرید سوئیچ شبکه Stackable

سوئیچی است که می‌تواند به عنوان یک هاب کاملا مستقل یا ترکیب با چندین سوئیچ Stackable دیگر برای ارائه طیف وسیع‌تری از گزینه‌های اتصال استفاده شود. هنگامی که با هم ترکیب می‌شوند، نسخه‌های stackable معمولاً برای عملکرد و پاسخگویی به عنوان یک سوئیچ بزرگ و پیچیده طراحی می‌شوند، فقط با تعداد پورت‌های ترکیبی هر تعداد واحد که به هم متصل شده‌اند.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه مدیریت نشده

این نوع سوئیچ معمولا به عنوان ابتدایی‌ترین نوع سوئيچ شناخته می‌شود و بطور موثر یک راه آسان برای افزودن پورت‌های اترنت بیشتر به تنظیمات شما است. سوئیچ‌های مدیریت‌ نشده معمولاً به ورودی بیشتری از کاربر به غیر از اتصال دستگاه‌های خود از طریق کابل‌های اترنت نیاز ندارند، و به این ترتیب اغلب به عنوان «plug and play» یا یک سوئیچ LAN ساده شناخته می‌شوند. این سوئیچ‌ها اغلب در دفاتر کوچک یا محیط‌های تجاری استفاده می‌شوند که در آن کنترل دقیق شبکه چندان مهم نیست. بنابراین مزایای اصلی سوئیچ مدیریت نشده شامل موارد زیر است:

 • قابلیت plug-and-play را ارائه می‌دهد.
 • عملکرد سوئیچ را نمی توان تغییر داد.
 • Tripp Lite سوئیچ‌های مدیریت نشده دسکتاپ و رک را ارائه می‌دهد.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه مدیریت نشده

راهنمای خرید سوئیچ شبکه مدیریت شده

سوئیچ‌های مدیریت شده برای کنترل بیشتر و عملکرد پیشرفته استفاده می‌شوند. این نوع سوئیچ‌ها یک داشبورد داخلی یا رابط مشابه ارائه می‌دهند که عموما از طریق یک مرورگر وب متصل نمایش داده می‌شود. این به کاربران سطح مدیریت، مجموعه‌ای از ابزارها را برای نظارت و اصلاح جنبه‌های مختلف پیکربندی شبکه در حین عبور ترافیک از طریق آن ارائه می‌دهد. با توجه به مدل مورد نظر، گزینه‌ها ممکن است شامل هر چیزی از امتیازات دسترسی،‌ انعکاس پورت و افزونگی، نرخ انتقال داده (سرعت پورت)، اولویت بندی دستگاه و موارد دیگر باشد.

سوئیچ شبکه مدیریت شده به دو روش کاملا دستی یا هوشمند طراحی می‌شود. سوئیچ دستی همه کاره است و برای نیازهای شبکه‌های پیچیده (تنظیمات در سطح سرور و سازمانی) ایده آل است، در حالی که سوئیچ‌های هوشمند معمولا کاربر پسندتر هستند؛ اما طیف محدودی از گزینه‌های پیکربندی را ارائه می‌دهند.

مزایای اصلی سوئیچ مدیریت شده شامل:

 • امکان مدیریت، اولویت بندی و نظارت بر ترافیک LAN را فراهم می‌کند.
 • یک یا چند روش برای تغییر عملکرد سوئیچ ارائه دهید.
 • Tripp Lite سوئیچ‌های هوشمند مدیریت شده را ارائه می‌دهد که دارای پورت کنسول RJ45 و رابط خط فرمان (CLI) هستند.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه PoE

سوئیچ PoE یا همان Power over Ethernet را نیز می‌توانید انتخاب کنید. این سوئیچ‌ها امکان انتقال نیرو به دستگاه‌های سازگار، بر خلاف داده‌ها و از طریق کابل‌های متصل RJ45 فراهم می‌کند. اگر شبکه شما شامل چندین دستگاه دارای قابلیت PoE است، انتخاب این سوئیچ می‌تواند منجر به راه‌حلی بسیار منظم‌تر و انعطاف‌ پذیرتر شود، کابل‌کشی اضافی (به ویژه پریزهای دیواری) را کاهش دهد و مقیاس‌پذیری و قابلیت اطمینان کلی LAN را افزایش دهد.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه PoE

نکته‌ مهم در رابطه با راهنمای خرید سوئیچ شبکه POE: همه سخت افزارها ذاتا با POE سازگار نیستند و باید مشخصات هر کدام از دستگاه‌هایی که می‌خواهید به آن متصل کنید را بررسی کنید.

دستگاه‌های متداول با قابلیت PoE:

 • تلفن‌های VOIP
 • دوربین‌های مدار بسته IP
 • AP ها و خوانندگان RFID

به کدام یک از انواع سوئیچ شبکه نیاز دارید؟

اگر شبکه‌ی شما خیلی پیچیده نیست و می‌توانید تمام پورت‌ها را بدون نیاز به جداکردن آنها باز بگذارید؛ شما می‌توانید یک سوئیچ مدیریت نشده اتخاب کنید. اگر فقط نیاز به اتصال چند دستگاه به یکدیگر و اتصال آنها به اینترنت دارید، به دلیل اینکه سوئیچ شبکه مدیریت نشده ارزان‌تر است، می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. این نوع سوئیچ معمولا بصورت phug and play است، یعنی فقط کافیست نصب کنید تا کار کند.

اگر نمی‌دانید که شبکه شما در آینده به چه صورتی تکامل پیدا خواهد کرد، می‌توانید سوئیچ شبکه مدیریت شده را خرید کنید و تنظیمات پیش فرض را رها کنید.

انواع سوئیچ شبکه در راهنمای خرید سوئیچ شبکه

نکاتی مهمی که باید قبل از انتخاب سوئیچ در نظر داشته باشید

برخی از مشخصات اصلی در این قسمت از راهنمای خرید سوئیچ شبکه بیان شده است.

سرعت و راهنمای خرید سوئیچ شبکه

سرعت از مهمترین جنبه‌های عملکرد سوئیچ می‌باشد. سوئیچ شبکه سرعت ایجاد نمی‌کند؛ اما انتخاب یک سوئیچ اشتباه می‌تواند سرعت شبکه شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

در حال حاضر سوئیچ‌هایی که قادر به انتقال داده با سرعت 10 یا 100 مگابیت در ثانیه هستند، بسیار محبوب هستند و برای استفاده‌ی معمولی در خانه و محل کار کافی هستند. سوئیچ‌های 10/100/1000 مگابیت در ثانیه سرعت انتقال داده بالاتری را ارائه می‌دهند، اما برای استفاده کامل از سخت افزار باید از آداپتور شبکه 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه نیز استفاده شود.

این پورت‌ها به طور خودکار سریع‌ترین سرعت به اشتراک گذاشته شده توسط دستگاه‌های فرستنده و گیرنده را حس کرده و از آن استفاده می‌کنند.

پورت ها و راهنمای خرید سوئیچ شبکه

در راهنمای خرید سوئيچ شبکه به شما توصیه می‌کنیم قبل از تصمیم گیری در رابطه با تعداد پورت‌های شبکه، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • چقدر بودجه دارد؟
 • با توجه به موارد گفته شده در راهنمای خرید سوئیچ مدیریت شده و مدیریت نشده، ترجیح می‌دهید کدام نوع را خریداری کنید؟
 • با در نظر گرفتن احتمال خرید دستگاه‌های جدید در آینده، می‌خواهید چند دستگاه سیمی را وصل کنید؟
 • آیا نیاز دارید یا می‌توانید از مدل‌های POE استفاده کنید (چه در حال حاضر و چه در آینده)؟
 • روتر یا اتصال اینترنتی شما چه نوع پهنای باندی را می‌تواند پشتیبانی کند؟

پورت ها در راهنمای خرید سوئیچ شبکه

تعداد پورت‌های ارائه شده مطابق با تعداد دستگاه‌هایی است که می‌توان متصل کرد. به عبارتی، تعداد بیشتری از کاربران به پورت‌های بیشتر و سرعت انتقال سریعتر نیاز دارند. سوئیچ‌های دارای 4 پورت، 8 پورت، 12 پورت، 16 پورت، 24 پورت، 32 پورت و 48 پورت محبوب‌ترین سوئیچ‌ها هستند.

برای شبکه‌های خانگی اغلب سوئیچ‌های شبکه 4 پورت، 5 پورت یا 8 پورت انتخاب می‌کنند. این در حالی است که شبکه‌های سازمانی یا پیچیده‌تر ممکن است به سخت افزار بسیار توانمندتری مانند سوئیچ PoE 64 پورت نیاز داشته باشند. کابل متقاطع معمولاً برای اتصال دو سوئیچ از طریق هر پورت معمولی استفاده می‌شود. در مدل‌های سطح بالا، یک یا دو پورت آپلینک اضافی به سوئیچ اجازه می‌دهد تا با کابل مستقیم به پورت معمولی سوئیچ دیگر متصل شود تا تعداد کل پورت‌های شبکه را افزایش دهد.

کابل متقاطع در راهنمای خرید سوئیچ شبکه

برخی از سوئیچ‌های 10/100 مگابیت بر ثانیه دارای یک پورت آپلینک 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه هستند. اگر از این پورت برای اتصال به سوئیچ 10/100/1000 مگابیت بر ثانیه استفاده شود، کل پهنای باند بین دو سوئیچ به 1000 مگابیت در ثانیه افزایش می‌یابد.

قدرت و راهنمای خرید سوئیچ شبکه

در بسیاری از موارد، اکسس پوینت‌های خود را در مکان‌هایی قرار می‌دهید که دسترسی به پریزهای برق را سخت می‌کند. خوشبختانه، بسیاری از اکسس پوینت‌​​ها (و همچنین تلفن‌های VoIP، فایروال‌ها و سایر دستگاه‌ها) می‌توانند برق خود را از طریق Power over Ethernet یا PoE دریافت کنند. این بدان معناست که آنها می‌توانند متصل بمانند و فقط با استفاده از سیم اترنت، برق دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.