راهنمای خرید اکسس پوینت – از آنجایی که بیشتر مردم بیش از دو دستگاه در دست دارند، نیاز بیشتری به wifi خواهند داشت؛ بنابراین ممکن است، وجود فقط یک روتر بی سیم نیازها را برطرف نکند؛ به همین دلیل بسیاری از مشاغل می‌خواهند برای بهبود کارایی، نقاط دسترسی را در محل کارشان افزایش دهند.

اکسس پوینت با سرعت بالا، توانایی شبکه‌ها در ارسال و دریافت سیگنال‌ را افزایش می‌دهد و نقاط دسترسی به شبکه را گسترده‌تر می‌کند.

اکسس پوینت چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اکسس پوینت (Access Point) یا به اختصار AP، یک دستگاه شبکه بی سیم است که به عنوان یک پورتال برای دستگا‌ه‌ها، برای اتصال به شبکه محلی عمل می‌کند. اکسس پوینت به گسترش پوشش شبکه‌ی بی سیم شما کمک می‌کند، اکسس پوینت همچنین می‌تواند به افزایش تعداد کاربران در شبکه کمک کند.

یک کابل اترنت سرعت بالا از روتر به اکسس پوینت می‌رود که سیگنال‌های سیمی را به بی سیم تبدیل می‌کند. این دستگاه برای ادارات وشرکت‌ها مناسب است، زیرا می‌تواند منطقه‌ی گسترده‌ی شبکه بی سیم را پوشش دهد. اکسس پوینت اینترنت پر سرعتی را ارائه می‌دهد تا بتوانید بدون افت سیگنال به کارتان ادامه دهید. در واقع پوشش کلی سیگنال wifi را افزایش می‌دهد تا اتصال بهتری ایجاد کند.

اکسس پوینت چیست و چه کاربردی دارد؟

اکسس پوینت به چندین دستگاه بی سیم اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. درست مانند هاب یا سوئیچ که چندین دستگاه را در یک شبکه LAN سیمی واحد یا چندگانه به هم متصل می‌کنند. از اکسس پوینت همچنین می‌توان برای گسترش شبکه سیمی به دستگاه‌های بی سیم استفاده کرد.

تفاوت اکسس پوینت و روتر

روتر به عنوان یک هاب عمل می‌کند؛ یعنی یک شبکه‌ی محلی (LAN) ایجاد می‌کند و تمام دستگاه‌ها و ارتباطات موجود داخل شبکه را مدیریت می‌کند. اکسس پوینت یک دستگاه فرعی در شبکه محلی است که مکان گسترده‌تری را برای اتصال دستگاه‌ها فراهم می‌کند و همچنین دستگاه‌های بیشتری را قادر می‌سازد تا به شبکه متصل شوند.

روترهای بی سیم می‌توانند به عنوان اکسس پوینت عمل کنند؛ اما اکسس پوینت‌ها نمی‌توانند به عنوان روتر عمل کنند.

یک اکسس پوینت به روتر متصل می‌شود و سیگنال وای فای را در محدوده‌ی گسترده‌تری پخش می‌کند. اکثر مشاغل بزرگ به اکسس پوینت نیاز دارند، حتی اگر روتر کل منطقه را پوشش دهد، هنوز سیگنال‌ها ضعیف هستند و نقاط کور در منطقه وجود دارد؛ اکسس پوینت به نقاط ضعیف و تقویت سیگنال‌ها در منطقه کمک می‌کند. روتر بین شبکه‌های مختلف کار می‌کند، درحالی که اکسس پوینت داخل یک شبکه، برای گسترش نقاط دسترسی به شبکه کار می‌کند.

تفاوت اکسس پوینت و روتر

در واقع تفاوت اکسس پوینت و روتر این است که روتر داده‌ها را بین کاربران بطور مساوی تقسیم می‌کند، اتصال به اینترنت را مدیریت می‌کند، مسیریابی داخل شبکه را مدیریت می‌کند؛ در حالی که اکسس پوینت، دستگاهی است که به روتر یا سوئیچ وصل می‌شود و دسترسی به شبکه را در محیطی گسترده تر ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از تفاوت‌‌های روتر و اکسس پوینت، نحوه‌ی اتصال آنهاست. اتصال اکسس پوینت به مودم بدون واسطه امکان پذیر نیست و معمولا از طریق یک سوئيچ یا روتر برای اتصال استفاده می‌شود.

انواع اکسس پوینت و خرید اکسس پوینت outdoor

تقسیم بندی بر اساس برنامه‌ی کاربردی

 • اکسس پوینت تجاری (Commercial AP)

این نوع از اکسس پوینت‌ها برای محیط‌های تجاری گسترده مانند هتل‌ها، سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و سایر مکان‌ها که نیاز به پوشش گسترده دارند، مناسب است.

 • Enterprise AP

برای استفاده در شرکت‌های بزرگ و کمپانی‌ها و مکان‌هایی از این قبیل مناسب است.

تقسیم بندی بر اساس روش نصب

 • اکسس پوینت داخل دیوار که گاهی اوقات پانل نیز نامیده می‌شود. هنگام نصب باید در دیوار جاسازی شود. این نوع اکسس پوینت ظاهری جمع و جور دارد و به طور کلی نرخ آن 150 مگابیت بر ثانیه یا 300 مگابیت بر ثانیه است.
 • اکسس پوینت سقفی، که می توان آن را مستقیما به دیوار یا سقف نصب کرد. ظاهر متغیر است، در نوع تک فرکانس و چند فرکانس وجود دارد و سرعت انتقال بطور کلی بالاتر از اکسس پوینت داخل دیوار است.

انواع اکسس پوینت و خرید اکسس پوینت outdoor

تقسیم بندی بر اساس نوع فرکانس

 • اکسس پوینت تک فرکانس: یک اکسس پوینت بی سیم که از 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کند و سرعت انتقال بطورکلی بین 150Mbps و 450Mbps است. اما توانایی ضد تداخل این نوع اکسس پوینت نسبتا ضعیف است.
 • اکسس پوینت دوبانده: یک اکسس پوینت بی سیم که از 4G و 5.8G بطور همزمان پشتیبانی می‌کند.

تقسیم بندی بر اساس کنترلر مورد نیاز

 • AP مستقل: عموما در محیط‌هایی که تقاضای بالا وجود دارد استفاده می‌شود. برای رسیدن به گواهی bai، سرورهای احراز هویت یا سوئیچ‌هایی که ار عملکردهای احراز هویت پشتیبانی می‌کنند، مورد نیاز است. این اکسس پوینت به یک کنترلر بی سیم اختصاصی نیازمند است. و فقط از طریق پیکربندی کنترلر بی سیم قابل استفاده است و نمی‌توان آن را به تنهایی پیکربندی کرد.
 • AP نیازمند به کنترلر (Controller Needed): بیشتر در منازل و شبکه‌های کوچک، با عملکرد کامل استفاده می‌شود. به طور کلی‌، یک دستگاه واحد است که می‌تواند عملکردهای دسترسی، احراز هویت، مسیریابی، VPN، ترجمه آدرس و حتی فایروال را اجرا کند.

دسته بندی بر اساس استانداردهای شبکه

IEEE 802.11ac ،IEEE 802.11n ،IEEE 802.11g ،IEEE 802.11b ،IEEE 802.11ax و غیره

با استانداردهای مختلف، نقاط دسترسی باند فرکانسی متفاوتی را ارائه می‌دهند.

راهنمای خرید اکسس پوینت

دسته بندی بر اساس محیط

 • اکسس پوینت داخلی یا اکسس پوینت indoor

اکسس پوینت‌های indoor مصارف داخلی دارند؛ در واقع در داخل ساختمان استفاده می‌شوند. از لحاظ اندازه کوچک هستند و نصب و استفاده‌ی آنها نیز آسان‌تر است. سیگنال‌هایی که توسط این نوع از اکسس پوینت‌ها پخش می‌شوند، پایدار و با کیفیت هستند. اشعه‌ی بسیار ضعیفی دارند، همین موضوع آنها را برای نصب متراکم ایده‌آل می‌کند.

 • اکسس پوینت خارجی یا اکسس پوینت outdoor

اکسس پوینت‌های outdoor برای استفاده در فضای باز هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در شرایط بد آب و هوا مانند باد و باران نیز مقاوم باشند. سیگنال‌های شبکه‌ای که از اکسس پوینت خارجی استفاده می‌کنند با توجه به اینکه پوشش گسترده‌ای دارند، سیگنال‌های پایداری تولید می‌کنند.

فرق اکسس پوینت با مودم

مودم دستگاهی فیزیکی است و به خط تلفن یا هر خط فیزیکی دیگری که دارید متصل می‌شود و معمولا حداقل دارای اتصال اترنت و گاهی اوقات USB نیز است که امکان انتقال داده‌ها از طریق خط تلفن را فراهم می‌کند. بسیاری از ارائه دهنده‌ی خدمات اینترنتی مودم، روتر و اکسس پوینت را داخل یک دستگاه جمع آوری کرده‌اند، این دستگاه‌ها چند وظیفه‌ای هستند و یک کار را به عالی‌ترین شکل انجام نمی‌دهند.

در واقع مودم اتصال به اینترنت را از طریق اتصال کابل اترنت به پریز تلفن برقرار می‌کند، روتر این اتصال را بوسیله‌ی ایجاد یک شبکه‌ی محلی بین دستگاه‌هایی مانند گوشی های هوشمند و لپتاپ و غیره پخش می‌کند و اکسس پوینت با اتصال به روتر، این شبکه را گسترده‌تر می‌کند و می‌تواند امواج را به نقاط کور داخل شبکه برساند.

راهنمای خرید اکسس پوینت ارزان

هنگام خرید اکسس پوینت ممکن است این سوتفاهم برای شما پیش بیاید که هرچه قیمت اکسس پوینت بالاتر باشد، اکسس پوینت بهتر کار می‌کند! در صورتی که فاکتور قیمت تاثیر چندانی بر کارایی اکسس پوینت ندارد. قبل از خرید اکسس پوینت عملکرد واقعی محصول را تشخیص دهید تا با تبلیغات اغراق آمیز دچار سردرگمی نشوید.

راهنمای خرید اکسس پوینت ارزان

چند تفکر اشتباه قبل از خرید اکسس پوینت که باید تصحیح شوند

 1. قدرت و سرعت انتقال
  بطور کلی هرچه قدرت بیشتر باشد، پوشش گسترده‌تر است. با این حال در آزمایش سرعت اینترنت، فقط قدرت بالا مورد توجه نیست؛ بلکه تعداد کاربران متصل، قدرت دریافت دستگاه‌ها اعم از تلفن‌های همراه و کامپیوترها و سایر دستگاه‌ها نیز مورد توجه است.
  تصور کنید قدرت یک اکسس پوینت به اندازه‌ی کافی بزرگ است، اما  تعداد کاربرانی که می‌توانند متصل شوند، محدود باشد، زمانی که تعداد کاربرانی که همزمان متصل می‌شوند از تعداد معین شده بیشتر باشد، تاثیر اینترنت کاربران به شدت کاهش می‌یابد. (هنگامی که تعداد کاربران همزمان اینترنت از تعداد اتصالات کاربر بیشتر شود، تأثیر اینترنت کاربر بسیار کاهش می‌یابد و حتی باعث خرابی سیستم می شود.) پس اصلا عاقلانه به نظر نمی‌رسد که فقط به دنبال محصولات قدرتمند باشید.
 2. سرعت بیشتر، پوشش بیشتر!
  هرچقدر توانایی نفوذ به دیوار زیاد باشد تا حد معینی، نشان می‌دهد تعداد زیادی از منابع سیگنال در جهت خاصی از محصول جمع آوری شده‌اند؛ اما اساسا پوشش را افزایش نمی‌دهد.
  اکسس پوینت باید دارای آنتن داخلی با قدرت بالا و طراحی تقویت کننده چندقدرته باشد، که بتواند سیگنال‌ها و قابلیت نفوذ را تا حدی بهبود ببخشد. با فرض اطمینان از ثبات سیگنال، منطقه پوشش بی سیم گسترده‌تر خواهد بود.
  بنابراین تنها با یافتن پوشش مناسب اکس پوینت و یافتن تعادل بین کاربران متصل، پوشش وقدرت سیگنال، اکسس پوینت می‌تواند پایدارتر و قابل اعتمادتر باشد.
 3. هرچقدر عملکرد سخت افزاری بهتر باشد، کارایی اکسس پوینت بهتر است و دسترسی به اینترنت سریعتر!
  اهمیت عملکرد سخت افزاری خوب برای یک محصول اکسس پوینت، نیازی به گفتن ندارد. با این حال، علاوه بر عملکرد سخت افزاری عالی، یک اکسس پوینت بی سیم قدرتمند برای نرم افزارهای مدیریت قدرتمند AC پشتیبانی کننده ضروری است. اگر فقط سخت افزارخوب وجود داشته باشد و رابط نرم افزار و عملکردهای برنامه نتوانند به سطح مطابقت برسند، این محصول توسط بازار پذیرفته نخواهد شد.

خرید بهترین اکسس پوینت

خرید بهترین اکسس پوینت

اکسس پوینت‌ها به گسترش پوشش کلی سیگنال‌های وای فای کمک می‌کند و سیگنال‌ها را به نقاط کور می‌رساند. با توجه به امکانات و نکاتی که در مقاله‌ی راهنمای خرید اکسس پوینت بیان کردیم، اکسس پوینتی را انتخاب کنید که بتواند نیازهای شما را رفع کند، حتی نیازهای آینده را تا حدودی برای شما رفع کند و دستگاهی را انتخاب کنید که به تکنولوژی‌های روز دنیا مجهز باشد. اکسس پوینت‌های موجود در فروشگاه نارستان از معتبرترین برندها و مناسب‌ترین قیمت ها برای شما تهیه شده است تا با خیالی آسوده خریدتان را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.