راهنمای تعمیر حافظه رم (RAM) مرده – همانطور که همه شما می‌دانید حافظه رم (RAM) یکی از قطعات مهم سیستم کامپیوتری ما می‌باشد که حتی بدون آن نمی‌توانید یک خط را در صفحه نمایش خود مشاهده کنید. در صورتی که رم کامپیوتر شما به تازگی خراب شده است، شما ممکن است بخواهید برای تعمیر رم اقدام کنید. در مقاله آموزشی امروز فروشگاه نارستان ما یک ترفند عالی را برای تعمیر هر نوع رم استیک به شما آموزش خواهیم داد که تنها به 10 دقیقه زمان نیاز دارد. به همین دلیل ما امروز یک مقاله کوتاه اما کاربردی خواهیم داشت که حتی افرادی که از دانش فنی بالایی برخوردار نیستند می‌توانند از آن استفاده کنند و رم خود را تعمیر کنند.

به طور کلی در این آموزش به شما پیشنهاد می‌شود که استیک رم خود را درون فر قرار دهید چونکه با گرمای پایدار می‌توانید اتصالات لحیم کاری شده روی برد مدار چاپی (PCB) را ترمیم کنید و تمام اتصالات خراب را تعمیر کنید. ما این کار را با رم خود انجام دادیم و توانستیم بعد از این تعمیر 8 ماه دیگر هم با رم کار کنیم.

چگونه فرونشینی یا Reflow می‌تواند به تعمیر حافظه رم (RAM) مرده کمک کند؟

فرونشینی (اعمال حرارت به قطعاتی که قبلاً با قلع پوشیده شده اند، تا با ذوب شدن قلع، پیوند بر قرا شود) شایع ترین فرآیندی است که توسط سازندگان و تعمیرکاران برای مونتاژ کردن قطعات الکتریکی روی برد مدار چاپی استفاده می‌شود. فرونشینی یکی از مراحل فرونشینی لحیم کاری است که در آن لحیم یا خمیر لحیم کاری حالت خود را در دمای بالا از جامد به مایع تغییر می‌دهد تا یک اتصال کامل و مناسب روی برد مدار چاپی یا PCB ایجاد شود و در این آموزش ما با ایجاد حرارت مستقیم 200 درجه سانتیگراد با استفاده از فر از روش فرونشینی استفاده می‌کنیم تا اتصالات شکسته شده خود را با ذوب لحیم زیر تراشه‌ها چسبیده به برد مدار چاپی ترمیم کنیم. برای اطلاعات بیشتر در زمینه فرونشینی می‌توانید در اینترنت جستجو کنید.

نکته 1: اگر رم شما هنوز گارانتی خود را به اتمام نرسانده است ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که از این آموزش استفاده نکنید و به جای آن رم را از سیستم خود جدا کنید و به مرکز خدمات پس از فروش فروشگاه مورد نظر خود ارائه دهید و یا با پشتیبانی فروشگاه خود تماس بگیرید.

نکته 2: هیچ تضمینی وحود ندارد که بتوانید رم خود را به طور صد در صد بازیابی کنید بنابراین بهتر است این آزمایش را روی رمی که مرده و دیگر کار نمی‌کند انجام دهید و از استفاده از رم سالم خود جلوگیری کنید.

تعمیر حافظه رم (RAM) مرده

اجازه دهید در ادامه نحوه تعمیر حافظه رم (RAM) مرده را خدمت شما توضیح دهیم همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید ما دو رم کامپیوتر داریم که هیچ کدام کار نمی‌کنندو اگر ما این رم‌ها را در مادربرد خود نصب کنیم کامپیوتر ما بوت نمی‌شود و فقط یک صفحه سیاه را مشاهده خواهیم کرد. بنابراین ما تصمیم گرفتیم که حداقل یکی از این دو رم را تعمیر کنیم. در ادامه با نشان دادن چند عکس به شما نشان خواهیم دادیم که چه کاری باید انجام دهید و چگونه مراحل را پیش ببرید تا موفق به تعمیر حافظه رم (RAM) مرده خود شوید.

راهنمای تعمیر حافظه رم (RAM) مرده

نکته 3: قبل از انجام دادن این روش اطمینان حاصل کنید که رم شما تمیز است و دوباره آن را در سیستم خود نصب و تست کنید. فقط این را بدانید که گاهی اوقات اتصالات کثیف  و کربن شده می‌تواند علت اصلی کار نکردن سیستم شما باشد.

مرحله 1 – فر خود را به مدت 3 تا 5 دقیقه با دمای 150 درجه سانتیگراد گرم کنید و مطمئن شوید که از مایکروویو استفاده نمی‌کنید چونکه باعث آسیب رساندن به برد مدار چاپی رم شما می‌شود.

مرحله 2 – در حالی که فر شما در حال گرم شدن است، کاغذ فویل 2×10 اینچ تهیه کنید و رم خود را درون آن قرار دهید و محکم آن را بپوشانید. همچنین اطمینان حاصل کنید که فضای خالی در هر دو طرف رم وجود دارد.

راهنمای تعمیر حافظه رم (RAM) مرده

مرحله 3- بعد از این که فر شما گرم شد می‌توانید رم خود را مستقیما در داخل فر قرار دهید و فر را برای مدت زمان 2 دقیقه و دمای 200 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. بعد از اتمام دو دقیقه، رم را به مدت 2 دقیقه دیگر در دمای 230 درجه سانتیگراد قرار دهید.

راهنمای تعمیر حافظه رم (RAM) مرده

مرجله 4- بعد از اتمام 2 دقیقه رم‌ها را یکدفعه از فر خارج نکنید، کافیست درب فر را باز نگهدارید و مدتی اجازه دهید تا رم خنک شود.

مرحله 5 – حالا کیس کامپیوترخود را باز کنید و رم را روی مادربرد نصب کنید، سعی کنید سیستم خود را روشن کنید، اگر سیستم شما شروع به کار کرد این بدان معناست که شما توانسته‌اید به طور موفقیت آمیزی رم خود را تعمیر کنید و دیگر نیازی به صرف هزینه برای خرید رم ندارید.

نتیجه گیری

رم در واقع حافظه کوتاه مدت دستگاه شما می‌باشد که به طور موقت تمام چیزهایی که روی سیستم کامپیوتری خود اجرا می‌کنید را در خود ذخیره می‌کند (برای مثال مرورگر وب، نرم افزار ویرایش عکس یا بازی ها). شما نمی‌خواهید زمانی که پردازنده اطلاعات مورد نیاز خود را از هارددیسک و حتی SSD بازیابی کند چونکه بازیابی اطلاعات از این دستگاه‌ها کندتر صورت می‌گیرد. بنابراین شما به حافظه رم نیاز دارید. رم کامپیتور هم مانند هر قطعه سخت افزاری دیگر ممکن است آسیب ببیند و یکی از این آسیب‌ها خراب شدن اتصالات رو برد مدار چاپی است.

با استفاده از آموزش امروز فروشگاه نارستان می‌توانید برای تعمیر حافظه رم (RAM) مرده خود اقدام کنید. این آموزش تنها به 5 مرحله ساده نیاز دارد. در صورتی که با استفاده از این روش موفق به تعمیر RAM مرده خود شوید دیگری نیازی به هزینه کردن برای خرید رم ندارید. آیا شما قبلا از این روش استفاده کرده اید؟ آیا شما پیشنهاد بهتری برای تعمیر حافظه رم (RAM) مرده دارید؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش نظرات زیر با ما در میان بگذارید.