آیا تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که دکمه WPS روتر چیست؟ آیا استفاده از آن ایمن است؟ اگر دکمه WPS روتر خود را فشار دهید چه اتفاقی می افتد؟

اگر هنگام خرید روتر تمام گوشه و کنار آن را بررسی کرده باشید احتمالا در جایی از آن دکمه ای عجیب تحت عنوان WPS را پیدا خواهید کرد. اما این دکمه مرموز چیست و اگر آن را فشار دهید چه اتفاقی می افتد؟ بیایید در ادامه در مورد اینکه دکمه WPS روتر مخفف چیست و چگونه کار می کند صحبت کنیم.

دکمه WPS روتر چیست؟

WPS مخفف Wi-Fi Protected Setup می باشد و به شما روشی ساده تر برای اتصال دستگاه ها به روتر را می دهد. اگر قبلا دستگاهی را به روتر متصل کرده اید احتمالا با ترس از رمزهای عبور پیش فرض روتر روبرو شده اید. این کلمات عبور پیش فرض در جایی در پشت روتر شما چاپ شده اند و شامل یک رشته طولانی از حروف، اعداد و نمادها هستند که برای استفاده از روتر باید آن را وارد کنید.

رمز عبور پیش فرض پیچیده است تا هکرها از روتر استفاده نکنند. اگر کلمه عبور شما به چیز ساده ای تنظیم شده باشد (مانند admin) یک هکر می تواند آن را حدس بزند و به روتر شما دسترسی پیدا کند. قبل از اینکه کلمه عبور پیش فرض ایجاد شده مورد تهاجم قرار گیرد تغییر آن نکته امنیتی مهمی برای شبکه شما محسوب می شود.

دکمه WPS روتر چیست؟ آیا استفاده از آن ایمن است؟

از آنجا که این کلمات عبور پیش فرض روتر از زمان شروع به کار قوی در نظر گرفته می شوند؛ رایج است که برخی از کاربران آن را تغییر نمی دهند. این بدان معناست که اگر شخصی رمز ورود را بخواند می تواند به Wi-Fi شما دسترسی پیدا کند.

با این حال، اگر کسی برای خواندن رمز عبور روتر شما به خانه شما وارد شود؛ شما مشکلات بیشتری نیست به شخصی که Netflix را در برنامه داده شما تماشا می کند، خواهید داشت. بنابراین اگر تصور می کنید که هر کسی روتر شما را لمس می کند آدم بدی نیست، نسبتا ایمن هستید. شما می توانید با استفاده از دکمه WPS روتر به افرادی که در محدوده دستگاه روتر شما هستند اجازه دهید تا دستگاه خود را متصل کند.

دکمه WPS روتر چه کاری انجام می دهد؟

دکمه WPS فرض می کند اگر کسی در محدوده روتر باشد؛ به او اجازه داده می شود دستگاهش را به روتر متصل کند. بنابراین به جای تایپ کردن آن رمز عبور طولانی؛ می توانید دکمه را بزنید و دستگاهی را از این طریق متصل کنید.

وقتی که دکمه WPS  را فشار می دهید؛ روتر شروع به جستجوی دستگاه های سازگار می کند. اگر هر دستگاهی را پیدا کند که به دنبال روتر مجهز به WPS برای اتصال به آن است باشد؛ این دو به طور خودکار به هم وصل می شوند؛ اگر تقریبا در عرض 2 دقیقه چیزی به روتر متصل نشود، روتر جستجو را متوقف می کند.

توجه داشته باشید که همه دستگاه ها نمی توانند با استفاده از WPS متصل شوند. دستگاه هایی که قبل از به وجود آمدن WPS طراحی شده اند با آن کار نخواهند کرد و برهی از ابزارهای جدید پشتیبانی از WPS را به طور کلی کاهش داده اند. معمولا نمی توانید تشخیص دهید که دستگاهی با WPS کار می کند یا نه؛ اما اگر چنین باشد؛ هنگام اتصال آن به روتر جدید؛ گزینه connect via WPS را مشاهده خواهید کرد.

دکمه WPS روتر من کجاست؟

دکمه WPS بسته به مدل روتر می تواند کمی متفاوت باشد. در بعضی از مدل ها، تشخیص آن بسیار ساده است. فقط به دنبال دکمه ای با عنوان WPS بگرید. باید جایی در قسمت پشت روتر شما باشد.

در عوض برخی از مدل ها از نماد WPS استفاده می کنند که به نظر می رسد دو فلش به شکل بیضی به یکدیگر اشاره دارند. در برخی دیگر از مدل ها عبارت Wi-Fi Protected Setup را در کنار دکمه مشاهده خواهید کرد که همان شکل کامل WPS است. همه موارد بالا هنور باید به عنوان یک دکمه WPS معمولی کار کنند؛ بنابراین اگر برجسب متفاوتی دارید نگران تفاوت عملکرد نباشید.

دکمه WPS روتر چیست؟ آیا استفاده از آن ایمن است؟

نحوه اتصال شبکه Wi-Fi با WPS

متاسفانه هر دستگاه Wi-Fi با WPS کار نمی کند. سیستم های قدیمی که قبل از WPS طراحی شده اند درک نمی کنند که این ویژگی چیست و برخی از دستگاه های امروزی کلا از آن پشتیبانی نمی کنند.

اما اگر دستگاه شما از این قابلیت پشتیبانی می کند؛ هنگام راه اندازی متوجه خواهید شد که آیا با WPS سازگار است یا خیر. بعد از اینکه روتر مورد نظر را برای اتصال دستگاه انتخاب کردید؛ از شما می خواهد که به آن رمز عبور بدهید یا دکمه WPS روتر خود را فشار دهید.

اگر گزینه دوم در هنگام نصب و راه اندازی ظاهر شد؛ صفحه را باز نگه دارید و دکمه WPS روتر خود را فشار دهید. روتر شما شروع به جستجوی دستگاه هایی می کند که می خواهند به آن متصل شوند. امیدواریم که این برنامه، شما را پیدا کند و بدون نیاز به رمز عبور وارد شبکه شوید.

لازم به ذکر است که تغییر رمز روتر شما ممکن است تمام دستگاه های متصل به آن را از طریق WPS غیر فعال کند. اگر بخواهید دوباره آنها با به هم وصل کنید؛ دستگاه شما ادعا می کند که اعتباری برای آن وجود ندارد.

برای حل این مشکل می توانید کلمه عبور خود را به همان چیزی که بود برگردانید و همه چیز دوباره وصل می شود. اگر نمی خواهید این کار را انجام دهید (به عنوان مصال رمز ورود خود را به چیزی قوی تر می خواهید تغییر دهید)؛ می توانید به دستگاه خود بگویید که روتر را فراموش کند؛ بعد دوباره با استفاده از WPS وصل شوید.

همچنین اگر به شخصی مشکوک هستید که بدون اطلاع شما با استفاده از دکمه WPS روتر دستگاهش را متصل کرده است؛ می توانید این نکته را به خاطر داشته باشید. فقط کلمه عبور را تغییر دهید تا همه افرادی که بدون اجازه شما متصل شده اند از شبکه بیرون رانده شوند.

آیا استفاده از WPS ایمن است؟

ایمنی WPS کاملا به مکان روتر شما بستگی دارد. آیا می توانید تصور کنید که یک متجاوز به حریم خصوصی شما به روتر دسترسی پیدا کند و از دکمه WPS برای ورود به شبکه شما استفاده کند؟ در این صورت ممکن است بخواهید در تنظیمات روتر خود تغییراتی ایجاد کنید و دکمه WPS را غیر فعال کنید.

WPS فقط برای دریافت آنلاین دستگاه های جدید مفید است. بعد از پایان کار، هیچ دلیلی برای فعال نگه داشتن دکمه وجود ندارد.

اما وقتی که مهمان ها می آیند چه؟ اگر می خواهید مهمان های شما به سرعت و به راحتی به Wi-Fi شما متصل شوند؛ می توانید یک شبکه مهمان جداگانه برای آنها تنظیم کنید. به این ترتیب آنها می توانند به سرعت به اینترنت متصل شوند در حالی که تمام دستگاه های خصوصی شما در شبکه شخصیتان ایمن باقی می مانند.

اتصال دستگاه با فشار یک دکمه

WPS یک روش مناسب برای اتصال دستگاه های شما به روتر است؛ اما می تواند یک خطر امنیتی هم محسوب شود. بهتر است هنگامی که همه دستگاه های خود را متصل کردید، قابلیت WPS را غیر فعال کنید و به مهمانان اجازه دهید از طریق شبکه مهمان متصل شوند؛ بنابراین دستگاه های خصوصی شما ایمن باقی می مانند.

اگر تصمیم گرفته اید WPS را غیر فعال کنید، چرا یک قدم جلوتر نمی روید و کل شبکه Wi-Fi خود را پنهان نمی کنید؟ برای هکر بسیار سخت تر است که به چیزی راه پیدا کند که نمی تواند ببیند.

منبع: makeuseof

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.