از این موضوع که باید مادربرد خود را ارتقاء دهید مطمئن نیستید. در اینجا چند نکته برای خرید مادربورد جدید آورده شده است که می تواند شما را توجیه کند.

ارتقاء مادربرد کامپیوتر

وقتی که سیستم شما کند می شود؛ وقت آن رسیده است که آن را ارتقاء دهید؛ ممکن است از خود سوال کنید که آیا باید مادربرد را ارتقاء دهم با اینکه باید یکی از قطعات داهلی را ارتقاء دهم؟ ممکن است شما ندانید که چه زمانی باید مادربرد خود را ارتقاء دهید. تعویض مادربرد می تواند هزینه بر باشد؛ اما از نظر سرعت؛ پشتیبانی سخت افزاری و پشتیبانی بهتر از گرافیک می تواند مزایای را برای شما به همراه داشته باشد.

در ادامه مقاله امروز نارستان ما برخی از دلایل اینکه چرا باید مادربرد خود را تعویض و ارتقاء دهید را شرح خواهیم داد و برخی از ملاحظات را که باید هنگام این کار به خاطر داشته باشید را توضیح خواهیم داد.

برای پردازنده های سریعتر

اگر پردازنده مرکزی شما نسبتا جدید باشد؛ دستاوردهای عملکردی که از ارتقاء به پردازنده جدیدتر بدست می آورید بسیار ناچیز خواهند بود. اگر پردازنده ای 3 ساله (یا بیشتر) دارید؛ با این وجود متوجه خواهید شد که دستاوردهای بزرگی با ارتقاء به پردازنده جدیدتر بدست خواهید آورد. اما برای انجام این کار، شما به یک کادربرد احتیاج دارید که از نسخه ارتقاء یافته پردازنده شما پشتیبانی کند. نکته ای که وجود دارد این است؛ اکر بخاطر بازی در حال ارتقاء سیستم خود هستید؛ در هزینه های خود صرفه جویی کرده و کارت گرافیک خود را به روز کنید. اکثر بازی های مدرن بیشتر از پردازنده گرافیکی به پردازنده گرافیکی شما نیاز دارند.

چرا باید مادربورد خود را بهبود دهیم؟ 6 دلیل برای ارتقاء مادربرد کامپیوتر

ارتقاء مادربرد برای رم سریعتر

ارتقاء به رم جدیدتر به مادربردی نیاز دارد که از این ماژول رم جدید پشتیبانی کند. به عنوان مثالغ اگر در حال حاضر از DDR3 استفاده می کنید؛ نمی توانید بدون تغییر دادن مادربرد و پردازنده مرکزی به DDR4 یا DDR5 جدیدتر ارتقاء پیدا کنید. اگر دستیابی به سرعت تنها دلیل تعویض رم شما است؛ بهتر است دوباره در مورد ارتقاء رم خود فکر کنید.

چرا باید مادربورد خود را بهبود دهیم؟ 6 دلیل برای ارتقاء مادربرد کامپیوتر

برای کارت های گرافیکی بهتر

همه دلایل بالا خوب هستند؛ اما به نظر ما دستیابی به کارت های گرافیکی بهتر تنها دلیل قابل توجه برای ارتقاء مادربرد است. اگر شما یک گیمر یا ویرایشگر ویدیو هستید؛ یک ترکیب حدید از پردازنده / مادربرد جدید و یک پردازنده گرافیکی با عملکرد بالاتر باعث می شود که سیستم کاملا متفاوتی را در اختیار داشته باشید. بازی های سریعتر و با تاخیر کمتری اجرا می شوند؛ در حالی که به شما امکان می دهد تنظیمات درون بازی را افزایش دهید تا سطوح شدیدتری از کارت گرافیک قبلی خود را اجرا کنید.

چرا باید مادربورد خود را بهبود دهیم؟ 6 دلیل برای ارتقاء مادربرد کامپیوتر

اگر شما گیمر نیستید و بیشتر یک کاربر معمولی اینترنت هستید؛ بهترین انعطاف پذیری شما خرید رم یا هارد SSD است و می توانید به طور کلی از ارتقاء کارت گرافیک خود صرف نظر کنید.

ارتقاء مادربرد برای انتقال سریعتر داده ها

ارتقاء به SATA III یا USB 3.0 سرعت انتقال داده را از یک سخت افزار به دستگاه دیگر افزایش می دهد. به عنوان مثال، SATA III دارای حرکت سرعت 6 گیگابیت در ثانیه و USB 3.0 دارای حداکثر سرعت 5 گیگابایت در ثانیه است. هر دو برای انتقال ساده فایل و انتقال داده بسیار سریع هستند؛ اما بالاترین سطح SSD از نظر سرعت انتقال؛ حدود 2 گیگابیت در ثانیه است.

ملاحظات دیگری هم وجود دارد، به طور مثال SATA III سریعتر از USB 3.0 است و این بخاطر گزینه های هارد مانند صف بندی بومی و نقطه ضعف باس مشترک در USB 3.0 است.

اما واقعیت این است که گرچه هر دو به اندازه کافی برای کاری که شما نیاز دارید سریع هستند؛ اما هیچ یک از آنها به حداکثر سرعتی که وعده می دهند دست پیدا نمی کنند. برای استفاده از این سرعت ها؛ احتمالا باید مادربرد قدیمی خود را ارتقاء دهید.

اگر شما قطعات آسیب دیده دارید

مادربردهای آسیب دیده یک مشکل نادر اما فاجعه بار هستند. پین های شکسته شده؛ تخلیه الکتریسیته ساکن و سایر موارد شما را به سمت تعمیرکاران و یا فروشگاه های قطعات کامپیوتری هدایت می کند. مشکلات دیگری مانند آسیب های ناشی از آتش سوزی، آسیب های ناشی از دود؛ آب و حتی ضربه های فیزیکی می توانند باعث خراب شدن مادربرد و حتی قطعات داخلی کامپیوتر شوند.

به یاد داشته باشید که ارتقاء مادربرد یکی از گرانترین تجربه هایی است که می توانید داشته باشید. شما باید از انتخاب و سازگاری قطعاتی که قصد استفاده از آنها در مادربرد را دارید اطمینان حاصل کنید.

اگر به دنبال قابلیت های جدید هستید

در نهایت اگر می خواهید از قابلیت های هیجان انگیز و جدید استفاده کنید ممکن است به دنبال ارتقاء مادربرد خود باشید. پیشرفت های تکنولوژیکی زیادی در دنیای مادربردها وجود دارد و شما ممکن است بخواهید از آنها استفاده کنید و مادربرد خود را عوض کنید.

به عنوان مثال شما ممکن است بخواهید از SSD M.2 استفاده کنید. این فرم فکتور بسیار کوچکی از هاردهای SSD است که مستقیما در مادربرد شما قرار می گیرند. اما برای کار کردن این هاردها به مادربردی نیاز دارید که از هاردهای M.2 پشتیبانی کند. یا شاید شما یک کامپیوتر می خواهید که از انتقال سریع داده ها از طریق تاندربولت 3 پشتیبانی کند؛ در این صورت شما یه یک مادربرد با اتصال Thunderbolt 3 نیاز خواهید داشت.

در نهایت؛ اگر می خواهید عملکرد بیشتری را از سیستم خود دریافت کنید؛ یا فقط به دنبال یادگیری هستید؛ ممکن است بخواهید پردازنده خود را اوکلاک کنید. برای انجام این کار؛ شما نه تنها به یک پردازنده قابل اورکلاک؛ بلکه به یک مادربرد که از اورکلاکینگ پشتیبانی می کند نیاز خواهید داشت.

مراقب مسائل مربوط به سازگاری باشید

برای تسهیل ارتقاء؛ باید سخت افزار جدید خود را با سخت افزار فعلی خود مطابقت دهیدغ یا می توانید مجموعه ای از همه تجهیزات جدید را بخرید.

مهمترین نکته این است که مادربرد و پردازنده باید با هم سازگاری داشته باشند. به طور خاص، سوکت پردازنده مادربرد باید با سوکت CPU مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال؛ اگر مادربرد از LGA 1150 پشتیبانی می کند؛ پردازنده مرکزی شما هم باید از آن پشتیبانی کند.

ملاحظات دیگری هم وجود دارد؛ مانند سازگاری با بایوس، پشتیبانی از TDP و تعداد پورت های ساتا؛ برای بررسی سازگاری قطعات شما با یکدیگر می توانید از سایت های آنلاین مانند PC Part Picker  استفاده کنید که منبعی بسیار ارزشمند برای افرادی است که برای بار اول سیستم خود را مونتاژ می کنند.

انتخاب RAM مناسب

به خاطر داشته باشید که گزینه DDR3، DDR4 و DDR5 به این معناست که شما باید احتیاط بیشتری در زمینه خرید رم داشته باشید تا اطمینان حاصل کنید که مادربرد و پردازنده مرکزی شما قادر به مدیریت حافظه تعریف شده شما است. اگر این موارد را رعایت نکنید متاسفانه هیچ راه حلی برای این مورد وجود ندارد؛ اما می توانید از آن به عنوان یک تجربه یاد کنید.

چرا باید مادربورد خود را بهبود دهیم؟ 6 دلیل برای ارتقاء مادربرد کامپیوتر

فرکانس و ولتاژ رم هم باید با دامنه مورد نظر مادربرد سازگاری داشته باشد. 1333؛ 1600، 1866، 2133 و 2400 مگاهرتز با ولتاز های 1.65 ولت باید به همان اندازه با مادربرد مطابق داشته باشند.

یعنی اگر رم شما 2400 مگاهرتزی است و از آن با پردازنده 2133 مگاهرتز در 1.65 ولت استفاده می کنید می توانید با مشکلات سازگاری روبرو شوید که می تواند روی عملکرد تاثیر منفی داشته باشد یا منجر به خرابی دستگاه شود.

هنگام ارتقاء مادربرد مراقب گلوگاه باشید

به یاد داشته باشید که مادربرد به پردازنده؛ رم؛ هارددیسک؛ پردازنده گرافیگی و سایر سخت افزارها متصل می شود؛ بنابراین نه تنها باید از سازگاری اطمینان حاصل کنید, بلکه باید مطمئن شوید که مشکل گلوگاه را تجربه نمی کنید.

مهم نیست که ترکیب پردازنده و مادربرد شما چقدر سریع است؛ اما باز هم به کارت های آداپتور موجود که سرعت فیلمبرداری؛ ذخیره سازی و پردازش را کنترل می کنند (همانطور که به رم مربوط است) متکی است. اگر هر یک از این موارد را فراموش کنید؛ از نظر عملکرد ناسازگار, کل دستگاه شما می تواند با استفاده از پردازنده یا مادربرد جدید یا بدون آن شروع به کند شدن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.