در مقاله قبلی که با عنوان درک سرعت حافظه، تاخیر و تایمینگ رم (RAM Timings) – قسمت اول منتشر کردیم ما روی بحث سرعت حافظه رم تمرکز کردیم، در قسمت دوم روی تایمینگ رم و پارامترهای تاخیر رم که روی سرعت رم تاثیر می‌گذارند تمرکز خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنیم قبل از خواندن این مقاله، قسمت اول را مطالعه بفرمایید.

 تایمینگ رم

به خاطر تایمینگ ، دو ماژول حافظه که دارای حداکثر سرعت تئوری مشابهی هستند می‌توانند سطوح عملکردی متفاوتی را بدست بیاورند. اگر هر دو سرعت کلاک مشابهی داشته باشند چرا این موضوع اتفاق می‌افتد؟

 تایمینگ رم یا RAM Timings تاخیر تراشه حافظه را اندازه گیری می‌کند. به عنوان مثال معروف ترین پارامتر را که CAS Latency ( یا CL یا زمان دسترسی) می‌نامند را در نظر بگیرید که به ما می‌گوید ماژول حافظه در بازگشت داده درخواست شده توسط پردازنده چند سیکل ساعت تاخیر داشته است.

یک ماژول حافظه با CL9 برای تحویل داده درخواستی 9 سیکل ساعت تاخیر خواهد داشت در حالی که یک ماژول حافظه با CL7 برای تحویل این داده‌ها 7 سیکل ساعت تاخیر خواهد داشت اما هر دوی این حافظه‌ها ممکن است سرعت کلاک مشابهی داشته باشند،

که در این حالت حافظه دوم سریعتر خواهد بود چونکه زودتر داده‌ها را تحویل می‌دهد. این مسئله به عنوان تاخیر یا Latency شناخته می‌شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این حافظه دارای تاخیر CL7 است.

  تایمینگ رم

 تایمینگ رم با یک سری اعداد نمایش داده می‌شود برای مثال 4-4-4-8, 5-5-5-15, 7-7-7-21 یا 9-9-9-24. این اعداد نشان دهنده تعداد سیکل ساعت هایی است که حافظه برای انجام یک عملیات خاص استفاده می‌کند.

عدد کوچکتر نشان دهنده حافظه سریعتر است. ماژول حافظه تصویر بالا دارای تایمینگ 7-7-7-18 است در حالی که ماژول حافظه زیر دارای تایمینگ 8-8-8-24 است.

 تایمینگ رم

عملیاتی که این اعداد نشان می‌دهند عبارتند از CL-tRCD-tRP-tRAS-CMD . برای درک این عمیات توجه داشته باشید که حافظه به صورت داخلی به عنوان یک ماتریس سازماندهی شده است که داده در تقاطع سطرها و ستون‌ها ذخیره می‌شوند.

  • CL یا CAS Latency – مدت زمان بین ارسال یک دستور به حافظه و زمانی که حافظه شروع به پاسخ به این در خواست می‌کند را CL می‌نامند. یا مدرت زمانی که طول می‌کشد پردازنده برای برخی اطلاعات از حافظه درخواست کند و این اطلاعات برگشت داده شوند را CL می‌نامند.
  • tRCD یا RAS to CAS Delay – مدت زمان بین فعالسازی خط (RAS) و ستون (CAS) که اطلاعات در ماتریس ذخیره می‌شوند را نشان می‌دهد.
  • tRP یا RAS Precharge – مدت زمان بین غیرفعال کردن دسترسی به یک خط از داده و شروع دسترسی به خط داده دیگر را tRP می‌نامند.
  • tRAS یا Active to Precharge Delay – مدت زمانی که حافظه منتظر می‌ماند تا دسترسی بعدی به حافظه شروع شود را نشان می‌دهد.
  • CMD یا Command Rate – مدت زمان بین فعال شدن تراشه حافظه و زمانی که اولین دستور به حافظه فرستاده می‌شود را نشان می‌دهد. گاهی اوقات این مقدار اعلام نمی‌شود. اما معمولا برابر با T1 (1 سیکل ساعت) یا T2 ( 2 سیکل ساعت) است.

معمولا شما هنگام پیکربندی خود برای استفاده از تایمینگ استاندارد حافظه دو گزینه خواهید داشت که معمولا در راه اندازی مادربرد پیکربندی حافظه به Auto تنظیم شده است و یا برای استفاده از تایمینگ حافظه کمتر پیکربندی سیستم شما به صورت دستی انجام شده است که ممکن است عملکرد سیستم شما را افزایش دهد.

توجه داشته باشید که همه مادربردها به شما امکان تغییر تایمینگ رم را نمی‌دهند بنابراین برخی مادربردها ممکن است توانایی اجرای تایمینگ رم پایین را نداشته باشند و به همین دلیل ممکن است ماژول حافظه شما برای تنظیمات تایمینگ بالاتری پیکربندی شده باشد.

 در مقاله قبلی که با عنوان درک سرعت حافظه، تاخیر و تایمینگ رم (RAM Timings) – قسمت اول منتشر کردیم ما روی بحث سرعت حافظه رم تمرکز کردیم، در قسمت دوم روی تایمینگ رم و پارامترهای تاخیر رم که روی سرعت رم تاثیر می‌گذارند

سرعت حافظه

در هنگام اورکلاک کردن حافظه شما ممکن است نیاز به افزایش تایمینگ رم داشته باشید تا سیستم به صورت پایداری اجرا شود. در اینجا نکته خیلی جالبی وجود دارد. با توجه به افزایش تایمینگ رم ممکن است عملکرد کمتری داشته باشند هر چند به علت تاخیری که در بالا در مورد آن صحبت کردیم پیکربندی کنونی سرعت کلاک بالاتری را اجرا می‌کند.

این یکی دیگر از مزایای ماژول‌های حافظه ای است که مختص اورکلاک کردن به فروش می‌رسند. علاوه بر اینکه سازنده تضمین می‌کند که ماژول حافظه شما به سرعت کلاک برچسب گذاری شدت دست پیدا خواهد کرد، همچنین تضمین می‌کند که شما قادر خواهید بود تایمینگ برچسب گذاری شده را تا حداکثر کلاک برچسب گذاری شده حفظ کنید.

برای مثال برای ماژول‌های DDR3-1333/PC3-10600 حتی شما ممکن است به 1600 مگاهرتز دست پیدا کنید، در این ماژول ممکن است به افزایش تایمینگ حافظه نیاز پیدا کنید این در حالی است که در DDR3-1600/PC3-12800 سازنده تضمین می‌کند که شما قادر به دستیابی 1600 مگاهرتز با حفظ تایمینگ برچسب گذاری شده خواهید بود.

تاثیر CAS Latency (CL) روی سرعت رم

همانطور که قبلا اشاره کردیم CAS Latency (CL) شناخته شده ترین پارامتر حافظه است. این پارامتر به ما می‌گوید که برای بازپست اطلاعات در خواستی حافظه چند سیکل ساعت تاخیر خواهد داشت. یک حافظه با CL=7 برای تحویل داده 7 سیکل ساعت تاخیر خواهد داشت در حالی که حافظه ای با CL=9 برای انجام همین عملیات 9 سیکل ساعت تاخیر خواهد داشت.

بنابراین اگر این دو ماژول سرعت کلاک مشابهی داشته باشند حافظه ای که دارای CL پایین تری است سریعتر خواهد بود. توجه داشته باشید که سرعت کلاک در اینجا همان سرعت کلاک واقعی است که ماژول حافظه اجرا می‌کند ( یعنی نصف سرعت کلاک برچسب گذاری شده).

حافظه‌های DDR,DDR2 و DDR3 می‌توانند در هر سیکل ساعت دو برابر اطلاعات را تحویل دهند بنابراین با سرعت کلاک واقعی دوبرابریشان رتبه بندی می‌شوند. در شکل زیر شما می‌توانید نحوه کار CL را مشاهده بفرمایید. در اینجا یک ماژول با CL=7 و یک ماژول با CL=9 نشان داده شده است. مستطیل آبی دستور خواندن را نشان می‌دهد.

 در مقاله قبلی که با عنوان درک سرعت حافظه، تاخیر و تایمینگ رم (RAM Timings) – قسمت اول منتشر کردیم ما روی بحث سرعت حافظه رم تمرکز کردیم، در قسمت دوم روی تایمینگ رم و پارامترهای تاخیر رم که روی سرعت رم تاثیر می‌گذارند

سرعت حافظه

یک حافظه با CL=7 نسبت به یک حافظه با CL=9 یک حافظه با 22.2 درصد بهبود در تاخیر حافظه را نشان می‌دهد با وجود اینکه هر دو سرعت کلاک مشابهی دارند. شما می‌توانید تاخیر حافظه را تا زمانی که تحویل داده‌ها شروع می‌شوند محاسبه کنید. دوره هر سیکل ساعت خیلی ساده می‌تواند از طریق فرمول زیر محاسبه شود:

T = 1 / f

 بنابراین این دوره از هر سیکل ساعت حافظه DDR3-1333 می‌تواند 1333 مگاهرتر ( کلاک 666.66 مگاهرتز) می‌تواند 1.5 نانو ثانیه، 1 نانو ثانیه باشد. به خاطر داشته باشید که شما باید سرعت کلاک واقعی را استفاده کنید که نصف سرعت کلاک برچسب گذاری شده است. بنابراین حافظه DDR3-1333 اگر CL=7 داشته باشد می‌تواند برای شروع تحویل داده‌ها 10.5 نانوثانیه تاخیر داشته باشد و اگر C:=9 باشد این تاخیر می‌تواند 13.5 نانوثانیه باشد.

تاثیر RAS to CAS Delay (tRCD) روی سرعت حافظه

هر تراشه حافظه از داخل به صورت یک ماتریس سازماندهی شده است. در تقاطع هر سطر و ستون یک خازن کوچک وجود دارد که مسئول نگهداری 0 یا 1 است. داخل حافظه، فرآیند دسترسی به داده‌های ذخیره شده به این صورت انجام می‌شود که اول سطری که در آن داده واقع شده است فعال می‌شود و بعد ستون فعال می‌شود.

این فعالسازی توسط دو سیگنال کنترلی به نام‌های RAS (Row Address Strobe) و CAS (Column Address Strobe) انجام می‌شود. هر چه زمان بین این دو فعالسازی کمتر باشد بهتر است و داده‌ها زودتر خوانده می‌شوند. RAS to CAS Delay یا tRCD این زمان را اندازه گیری می‌کند. در شکل زیر حافظه ای با tRCD=3 به تصویر کشده شده است.

همانطور که مشاهده می‌کنید RAS to CAS Delay برابر با تعداد سیکل‌های ساعتی است که بین دستور Active و دستور Read یا Write واقع شده است. مانند CAS Latency، عملیات RAS to CAS Delay یا سرعت کلاک واقعی کار می‌کند که نصف سرعت کلاک برچسب گذاری شده است. هر چقدر این پارامتر کمتر باشد حافظه سریعتر خواهد بود و حافظه سریعتر اطلاعات را می‌خواند و می‌نویسد.

   تاثیر RAS Precharged (tRP) روی سرعت حافظه

سرعت حافظه

تاثیر RAS Precharged (tRP) روی سرعت حافظه

بعد از اینکه اطلاعات از حافظه جمع آوری شد، یک دستور به نام Precharge باید صادر شود که اجازه می‌دهد تا یک سطر حافظه بسته شود و یک سطر جدید فعال شود. RAS Precharge time (tRP) به مدت زمان بین ارسال دستور Precharge و ارسال دستور Active بعدی اشاره دارد.

همانطور که در بالا مشاهده کردید دستور Active یک سیکل خواندن یا نوشتن را شروع می‌کند. در شکل زیر شما می‌توانید حافظه ای با tRP=3 را مشاهده کنید. مانند پارامترهای دیگر، این پارامتر هم با سرعت کلاک واقعی حافظه کار می‌کند. هر چقدر RAS Precharge پایین تر باشد حافظه سریعتر خواهد بود و دستور Active زودتر ارسال خواهد شد.

  تاثیر RAS Precharged (tRP) روی سرعت حافظه تایمینگ رم

علاوه بر پارامترهایی که در بالا بدانها اشاره کردیم دو پارامتر زیر نیز وجود دارند که آنها هم با سرعت کلاک واقعی حافظه کار می‌کنند:

  • Active to Precharge Delay (tRAS) – بعد ازسال یک دستور Active صادر می‌شود تا زمانی که tRAS سپری نشده باشد دستور Precharge دیگری نمی‌توان ارسال کرد. بنابراین این پارامتر تا زمانی که حافظه بتواند شروع به خواندن یا نوشتن یک سطر دیگر کند محدود می‌شود.
  • Command Rate (CMD) – به فاصله زمانی که تراشه حافظه فعال می‌شود و زمانی که بتوان به حافظه دستور ارسال کرد اشاره دارد. این پارامتر با حرف T نشان داده می‌شود و ممکن است مقدار 1T یا 2T داشته باشد که به معنای 1 یا 2 سیکل ساعت است.