آیا خرید هارد SDD برای بازی ارزش دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هاردهای اس اس دی زمان لود کردن سریعتر و بارگذاری سریعتری را ارائه می دهند. با این حال، این به قیمت ظرفیت ذخیره سازی که در اختیار شما قرار می دهد تمام می شود. چون هاردهای SSD با ظرفیت مشابه با هارددیسک ها دارای قیمت بسیار بالایی هستند. اینکه خرید هارد SSD ارزش دارد کاملا به این بستگی دارد که آیا شما حاضرید که سرعت بالا را به قیمت از دست دادن ظرفیت ذخیره سازی بدست آورید یا خیر.

هاردهای SSD در طی چند سال گذشته به آرامی اما به طور پیوسته هارددیسک های مکانیکی و قیدمی کامپیوترهای شخصی را از میدان به در کرده اند. البته یک دلیل خوب برای آن وجود دارد؛ هاردهای SSD به سادگی نوعی عملکرد را ارائه می دهند که یک هارددیسک معمولی هرگز قادر به دستیابی به این عملکرد نیست.

امروز ما در مورد مقایسه هارد SSD و HDD بحث نخواهیم کرد و تنها روی یک سوال متمرکز خواهیم شد. آیا خرید هارد SSD ارزش هزینه کردن را دارد؟

هنگام خرید هارد SSD برای بازی چه چیزی را باید در نظر گرفت؟

قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا خرید هارد SSD برای بازی ارزش هزینه کردن را دارد؛ دو عامل اساسی را باید در نظر گرفت که در ادامه توضیح خواهیم داد.

عملکرد و خرید هارد SDD برای بازی

اولین و بارزترین دلیل برای اینکه چرا خرید هارد SSD را باید در نظر بگیریم؛ عملکرد بهتر آن است. مطمئنا حتی ارزان ترین SSD های ساتا هم می توانند چندین برابر هارددیسک های مکانیکی عملکرد را ارائه دهند، اما این عملکرد اضافی برای بازی چه کاری می تواند انجام دهد؟

آیا خرید هارد SDD برای بازی ارزشش را دارد؟

در اکثر موارد؛ شما زمان بسیار کمتری به تماشای صفحه برای لود شدن بازی صرف خواهید کرد. البته این به معنای زمان سریعتر بوت شدن ویندوز و سرعت انتقال فایل بیشتر است؛ اما مزایای بازی عمدتا به کاهش زمان بارگذاری محدود می شود.

ظرفیت ذخیره سازی و قیمت ها

دلیل اصلی زنده ماندن هارددیسک ها تا به امروز؛ ظرفیت ذخیره سازی بالایی است که ارائه می دهند و این مستقیما با قیمت در ارتباط هستند. قیمت هارددیسک های مکانیکی به ازای هر گیگابایت بسیار کمتر از هارد SSD است.

آیا خرید هارد SDD برای بازی ارزشش را دارد؟

به عنوان مثال، شما می توانید یک هارددیسک 1 ترابایتی را با قیمت 40 دلار خریداری کنید در حالی که یک هارد SSD قابل اطمینان 1 ترابایتی با قیمت کمتر از 150 دلار را پیدا نخواهید کرد و مدل های سریعتر و با کیفیت بالاتر حتی می توانند بیش از 400 دلار قیمت داشته باشند.

نتیجه گیری

به طور کلی جواب سوال اینکه آیا خرید هارد SDD برای بازی ارزشش دارد به این بر می گردد که آیا مایلید ظرفیت ذخیره سازی را برای زمان لود شدن سریعتر فدا کنید؟ پاسخ شما هر چه که باشد؛ استفاده از SSD به تنهایی را فقط در صورت داشتن سیستم دسکتاپ توصیه نمی کنیم. بسیاری از کاربران از SSD به عنوان هارد سیستم استفاده می کنند؛ در حالی که از هارددیسک معمولی برای ذخیره سازی هم استفاده می کنند. درست است که هارد SSD ارزانتر از قبل شده است؛ اما هارد هیبریدی (ترکیب SSD و HDD) موثرترین روش برای دستیابی به عملکرد، ظرفیت و هزینه متعادل است.

از طرف دیگر؛ اگر به جای دسکتاپ از یک لپ تاپ گیمینگ استفاده می کنید باز هم می توانید  SSHD ها را در نظر بگیرید. اینها هاردهای هیبریدی هستند که بخش کوچکی از حافظه NAND را با یک هارددیسک معمولی ترکیب می کنند و عملکرد مناسبی را نسبت به هارددیسک های استاندارد ارائه می دهند. متاسفانه این هاردها هنوز به سرعت SSD ها نزدیک نشده اند.

البته همیشه گزینه استفاده از SSD به عنوان هارد اصلی سیستم و استفاده از هارددیسک های اکسترنال برای ذخیره سازی وجود دارد. این یک راه حل مناسب برای لپ تاپ ها و سیستم های دسکتاپ است چون هارددیسک های اکسترنال یک راه حل ذخیره سازی ارزان قیمت و قابل حمل را ارائه می دهند. فقط به خاطر داشته باشید که آنها بهترین عملکرد را ارائه نمی دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.