خرید یک مانیتور گیمینگ کار ساده ای نیست چونکه باید عوامل بسیار زیادی را در نظر بگیرید. این امر به ویژه در هنگام خرید برای کامپیوتر دسکتاپ بازی صادق است. شما فقط به یک مانیتور خوب نیاز ندارید بلکه به مانیتوری نیاز دارید که بتوانید عملکرد خود را در طول زمان حفظ کند. خرید مانیتور گیمینگ می تواند استرس زا باشد. چند نکته ای که هنگام خرید مانیتور بازی باید در نظر داشته باشید در ادامه لیست شده است علاوه بر این اصطلاحاتی که ممکن است با آنها آشنا نباشید هم آمده است.

وضوح تصویر؛ اندازه صفحه نمایش و نوع اتصال

اولین چیزی که هنگام خرید مانیتور گیمینگ باید در نظر داشته باشید اندازه صفحه نمایش است. در حالت ایده آل، شما می خواهید مانیتور بزرگی داشته باشید که روی میزتان قرار بگیرد. مانیتورهای بزرگ خیلی زیادی وجود دارند اما نحوه قرار گیری آنها روی میز باید طوری باشد که در تیرس چشم تان باشد و مشکلی برای گردنتان به وجود نیاورد.

 بعد از انتخاب اندازه صفحه نمایش، شما باید در مورد رزولوشن یا وضوح تصویر تصمیم بگیرید. مانیتورهای گیمینگ امروزی معمولاً دارای سه رزولوشن ۱۰۸۰p یا Full HD،  ۱۴۴۰p یا QHD یا ۲K،  ۲۱۶۰p یا UHD یا ۴K هستند.

رزولوشن بالاتر به معنای تعداد پیکسل بیشتر است و این خود به معنای وضوح و جزییات بیشتر در تصویر خواهد بود.اگر به دنبال مانیتور کوچکی هستید پس ممکن است نیازی به رزولوشن ۴K نداشته باشید، مانیتور ۱۰۸۰p در مانیتورهای کوچک مناسب به نظر می رسد و هزینه کمتری هم خواهد داشت و کارت ویدیویی با مشخصات کمتری را تقاضامند است.

صحبت از کارت های ودیویی به میان آمد. اگر کارت ویدیویی شما به اندازه کافی قدرتمند است که بازی های با کیفیت ۱۰۸۰p را اجرا کنید ممکن است این کارت ویدیو در مانیتورهای ۴K هدر بروند. اگر شما کارت ویدیو جدید قدرتمندی خریداری کرده اید بهتر است از مانیتور ۴K استفاده کنید.

مانیتور گیمینگ

بعد از این موارد شما باید نوع اتصال را در نظر بگیرید اگر کارت ویدیویی شما فقط از HDMI پشتیبانی می کند یک اتصال دهنده DVI خیلی مناسب نخواهد بود. به طور کلی در مانیتورهای گیمینگ امروزی می تواند خروجی ها و ورودی های متعدد را شاهد بود که از این بین می توان به DisplayPort (برای انتقال ویدیو و صدا روی کامپیوترهای شخصی)، HDMI (راهکاری کارآمد برای کامپیوترهای میان‌رده برای انتقال صدا و تصویر) ، خروجی صدای ۵ میلی متری (برای اتصال مستقیم هدفون‌ها و اسپیکرها به مانیتور)، ورودی صدای ۳.۵ میلی‌متری و یک یا چند پورت USB اشاره کرد.

در واقع کانکتورهای متعددی را می‌توان روی مانیتورها یافت اما موارد یاد شده از مهم‌ترین‌ها هستند. از آن‌جایی که اکثر کارت‌های گرافیک همراه با یک یا چند پورت DisplayPort و HDMI عرضه می شوند، بسیار بعید است که با مشکلی از نظر سازگاری مواجه شوید. فقط باید به این فکر کنید که آیا دستگاه مبتنی بر USB دارید که بخواهید آن را به صورت مستقیم به مانیتور متصل کنید یا خیر.

نوع پنل و زمان پاسخگویی مانیتور گیمینگ

در هنگام خرید مانیتور نوع پنل یکی از موارد مهمی است که باید در نظر داشته باشید. دو نوع پنل متداول وجود دارد TN ( twisted nematic) و IPS ( in-plane switching). اگر فقط برای استفاده های روزمره خود مانیتور خریداری می کنید IPS تقریبا همیشه گزینه بهتری است. در حالی که IPS معمولا بهتر به نظر می رسد اما پنل های TN در اغلب اوقات پاسخگویی سریعتری دارند که برای یک مانیتور گیمینگ بسیار مهم است.

پنل های IPS معمولا زمان پاسخگویی ۴ میلی ثانیه را ارائه می دهند در حالی که پنل TN از زمان پاسخگویی ۱ میلی ثانیه ای پشتیبانی می کنند. زمان پاسخگویی کم می تواند مقدار تاری حرکت ایجاد کند اما به طور کلی حرکت نرم خواهد بود، البته این مورد به رفرش ریت مانیتور هم بستگی دارد.

رفرش ریت و آداپتیو سینک مانیتور گیمینگ

رفرش ریت ( Refresh Rate) معمولی برای مانیتور ۶۰ هرتز است. این بدان معناست که شما لزوما مزایای فریم ریت بالاتر ار نخواهید دید. مانیتورهای گیمینگ مدرن از رفرش ریت بالاتر مانند ۱۲۰ هرتز، ۱۴۴ هرتز و حتی ۲۴۰ هرتز پشتیبانی می کنند. در حال حاضر ۱۴۴ هرتز بهترین گزینه برای شماست. مانیتور ۲۴۰ هرتز می تواند بسیار گران قیمت باشد و ممکن است کارت ویدیوی شما مناسب این دسته از مانیتورها نباشد.

مانیتور گیمینگ

مورد بعدی که باید در مورد آن صحبت کنیم آداپتیو سینک یا Adaptive Sync است. در حال حاضر دو فناوری سینک تطبیقی مهم در بازی های رایانه ای وجود دارد یکی جی – سینک انویدیا (G-Sync Nvidia) و دیگری فری سینک ای ام دی (AMD FreeSync) است. با هر کدام از این فناوری ها، کارت ویدیوی شما به مانیتور می گوید که چه زماانی باید رفرش شود.

این فناوری ها تاخیر و پریدگی تصویر را کاهش می دهد. مانیتورهایی که از فناوری G-Sync پشتیبانی می کنند معمولا گرانتر هستند و به طور گلی ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار را به قیمت مانیتور اضافه می کنند. علاوه بر این به کابل اختصاصی هم نیاز دارد. مانیتورهایی که از FreeSync پشتیبانی می کنند ارزانتر هستند و با HDMI  یا DisplayPort کار می کنند اما کیفیت این مانیتورها می تواند بسیار متفاوت باشد.

نتیجه گیری

اگر قصد دارید یک کامپیوتر جدید را مونتاژ کند و یک مانیتور برای آن خریداری کنید باید به کارت ویدیو توجه داشته باشید. شما باید مطمئن شوید که کارت ویدیویی شما می تواند رزولوشن مورد نظر شما را مدیریت کند.