برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ تلویزیون یا مانیتور ؟ مانیتورها برای بازی های رقابتی بهتر هستند چونکه نسبت به تلویزیون ها بسیار پاسخگوتر هستند. با این حال؛ برای کسانی که از زمان پاسخگویی بالاتر بیزار هستند، تلویزیون به همان اندازه مانیتورها انتخاب مناسبی هستند به خصوص برای کاربرانی که صفحه نمایش بزرگتری دارند.

همه نمایشگرها یکسان نیستند و در دنیای بازی ها؛ انتخاب شما فقط به انواع مختلف مانیتورهای کامپیوتر محدود نمی شود. هر پلت فرم بازی؛ اعم از کامیپوترهای شخصی یا کنسول های بازی می توانند از مانیتور با تلویزیون به عنوان نمایشگر استفاده کنند. در صورت تمایل حتی می توانید از پروژکتور استفاده کنید. اما اگر ما در حال مقایسه تلویزیون ها و مانیتورها هستیم, کدام یک را باید در نهایت برای بازی انتخاب کنیم؟

پاسخ به این سوال ساده نیست، بنابراین ما به بررسی تفاوت ها و همچنین بحث در مورد مزایا و معایب مانیتورها و تلویزیون ها خواهیم پرداخت.

تلویزیون یا مانیتور ؟ تفاوت در چیست؟

اندازه صفحه

بارزترین تفاوت بین مانیتور و تلویزیون در اندازه صفحه است. امروزه مانیتورها معمولا از 21 تا 32 اینچ هستند؛ اما اکثر قریب به اتفاق آنها در محدوده 24 تا 27 اینچ هستند. البته مانیتورهایی خارج از این محدوده ها هم وجود دارند که بعضی از آنها به اندازه تلویزیون هستند اما خیلی رایج نیستند.

در مورد تلویزیون ها؛ این روزها به طور کلی از 32 اینچ تا 65 اینچ متغییر هستند و حتی اندازه های بزرگتر هم در سال 2020 تولید شده اند؛ و شما می توانید در بازار مدل های کوچکتر و بزرگتر را پیدا کنید. بدیهی است که یک صفحه بزرگتر؛ لذت بردن از بازی ها و سایر محتوا در حالی که دورتر از دستگاه نشسته اید را ساده کند و می تواند با تقسیم صفحه حتی یک تجربه چند نفره لذت بخش را فراهم آورد.

برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ تلویزیون یا مانیتور

در همین حال، اگر از میز استفاده می کنید؛ اکثر نمایشگرهای بزرگتر از 27 اینچ برای استفاده از نزدیک بسیار راحت نیستند؛ گرچه این مورد به نسبت تصویر هم بستگی دارد. علاوه بر این؛ یک صفحه نمایش بزرگ لزوما یک صفحه نمایش با کیفیت نیست و اینجاست که وضوح تصویر به میان می آید.

وضوح در تلویزیون یا مانیتور

چیزی که به طور مستقیم به اندازه صفحه ربط پیدا می کند، وضوح یا رزولوشن صفحه نمایش است. همانطور که به احتمال زیاد قبلا می دانید؛ رزولوشن صفحه نمایش تعداد پیکسل های صفحه است و هر چه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد؛ وضوح تصویر بیشتر خواهد بود.

امروزه مانیتورها به طور کلی با وضوح زیر ارائه می شوند:

  • 1080p یا Full HD
  • 1440p یا Quad HD که گاهی اوقات 2K هم نامیده می شود.
  • 2160p یا Ultra HD که معمولا با نام 4K هم شناخته می شود.

مانند قبل، این موارد فقط متداول ترین ها هستند و در مورد تعداد پیسکل عمودی یا افقی نمایشگر؛ تغییرات جزئی دیگری هم وحود دارد و این معمولا با نسبت تصویر متفاوت است. به عنوان مثال 1440×2560 پیکسل رزولوشن یک مانیتور استاندارد 16:9 QHD است در حالی که 2560×1600 پیکسل رزولشونی است که در یک مدل 16:10 مشاهده خواهید کرد؛ در حالی که یک مانیتور والترا واید  21:9 از رزولوشن 1440×3440 پیکسل استفاده می کند.

برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ تلویزیون یا مانیتور

در همین حال، برای تلویزیون های سال 2020؛ رزولوشن هایی که معمولا با آنها روبر خواهید شد به صورت زیر است:

  • رزولوشن 720p یا HD Ready که فقط در بعضی تلویزیون های ارزان قیمت خواهید دید چون مدت زمان زیادی است که برای بازی منسوخ شده است.
  • 1080p یا Full HD که قبلا در بالا به آن اشاره کردیم و حالا 4K جایگزین آن شده است.
  • 2160p وضوح دیگری است که در بالا ذکر شد؛ 4k در حال حاضر محبوب ترین وضوح در بین تلویزیون ها است.
  • 4320p یا 8K که در حال حاضر بالاترین وضوح تصویر در تلویزیون است.

بنابراین کدام وضوح بهترین است؟

به طور کلی؛ وقتی صحبت از مانیتور می شود؛ 1080p همچنان محبوب ترین رزولوشن است؛ اما باید بگوییم که 1440p برای اکثر تنظیمات بازی این روزها ایده آل است، زیرا تصاویر بصری پیشرفته ای را فراهم می آورد و بیشتر پردازنده های گرافیکی در سال 2020 می توانند از پس آن بر بیایند.

نه تنها این، بلکه 4K هم برای نمایشگرهای کوچکتر کمی زیاد است؛ زیرا تراکم پیکسل اضافی کمتر به چشم می آیند. مسلما هنوز هم از 1440p بهتر به نظر می رسند اما از نظر سخت افزاری بسیار طاقت فرسا است؛ بنابراین برای بازی چندان مناسب نیست، مگر اینکه از پردازنده گرافیکی سطح بالایی برخوردار باشید.

وقتی صحبت از تلویزیون هایی می شود که می توانند به راحتی به صورت مورب اندازه بیش از 40، 50 یا حتی 60 اینچ داشته باشند، مزایای رزولوشن بالاتر بیشتر نمایان می شود، به همین دلیل تلویزیون ها به طور کامل از 1440p عبور می کنند و از Fuul HD به 4K می رسند.

بدیهی است که 8K حتی بهتر از 4K به نظر می رسد؛ اما با توجه به اینکه پردازنده های گرافیکی مدرن حتی با 4K هم دست و پنجه نرم می کنند؛ می توان گفت که قطعا 8K برای بازی در سال 2020 بسیار زیاد است و مدتی طول می کشد تا این تغییرات عوض شوند.

در مجموع؛ اگر در حال خرید تلویزیون یا مانیتور جدید هستید می توانید مطالب گفته شده را به صورت زیر خلاصه کنیم.

اگر مانیتور خریداری می کنید؛ می گوییم 1440p مطئمن ترین رزولوشن برای بازی در سال 2020 است، اما اگر بودجه کافی داشته باشید؛ 1080p همچنان گزینه بهتری است. در حالی که مانیتورهای 4K نسبتا ارزان قیمت وجود دارد؛ مانیتورهای با کیفیت نسبتا گران هستند و همانطور که در بالا ذکر شد؛ در حال حاضر ارزش زیادی نسبت به پولی که صرف می کنید ارائه نمی دهند؛ مگر اینکه پردازنده گرافیکی گران قیمت داشته باشید.

با این حال، برای تلویزیون ها می گوییم که 4K گزینه قطعی است. آنها در حال حاضر بسیار محبوب هستند و از آینده بسیار خوبی برخودار هستند. همانطور که در بالا ذکر شد؛ به زودی 8K یک رزولوشن مناسب برای بازی نحواهد بود و 1080p در مورد تلویزیون ها منسوخ شده است؛ بنابراین 4K یک شرط مطمئن است.

علاوه بر این کنسول های جدید آینده که در سال 2020 عرضه می شوند (PlayStation 5 و Xbox Series X) هر دو 4K را به عنوان رزولوشن اصلی مورد هدف قرار داده اند. بنابراین اگر قصد تهیه هر کدام از اینها را دارید؛ خرید یک تلویزیون 1080p در حال حاضر بیهوده است.

زمان پاسخگویی

زمان پاسخگویی، یا به عبارت دقیق تر، زمان پاسخگویی پیکسل تعیین می کند که یک پیکسل با چه سرعتی می تواند رنگ را از سیاه به سفید یا از یک رنگ سایه خاکستری به رنگ سایه ای دیگر تغییر دهد. آنچه که برای بازی مهم است این است که زمان پاسخگویی اجازه حرکت روان را می دهد؛ در حال یکه زمان پاسخگویی زیاد می تواند منجر به تاری حرکت قابل توجهی و به طور بالقون حواس پرتی شود.

این منطقه ای است که مانیتورها به طور کلی دارای لبه هستند؛ زیرا زمان پاسخگویی مانیتور بسته به نوع پنل معمولا از 1 میلی ثانیه با 4 میلی ثانیه است. پنل های TN سریعترین هستند؛ اما معمولا خوب به نظر نمی رسند؛ در حالی که پنل های IPS و VA بهتر به نظر می رسند اما واقعا نمی توانند با سرعت ارائه شده توسط مانیتورهای TN مطابقت داشته باشند.

برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ تلویزیون یا مانیتور

در همین حال، اکثر تلویزیون ها از پنل های IPS یا VA استفاده می کنند و زمان پاسخگویی معمولا به اندازه مانیتورها نیست و عمدتا از 5 میلی ثانیه تا 8 میلی ثانیه متغییر هستند. گرچه بعضی از آنها می توانند به 16 میلی ثانیه هم برسند. به همین ترتیب؛ تاثیرات منفی زمان پاسخگویی بالا؛ به عنوان مثال تاری حرکت و شبح؛ خصوصا در تلویزیون های با وضوح پایین تر؛ بیشتر قابل توجه است.

با این حال، به طور کلی اکثر افراد واقعا متوجه تاثیرات منفی زمان پاسخگویی بالا نیم شوند؛ مگر اینکه این زمان 10 میلی ثانیه یا بیشتر باشد. مسلما اگر شما به بازی در یک مانیتور 1 میلیمتری عادت دارید؛ بدون شک تفاوت بین 1 میلی ثانیه و 8 میلی ثانیه را متوجه خواهید شد.

رفرش ریت در تلویزیون یا مانیتور

سوال مهم دیگر در مورد انتخاب صفحه نمایش مناسب برای بازی، رفرش ریت صفحه نمایش است. رفرش ریت که بر حسب هرتز اندازه گیری می شود نشان می دهد که صفحه نمایش می تواند در هر ثانیه چند بار تصویر را رفرش یا تازه سازی کند. با این اوصاف، رفرش ریت یک صفحه نمایش همچنین نشان می دهد که چند فریم در ثانیه می تواند نمایش دهد.

در حال حاضر، رفرش ریت بالاتر دارای چندین مزیت است. عمدتا برای بازی پاسخگوتر؛ روان و همه جانبه بیشتر جذاب و لذت بخش است. با این حال، همچنین می تواند به کاهش تاری حرکت کمک کند و می تواند یک لبه کوچک اما باقوه مهم را در بازی های چند نفره فراهم آورد.

برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ تلویزیون یا مانیتور

مدتی است که مانیتورها با رفرش ریت زیر ارائه می شوند:

  • 60 هرتز – که رفرش ریت استاندارد در اکثر نمایشگرها (برای مدت طولانی) بود.
  • 144 هرتز – که بسیار سریعتر و پاسخگوتر است.
  • 240 هرتز – که پاسخگویی بسیار بی سابقه ای را ارائه می دهد و برای بازی های رقابتی ایده آل است.

تقریبا مانند رزولوشن؛ برخی گزینه ها مانند 75 هرتز، 100 هرتز و 120 هرتز و غیره وجود دارند.

از طرف دیگر؛ در حال حاضر می توانید تلویزیون هایی را پیدا کنید که دارای رفرش ریت 120 هرتز و 240 هرتز هستند، گرچه اوضاع کمی پیچیده تر است.

یعنی تلویزیون ها می توانند با استفاده از فناوری های مختلف درون یابی فریم؛ تاری حرکت را کاهش دهند و این توهم را به وجود آورند که تلویزیون فریم های بیشتر از حد واقعی را نمایش می دهد. به عنوان مثال، به عنوان مثال، MotionFlow  سونی، Motion Rate  سامسونگ و TruMotion ال جی وجود دارد.

این فناوری ها از پردازنده آنبرد تلویزیون برای اضافه کردن فریم های اضافی بین فریم های واقعی استفاده می کنند. و گرچه می تواند تاری حرکت را کاهش دهند و فیلم ها و نمایش ها روان تر نشان دهند؛ اما به دلیل میزان تاخیر ورودی باعث بی فایده بودن در بازی های می شود.

بنابراین اگر یک تلویزیون با رفرش ریت موثر 120 هرتز به بازار عرضه شود؛ این بدان معناست که رفرش ریت بومی آن 60 هرتز استاندارد است. تلویزیون هایی با رفرش ریت بومی 120 هرتز وجود دارند؛ اما همانطور که حدس زده اید؛ اگر به دنبال یک تلویزیون با کیفیت هستید می توانند گران قیمت باشند.

در هر صورت اگر به دنبال یک صفحه نمایش سریع و پاسخگو هستید، ماینتور راهی برای انتخاب است. آنها سریعتر و پاسخگوتر هستند, به علاوه تهیه یک مانیتور خوب با رفرش ریت بومی بالا؛ نسبت به یک تلویزیون خوب با رفرش ریت بومی بالا ارزان تر است.

نتیجه گیری

حالا کدام یک برای بازی انتخاب می کنید؟ مانیتور یا تلویزیون؟ خوب حقیقت را باید بگوییم، این بیشتر به اولویت شخصی و اینکه شما با چه وسیله ای بازی می کنید بستگی دارد. همانطور که در مقاله اشاره کردیم؛ مانیتورها به طور کلی پاسخگوتر هستند و گرفتن مانیتور با رفرش ریت بومی زیاد شما را عقب نمی اندازد. برای تنظیمات کامپیوتر دسکتاپ ایده آل هستند.

برای بازی کدام را انتخاب کنیم؟ تلویزیون یا مانیتور

در همین حال، تلویزیون ها بزرگتر هستند و مزایای 4K با صفحه نمایش بزرگتر به وضوح قابل مشاهده هستند و آنها را برای بازی های روی کاناپه اتاق نشیمن ایده ال می کند؛ هر چند بعضی ها ممکن است زمان پاسخگویی بالاتر را منحرف کنند. اما مطمئنا هیچ مانعی برای اتصال یک کنسول به مانیتور وجود ندارد و همچنین هیچ مشکلی شما را از اتصال کامپیوتر به تلویزیون منع نمی کند. با این حال، پیدا کردن تعادل مناسب بین رزولوشن؛ عملکرد و ارزش می تواند یک امر مشکل باشد.

منبع: gamingscan

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.