اگر با مشاهده کلمات اختصاری سیستم‌های کامپیوتری سردرگم شده‌اید وقت آن رسیده است که تفاوت APU؛ CPU و GPU را یاد بگیرید. هنگامی که زمان خرید سیستم کامیپوتری جدید شما فرا می‌رسید؛ دانستن تفاوت APU؛ CPU و GPU یک مزیت قابل توجه محسوب می‌شود. حتی این آشنایی می‌تواند باعث صرفه جویی در هزینه‌های شما شود؛ این امر خصوصا در صورتی که قصد دارید سیستم خود را مونتاژ کنید بیشتر به چشم می‌خورد.

تفاوت APU؛ CPU و GPU

APU؛ CPU و GPU سه فناوری است که اغلب در یک گروه قرار می‌دهند اما نقش‌های جداگانه ای را ایفا می‌کنند. درک عملکرد هر یک و اینکه آیا ممکن است به آنها نیاز داشته باشید یا نه بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، دقیقا تفاوت APU؛ CPU و GPU در چیست؟

CPU یا واحد پردازش مرکزی

CPU یا واحد پردازش مرکزی به عنوان مغز کامپیوتر شناخته می‌شود. در کامپیوترهای اولیه؛ پردازنده مرکزی از طریق تراشه‌های مختلفی توزیع می‌شدند. با این حال، برای بهبود کارایی و کاهش هزینه‌های تولید؛ CPU در حال حاضر به عنوان یک تراشه ارائه می‌شود. از این پردازنده‌های کوچکتر به عنوان ریز پردازنده هم یاد می‌شود.

کاهش تعداد تراشه‌های پردازنده همچنین تولیدکنندگان را قادر به طراحی و تولید دستگاه‌های کوچک و جمع و جورتر کرده است. کامپیوترهای دسکتاپ را می‌توان به عنوان دستگاه‌های همه کار یافت؛ لپ تاپ‌ها همچنان ضعیف تر از سیستم‌های کامپیوتری هستند و در عین حال توانایی بالاتری از قبل را دارند و برخی از گوشی‌های هوشمند در حال حاضر نسبت به نسخه‌های سنتی خود قدرتمندتر شده اند.

پردازنده مرکزی؛ پردازش‌های اصلی کامپیوتر شما را انجام می‌دهند. دستورالعمل‌های ذخیره شده در رم دستگاه شما برای برای اجرا به پردازنده ارسال می‌شود. این فرایند سه بخشی است و از مراحل Fetch (واکشی)؛ Decode (رمزگشایی)  و Execute (اجرا) تشکیل شده است. به طور کلی؛ این به معنای دریافت ورودی ها؛ درک موجودیت آنها و ایجاد خروجی مطلوب است.

تفاوت APU؛ CPU و GPU چیست؟

با استفاده از این مراحل سه گانه، پردازنده شما از بارگذاری سیستم عامل؛ باز کردن برنامه‌ها و حتی انجام محاسبات صفحات گسترده به همه چیز کمک می‌کند. عملیات سنگین مانند بازی‌های ویدیویی بیشترین ورک لود را برای پردازنده دارد.

CPU‌ها در انواع مختلفی از تراشه‌های تک هسته ای کم مصرف تا چند هسته ای با عملکرد بالا در دسترس هستند. اینتل با استفاده از فناوری Hyper-Threading چهار هسته ای را با هشت نخ ارائه می‌دهد (یعنی دو نخ به ازای یک هسته). این به شما کمک می‌کند تا بیشترین قدرت و کارایی را از پردازنده خود بدست آورید.

GPU یا واحد پردازش گرافیک

با وجود تمام پیشرفت‌های انجام شده در زمینه پردازنده ها؛ آنها هنوز هم کمبودی به نام گرافیک را دارند. پردازنده‌ها ورودی‌های را دریافت می‌کنند و در مراحل خطی با آنها کار می‌کنند. با این حال؛ پردازنده گرافیکی به پردازش همزمان چندین داده نیاز دارد. واحد پردازش گرافیک (GPU) فشار روی پردازنده را کاهش می‌دهد و عملکرد فیلم شما را بهبود می‌بخشد.

اکثر کامپیوترها و لپ تاپ‌ها به CPU و GPU مجهز هستند؛ اما همیشه اینطور نیست. بعضی اوقات؛ بخصوص در محدود قیمت پایین؛ سیستم شما به جای داشتن یک پردازنده گرافیکی اختصاصی از یک مورد آنبرد استفاده می‌کند. اگر مطمئن نیستید که کدام گزینه را باید داشته باشید؛ به مقایسه کارت گرافیک آنبرد و اختصاصی نگاهی بیندازید.

هر دو پردازنده گرافیکی و پردازنده مرکزی عملکردهای مشابهی را انجام می‌دهند؛ اما عملکرد آنها متفاوت است. ساختار موازی GPU به طور خاص برای اهدافی که دارد سازگار است. این ساختار موازی به واحد کمک می‌کند تا میلیاردها محاسبه در ثانیه را که برای بازی و پخش فیلم مورد نیاز است را اجرا کند. GPU غالبا روی کارت گرافیک اختصاصی قرار دارد که دارای رم مختص به خود نیز می‌باشد.

تفاوت APU؛ CPU و GPU چیست؟

این کارت را قارد می‌سازد تا داده‌های تولید شده خود را ذخیره کند. همچنین به لطف رم داخلی است که GPU می‌تواند بافر ایجاد کند؛ و تا زمانی که شما نیاز به نمایش آنها داشته باشید؛ تصاویر کامل شده را ذخیره کند. این به ویژه هنگام تماشای فیلم بسیار مفید است.

از آنجا که این کارت‌ها به راحتی عوض می‌شوند؛ اغلب به عنوان یکی از بهترین نسخه‌های ارتقاء داده شده در سیستم شما دیده می‌شوند. کارت‌های گرافیک با عملکرد بالا؛ معمولا دارای برچسب قیمت متناسب با یکدیگر هستند. با این وجود کارت گرافیک ارزان هم برای بازی‌ها وجود دارد که با هر بودجه ای سازگاری دارد.

APU یا واحد پردازش سریع

برای کاهش اندازه فیزیکی و هزینه‌های تولید؛ تولیدکنندگان روش هایی برای ترکیب قطعات الکترونیکی روی تراشه‌های منفرد را پیدا کرده اند. آخرین تکرار این فناوری دستگاه‌های System-on-a-Chip (SoC)  است. در این طراحی؛ تمام تجهیزات الکترونیکی اصلی روی یک فریم قرار می‌گیرند. این امر باعث رشد دستگاه‌های محاسباتی ارزان قیمت و گوشی‌های هوشمند شد.

با این حال ، پیش تولید SoC واحد پردازش سریع یا APU بود. این واحدها CPU و GPU را بر روی یک تراشه واحد ترکیب کرده و یک واحد پردازش ترکیبی را تشکیل می‌دهند. این نه تنها باعث کاهش هزینه می‌شود  بلکه باعث بهبود کارایی نیز می‌شود. به حداقل رساندن فاصله فیزیکی بین این دو ، انتقال سریعتر داده‌ها و افزایش کارایی را امکان پذیر می‌کند.

تفاوت APU؛ CPU و GPU چیست؟

از آنجا که GPU‌ها برای سرعت محاسبه سریعتر بهینه شده‌اند، پردازنده می‌تواند برخی کارها را به GPU ارسال کند. در یک تنظیم جداگانه، بهره وری حاصل از این تقسیم بار توسط فاصله فیزیکی و سرعت انتقال داده بین این دو تضعیف می‌شود. با این حال، APU  ترکیبی از این دستاوردها را ممکن می‌سازد.

با وجود این، یک APU عملکرد مشابه CPU و GPU اختصاصی را ارائه نمی‌دهد. در عوض، بهتر است به عنوان گامی بالاتر از گرافیک آنبرد دیده شوند. این باعث می‌شود APU‌ها برای کسانی که می‌خواهند سیستم‌های شخصی خود را به روز کنند، یک قیمت پایین تر را ارائه می‌دهد.

AMD سازنده APU یا واحد پردازش سریع است. با این حال؛ ای ام دی تنها کسی نبود که پردازنده‌ها را با این روش ترکیب می‌کند. اینتل همچنین شروع به ادغام CPU و GPU کرد. تفاوت اصلی این بود که ای ام دی یک سری اختصاصی از APU  ها را منتشر کرد؛ در حالی که اینتل و سایر شرکت‌ها آنها را در خط تولید خود ادغام کردند.

جمع بندی

حالا که واحدهای پردازشی اصلی را تحت پوشش قرار دادیم؛ شما می‌دانید که گزینه‌های زیادی برای سیستم کامیپوتری شما وجود دارند. اگر CPU و GPU اختصاصی را انتخاب کنید؛ احتمالا هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد؛ اما عملکرد قابل توجهی را هم کسب خواهید رکد.

انتخاب APU یک تعادل بین بودجه و عملکرد را ایجاد می‌کند. اگر در حال حاضر کارت گرافیت انبرد استفاده می‌کنید؛ APU‌ها یک گزینه ارتقاء ارزشمند هستند که هزینه‌های زیادی را روی دست شما نمی‌گذارند.

با این حال قبل از سرمایه گذاری برای APU؛ CPU یا GPU مطمئن شوید که بهترین گزینه را برای ارتقاء دستگاه خود انتخاب کرده‌اید؛ در این صورت شما باید در نظر بگیرید که کدام یک از این بروزرسانی‌ها باعث بهبود بیشتر سیستم کامپیوتری شما می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.