کابل پچ و کابل اترنت در زندگی روزمره ما بسیار رایج است. با این حال، درک تفاوت پچ کورد و کابل شبکه می‌تواند سردرگمی هایی را برای کاربران ایجاد کنید. در پست امروز نارستان قصد داریم به تفاوت‌های موجود مابین کابل اترنت و کابل پچ بپردازیم.

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه در چیست؟

کابل شبکه چیست؟ این اولین سوالی است که باید جواب آن را بدانید. اترنت نوعی پروتکل است که روشی منحصر به فرد را برای انتقال بیت داده روی یک رسانه خاص را تعیرف می‌کند. کابل هایی مانند کابل فیبر نوری؛ زوج به هم تابیده یا کابل کواکسیال به کابل شبکه تعلق داند. دو نوع متداول کابل اترنت؛ کابل شبکه مسی و کابل فیبر نوری می‌باشد. معمولا برای ساده کردن نامگذاری؛ افراد عادت دارند که کابل‌های اترنت را با اسامی مانند Cat5؛ Cat5e و Cat6 نامگذاری کنند.

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه

کابل پچ یا پچ کورد چیست؟ کابل پچ که به آن پچ کورد هم گفته می‌شود نوعی کابل است که در هر دو سر آن کانکتور وجود دارد و برای اتصال دستگاه پایانی به دستگاهی دیگر مانند منبع تغذیه استفاده می‌شود. درست مانند کابل‌های اترنت؛ پچ کورد فیبری و پچ کورد اترنت مانند کابل پچ فیبر LC یا کابل پچ Cat6 RJ45 وجود دارد. این دسته از کابل‌ها اغلب برای مسافت‌های کم در دفاتر کار و جعبه‌های سیم کشی استفاده می‌شوند. پچ کورد اترنت می‌تواند کامپوتری را به هاب شبکه؛ روتر یا سوئیچ اترنت متصل کند که برای ساخت شبکه‌های کامپیوتر خانگی کاربردی است.

بنابراین به طور خلاصه؛ کابل شبکه به انواع کابل اشاره دارد. در حالی که پچ کورد در هر دو طرف انتهایی خود کانکتور دارد و به بخش خاصی از کابل شبکه تعلق دارد.

پارامتر پچ کورد کابل شبکه
هدف از کابل پچ برای اتصال روتر یا سوئیچ استفاده می‌شود (از طریق پچ پنل). معمولا از این نوع کابل در سیم کشی‌ها و قفسه‌های اداری استفاده می‌شود. کابلهای اترنت برای اتصال دستگاهها در مسافتهای طولانی استفاده می‌شوند (مسی و فیبری).
طول کوتاهتر از کابل اترنت است. بلندتر از کابل پچ است.
انواع کابل کواکسیال، کابل‌های اترنت، کابل‌های فیبر نوری کابل کواکسیال؛ کابل‌های اترنت؛ کابل‌های فیبر نوری
انتها در انتهای هر دو طرف کابل کانکتور وجود دارد. ممکن است هر دو طرف کابل کانکتور نداشته باشد و می‌توانند به طور مستقیم به دستگاه متصل شود.
تضعیف میرایی (افت سیگنال) در کابل‌های پچ بیشتر از کابل اترنت است. میرایی (افت سیگنال) در کابل‌های اترنت کمتر از کابل پچ است و به همین خاطر برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شوند.

آیا همه کابل‌های شبکه یکسان هستند؟

خیر با توجه به سوالات بالا؛ انواع مختلفی از کابل‌های اترنت (مانند فیبر نوری؛ کراس اوور اترنت و کابل مسی) وجود دارند. هر نوع کابل دارای مشخصات و کاربردهای متفاوتی است. به عنوان مثال؛ کابل فیبر نوری برای مسافت‌های طولانی با کاربردهایی که به پهنای باند بالا نیاز دارند استفاده می‌شود. در حالی که کابل‌های کراس اوور اترنت در ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

آیا از پچ کورد برای اتصال مستقیم استفاده می‌شود؟

از کابل‌های سیم دار برای اتصال هاست به کلاینت استفاده می‌شود. در اینجا به عنوان مثال کابل پچ Cat5e را در نظر بگیرید. کابل پچ سیمی Cat5e به طور مستقیم می‌تواند کامپیوترها، پرینترعا و سایر دستگاه‌های کلاینت شبکه را به سوئیچ یا هاب روتر متصل کنید. با این حال وقتی صحبت از کابل پچ فیبری می‌شود؛ این کابل‌ها اتصال مستقیم را فراهم نمی‌آورند.

آیا می‌توان از کابل پچ به عنوان کابل اترنت استفاده کنم؟

بله. در اکثر مواقع؛ کابل اترنت و کابل پچ قابلیت‌های مشابهی را در شبکه‌های مسی ارائه می‌دهند, اما مودم دوم معمولا کوتاه تر از است. به عنوان مثال برای کابل کشی شبکه خانگی نیاز به استفاده از 100 فوت کابل Cat6 است. در ایت شرایط می‌توان از کابل پچ 100 فوتی Cat6 به عنوان کابل اترنت استفاده کرد.

نتیجه گیری

نوع کابل اترنت بسیار متنوع است. تفاوت پچ کورد و کابل شبکه در بالا توضیح داده شد. در این صورت وقتی که صحبت از کابل اترنت و پچ می‌شود؛ شناخت انواع و کاربردهای آنها؛ می‌تواند در درک این تفاوت‌ها کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.