هارد SSD قسمت پنجم – مقایسه و تفاوت‌های هارد SSD با HDD”> هارد SSD قسمت پنجم – مقایسه و تفاوت‌های هارد SSD با HDD، اکثر افرادی که قصد خرید هارد دارند باید تصمیم بگیرند که درایو حالت جامد (SSD) یا هارد (HDD) را به عنوان دستگاه ذخیره سازی خود انتخاب کنند. به نظر شما کدام یک از این دو انتخاب بهتری هستند؟ هارد SSD یا هارد HDD ؟ هیچ جواب سر راستی برای این سوال وجود ندارد.

هر خریدار نیازهای متفاوتی دارد و شما باید بر اساس نیاز، اولویت‌ها و هزینه ای که می‌خواهید صرف کنید در این باره تصمیم بگیرید. گرچه قیمت هارد SSD در حال کاهس است اما قیمت هر گیگابایت نسبت به هارددیسک گرانتر است. در ادامه ما به مقایسه هارد SSD و هارد HDD خواهیم پرداخت.

هارد SSD چیست؟

در مورد اینکه هارد SSD چیست قبلا مفصل صحبت کردیم اما در این مقاله به صورت سطحی باز به این مقوله می‌پردازیم.

SSD مخفف Solid State Drive و به معنای درایو حالت جامد است. در این نوع هارد شما هیچ پونه قطعه متحرکی را پیدا نخواهید کرد. اطلاعات به جای اینکه در پلاترهای در حال چرخش ذخیره شوند در حافظه فلش ذخیره می‌شوند.

هارد HDD برای نوشتن و خواندن اطلاعات از یک بازوی مکانیکی که هد خواندن و نوشتن روی آن نصب شده است استفاده می‌کند، این هد در بالای پلاتر با یک فاصله بسیار کم قرار می‌گیرد. این تفاوت همان چیزی است که باعث سریعتر بودن هارد SSD می‌شود.

هارد SSD قسمت پنجم – مقایسه و تفاوت‌های هارد SSD با HDD

اس اس دی‌های معمولی از حافظه فلش مبتنی بر NAND استفاده می‌کنند. این نوع حافظه غیر فرار یا مانا است و این بدان معناست که با خاموش کردن هارد اطلاعات از بین نمی‌رود. هارد SSD از بازوی مکانیکی برای خواندن و نوشتن اطلاعات استفاده نمی‌کند

و به جای آن از یک پردازنده تعبیه شده مرسوم به کنترلر برای انجام عملیات مربوط به خواندن و نوشتن داده‌ها استفاده می‌کند. کنترلر یک عامل بسیار مهم در تعیین سرعت نوشتن هارد SSD است. نحوه ذخیره و یازیابی اطلاعات یا پاکسازی داده‌ها می‌تواند سرعت کلی هارد SSD را تعیین کند.هارد SSD قسمت پنجم – مقایسه و تفاوت‌های هارد SSD با HDD

هارد SSD دارای فرم فکتورهای 1.8 اینچ، 2.5 اینچ و 3.5 اینچ می‌باشد و کانکتور استانداردی که استفاده می‌کند از نوع SATA می‌باشد. اس اس دی‌های کوچکتر از رابط mini-SATA (mSATA) استفاده می‌کنند و می‌توانند در اسلات mini-PCI Express لپ تاپ قرار بگیرند. اس اس دی‌های جدیدتر نی توانند از مزایای رابط NVMe استفاده کنند اما گران تر هستند و در عوض بهترین سرعت خواندن و نوشتن را ارائه می‌دهند.

هارددیسک یا HDD چیست؟

هارددیسک برای اولین بار توسط IBM در سال 1956 معرفی شد و حالا فناوری تقریبا 62 ساله می‌باشد. هارددیسک از مغناطیس برای ذخیره داده‌ها در پلاترهای چرخان اسافاده می‌کند. هد خواندن و نوشتن روی پلاتر شناور است،

هر چه پلاتر با سرعت بیشتری بچرخد عملکرد هارد HDD سریعتر خواهد بود. امروزه هاردهای لپ تاپ معمولی با سرعت 5400 دور در دقیقه یا 72000 دور در دقیقه می‌چرخند گرچخ پلاترهای مبتنی بر سرور با حداکثر سرعت 15000 دور در دقیقه می‌چرخند.هارددیسک

مهمترین مزیتی که این هاردها دارند این است که ظرفیت بالایی را ارائه می‌دهند و قادر به ذخیره سازی اطلاعات زیادی می‌باشد. به جرات می‌توان گفت که هزینه‌ها گیگابایت هارد HDD از هارد SSD ارزانتر است.

بنابراین اگر به ظرفیت بالایی برای ذخیره اطلاعات خود نیاز دارید هارددیسک‌ها گزینه مناسبتری برای شما خواهند بود. هارددیسک‌ها عمدتا از رابط SATA استفاده می‌کنند و رایج ترین فرم فکتوری که برای لپ تاپ‌ها ارائه می‌دهند 2.5 اینچی و برای دسکتاپ‌ها 3.5 اینچی می‌باشد.

هارددیسک

ویژگی SSD (Solid State Drive) HDD (Hard Disk Drive)
مصرف انرژی / عمر باتری انرژی کمی مصرف می‌کند، به طور میانگین 2 تا 3 وات، عمر باتری تا بیشتر از 30 دقیقه افزایش پیدا می‌کند. انرژی زیادی مصرف می‌کند، به طور میانگین 6 تا 7 وات در نتیجه باتری کمتری استفاده می‌کند.
هزینه هزینه به ازای هر گیگابایت بیشتر است. در مقایسه با هارد SSD ارزان تر است.
ظرفیت معمولا ظرفیت خیلی زیادی ندارد، 1 ترابایت برای نوت بوک‌ها و 4 ترابایت برای دسکتاپ ها معمولا در ظرفیت 500 گیگابایت تا 2 ترابایت برای نوت بوک‌ها و 10 ترابایت برای دسکتاپ‌ها در دسترس است.
زمان بوت شدن سیستم عامل میانگین زمان بوت 10 الی 13 ثانیه است. میانگین زمان بوت 30 الی 40 ثانیه است.
سر و صدا هیچ قطعه مترکی ندارد بنابراین سر و صدایی ندارد. صدای کلیک کردن و چرهش را می‌توان شنید.
لرزش به دلیل عدم وجود قطعات مکانیکی لرزشی ندارد چرخش پلاترها می‌تواند باعث لرزش شود
تولید گرما انرژی کمی مصرف می‌کند بنابراین گرمای کمی تولید می‌کند به علت وجود قطعات مکانیکی انرژی بیشتری مصف می‌کند و می‌تواند گرمای بیشتری تولید کند.
نرخ خرابی به طور میانگین 2 میلیون ساعت به طور میانگین 1.5 میلیون ساعت
سرعت نوشتن / کپی فایل 200 تا 550 مگابایت در ثانیه 50 تا 120 مگابایت در ثانیه
رمزگذاری رمزگذاری FDE رمزگذاری FDE در برخی مدل ها
سرعت باز شدن فایل 30 درصد سریعتر از HDD کندتر از SSD
تاثیر مغناطیس تاثیری ندارد می تواند اطلاعات را پاک کند

 

پس با توجه به جدول بالا می‌توان نتیجه گرفت که هارد HDD زمانی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود که:

  • شما به ظرفیت ذخیره سازی بالایی نیاز داشته باشیئ.
  • نخواهید هزینه زیادی پرداخت کنید.
  • برایتان مهم نباشد که سیستم عامل چقدر سریع بوت می‌شود یا برنامه‌ها چقدر سریع باز می‌شوند.

هارد SSD زمانی انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود که:

  • شما عملکرد سریعتری را نیاز داشته باشید.
  • ظرفیت ذخیره سازی محدود برایتان مهم نباشد.