به نظر شما تفاوت فناوری بلوتوث و NFC در چیست؟ در دنیای روز افزون موبایل، ما دوست داریم از فناوری‌های بیسیم استفاده راحتی داشته باشیم. ما می‌خواهیم داده‌های خود را بدون هیچ نگرانی امنیتی به سرعت از یک دستگاه به دستگاه دیگر به صورت وایرلس انتقال دهیم. ما نیاز به دسترسی به روش‌های امن و ایمن برای انتقال اطلاعات از یک دستگاه به دستگاه دیگر داریم.

خوشبختانه دو فناوری وایرلس مختلف وجود دارند که به روش‌های مختلفی کار می‌کنند تا این انتقال سریع و امن را امکان پذیر کنند، این فناوری‌های بلوتوث (Bluetooth) و ان اف سی (NFC) هستند. NFC و بلوتوث هر دو در بازه کوتاهی اتصال بین دو دستگاه را فراهم می‌آورند. آنها برای انتقال داده ها، ارتباط قابل اعتماد و امنی را بین این دستگاه‌ها ایجاد می‌کنند و مهم تر از این آنها بسیار متفاوت از هم هستند.

فناوری NFC چیست؟ مزایا و معایب آن

NFC مخفف Near Field Communication و به معنای ارتباط میدان نزدیک می‌باشد. این فناوری تاچ وایرلس دو دستگاه را خیلی سریع و بدون انجام مراحل جفت سازی فیزیگی به سرعت به هم وصل می‌کند. برای اتصال بی سیم این نوع دستگاه ها، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که آنها را به اندازه کافی بهم نزدیک کنید تا دستگاه‌ها همدیگر را بشناسند.

به طور کلی دو نوع دستگاه NFC به نام‌های پسیو (Passive) و اکتیو (Active) وجود دارد. دستگاه‌های پسیو یا منفعل داده‌های دیگر منابع NFC را پردازش نمی‌کند و فقط می‌توانند به یک دستگاه اکتیو یا فعال وصل شوند. دستگاه‌های منفعل شامل کارت‌های ورود به ساختمان‌های اداری، خوابگاه‌ها و غیره می‌شوند. دستگاه‌های اکتیو می‌توانند داده‌ها را ارسال و دریافت کنند، درست مانند مواردی است که شما در پایانه‌های پرداخت لمسی، گوشی‌ها و ساعت‌های هوشمند مشاهده می‌کنید. از طریق برنامه هایی مانند برنامه‌های پرداخت این فناوری در گوشی‌های همراه قابل دسترسی هستند.

فناوری NFC چیست؟ مزایا و معایب آن

در تفاوت فناوری بلوتوث و NFC باید گفت NFC یک فناوری جدیدتر از بلوتوث است. هر چند فناوری استفاده شده قدیمی تر است. در این فناوری امواج رادیویی با استفاده از RFDI  (مخفف Radio-frequency Identification) ارسال می‌شود. NFC با ارسال داده در دو جهت (به جای یک جهت) انتقال داده‌ها را بهبود می‌بخشد.

یکی از معایب NFC این است که شما تنها می‌توانید وقتی از آن استفاده کنید که دستگاه‌ها در فاصله ده سانتیمتری از هم قرار گرفته باشند. نزدیکی دستگاه‌ها باعث می‌شود که انتقال کمتر دچار تداخل شود. NFC با فرکانس 13.5 مگاهرتز کار می‌کند. نرخ انتقال نسبت به بلوتوث کندتر است و حداکثر سرعت آن تنها 425 کیلوبیت در ثانیه است. با این حال NFC تنها در حدود یک دهم ثانیه و با سرعت برق و باد متصل می‌شود. این ارتباط نزدیک و سرعت باعث می‌شود که از این فناوری برای پرداخت و ایمن نگه داشتن آنها استفاده شود. NFC همچنین نسبت به فناوری بلوتوث از انرژی بسیار کمتری استفاده می‌کند. تنها زمانی که در این تکنولوژی به انرژی بیشتری نیاز است هنگام جفت کردن دستگاه‌های پسیو است.

فناوری بلوتوث چیست؟ مزایا و معایب آن

بلوتوث در واقع اولین روش انتقال بیسیم داده بود. بلوتوث یک انتقال مستقیم رادیویی است که در سال 1989 میلادی ساخته شد. برای استفاده از بلوتوث باید دو دستگاه بیسیم را قبل از انتقال داده‌ها جفت یا همگام سازی کنید. بلوتوث ساده ترین روش برای انتقال داده‌های بین دو دستگاه است اما به دلیل فرآیند جفت شدن می‌تواند مستعد مشکلات فنی شود.

فناوری بلوتوث چیست؟ مزایا و معایب آن

این فناوری وایرلس در حال حاضر دارای نسخه 5.1 است و تقریبا در تمام دستگاه‌های الکترونیکی مانند لپ تاپ، گوشی‌های هوشمند، اسپیکر، تجهیزات بازی و هدفون بی سیم وجود دارد. یک دستگاه می‌تواند نقش دستگاه اصلی را به عهده بگیرد و با حداکثر 7 دستگاه مختلف دیگر به صورت همزمان جفت شود ، که دستگاه اصلی نقش Master و دستگاه‌های دیگر نقش slave را ایفا می‌کنند.

بلوتوث نمی‌تواند اتصالات دور برد را برقرار کند. این فناوری تنها می‌تواند دستگاه هایی که فاصله تقریبا ده متری را دارند را متصل کند. گرچه این فناوری یک راه حل دور برد نیست اما صد برابر بیشتر از کاری که NFC می‌تواند انجام دهد را پشتیبانی می‌کند. در حالی که بلوتوث کندتر از NFC جفت می‌شود، داده‌ها را سریعتر ارسال می‌کند. نرخ انتقال داده برای اتصالات بلوتوثی حدود 2 تا 3 مگابیت در ثانیه است. بلوتوث از طول موج کوتاه و فرکانس پر سرعت موج رادیویی باند 2.4 GHz ISM استفاده می‌کند.

فناوری بلوتوث چیست؟ مزایا و معایب آن

انرژی مورد نیاز بلوتوث تقریبا یک میلی وات است. این انرژی کم مانع از تداخل سایر دستگاه‌های بیسیم در همان منطقه می‌شود. همچنین این فناوری دستگاه را برای دستگاه هایی که از باتری تغذیه می‌کنند بسیار عالی می‌کند. در هنگام اسکن اتصالات موجود از باتری استفاده می‌شود. بنابراین اگر از بلوتوث استفاده نمی‌کند و می‌خواهید عمر باتری خود را حفظ کنید آن را غیرفعال کنید.

نتیجه گیری

در تفاوت بین بلوتوث و NFC فناوری‌های NFC و بلوتوث هر دو روش انتقال بی سیم هستند که به صورت بسیار متفاوتی کار می‌کنند و اهداف متفاوتی دارند. NFC برای انتقال مقدار کمی از داده‌ها در مسافت‌های بسیار کوتاه بسیار ایده آل است و بیشتر برای پرداخت‌های بی سیم و کارت‌های ورود به ساختمان اداری، خوابگاه‌ها و غیره استفاده می‌شود. بلوتوث امکان اتصال گسترده تری را فراهم می‌آورد و دستگاه هایی مانند گوشی‌های هوشمند، بلندگوها و هدفون‌ها معمولا از آن استفاده می‌کنند.

این دو فناوری می‌توانند در کنار یکدیگر کار کنند و ارتباطات بهتری را بین دستگاه‌های بی سیم برقرار کنند. NFC دستگاه‌ها را به سرعت متصل می‌کند و سیپس سیگنالی را به بلوتوث می‌فرستد که به دستگاه اجازه می‌دهد تا در حالی که به دستگاه دیگری متصل باقی مانده است از نمایش پیغام Searching for a device خودداری کند. ترکیب این دو فناوری به بهترین شکل می‌تواند انتقال بی سیم با سرعت بیشتر و پایدار را در آینده برای ما به ارمغان بیاورد.