صفحه کلیدهای گیمینگ به گونه ای طراحی شده‌اند که برای شرایط بازی و نیازهای شما مناسب تر هستند. هنگام بازی‌های رقابتی، نیاز به پاسخگویی سریعتر و واکنش سریعتر دارید. صفحه کلیدهای معمولی معمولا طراحی ارگونومی را برای تایپ راحتتر و بهتر در اولویت قرار می‌دهند. به طور معمول تفاوت در طرح صفحه کلید و سوئیچ‌های استفاده شده بیشتر دیده می‌شود.

یک کیبورد گیمینگ به دلیل مزایایی که به همراه دارد از کلیدهای مکانیکی استفاده می‌کنید. موقعیت‌های رقابتی که گیمرها در آن قرار دارند، نیاز به ورودی دقیق و زمان پاسخگویی سریعتر دارند.

کیبوردهای استاندارد اما از فناوری غشایی استفاده می‌کنند که غالبا به آنها سوئیچ گنبدی گفته می‌شود. به دلیل ارزان بودن قیمت ساخت و فشار دادن کلیدها به صورت بی صدا، از فناوری غشائی در صفحه کلیدهای معمولی استفاده می‌شود.

آیا خرید صفحه کلیدهای گیمینگ برای استفاده‌های روزمره عاقلانه است؟

صفحه کلیدهای بازی دقیقا مانند یک صفحه کلید معمولی کار می‌کنند و می‌توانند برای همین منظور استفاده شوند. تمام قابلیت‌های رایجی را که در کیبوردهای معمولی پیدا می‌شود را می‌توانید در کیبورد گیمینگ هم پیدا کنید. اگر چه از سوئیچ‌های مکانیکی به طور معمول در صفحه کلیدهای بازی استفاده می‌شود اما محدود به این دستگاه‌ها نیستند.

مقایسه صفحه کلید مکانیکی و صفحه کلید غشایی

اکثر صفحه کلیدهای استاندارد از سوئیچ‌های غشایی استفاده می‌کنند. صفحه کلیدهای غشایی از سیلیکون‌های گنبدی شکل استفاده می‌کنند که در زیر هر کلید قرار می‌گیرند. هنگامی که کلیدی را فشار می‌دهید نیرو به مدار زیرین انتقال داده می‌شود تا ضربات کلید ثبت شود. چند ویژگی متفاوت در کلیدهای گنبدی وجود دارد اما همه آنها بسیار شبیه به هم هستند.

مزایای صفحه کلید غشایی

 • ساکت – صدایی که کلیدها ایجاد می‌کنند نسبتا آرام است و به همیت دلیل استفاده از این نوع کیبوردها در مکان‌ها عمومی و اداری مناسب تر است.
 • وزن سبک – اجزایی که صفحه کلیدهای غشایی یا سوئیچ گنبدی را تشکیل می‌دهند نسبتا سبک هستند و باعث می‌شود وزن کلی دستگاه سبک باشد.
 • مقرون به صرفه – دلیل اینکه بسیاری از تولیدکنندگان از فناوری غشایی در صفحه کلیدهای خود استفاده می‌کنند، ارزان بودن آن است. صفحه کلیدها با قیمت پایین تری ساخته و فروخته می‌شوند.

معایب صفحه کلید غشایی

 • نیاز به نیروی بیشتر – کلیدهای صفحه کلیدهای غشایی برای فشار نیاز به نیروی بیشتری دارند. برای ثبت کلید؛ باید کلید را کاملا فشار دهید و یا پایین ببرید.
 • عدم پشتیبانی از فشردن چند کلید به صورت همزمان – اگر چه می‌توان در صفحه کلیدهای غشایی کلیدها را با هم فشار دهید اما این فناوری در مقایسه با صفحه کلیدهای مکانیکی چندان مناسب نیستند. به همین دلیل نمی‌توانید د=تعداد زیادی از کلیدها را با هم استفاده کنید. این مسئله هنگام تایپ سریع ممکن است مشکل ساز باشد.
 • طول عمر – کلیدهای غشایی عمر زیادی ندارد و معمولا بین 5 تا 10 میلیون ضربه عمر می‌کنند.
 • نگهداری – غالبا صفحه کلید روی صفحات غشایی قابل جابجایی نیستند که تمیز کردن دشوارتری هم دارند.
 • صفحه کلیدهای گیمینگ معمولا از سوئیچ‌های مکانیکی معروف استفاده می‌کنند. کلیدهای کیبورد مکانیکی همه دارای سوئیچ جداگانه هستند که از فنرها هم استفاده می‌کنند.
 • سوئیچ‌ها دارای نقاط فعال سازی هستند که در پایین ترین نقطه فشردن قرار دارند به همین دلیل نیازی به پایین آوردم کلیدها برای ثبت ضربه نیست.

مزایای صفحه کلید مکانیکی

 • نیاز به فشار کمتر – برای تحریک کلیدی که در حال استفاده هستید به فشار کمتری نیاز است.
 • طول عمر بیشتر – سوئیچ‌های مکانیکی از اجزایی استفاده می‌کنند که ماندگاری بیشتری دارند و عمر تقریبی 50 میلیون کلیک را ارائه می‌دهند.
 • بازخورد تایپ کردن – سوئیچ‌های مختلف به دلیل بازخورد لمسی می‌توانند تجربه تایپ بیشتری را ارائه دهند.
 • فشردن کلیدهای بیشتر به صورت همزمان – در صفحه کلیدهای مکانیکی شما می‌توانید چندین کلید را به صورت همزمان فشار دهید و همه آنها توسط دستگاه ثبت می‌شوند. همچنین داشتن قابلیت N Key Rollover در صفحه کلیدهای بازی رایج است. این قابلیت بدان معناست که هر کلید جداگانه می‌تواند به طور همزمان فشرده شود.
 • سفارشی سازی – صفحه کلیدهای مکانیکی اغلب امکان شخصی سازی بیشتری را فراهم می‌آورند.
 • کیفیت ساخت – صفحه کلیدهای مکانیکی غالبا با دوام هستند و با مواد بهتری ساخته می‌شوند، این امر بخصوص در دستگاه‌های سطح بالا بسیار مشهود است.
 • نگهداری – صفحه کلیدهای مکانیکی را می‌توان به صورت راحت تری تمز کیرد. می‌توانید کلدها را بردارید و تمیز کنید.

معایب صفحه کلید مکانیکی

 • گران بودن – به دلیل استفاده از اجزای با کیفیت تر معمولا این دستگاه‌ها دارای قیمت بالاتری هستند. این امر باعث افزایش قیمت کلی صفحه کلیدهای مکانیکی می‌شود که در مقایسه با صفحه کلیدهای غشایی گرانتر هستند.
 • ایجاد سر و صدای بیشتر – صفحه کلیدهای مکانیکی هنگام فشردن کلیدها صدای بلندتری را ایجاد می‌کنند. سطح صدا بسته به نوع سوئیچ مورد استفاده متفاوت است.
 • سنگین بودن – صفحه کلیدهای مکانیکی می‌توانند سنگین تر از نمونه‌های مشابه خود باشند. اگر دائما در حال جابجایی هستید یا سفر زیاد می‌روید این یک نقطه ضعف است.

انواع سوئیچ‌های مکانیکی

انواع مختلفی از سوئیچ‌های مکانیکی در دسترس هستند که همه دارای مزایای خاص خود هستند. این کلیدها را می‌توان به سه نوع اصلی سوئیچ خطی، لمسی و کلیکی تقسیم بندی کرد.

 • سوئیچ‌های خطی – برای گیمرهایی که در بازی‌های رقابتی شرکت می‌شکنند سوئیچ‌های خطی در اولویت قرار دارند. این سوئیچ‌ها سبک هستند و به فشرده سازی کمی نیاز دارند.
 • سوئیچ‌های لمسی – سوئیچ‌های لمسی برجستگی قابل توجهی دارند که می‌توانید هنگام فشرده سازی کلید آن را احساس کنید. این به عنوان یک نقطه بری فعال شدن کلید عمل می‌کند. کلیدهای لمسی گزینه مطلوبی برای تایپ هستند.
 • سوئیچ‌های کلیکی – سوئیچ‌های کلیکی برای بازی کمتر ترجیح داده می‌شوند و بلندتر از سایر سوئیچ‌ها هستند و همان عملکرد سوئیچ‌های لمسی را با سر و صدا ارائه می‌دهد.

سوئیچ‌های نوری

سوئیچ‌های نوری جدیدتر هستند. سوئیچ‌های نوری برای سرعت بخشیدن به زمان پاسخگویی از فناوری نور برای کار کردن استفاده می‌کنند. تنظیم مجدد و زمان پاسخگویی فوری که سوئیچ‌های نوری برای شما فراهم می‌آورند این دسته از محصولات را به گزینه ای مناسب برای گیمرها تبدیل می‌کند.

لپ تاپ‌ها از چه نوع سوئیچ هایی استفاده می‌کنند؟

دستگاه هایی مانند لپ تاپ و سایر صفحه کلیدهای نازک از سوئیچ قیچی استفاده می‌کنند. سوئیج‌های قیچی دارای شکلی گنبدی و لاستیکی هستند که با مکانیزم پلاستیکی ترکیب می‌شوئ. سوئیچ‌های قیچی در مقایسه با صفحه کلیدهای غشایی معمولی تا عمق کمی فرو می‌روند.

 زیبایی صفحه کلیدهای گیمینگ

صفحه کلیدهای مخصوص بازی اغلب با زیبایی شناسی مانند نور پس زمینه طراحی می‌شوند. نور معمولا یک رنگ تنظیم شده یا RGB است که می‌تواند با استفاده از ترکیبات کلید روی صفحه یا برنامه‌های پشتیبانی شده تنظیم شود.

این طرح‌ها می‌توانند برای اضافه کردن سبک به تنظیمات شخصی و بازی مناسب باشند. از آنجا که صفحه کلیدهای بازی معمولا از سوئیچ‌های مکانیکی استفاده می‌کنند و طرح کلیدهای پیش فرض قابل تعویض هستند. همه صفحه کلیدهای بازی از طرح استاندارد استفاده نمی‌کنند. تغییر کلیدهای مهم می‌تواند به شما کنترل بیشتری در ظاهر دستگاه تان بدهد.

صفحه کلید ارگونومیک

صفحه کلیدهایی وجود دارند که به طور خاص برای راحتی استفاده طراحی شده‌اند و به آنها صفحه کلید ارگونومی یا ارگونومیک گفته می‌شود. این صفحه کلیدها اشکال مختلفی دارند که هر کدام به گونه ای طراحی شده‌اند که می‌توانند بهترین راحتی را به کاربر ارائه دهند.

صفحه کلیدهای طراحی شده برای ارگونومی برای بازی مناسب نیستند و بیشتر برای استفاده‌های روزمره به کار گرفته می‌شوند. هدف اصلی این دستگاه‌ها متخصصانی هستند که بیشتر وقت خود را در دفتر کاریشان می‌گذرانند. صفحه کلیدهای ارگونومی می‌توانند غشایی یا مکانیکی باشند و دارای کلیدهای سفارشی هستند که از نظر اندازه، شکل و موقعیت متفاوت هستند.

صفحه کلیدهای مختلف

صفحه کلید می‌تواند در اشکال و اندازه‌های مختلفی تولید شود. به همین دلیل می‌توانید اطمینان داشته باشید که گزینه مناسب خود را پیدا خواهید کرد. سه اندازه محبوب صفحه کلیدها شامل صفحه کلیدهای کاملا معمولی، TKL و 60 درصد هستند. هر چه صفحه کلید کوچکتر باشد، کلیدهای کمتری در آن استفاده می‌کشود، با وجود کلیدهای کمتر ممکن است برخی از قابلیت‌ها را از دست دهید و یا دسترسی به این توابع تغییر می‌کنند.

نتیجه گیری

صفحه کلیدهای بازی و صفحه کلیدهای معمولی، معمولا عملکرد یکسانی دارند. از هر یک می‌توان برای استفاده‌های معمول در کامپیوتر و بازی استفاده کرد. هم صفحه کلیدهای گیمینگ و هم صفحه کلیدهای معمولی می‌توانند از فناوری مکانیکی یا غشایی استفاده کنند. با این حال، سوئیچ‌های مکانیکی از نظر زمان پاسخگویی و مزایا بهتر هستند و باعث می‌شوند که برای بازی بهتر باشند. در حالی که سوئیچ‌های غشایی ارزانتر هستند و همین امر موجب شده است که به طور معمول بیشتر استفاده شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.