سیستم فایل ویندوز جزو مواردی است که احتمالا تا زمانی محبود به تصمیم گیری در مورد آنها نباشید در موردشان فکر نمی‌کنید. آیا به جای FAT32 می‌توان از NFS استفاده کرد؟ آیا exFAT برای شما کاربرد دارد؟ چرا سیستم‌های فایل مختلفی وجود دارد؟

سیستم فایل چیست؟

هر فایل در سیستم مانند یک کتاب در کتابخانه است. وقتی که یک کتابدار کتابی را در کتابخانه قرار می‌دهد اطلاعات مربوط به کتاب، نام، نویسنده؛ تاریخ و غیره را ثبت می‌کند و آن را وارد یک فهرست می‌کند تا به کاربران بگوید که برای پیدا کردن کتاب باید به کجا مراجعه کنند. امکان جستجوی یک لیست واحد بسیار کارآمدتر از بررسی تک به تک کتاب‌های موجود در کتابخانه می‌باشد.

کتابدار می‌تواند دسترسی به کتاب‌های خاص را هم محدود کند. با این وجود، تقریبا همه آنها سوابقی را در مورد اینکه چه کسی این کتاب را بیرون آورده است را در دست دارند و این به شما کمک می‌کند تا هر گونه تغییری که در وضعیت کتاب می‌تواند به وجود آید را ردیابی کنید.

این در واقع همان کاری است که سیستم فایل انجام می‌دهد. سیستم فایل مکان فایل‌ها و ابرداده‌ها را ردیابی می‌کنند، بنابراین کامپیوتر شما می‌داند که برای پیدا کردن اطلاعات باید به کجا برود. این عملکرد بسیار مهمی است در نتیجه جای تعجب ندارد که چند رویکرد متفاوت برای آن وجود داشته باشد.

سیستم فایل چیست؟

سیستم فایل فقط به FAT، exFAT و NTFS محدود نمی‌شود و مک‌ها از HPF+ و  APFS استفاده می‌کنند در حالی که سیستم‌های لینوکس از ext3 و ext4 استفاده می‌کنند. سیستم‌های ویندوز که توسط مایکروسافت توسعه داده شده‌اند برای بسیاری از دستگاه‌های ذخیره سازی به استاندارد تبدیل شده اند. بنابراین این سیستم فایل‌ها را می‌توان بیشتر از سیستم فایل‌های HPF+ یا ext4 مشاهده کرد.

FAT32 بسیار سازگار است اما نمی‌تواند فایل‌های حجیم را مدیریت کند

سیستم FAT (جدول تخصیص فایل) از زمان معرفیش که در سال 1977 میلادی بود دستخوش تغییرت متعددی شد و تا به امروز هم این تغییرات ادامه دارد. از آنجا که این سیستم فایل برای هر آدرس 32 بیت را استفاده می‌کند به FAT32 نامگذاری شد و حداکثر اندازه فنی یک هارد FAT32 معادل 16 ترابایت است و فقط می‌تواند فایل‌های 4 گیگابایت یا کمتر را کنترل کند. البته FAT32 در روزهایی که ویندوز 95 وجود داشت خوب عمل می‌کرد اما از آن زمان به بعد فایل‌ها حجیم تر و سنگین تر شدند.

FAT32 بسیار سازگار است اما نمی‌تواند فایل‌های حجیم را مدیریت کند

علاوه بر محدودیت‌های فضا، FAT32 قابلیت‌های مدرن مانند مجوزهای فایل و ژورنالینگ را از دست می‌دهد. با این وجود هنوز هم برای فلش مموری‌ها و کارت‌های حافظه SD خوب عمل می‌کند چونکه آنها تمایل به کوچکتر شدن دارند و بیشتر برای برنامه هایی که به قابلیت‌های پیشرفته تری نیاز ندارند استفاده می‌شود.

 در حقیقت، FAT32 هنوز هم سیستم فایل پیش فرض حافظه‌های قابل حمل کمتر از 32 گیگابایت است. به خاطر سابقه طولانی مدتی که این سیستم فایل دارد، FAT32 با سیستم عامل ویندوز، مک، لینوکس، اندروید و بسیاری از سیستم‌های دیگر سازگاری دارد. این سیستم فایل انتخابی عالی برای ذخیره سازی است که ممکن است در چند دستگاه مختلف استفاده شود.

exFAT – با اکثر دستگاه‌ها سازگار است و می‌تواند فایل‌های حجیم را مدیریت کند

فلش مموری‌های قابل حمل بیشتر از 32 گیگابایت تمایل به فرمت شدن در سیستم فایل exFAT دارند که در واقع پاسخ کمایکروسافت به نیاز نسخه FAT است تا بتواند درایورها و فایل‌های مدرن را مدیریت کند. با ادرس دهی 64 بیتی، حداکثر اندازه درایو exFAT معادل 128 پتابایت و حداکثر 16 اگزابایت است و این محدودیت هایی است که احتمالا به این زودی‌ها آنها را پشت سر نمی‌گذاریم.

exFAT – با اکثر دستگاه‌ها سازگار است و می‌تواند فایل‌های حجیم را مدیریت کند

مانند FAT32، سیستم exFAT از قابلیت‌های اضافی زیادی برخوردار نیست اما از لحاظ سازگاری بسیار شبیه است. دستگاه‌های ویندوز، مک، اندروید و بسیاری از دستگاه‌های مدرن دیگر می‌توانند بدون هیچ مشکلی سیستم فایل exFAT را بخوانند و بنویسند. کرنل لینوکس در نسخه اخیر 5.4 به طور بومی سیستم exFAT را دارد اما شما فقط می‌توانید چند پکیج را نصب کنید تا بتوانید به طور کامل خواندن و نوشتن را تجربه کنید. به طور کلی، این سیستم فایل یک پیش فرض مناسب برای فلش مموری شما می‌باشد مگر اینکه پیش بینی کنید که نیاز به استفاده همزمان از دیتگاه هایی دارید که ممکن است به طور پیش فرض از سیستم فایلexFAT پشتیبانی نکند.

NTFS – بهترین سیستم فایل ویندوز

در این قسمت همه چیز فرق می‌کند. سیستم جدید NTFS از زمان ویندوز اکس پی به طور گسترده استفاده می‌شود و دارای بسیاری از قابلیت‌ها می‌باشد. حجم و اندازه فایل نه تنها محدود کننده نیست بلکه قابلیت‌های مدرن مانند مجوزهای فایل، ژورنالیست، رمزگذاری، و سایر مواردی که به سیستم عامل شما کمک می‌کند تا امنیت و کارایی داشته باشد را پشتیبانی می‌کند.

NTFS – بهترین سیستم فایل ویندوز

با این وجود نقطه ضعفی که وجود دارد این است که NTFS در درجه اول یک سیستم فایل ویندوز است بنابراین ممکن است به جایگزین خوبی برای سیستم فایل‌های دیگر نباشد. مک‌ها می‌توانند NTFS را بخوانند اما نمی‌توانند آنها را بنویسند. بسیاری از سیستم‌های توزیع شده لینوکس به طور بومی از این سیستم فایل پشتیبانی نمی‌کنند و دستگاه‌های غیر کامپیوتر حتی احتمال کمتی دارد که با یک درایو NTFS به خوبی کار کنند. شما از یک حافظه قابل جابجایی زمانی می‌توانید استفاده کنید که مطمئن شوید که با تمام دستگاه هایی که نیاز به تعامل با آن دارند سازگار است، در غیر این صورت FAT32 یا exFAT احتمالا گزینه‌های بهتری خواهند بود.

بنابراین از کدام یک استفاده کنیم؟

در اینجا راهنمای سریعی آورده شده است:

  • برای حداکثر سازگاری و فایل‌های کمتر از 4 گیگابایت از  FAT32 استفاده کنید.
  • برای سازگاری و فایل‌های بزرگتر از 4 گیگابایت از  exFAT استفاده کنید.
  • استفاده از NTFS برای درایوهای سیستم ویندوز و دستگاه‌های ذخیره سازی سازگار مناسب است.

در اینجا یک ویرایش سریع برای فرمت‌های غیر مایکروسافت آورده شده است:

  • از APFS برای هر کدام از هاردهای اس اس دی استفاده کنید که با دستگاه‌های macOS Sierra یا بالاتر در تعامل هستند.
  • اگر از درایو عمدتا با Mac-Pre-Sierra استفاده می‌کنید از HFS+ استفاده کنید.
  • برای اکثر توزیع‌های لینوکس از ext4 استفاده کنید اما توجه داشته باشید که ویندوز و مک به طور ذاتی از آن پشتیبانی نمی‌کنند.