در مقاله امروز فروشگاه نارستان قصد داریم به بررسی تفاوت روتر و اکسس پوینت بپردازیم. ساعت 9 صبح در محل کار خود از طریق لپ تاپ در کنفرانس ویدیویی شرکت می‌کنید. ساعت 9 شب در حال تماشای برنامه زنده با گوشی خود در خانه هستید؛ آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه تجهیزات بی سیمی برای شبکه شما مناسب است؟ مطمئنا از اطرافیان خود هر از گاهی در مورد روترها چیزهایی شنیده‌اید و همینطور در مورد اکسس پوینت ها. آیا هر دوی این دستگاه‌ها یکسان هستند؟ قطعا نه.

روتر بی سیم چیست؟

روتر یکی از تجهیزات شبکه است که می‌تواند داده‌ها را به صورت سیمی یا بی سیم انتقال دهد. به عنوان یک دستگاه هوشمند، روتر قادر است تا ترافیک ورودی و خروجی شبکه را به روشی کارآمد هدایت کند. به طور سنتی، یک روتر از طریق کابل‌های اترنت برای شبکه‌های سیمی به سایر دستگاه‌های LAN (شبکه مخلی) متصل می‌شد. با گذشت زمان، روترهای بی سیم، یک فرایند نصب کاربر پسند و بدون کابل کشی را فراهم کردند و به عبارت بهتر به یکی از دستگاه‌های محبوب بسیاری از خانه‌ها و دفاتر کوچک تبدیل شدند.

تفاوت روتر و اکسس پوینت

روتر بی سیم به دستگاه شبکه‌ای گفته می‌شود که عملکردهای روتر را با اتصال دستگاه‌های مجهز به وای فای مانند لپ تاپ‌ها، گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و غیره به صورت بی سیم فراهم می‌آورد. برای روترهای سازمانی، آنها از IPTV پشتیبانی می‌کنند و می‌توانند برای تماس‌های صوتی VoIP استفاده شوند. علاوه بر این، روترها دارای فایروال‌ها و قابلیت‌های محافظت از رمز عبور هستند تا از شبکه شما در برابر تهدیدات احتمالی جلوگیری کنند.

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت بی سیم که به عنوان AP وایرلس یا WAP نیز شناخته می‌شود، یک ابزار سخت افزاری شبکه است که با اتصال ترافیک از ایستگاه‌های بی سیم به شبکه سیمی وای فای را به شبکه سیمی موجود اضافه می‌کند. اکسس پوینت بی سیم می‌تواند به عنوان یک دستگاه مستقل عمل کند یا می‌تواند جزئی از یک روتر باشد.

تفاوت روتر و اکسس پوینت

به طور کلی یک اکسس پوینت بی سیم به دستگاه‌هایی را که اتصال وای فای ندارند امکان دسترسی به شبکه بی سیم را با استفاده از کابل اترنت می‌دهد. به عبارت دیگر سیگنال‌هایی که از روتر به عنوان اکسس پوینت استفاده می‌کنند اتصال سیمی را به بی سیم تبدیل می‌کنند. علاوه بر این در صورت افزایش نیازهای دسترسی در آینده می‌توان از WAP برای توسعه پوشش بی سیم شبکه موجود هم استفاده کرد.

تفاوت روتر و اکسس پوینت در چیست؟

اکسس پوینت بی سیم و روتر بی سیم؛ هر دو از اتصال شبکه وای فای پشتیبانی می‌کنند و نقش‌های مشابهی دارند به خاطر همین کمی سردرگمی ایجاد می‌شود. در ادامه تفاوت روتر و اکسس پوینت بیان شده است:

عملکرد

به طور کلی اکثر روترهای بی سیم، عملکرد اکسس پوینت بی سیم، روتر اترنت، فایروال و سوئیچ اترنت را با هم ترکیب می‌کنند. در حالی که اکسس پوینت بی سیم معمولا به عنوان یک بخش داخلی دستگاه‌هایی مانند روترها یا توسعه دهنده شبکه وای فای ارائه می‌شود. به طور خلاصه، روترهای بی سیم می‌توانند به عنوان اکسس پوینت استفاده شوند اما همه اکسس پوینت‌ها نمی‌توانند به عنوان روتر استفاده شوند.

به بیان ساده تر یک روتر بی سیم که نقش هاب اترنت را بازی می‌کند، با ایجاد ارتباط و مدیریت تمام دستگاه‌های متصل به آن، به ایجاد یک شبکه محلی کمک می‌کند. اکسس پوینت، با این وجود یک دستگاه فرعی در شبکه محلی است که فقط دسترسی به شبکه مستقر روتر را فراهم می‌آورد. بنابراین اگر مدیر شبکه هستید می‌توانید از یک روتر بی سیم برای تغییر تنظیمات شبکه استفاده کنید؛ اما یک اکسس پوینت بی سیم به این قابلیت‌ها مجهز نیست.

تفاوت روتر و اکسس پوینت از نظر اتصال

اتصال یکی از تفاوت‌های روتر و اکسس پوینت است. اکسس پوینت نمی‌تواند به مودم متصل شود. معمولا از یک سوئیچ یا روتر به عنوان واسطه استفاده می‌شود. در حالی که روتر بی سیم دارای عملکرد Dial-Up است و می‌تواند به طور مستقیم به مودم متصل شود.

پوشش

روترهای بی سیم رایج‌ترین دستگاه‌های شبکه امروزی هستند. اما گاهی اوقات ناحیه پوششی که روتر نمی‌تواند فراهم کند منجر به سیگنال‌های وای فای ضعیف خواهد شد و برخی از نقاط مرده پدیدار می‌شوند. در عوض می‌توان اکسس پوینت را در مکان‌هایی اضافه کرد که شرایط شبکه نامناسبی دارند؛ نقاط مرده از بین رفته و شبکه بی سیم گسترش پیدا می‌کند.

تفاوت روتر و اکسس پوینت از نظر کاربرد

به طور معمول، روترهای بی سیم در خانه‌های مسکونی، محیط کسب و کار کوچک تا متوسط و دفاتر و سازمان‌های کوچک که می‌توانند بدون دردسر نیازهای دسترسی ثابت و متوسط را براورده کنند؛ استفاده می‌شوند. بدیهی است که این نوع روترها نمی‌توانند رشد صعودی نیازهای شبکه را در آینده منعکس کنند. همانطور که اکسس پوینت‌های بی سیم، بیشتر در شرکت‌ها و سازمان‌های متوسط تا بزرگ استفاده می‌شوند؛ بیش از یک اکسس پوینت بی سیم برای پشتیبانی از چندین کاربر استفاده می‌شوند. بر خلاف وضعیت قبلی، مدیران شبکه می‌توانند بر حسب تقاضا، اکسس پوینت‌های بیشتری را اضافه کنند تا فضای فیزیکی گسترده تری را پوشش دهند.

به عنوان یک قاعده کلی، شخصی که عملکرد بالاتری دارد می‌تواند تقاضای بیشتری را براورده کند. به بیان ساده تر، باید تاثیرات نهایی را در نظر گرفت. اگر فقط یک شبکه بی سیم در خانه می‌خواهید تا نیاز اعضای خانواده خود را تامین کنید، یک روتر بی سیم کافی است. اما اگر می‌خواهید یک شبکه بی سیم قابل اطمینان تر بسازید که به نفع تعداد زیادی از کاربران باشد؛ اکسس پوینت مناسب تر است.

نتیجه گیری

انتخاب روتر بی سیم یا اکسس پوینت بی سیم به نیاز شما بستگی دارد. برای معماری وای فای، برخی از فاکتورهای اساسی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود؛ این فاکتورها شامل اندازه فیزیکی محیط، پوشش شبکه، تعداد کاربران وای فای و حتی نیازهای پیش بینی شده دسترسی است. روترهای بی سیم به عنوان گزینه ای برای بسیاری از کاربران؛ تقریبا برای هر خانواده یا کسب و کار کوچکی ضروری است. بعد از ورود اکسس پوینت، شرکت‌های بزرگ امروزی تمایل دارند که از این دستگاه‌ها برای پوشش منطقه بزرگتر یا پشتیبانی از کاربران بیشتر در شبکه‌های بزرگتر استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.