وقتی که شما قصد خرید انواع کابل اترنت را دارید ممکن است واژه هایی مانند مگابیت و Cat برایتان کمی گیج کننده به نظر برسد. فهمیدن اینکه کدام نوع کابل شبکه برای شما مفید است بدون اینکه پیش زمینه ای در مورد انواع کابل شبکه داشته باشید کار سختی است، اما ما برای کمک به شما اینجا هستیم.

ما تمام اصطلاحات مورد نیاز در هنگام خرید کابل شبکه را تعریف می‌کنیم و مزایا و معایب هر یک را در به صورت جدول برای شما خلاصه کرده ایم. بعد از خواندن این مقاله شما خواهید دانشت که چه کاری باید انجام دهید.

نحوه انتخاب کابل اترنت

ساده ترین راه برای انتخاب و خرید کابل اترنت و کابل شبکه در نظر گرفتن رنج و عملکرد موردنیازتان است.

نیاز شما چیست؟

با سرعت بالا، اتصال اینترنت خانه خود را شروع کنید. اگر اینترنت گیگابیت (1 گیگابیت در ثانیه) دارید، یک کابل اترنت قدیمی مانع از بدست آوردن سرعت مورد نیازتان خواهد شد. اگر اتصال شما کندتر است (مثلا 10 یا 20 مگابیت در ثانیه) کابل‌های Cat5 یا جدیدتر گزینه بهتری برای شما خواهند بود.

اگر سرعت واقعی اشتراک اینترنت خود را نمی‌دانید، کامپیوتر شخصی خود را به طور مستقیم به مودم متصل کنید و این تست سرعت را انجام دهید. با انجام این تست ایده اولیه ای از نیازهای اتصال سیمی یا بی سیم به شما داده می‌شود. اگر اشتراک شما فقز ار سرعت دانلود 50 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند، خرید کابل اترنت 1 گیگابیت در ثانیه ای بیش از حد زیاد است (حداقل در حال حاضر).

بعد سرعت مورد نیاز برای شبکه خود را در نظر بگیرید. اگر هنوز هم مرتبا فایل‌های حجیم را بین کامپیوترهای خود جابجا می‌کنید و یا ویدیوهایی با پهنای باند بسیار بالا را پخش می‌کنید، کابل اترنت بهتر می‌تواند تفاوت زیادی را ایجاد کند. اگر اینگونه نیست و شما فقط کارهایی مانند گشت و گذار اینترنت را انجام می‌دهید شاید نیازی به یک شبکه خیلی سریع نداشته باشید.

 در نهایت روتر خود را در نظر بگیرید. بسیاری از روترهای ارزان قیمت فقط از حداکثر 100 مگابیت در ثانیه اترنت پشتیانی می‌کنند در حالی که برخی روترها با هر کابل جدیدتر از Cat5 با تنگنا مواجه می‌شوند. حتی بهترین روترهای خانگی هم به ندرت بیش از گیگابیت اترنت را پشتیبانی می‌کنند، و این بدان معناست که Cat 6a و Cat 7 احتمالا از تمام توانشان استفاده نخواهند کرد. اگر ISP شما یک مودم / روتر ترکیبی آهسته و ناخوشایند را ارائه داده است بهتر است درخواست ارتقاء دهید یا یک روتر مستقل با اتصال بهتر را خریداری کنید. با توجه به تمام موارد ذکر شده، کابل Cat 6 کابل مورد نیاز شما است. بسیاری از خانه‌ها حتی می‌توانند از Cat 5e هم استفاده کنند.

Cat یعنی چه؟

هنگام خرید کابل اترنت ممکن است متوجه شده باشید که کابل‌ها تقریبا همیشه با عنوان هایی مانند  Cat 5، Cat 6e دسته بندی می‌شوند. Cat مخفف عبارت Category و به معنای طبقه بندی یا دسته بندی است. عددی که بعد از این واژه می‌آید نسخه مشخصات پشتیبانی شده توسط کابل را نشان می‌دهد.

به عنوان یک قاعده کلی، اعداد بالاتر سرعت بالاتر و فرکانس‌های بالاتر را نشان می‌دهند که برحسب مگاهرتز (MHz) اندازه گیری می‌شوند. همانطور که در اکثر فناوری‌ها مشاهده می‌شود، کابل‌های جدید معمولا از پهنای باند بالاتر پشتیبانی می‌کنند و بنابراین سرعت دانلود و اتصال سریعتر را فراهم می‌آورند.

به خاطر داشته باشید که کابل‌های اترنت بلندتر سرعت انتقال کمتری دارند. کابل هایی که برای استفاده شخصی خریداری شده‌اند به هر حال بندرت از 100 متر تجاوز می‌کنند و بعید به نظر می‌رسد سرعت در آنها گلوگاه شود. در ادامه می‌توانید قابلیت‌های هر نوع کابل را مشاهده کنید.

دسته بندی محافظ حداکثر سرعت انتقال (در 100 متر) حداکثر پهنای باند
Cat 3 بدون محافظ 10 مگابیت در ثانیه 16 مگاهرتز
Cat 5 بدون محافظ 10/100 مگابیت در ثانیه 100 مگاهرتز
Cat 5e بدون محافظ 1000 مگابیت در ثانیه / 1 گیگابیت بر ثانیه 100 مگاهرتز
Cat 6 با محافظ یا بدون محافظ 1000 مگابیت در ثانیه / 1 گیگابیت بر ثانیه 250 مگاهرتز
Cat 6a با محافظ 10000 مگابیت در ثانیه / 10 گیگابیت بر ثانیه 500 مگاهرتز
Cat 7 با محافظ 10000 مگابیت در ثانیه / 10 گیگابیت بر ثانیه 600 مگاهرتز
Cat 7a با محافظ 10000 مگابیت در ثانیه / 10 گیگابیت بر ثانیه 1000 مگاهرتز

کابل اترنت Cat 3 و  Cat 5

در حال حاضر، هر دو کابل اترنت Cat 3 و Cat 5 منسوخ شده اند. همچنان کابل‌های Cat 5 را در حال استفاده خواهید یافت اما باید از خرید آنها خودداری کنید چونکه کند و منسوخ شده هستند.

Cat 5e

e در نام کابل Cat 5e مخفف enhanced و به معنای بهبود یافته است. هیچ تفاوت فیزیکی بین کابل‌های Cat 5 و Cat 5e وجود ندارد. با این حال، تولیدکنندگان برای از بین بردن انتقال سیگنال‌های ناخواسته بین کانال‌های ارتباطی، کابل‌های Cat 5e را با استانداردهای دقیقتری می‌سازند. Cat 5e در حال حاضر متداول ترین کابل است که دلیل اصلی آن هم کم بودن هزینه تولید و پشتیبانی از سرعت بالاتر از کابل Cat 5 است.

Cat 6

کابل‌های Cat 6 نسبت به کابل‌های Cat 5 و Cat 5e از پهنای باند بالاتری برخوردار هستند. این کابل‌ها معمولا با فویل یا محافظ‌های بافته شده محافظت می‌شوند. کابل‌های شیلد شده از کابل‌های زوج به هم تابیده داخل کابل اترنت محافظت می‌کند که به شما کمک می‌کند تا از تداخل جلوگیری کنید. کابل‌های Cat 6 از نظر فنی سرعت حداکر 10 گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی می‌کنند اما این کار را فقط تا فاصله 55 متری انجام می‌دهند. این سرعت با قیمت همراه است و به همین دلیل قیمت کابل‌های Cat 6 بیشتر از انواع کابل‌های Cat 5 و Cat 5e است.

Cat 6a

a در Cat 6a مخفف augmented و به معنای تقویت شده می‌باشد. کابل‌های مبتنی بر این استاندارد با پشتیبانی از حداکثر پهنای باند دو برابری، از کابل‌های cat 6 یک پله بالاتر است. این کابل‌ها همچنین قادر به حفظ سرعت انتقال بالاتر در طول کابل‌های طولانی تر هستند. کابل‌های Cat 6a دارای شیلد یا محافظ هستند که به اندازه کافی ضخیم هستند و هر گونه تداخل را از بین می‌برند و به همین دلیل انعطاف پذیری کمتری نسبت به Cat 6 دارند.

Cat 7

کابل‌های Cat 7 با استفاده از جدیدترین فناوری اترنت که به طور گسترده در دسترس هستند از پهنای باند بالاتر و سرعت انتقال به طور قابل توجهی سریعتر از کابل‌های Cat 6 پشتیبانی می‌کنند. این کابل‌ها نسبت به کابل هایی که در بالا بدانها اشاره کردیم گران تر هستند، گرچه عملکرد بهتر این برچسب قیمت را توجیه می‌کند. کابل‌های Cat 7 در رنج 15 متری حداکثر سرعت 100 گیگابیت در ثانیه را در اختیار شما قرار می‌دهند و این گزینه برای اتصال مستقیم مودم یا روترها به دستگاه هی شما عالی است. کابل‌های Cat 7 همیشه محافظت می‌شوند و از یک رابط اصلاح شده GigaGate45 استفاده می‌کنند که با پورت‌های اترنت معمولی سازگار هستند.

Cat 7a

Cat 7a در حال حاضر بالاترین مشخصات کابل‌های اترنتی که می‌خواهید خریداری کنید را ارائه می‌دهد، اما به طور گسترده در دسترس نیستند و فقط چند گزینه سخت افزاری شبکه را ارائه می‌دهد. سرعت انتقال با Cat 7 تفاوتی ندارد، با این وجود کابل‌های Cat 7a پهنای باند کلی را بهبود می‌بخشند (بیش از 50 درصد). این پیشرفت ممکن است در برخی موارد مفید باشد، اما کابل‌های Cat 7a بسیار گران تر از هر گزینه دیگری هستند. استفاده از Cat 7a را فقط در موارد بسیار حساس در نظر بگیرید.

کابل اترنت Cat 8

Cat 8 یک فناوری نوظهور است. بنابراین هنوز محصولات مرتبط با آن را در بازار پیدا نخواهید کرد. این استاندارد نوید حداکثر فرکانس 2000 مگاهرتز و حداکثر سرعت 40 گیگابیت در ثانیه را در رنج 30 متر می‌دهد. این فرکانس بالا به محافظ نیاز دارد، به این معنا که شما هرگز کابل‌های Cat 8 بدون محافظ را پیدا نخواهید کرد. حتی Cat 8 از دو اتصال پشتیبانی می‌کند. بنابراین فقط سه کابل متصل با طول ترکیبی 30 متر امکان پذیر می‌شود.

مشخصات قدیمی تر مانند Cat 6a چهار اتصال دهنده را برای مجموع 5 کابل با فاصله ترکیبی 100 متر به همراه دارد. محدودیت فاصله Cat 8 سرعت 40 گیگابیت در ثانیه و انرژی مورد نیاز را تضمین می‌کند. کابل‌های Cat 8 گران هستند.

واژه نامه اترنت

تفاوت بین انواع کابل‌های اترنت مختلف بسیار ساده است؛ اما برخی از اصطلاحات می‌توانند گیج کننده باشند. برای کمک به شما، ما خلاصه ای از معنی اصطلاحات مختلف و آنچه که باید در هنگام خرید کابل در نظر داشته باشید را ارائه خواهیم کرد:

Cat مخفف category و به معنای دسته بندی یا طبقه بندی است.

TP مخفف Twisted Pairs و به معنای زوج به هم تابیده – به نحوه پیچش سیم‌های داخل کابل اترنت اشاره دارد. زوج به هم تابیده یک استاندارد صنعتی است و از نظر حداکثر طول و سرعت فقط ار کابل‌های فیبر نوری پایین تر هستند.

UTP مخفف Unshielded Twisted Pairs و به معنای زوج به هم تابیده بدون محافظ (بدون شیلد) – این کابل فویل یا محافظ بافته شده نداردو این بدان معناست که انعطاف پذیرتر و ارزان تر هستند، اما شما کیفیت سیگنال را در اختیار ندارید.

STP  یا  SSTP مخفف Shielded Twisted Pairs و به معنای کابل زوج به هم تابیده با محافظ – این کابل‌ها دارای شیلد یا محافظ هستند. محافظ معمولا از مس یا یک نوع پلیمر رسانا ساخته می‌شوند، نویز را کاهش می‌دهد و کیفیت اتصال را بهبود می‌بخشد.

FTP  یا  SFTP مخفف Foiled Twisted Pairs و به معنای کابل زوج به هم تابیده فویل شده – این دسته از کابل‌ها با استفاده از فویل محافظت می‌شوند که به کاهش نویز و بهبود کیفیت اتصال کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.