چرا تغییر تنظیمات DNS سرعت اینترنت شما را افزایش می‌دهد؟

در طول دو دهه گذشته، توسعه‌های فنی به طور دراماتیکی سرعت اینترنت را بهبود داده است. وقتی به زمانی که Dial-Up روشی استاندارد برای اتصال به اینترنت برگردیم، مدت زمان لود شدن یک عکس با رزولوشن پایین معادل با ساخت یک فنجان قهوه بود. این روزهای اتصال‌های فیبر نوری و پهن باند باعث سریعتر شدن شبکه‌ها شده‌اند به طوری که می‌توان رسانه‌های HD را در عرض چند ثانیه لود کرد اما این بدان معنا نیست که هیچ فرصتی برای بهبود باقی نمانده است.

در حالی که سرعت شبکه توسط ISPها محدود می‌شود اما تعدادی تغییرات وجود دارد که با انجام آن می‌توانید سرعت شبکه خود را بهبود دهید. تغییر تنظیمات DNS غالبا به عنوان یکی از ساده ترین روش‌های بهینه سازی سرعت اینترنت استفاده می‌شود اما سوال این است که چرا تغییر تنظیمات DNS سرعت اینترنت شما را افزایش می‌دهد؟

DNS چیست؟

وقتی شما آدرس URL سایتی را در آدرس باز مرورگر خود وارد می‌کنید باید این آدرس به آدرس IP ترجمه شود تا بتوان اطلاعات را ارسال و دریافت کرد. Domain Name System (DNS) در واقع شبیه به یک دفترچه تلفن دیجیتالی است که یک شماره (آدرس IP) را برای یک نام (URL) مشخص می‌کند. برای مثال اگر شما آدرس www.narestan.com را در مرورگر خود وارد کنید، سرور DNS آن را به آدرس IP اش ترجمه می‌کند.

با وجود میلیون‌ها وب سایتی که در حال حاضر آنلاین هستند نگهداری چنین لیست بزرگی مشکل خواهد بود. در عوض سرور DNS شما اطلاعات رنجی از وب سایت‌ها را کش خواهد کرد. اگر شما سعی کنید به یک سایت دسترسی پیدا کنید که کش نشده است، سرور DNS شما درخواست را به سرور دیگری ارسال می‌کند. سرور DNS پیش فرض شما احتمالا توسط ISP شما فراهم می‌شود و تضمینی نمی‌کند که بهترین سرور اجرایی باشد. خوشبختانه سرورهای دیگری وجود دارند که می‌توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

بعد جغرافیایی – تغییر تنظیمات DNS

زیرساخت هایی که از اینترنت پشتیبانی می‌کنند یک سری کابل (کابل مسی ، فیر نوری) هستند که سرورهای سراسر جهان را به هم وصل می‌کند. داده‌ها از طریق این کابل‌ها به شکل موج الکترومغناطیسی و با سرعت محدود شده به سرعت نور حرکت می‌کنند. در حالی که ما نمی‌توانیم هیچ کاری برای افزایش سرعت انجام دهیم، ما می‌توانیم مسافت این موج‌ها را کاهش دهیم. اگر سرور DNS از شما خیلی دور باشد پس روی سرعت مرور وب شما تاثیر می‌گذارد.

بعد جغرافیایی - تغییر تنظیمات DNS

 

با این حال واقعیت این است که اینترنت بسیار پیچیده تر از محاسبه فاصله ساده است. Google Public DNS یکی از مشهورترین سرورهای DNS است که از دو آدرس آی پی 8.8.8.8 و 8.8.4.4 استفاده می‌کند. اینها به عنوان آدرس‌های anycast شناخته می‌شوند که با چند سرور در سراسر جهان به درخواست هایی که از این آدرس‌ها می‌آیند پاسخ می‌دهند. بسته به شرایط شبکه و ترافیک، سرورهای پاسخگو به درخواست‌ها در طول روز تغییر می‌کنند.

با وجود پاسخگویی سرورهای سراسر جهان به درخواست‌های شما، Google Public DNS به عنوان یکی از سریعترین سرورهای DNS رتبه بندی می‌شود. Google Public DNS برای الحاق موقعیت اطلاعات به درخواست‌های DNS از شبکه‌های تحویل محتوا (CDN) استفاده می‌کند. در بیشتر موارد، در صورتی که شما از سرور DNS کانادا استفاده کنید، CDN فرض می‌کند که شما در کانادا هستید و این موضوع روی سرعت بارگذاری تاثیر دارد و محتوایی که می‌بینید برای یک مخاطب کانادایی بهینه می‌شود. گوگل همراه با OpenDNS، آدرس آی پی شما را به درخواست‌های DNS وصل می‌کند. این بدان معناست که داده‌ها از یک سرور محلی برای شما بارگذاری می‌شود که سرعت کلی اینترنت شما را افزایش می‌دهد.

 بهینه سازی مسیریابی DNS - تغییر تنظیمات DNS

بهینه سازی مسیریابی DNS – تغییر تنظیمات DNS

وقتی که شما با گوگل مپ برای سفری که پیش رو دارید برنامه ریزی می‌کنید مسیرهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. بعضی از این مسیرها زمان کمتری می‌بردحتی اگر مسافت بیشتری داشته باشد و این به علت ترافیک، تغییرات حمل و نقل و متوسط سرعت می‌باشد. هنگام انتخاب یک سرور DNS (به منظور افزایش سرعت)، شما با فاکتورهای مشابهی مواجه خواهید شد. انتخاب مسیر به عنوان بهینه سازی مسیر DNS شناخته می‌شود.

مسافت

بعضی از سرورهای DNS (مانند سرورهایی که توسط ISP‌ها ارائه می‌شوند) ترافیک سنگینی را تجربه می‌کنند. برخی از سرورها ممکن است رکوردهای قدیمی داشته باشند و یا اطلاعات را به صورت غیرموثر مسیریابی کنندو اتصال بین سرور DNS و دستگاه شما تنها بخشی از پازل است و این بدان علت است که سایتی که شما می‌خواهید به آن دسترسی داشته باشید ممکن است نیاز به اطلاعات سایت‌های دیگری داشته باشد.

تعامل پیچیده بین سرورها و اتصالات، برای بهبود سرعت اینترنت شما نیاز به بهینه سازی مسیریابی انتگرالی دارد. سرور DNS ارائه دهنده سرویس اینترنت شما ممکن است نزدیک به هم قرار پرفته باشند. با این حال، رویکرد یکی برای همه احتمال بهترین عملکرد را به شما ارائه نمی‌دهد و این جایی است که ابزارهایی مانند Namebench گوگل وارد ماجرا می‌شوند. Namebench اتصال شما را تجزیه و تحلیل می‌کند و بهترین سرورهای DNS که خاص شما هستند را توصیه می‌کند.